Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδι σκάφους σε γλώσσα c


inspigr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Γνωρίζει κάποιος σας παρακαλώ, που θα μπoρoύσα να βρω site με παιχνίδι σκάφους σε γλώσσα c, ώστε να κατευθύνω το παιδί μου να μάθει τη γλώσσα για εργασία του (όχι απλά copy - paste);

//Τύπος παιχνιδιού
Παιχνίδι ενός ή περισσότερων παικτών με γύρoυς παιχνιδιoύ.
//Πεδίο παιχνιδιού
Μία μεγάλη λίμνη με ένα μεγάλo νησί· έχει φαρδιά και στενά περάσματα μεταξύ των ακτών.
//Παιχνίδι
Άνεμoς που μεταβάλλεται ανά γύρo ως πρoς την κατεύθυνσή τoυ και ως πρoς την έντασή του. Ευμετάβλητος και δυνατός άνεμoς σημαίνει αυξημένη δυσκoλία.
Ο κάθε παίκτης ορίζει την κατεύθυνση και τη εμβέλεια της κίνησής του.
Προαιρετικά, τα σκάφη κάθε παίκτη μπορεί να συγκρoυστούν μεταξύ τους.
//Νικητής
Όποιος φθάσει πρώτος στον τερματισμός, oλoκληρώνοντας έναν πλήρη περίπλoυ του νησιoύ.

Σας ευχαριστώ πολύ!

Επεξ/σία από inspigr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτό το παιχνίδι που περιγράφεις υπάρχει κάπου και απλώς θέλεις να το βρεις ή είναι η εργασία του παιδιού σου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

Είναι εργασία του παιδιού μου (έχει φτάσει σε κάποιο σημείο και όπως καταλαβαινετε, αγχώνομαι που δεν μπορώ να βοηθήσω) και θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιο site που να έχει κάτι παρόμοιο προς υποβοήθηση και όχι προς αντιγραφή. Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παιχνίδι που περιγράφεις είναι γνωστό αλλά όχι τόσο συνηθές ως εργασία (π.χ. pong game, tic-tac-toe) και παράλληλα έχεις κάποιες συγκεκριμένες απαιτήσεις. Να βρεις την εργασία αυτούσια δεν νομίζω και λογικά για να ψάχνεις εδώ...ε μάλλον δεν υπάρχει η ίδια 😄😄

Αυτό που θα πρότεινα εγώ είναι το εξής:

  • Το github είναι το πιο διαδεδομένο site για open-source projects. Κάτι που μοιάζει μπορεί να βρεις εκεί και +έχω δει πολλούς που βάζουν τις εργασίες τους στο github. Και να μην είναι το ίδιο με αυτό που ψάχνεις...ή να είναι πολύ προχωρημένα αυτά που βρίσκεις, ε κάποια έργα για να χρησιμοποιήσεις ως παραδείγμα θα τα βρεις.
  • Στη C η βιβλιοθήκη SDL είναι πολύ διαδεδομένη για την δημιουργία παιχνιδιών! Δεν ξέρω σε τι επίπεδο βρίσκεται αλλά θα βρει πολλά παραδείγματα για παιχνίδια αν ψάξει έργα που έγιναν με SDL
  • Υπάρχει κι ένα site με retro ms-dos games, το dosheaven, μπορείς να ρίξεις μια ματιά αλλά πολλά αυτά περιέχουν λειτουργίες για να δουλεύουν με πιο παλιές τεχνολογίες. Πιστεύω θα βρεις το ίδιο παιχνίδι που ψάχνεις κάτι αλλά δεν θα μπορεί να το αντιγράψει όπως είναι το παιδί....γι' αυτό το άφησα στο τέλος.

ΥΓ: Αν όμως είναι κοντά στο να τελειώσει την εργασία και του μένουν 1-2 ερωτήματα, μπορεί να μοιραστεί τον κώδικα του εδώ ή στο stack-overflow και να τον βοηθήσουν/με

Επεξ/σία από Ponous
Κατάλαβα άλλο παιχνίδι αλλά τα sites που έστειλα ισχύουν
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...