Προς το περιεχόμενο

ΟΠΤΙΚΗ ΙΝΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Μου ζήτησε ένας ενοικιαστής να μπει οπτική ίνα στη πολυκατοικία.

Ξέρει κανείς τι σημαίνει αυτό και τι κόστος έχει ?

Απο οσο γνωριζω αυτο το κανει ο παροχος, οχι ο ιδιοκτητης πολυκατοικιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Απο οσο γνωριζω αυτο το κανει ο παροχος, οχι ο ιδιοκτητης πολυκατοικιας.

Ήρθαν από τον ΟΤΕ, μέτρησαν και ζήτησαν την συνενεση μου ως διαχειριστής γιατί θα γίνουν κάποιες παρεμβάσεις, σκαψίματα που και καλά θα αποκατασταθουν.

Ο ενοικιαστής, λέει ότι θα πληρώσει το κόστος θα ζητά ΕΜΕΣΑ ένα μέρος αυτού, αφού στο ΜΕΛΛΟΝ θα ωφεληθούν και οι υπόλοιποι ένοικοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει κανένα κόστος για κανέναν άλλον πέραν του ενοικιαστή και δεν δεσμεύει με κανένα τρόπο τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες/ενοικιαστές. Απλά χρειάζονται την συγκατάθεση σας για να σκάψουν, όπως αντίστοιχα για να σκάψουν στο δρόμο παίρνουν άδεια από τον εκάστοτε δήμο.

Εφόσον 1 σπίτι σε μια πολυκατοικία έχει πρόσβαση στην οπτική ίνα μιας εταιρίας, τα υπόλοιπα σπίτιου μπορούν άμεσα να βάλουν κι αυτά εφόσον και εάν το θελήσουν με δική τους πρωτοβουλία.

Απλά ο πρώτος κάνει κανά 2μηνο-3μηνο να το αποκτήσει λόγω των διαδικασιών, ενώ οι επόμενοι μέσα σε λίγες μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Μου ζήτησε ένας ενοικιαστής να μπει οπτική ίνα στη πολυκατοικία.

Ξέρει κανείς τι σημαίνει αυτό και τι κόστος έχει ?

Κανουν γενικα πολυ καλη δουλεια. Δε χαλανε την οψη του σπιτιου.

 

18 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ήρθαν από τον ΟΤΕ, μέτρησαν και ζήτησαν την συνενεση μου ως διαχειριστής γιατί θα γίνουν κάποιες παρεμβάσεις, σκαψίματα που και καλά θα αποκατασταθουν.

Ο ενοικιαστής, λέει ότι θα πληρώσει το κόστος θα ζητά ΕΜΕΣΑ ένα μέρος αυτού, αφού στο ΜΕΛΛΟΝ θα ωφεληθούν και οι υπόλοιποι ένοικοι.

Αυτο ειναι τουλαχιστον γελοιο.. Αμα θελει να βαλει αυτος, ας βαλει.. Αμα ωφεληθουν και οι αλλοι που το προβλημα; Θα παει απο πορτα σε πορτα που θα βαζουν οπτικη ινα και θα ζηταει λεφτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ήρθαν από τον ΟΤΕ, μέτρησαν και ζήτησαν την συνενεση μου ως διαχειριστής γιατί θα γίνουν κάποιες παρεμβάσεις, σκαψίματα που και καλά θα αποκατασταθουν.

Ο ενοικιαστής, λέει ότι θα πληρώσει το κόστος θα ζητά ΕΜΕΣΑ ένα μέρος αυτού, αφού στο ΜΕΛΛΟΝ θα ωφεληθούν και οι υπόλοιποι ένοικοι.

Πονηρός ο ενοικιαστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, MakeGreeceSexyAgain είπε

Δεν έχει κανένα κόστος για κανέναν άλλον πέραν του ενοικιαστή και δεν δεσμεύει με κανένα τρόπο τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες/ενοικιαστές. Απλά χρειάζονται την συγκατάθεση σας για να σκάψουν, όπως αντίστοιχα για να σκάψουν στο δρόμο παίρνουν άδεια από τον εκάστοτε δήμο.

Εφόσον 1 σπίτι σε μια πολυκατοικία έχει πρόσβαση στην οπτική ίνα μιας εταιρίας, τα υπόλοιπα σπίτιου μπορούν άμεσα να βάλουν κι αυτά εφόσον και εάν το θελήσουν με δική τους πρωτοβουλία.

Απλά ο πρώτος κάνει κανά 2μηνο-3μηνο να το αποκτήσει λόγω των διαδικασιών, ενώ οι επόμενοι μέσα σε λίγες μέρες.

Ωραία.

Το ερώτημα μου είναι ΠΟΣΟ είναι αυτό το κόστος για τον 1' ενοικιαστή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχει επιδότηση Superfast Broadband, κάτι λίγα ευρώ.

Το κόστος σύνδεσης είναι σε προσφορά 50€ (από 190€), χρεώνεται εφάπαξ και περιλαμβάνει τα τέλη ενεργοποίησης και εγκατάστασης Οπτικής Ίνας μέχρι το σπίτι (FTTH). Οι ωφελούμενοι της δράσης Superfast Broadband λαμβάνουν επιπλέον επιδότηση 48€ (τελικό κόστος σύνδεσης 2€).

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/sfbb_plans.html

Επεξ/σία από filipN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ωραία.

Το ερώτημα μου είναι ΠΟΣΟ είναι αυτό το κόστος για τον 1' ενοικιαστή ?

Η εγκατάσταση που σε ενδιαφέρει εσενα δεν εχει κοστος.

Το τι θα κανει ο ενοικιαστής σου με τον παροχο ειναι δικο του θεμα.

Εσυ παντως κερδισμενος θα βγεις, στο μέλλον θα νοικιάζεις το σπίτι και θα γραφεις, διαθέτει και οπτικη ινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...