Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με διαχειριστη


Cokoblokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και εμενα πολυ λιγα τα 70€... τα 30€ που λεει πεστου τοσο ειναι της καθαριστριας που θα καθαρισει :) 

τεσπα μην ανακατευεσαι με τους τεχνικους και τα ποσα. Δεν σε αφορα, ο διαχειριστης φερνει παντα τους δικους του με οτι αυτο συνεπαγεται. Στειλτου μια επιστολη. Αν σε γραψει μπορεις 

1) να καλεσεις εκτακτη γενικη συνελευση μονος σου 

2) να φερεις υγειονομικο

3) να του στηλεις δευτερη επιστολη και να βαλεις εσυ τα χρηματα. Φερτο μετα το θεμα στην γενικη συνελευση. Αν δεν στα δωσουν, αφαιρεσα τα απο τα κοινοχρηστα. Αστους να σε πανε δικαστηριο για 70€ :) 

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η σωλήνα ειναι για νερα απο το μπαλκονι και απο την βροχη.δεν ειναι νερα απο αποχετευση τουαλετας.οπως και να εχει πρεπει να το φτιαξει και να το βαλει στα κοινοχριστα.αν δεν το κανει αμεσα κανε γενικη συνέλευση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικη συνελευση δυστυχως δεν παιζει παιδια... Οι μισοι "εκπρωσοπουνται" απο αυτον και οι αλλοι μισοι λειπουν σε νησια. Ειμαι ψιλο μπλεγμενος γι' αυτο εχω προβληματιστει τοσο πολυ ωστε να ανοιξω εδω αυτο το νημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Cokoblokos είπε

Γεια σας!

Αντιμετωπιζω ενα προβλημα με τον διαχειριστη της πολυκατοικιας μου. Υπαρχει μια κοινοχρηστη δαπανη στο μπαλκονι μου. Συγκεκριμενα υπαρχει μια πολυ μικρη διαρροη σε μια κατακορυφη σωληνα που κατεβαινουν να νερα της αποχετευσης της πολυκατοικιας. 

Εφερα ενα μαστορα και μου εδωσε και μου ζητησε ενα Χ ποσο. Φωναξα τον διαχειριστη να το δει και μου λεει οτι εινια πολλα τα χρηματα και θα βρει αυτος καποιον αλλα δεν εχει χρονο αυτη τη στιγμη. Τον ρωτησα τουλαχιστον 4 φορες να μου πει ποτε το βλεπει αλλα δεν μου απαντουσε λεγοντας πως εχει πολυ δουλεια αυτο το καιρο και πως πρεπει να ψαξει.

 

Εχω το δικαιωμα να φωναξω καποιον να το επιδιορθωσει και να του παω την αποδειξη δαπανων για να την βαλει στα κοινοχρηστα? 

Βγάζεις ανακοίνωση στην είσοδο της πολυκατοικίας, πως υπάρχει πρόβλημα σοβαρό που επηρεάζει την ιδιοκτησία σου. Αν δεν διορθωθεί άμεσα από την διαχείριση θα φέρεις εσύ τον μάστορα.

Αναγκαστικά ο διαχειριστής τότε θα προχωρήσει στις ενέργειες του. Φρόντισε να κολλήσεις καλά το χαρτί και βγαλτο μια φωτογραφία ότι το κόλλησες στην είσοδο. Αν δεν δεις φώς μετά από κάποιες μέρες, το προχωράς. 

Νομίζω πάντως πως σε κάποια καταστατικά ορίζουν υποχρεωτικά και αναπληρωτή διαχειριστή. Αν έχετε, επικοινώνησε και μαζί του.

Φιλικά πάντα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιστολες στειλε. Κρατα μια φωτοτυπια και εσυ. Στην δευτερη βαλε περιθωριο  μια εβδομαδα και μετα εκτελεσε εσυ την επισκευη.

αν θες να φερεις και το υγειονομικο καπου στο ενδιαμεσο....

και γενικη συνελευση με αυτον μονο ειναι αναγκασμενος να παρει τον κωλο του και να ερθει. Θα κρατησετε πρακτικο. Αλλα αστο κανε τα υπολοιπα. 
 

troll on: φερε ενα φιλο σου στην γενικη συνελευση με αυτον μονο και πες οτι ειναι δικηγορος και ετοιμαζεσαι για μυνηση :) 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Zerg13 είπε

 

Μην πληρωνεις κοινοχρηστα μεχρι να στο φτιαξουν. Στειλτου μια επιστολη με ταχυδρομειο να το φτιαξει αλλιως θα φερεις το υγειονομικο. 
δεν εχει χρονο τι; Να φερει τον υδραυλικο της πολυκατοικιας; Μαλλον χρηματα δεν εχει. 

Μιλαμε για 500€ ισως και παραπανω, σιγουρα. Για αγωγο αποχετευσης μιλαει. Πηγαινε καντα εσυ με λιγοτερα, με την δικη σου λογικη :) 

Οπως βλεπεις μιλαει για 70ε, μπορει να βαλει 20-30ε απο την τσεπη του θεωρω και τα υπολοιπα ο διαχειριστης (αφου τον καιει τοσο αυτο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Οπως βλεπεις μιλαει για 70ε, μπορει να βαλει 20-30ε απο την τσεπη του θεωρω και τα υπολοιπα ο διαχειριστης (αφου τον καιει τοσο αυτο).

Κατι τετοιο σκοπευω να του πω φιλε μου. Ο μονος λογος ειναι οτι κανω ανακαινιση και με κοβει στα υδραυλικα της τουαλετας. Αλλα εν γενη, αυτη δεν ειναι λογικη. Να το βλεπεις πρωτα ανθρωπινα και μετα νομικα.

Επεξ/σία από Cokoblokos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, fmarulezkd είπε

Ενημέρωσε γραπτά για το πρόβλημα και δώσε διορία 7-10 μέρες. Αν δεν λυθεί, το πληρώνεις εσύ και το αφαιρείς απο τα κοινόχρηστα. 

Καλή ιδέα στην θεωρία, στην πράξη δεν γνωρίζω κατά πόσο νόμιμο είναι και τι ανταπόκριση θα υπάρξει από την άλλη πλευρά. Ενδέχεται να του πει ο διαχειριστής ότι δεν δέχεται την αφαίρεση διότι ο δικός σου μάστορας ζήτησε πολλά ενώ αν ερχόταν ο δικός μου λιγότερα, ότι δεν ήταν νόμιμο και έπρεπε να περιμένει τον διαχειριστή να το επισκευάσει...... Σε κάθε περίπτωση αν σκοπευει να προχωρήσει ο ts να ζητήσει απόδειξη από τον υδραυλικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Καλή ιδέα στην θεωρία, στην πράξη δεν γνωρίζω κατά πόσο νόμιμο είναι και τι ανταπόκριση θα υπάρξει από την άλλη πλευρά. Ενδέχεται να του πει ο διαχειριστής ότι δεν δέχεται την αφαίρεση διότι ο δικός σου μάστορας ζήτησε πολλά ενώ αν ερχόταν ο δικός μου λιγότερα, ότι δεν ήταν νόμιμο και έπρεπε να περιμένει τον διαχειριστή να το επισκευάσει...... Σε κάθε περίπτωση αν σκοπευει να προχωρήσει ο ts να ζητήσει απόδειξη από τον υδραυλικό. 

Πρακτικά τώρα, έστω ο διαχειριστής δεν δεχτεί την αφαίρεση των 70€, τι θα κάνει? Στην επόμενη συνέλευση θα θέσει θέμα δικαστικής απαίτησης των 70€?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Πρακτικά τώρα, έστω ο διαχειριστής δεν δεχτεί την αφαίρεση των 70€, τι θα κάνει? Στην επόμενη συνέλευση θα θέσει θέμα δικαστικής απαίτησης των 70€?

Άμα είναι από τους παράξενους και τους περίεργους δικομανεις, ναι. Το πιθανότερο βέβαια είναι να μην κάνει τίποτα. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Βασίλης_29 είπε

Άμα είναι από τους παράξενους και τους περίεργους δικομανεις, ναι.

Ο διαχειριστής είναι το εκτελεστικό όργανο και αφεντικό του η συνέλευση της πολυκατοικίας, συνεπώς δεν αρκεί να είναι αυτός "παράξενος και περίεργος δικομανής", θα πρέπει έτσι ακριβώς να είναι η πλειοψηφία των ιδιοκτητών.

7 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Το πιθανότερο βέβαια είναι να μην κάνει τίποτα. 

Εδώ συμφωνούμε απόλυτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πες του το απλό. Αν γινόταν αυτό στο δικό σου διαμέρισμα θα έλεγες τα ίδια; Πες του χωρίς δεύτερη κουβέντα, φωνάζω να το φτιάξουν και τέλος.

Πες του επίσης ότι για ότι υγρασία βγάλει το σπίτι σου από εκείνο το σημείο που στάζει το κόστος της αποκατάστασης της ζημιάς θα την κρατάς από τα κοινόχρηστα που του δίνεις. 

Στην πολυκατοικία μας είχαν σπάσει κάτι κεραμίδια και στον τελευταίο όροφο ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος έφερε μάστορα και το έκανε γιατί θα έβγαζε ή έβγαλε υγρασία σε εκείνο το σημείο. Τι θα έπρεπε να του πούμε οι υπόλοιποι, περίμενε να πάρουμε την καλύτερη προσφορά και στα #$@$ για την ζημιά που θα πάθεις;

Απλά είναι έξω από τον κώλο του και δεν τον νοιάζει τον τύπο γιατί σου λέει αν το κάνει μόνος του εμεις δεν θα δώσουμε φράγκο γιατί του είπα να περιμένει.

Α και επίσης, με τα νερά δεν παίζουν...είναι πολύ #@$#@ βλάβες αν σου κάτσει στραβή.

Επεξ/σία από argimeg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπερα και παλι,

Ηθελα να ρωτησω το εξης. 
Θεωρω αυτονοητο πως αν ενας διαχειριστης δεν παιρνει αποδειξεις για τις δαπανες που βαζει στην πολυκατοικια, ο καθε ιδιοκτητης εχει το δικαιωμα να μην πληρωσει. Αλλα επειδη δεν θελω να φτασω εκει, του μιλησα και ο τυπος μου λεει αν θελω να κοβει ΦΠΑ και να το πληρωνω ολο εγω. 

Επειδη ακομη κι ετσι, δεν θελω να φτασω στο σημειο που θα πω οτι δεν πληρωνω, ηθελα να ρωτησω, αν η εταιρεια που εκδιδει τα κοινοχρηστα (απλως το χαρτι, τα νουμερα τα δινει ο διαχειριστης) ειναι υποχρεωμενη να βαζει ως δαπανες ΜΟΝΟ σε οτι εξοδα προσκομιζονται οι αντιστοιχες αποδειξεις ή απλως γραφει οτι της ζητησει ο διαχειριστης. Στοχος μου ειναι πλεον να πιεσω απο εκεινη τη μερια.

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όλα τα έξοδα πρέπει να υπάρχει ΚΑΝΟΝΙΚΗ απόδειξη και όχι κ@@@λοχαρτάκια. Οι αποδείξεις δε πρέπει να κοινοποιούνται/αναρτούνται προς ενημέρωση όλων των ενδιαφερομένων. Αν δεν αναρτώνται πρέπει τουλάχιστον να είναι διαθέσιμες σε όποιον από τους ενοίκους εκφράσει την επιθυμία να τις δει.

Απ΄όσο δε ξέρω υπάρχει και πρόστιμο προς όποιον εκδίδει κοινόχρηστα και δεν αναρτά αντίγραφα των νόμιμων παραστατικών απ΄όπου προκύπτουν οι δαπάνες οι οποίες περιγράφονται στα κοινόχρηστα. Αν δεν υπάρχει πίνακας ανακοινώσεων ή αν για χ λόγους δεν τα βάζει εκεί πρέπει να δίνει στον κάθε ένοικο τουλάχιστον φωτοτυπία αυτών των αποδείξεων μαζί με το ειδοποιητήριο κοινοχρήστων.

Άρα σε όλα πληρώνεται φπα. Εκτός πια αν με τη συναίνεση όλων των εμπλεκομένων (διαχειριστή, ενοίκων, συνεργαζόμενων συνεργείων, κλπ) κινείται το κτήριο προς τη γκρίζα περιοχή του νόμου και τη μαύρη των οικονομικών συναλλαγών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...