Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα σε λάπτοπ Lenovo


GiorgosMP1997

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους. Τι τελευταίες μέρες ένα από τα λάπτοπ μου (lenovo thinkpad X200) είχε θέμα με το ανεμιστηράκι του που είχε φρακάρει από την πολλή σκόνη. Να επισημάνουμε πως επειδή το λάπτοπ είναι αρκετά παλιό και δεν ήθελα να δώσω πολλά χρήματα σε τεχνικό για το φτιάξω αποφάσισα να το επισκευάσω μόνος μου. Έτσι παρήγγειλα νέο ανεμιστηράκι το έβαλα και το καπάκωσα (όλα καλά μέχρι εδώ). Πάω να το ανάψω δεν ανάβει ή ανάβει και όποτε αποφασίσει σβήνει. Μετά από πολύ ψάξιμο συνειδητοποίησα πως όταν βιδώσω το πληκτρολόγιο συμβαίνει αυτό αν το κουμπώσω μόνο η το έχω έτσι στον αέρα δεν σβήνει ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ αν το πιέσω (και δεν γίνεται να μην το πιέσω πληκτρολόγιο είναι....). Αν γνωρίζει κάτι κάποιος που είναι πιο εξειδικευμένος από έμενα θα του είμαι υπόχρεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε HARD REBOOT 

1) βγάζεις την μπαταρία και το τροφοδοτικό και κρατάς πατημένο  το κουμπί λειτουργίας για 30 δευτερα

2) το ξεκινάς χωρίς μπαταρια 

3) βγάζεις και ξανά τοποθετείς τις μνημες (διαφορετική κάθε φορά σε θέση αλλά και μνήμη)

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι τα έβαλες όλα όπως τα έβγαλες; Έτσι που τα λες είναι λες και όταν το πιέζεις κάνει κάποιο βραχυκύκλωμα, το θέμα είναι πως και από που; Ακόμη κι αν έχεις μπερδέψει τα μήκη στις βίδες μπορεί κάποια από αυτές να ακουμπάει εκεί που δεν πρέπει. Για μένα ψάξε να βρεις βίντεο αποσυναρμολόγησης του λάπτοπ σου  (Google search: μοντέλο disassembly) και πήγαινε βήμα-βήμα να δεις αν έχεις ξεχάσει κάτι ή αν έχεις βάλει κάτι λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν η αλλαγή προκύπτει μόνο κατόπιν πιέσεως υπάρχει μηχανικό θεμα και όχι ηλεκτρολογικό.

Κάτι ακουμπάει κάπου που δε θα έπρεπε ή κάτι πιεζεται κλπ. Αποτέλεσμα βραχυκλυκλωμα, χασιμο επαφής και ποιος ξέρει τι άλλο.

Μόνο με δοκιμές, λιγο σφιξιμο, άνοιγμα, πιο πολύ, άνοιγμα και πάτημα εδω κι εκεί να δουμε ποιο σημείο δημιουργεί το πρόβλημα κλπ.

Μπορεί και να μη το βρεις ποτε, μπορεί να είναι μια χαζομάρα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dchatz είπε

Aν η αλλαγή προκύπτει μόνο κατόπιν πιέσεως υπάρχει μηχανικό θεμα και όχι ηλεκτρολογικό.

Κάτι ακουμπάει κάπου που δε θα έπρεπε ή κάτι πιεζεται κλπ. Αποτέλεσμα βραχυκλυκλωμα, χασιμο επαφής και ποιος ξέρει τι άλλο.

Μόνο με δοκιμές, λιγο σφιξιμο, άνοιγμα, πιο πολύ, άνοιγμα και πάτημα εδω κι εκεί να δουμε ποιο σημείο δημιουργεί το πρόβλημα κλπ.

Μπορεί και να μη το βρεις ποτε, μπορεί να είναι μια χαζομάρα ...

σε αυτο θα συμφωνησω μπορει να κανει κατι γειωση και βραχυκυκλωνει ...... εγω που ειχα ενα λαπτοπ acer αναβε κανονικα και μετα απο λιγο εσβηνε ενω αμα εμπαινα στο bios  λειτουργουσε ωρεσ χωρισ να σβησει..... η αληθεια ειναι οτι και εγω που ρωτησα σε τεχνικο εγταιγε το τροφοδοτικο δεν ηταν αρκετα δυνατο + πολ σκονη στο εσωτερικο και προκαλεσε μεγαλη θερμοκρασια αφου αλλαξα ροφοδοτικο και εβαλα θερμοαγωγιμη παστα δουλεψε παλι για λιγο και μετα χαλασε🤣 πιστεβω ομως με το δικο σου προβλημα κατι δεν κουμποσες μαλον καλα και το κανει αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει το θέμα λύθηκε τελικά.

Απλά έκανα βίδες (αποσυναρμολόγησα εντελώς) το λάπτοπ και ζωντάνεψε.

Συμπέρασμα όταν το λάπτοπ χαλάσει το πάμε σε ειδικό και δεν το επισκευάζουμε μόνοι μας αν δεν ξέρουμε (σαν εμένα)

Ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν σε αυτό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...