Προς το περιεχόμενο

Απορία με τροφοδοτικό.


jordanp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας ρε παιδια !! Έχω το τροφοδοτικό silverstone st75f-pt 750w στο οποίο είναι δυνδεδεμενοι 2 δίσκοι με καλώδιο που καταλήγει στο τροφοδοτικό με βύσμα τον 6 πιν από τα οποία δουλεύουν τα 5. 

Εχει τρεις υποδοχές το τροφοδοτικό για σατα.

Έτσι λοιπόν έψαξα και βρήκα ένα άλλο καλοδιο σατα να το βάλω στην άλλη υποδοχή του τροφοδοτικού.

Η σύνδεση στο βύσμα που συνδέεται στο τροφοδοτικό είναι διαφορετική από το άλλο βυσμα του καλωδίου σατα που είναι ιδη κουμπωμένο στο τροφοδοτικο. Ακομα και το κενό πιν το 1 από τα 6 είναι αλλου.

Αυτό πως γίνεται;

Επεξ/σία από jordanp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jordanp είπε

Έτσι λοιπόν έψαξα και βρήκα ένα άλλο καλοδιο σατα να το βάλω στην άλλη υποδοχή του τροφοδοτικού.

Το καλώδιο αυτό συμπεριλαμβανόταν στο δικό σας τροφοδοτικού ή είναι από άλλο μοντέλο; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανώς το καλώδιο όπως λέει και ο Τέρης Α. προέρχεται από άλλη πηγή  ή ίσως είναι κανά 6pin pci-e και δεν έχει καμία σχέση... Μάλλον χρειάζεσαι να βρεις τα καλώδια του τροφοδοτικού.

Να ρωτήσω εγώ κάτι;

2 δίσκοι -> δυνδεδεμενοι

3 δίσκοι; -> τρινδεδεμένοι;

Μην απαντήσεις και μην παρεξηγηθείς...πλακίτσα να σκοτώνουμε την ώρα μας.

 

 

 

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν παιδιά το καλωδιο που θέλω να βάλω  είναι δικό του για το σατα που σας λέω.

Στη φωτογραφια φενεται το βύσμα που είναι Ίδη πάνω στο τροφοδοτικό όπου πάνω είναι κόκκινο μαυρο πορτοκαλι.

Και το καινούριο που θέλω να βάλω είναι πάνω μαυρο κίτρινο μαυρο και κάτω πορτοκαλι κενό κόκκινο 

Σημειώνω πως τα καλώδια τα έχω στο χωριό μου τα υπόλοιπα οποτε πηρα μόνο αυτό γιατι πίστευα κάνει.

Το έβαλα στην αρχή το καινούριο βύσμα να δοκιμάσω και δεν ανοιγε το πισι εκανε αρχή και σταματούσε μετά από ένα δευτερόλεπτο!

Οποτε με αυτο το καλωδιο λέτε δεν κάνω δουλειά και την άλλη φορά που θα παω χωριό να ψάξω για κανένα άλλο έτσι;

Ολα αυτα τα κανω γιατι εβαλα και ένα καινούριο δίσκο και θέλω να του δώσω ρεύμα.

Επίσης στις άκρες τον καλωδίων του καινούριου καλωδίου όπου συνδέεται ο δίσκος γραφει sata sy 4 και στο άλλο sy 15

Πιστεύω τωρα εγινα κατανοητός.

20210122_104410.jpg

 

20210122_110228.jpg

Επεξ/σία από jordanp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακάλα μην έχεις στείλει λάθος τάση στον σκληρό και του έκανες ζημιά. Για τα υπόλοιπα δε γνωρίζω να σου πω με ακρίβεια. Στη θέση σου θα έψαχνα "δίδυμο" καλώδιο με αυτό που ήδη γνωρίζεις ότι δουλεύει και θα έψαχνα το manual για να δω τι παίζει με το άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά πάντως, ακόμα και να ταιριάζει η σύνδεση, για κανένα λόγο να μην συνδεθεί σε 8 Pin EPS ή 6/8 Pin PCI-e. Δίνουν μόνο 12ν και ο δίσκος μαζί με το καλώδιο θα γίνουν κάρβουνο!

Υπάρχει και αυτή η αξιόπιστη και ποιοτική λύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...