Προς το περιεχόμενο

WiFi κάλυψη σε οροφοδιαμέρισμα 220τ.μ.


dpolal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε διαμέρισμα 220τμ, ορθογώνιου σχήματος και με το ρούτερ να βρίσκεται εγκατεστημένο στην μία άκρη τί προτείνεται για ασύρματη κάλυψη ;;
Οι ανάγκες είναι μόνο browsing, Youtube και Netflix. Καθόλου gaming.

Έχω δοκιμάσει με ένα φθηνό range extender της D-link αλλά δεν ήταν καλό το αποτέλεσμα.

Λύση τύπου TP-LINK Deco M4 ή κάτι παρόμοιο θα μας καλύψει ;;

Μπάτζετ περίπου 100-150 ευρώ.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update. 😛
Από όσο είδα αυτά που παίζουν εντός μπάτζετ και τα βρίσκω και άμεσα διαθέσιμα στην αγορά (θα κοπεί τιμολόγιο) είναι τα:

- DLink AC1200 Covr (2pack)
- TP-LINK Deco M4 v2 (3-Pack)
- Asus Lyra Trio (2 pack)

Αν έχετε κάποια άποψη για κάποιο ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.ποσα θα χρειαστείς για να καλυψεις το χωρο.τα 5 ghz δεν εχουν μεγαλη εμβελεια.

β.θα χρησιμοποιησεις το wifi και του adsl/vdsl router?

γ.θα παιξεις με repeaters ή εχεις utp ωστε να βαλεις access points. Λογικα 3 access points θα χρειαστεις για να καλυψεις 220 tm. οποτε ειτε 2 pack+ το adsl/vdsl modem router ή 3 pack αν θες να ειναι ολα Mesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά
Έχω σύνδεση  50αρα στην nova και μου δωσαν το H288A επειδη το σπιτι ειναι μεγαλο θελω να καλυψω καποια νεκρα σημεια 
και εχω ενα TP-LINK TD-W8961N v3. Θα μπορουσα να το χρησιμοποιησω σαν wifi repeater δηλαδη να πέρνει απο το 288 ασυρματα και να αναμεταδιδει ασυρματα η ενσυρματα ;; και αν ναι πως ;; 
Ευχαριστω εκ των προτερων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, poulinos είπε

α.ποσα θα χρειαστείς για να καλυψεις το χωρο.τα 5 ghz δεν εχουν μεγαλη εμβελεια.

β.θα χρησιμοποιησεις το wifi και του adsl/vdsl router?

γ.θα παιξεις με repeaters ή εχεις utp ωστε να βαλεις access points. Λογικα 3 access points θα χρειαστεις για να καλυψεις 220 tm. οποτε ειτε 2 pack+ το adsl/vdsl modem router ή 3 pack αν θες να ειναι ολα Mesh.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Η διαθέσιμη επιλογή είναι καλώδιο από το vdsl router σε ένα access point και από εκεί ασύρματα στην ή στις υπόλοιπες συσκευές.

Υπάρχει ένας διάδρομος, καρφί ευθεία, που διατρέχει την μέση του σπιτιού και έχει οπτική επαφή από την μία άκρη σχεδόν μέχρι την άλλη και καταλήγει σε έναν ενιαίο χώρο καμμιά 90ριά τμ. (φαντάσου σαν ένα Τ)
Στην κάτω άκρη του Τ που βρίσκεται το router θα μπεί η πρώτη συσκευή και ο χώρος που καταλήγει (η πάνω μεριά του Τ) είναι που θέλω να έχει την κύρια κάλυψη. (οι συσκευές θα έχουν κανονικά οπτική επαφή)

Είχα ξεκινήσει με το Deco M4 3pack αλλά τελικά παράγγειλά το D-Link AC1200 Covr 2pack αφού διαβάζωντας το review σου μου φάνηκε ποιό «απλή» και robust λύση. (επίσης δεν την πολυεμπιστεύομαι την TP-Link 😛 )
Οι ένοικοι δεν πρόκειτε να ασχοληθούν ποτέ με όποιο σύστημα και να μπεί οπότε ήθελα κάτι που θα τοποθετηθεί και θα παίξει άπαξ χωρίς πολλά φρου φρου. :)

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 22/01/2021 at 03:32, dpolal said:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Η διαθέσιμη επιλογή είναι καλώδιο από το vdsl router σε ένα access point και από εκεί ασύρματα στην ή στις υπόλοιπες συσκευές.

Υπάρχει ένας διάδρομος, καρφί ευθεία, που διατρέχει την μέση του σπιτιού και έχει οπτική επαφή από την μία άκρη σχεδόν μέχρι την άλλη και καταλήγει σε έναν ενιαίο χώρο καμμιά 90ριά τμ. (φαντάσου σαν ένα Τ)
Στην κάτω άκρη του Τ που βρίσκεται το router θα μπεί η πρώτη συσκευή και ο χώρος που καταλήγει (η πάνω μεριά του Τ) είναι που θέλω να έχει την κύρια κάλυψη. (οι συσκευές θα έχουν κανονικά οπτική επαφή)

Είχα ξεκινήσει με το Deco M4 3pack αλλά τελικά παράγγειλά το D-Link AC1200 Covr 2pack αφού διαβάζωντας το review σου μου φάνηκε ποιό «απλή» και robust λύση. (επίσης δεν την πολυεμπιστεύομαι την TP-Link 😛 )
Οι ένοικοι δεν πρόκειτε να ασχοληθούν ποτέ με όποιο σύστημα και να μπεί οπότε ήθελα κάτι που θα τοποθετηθεί και θα παίξει άπαξ χωρίς πολλά φρου φρου. :)

το καλυτερο θα ηταν ethernet παντου και access points και οχι mesh /repeaters. δεν σημαινει οτι θα εχεις θεματα με mesh απλα το πιο καλο ειναι παντα Poe access points και ενα switch καπου ωστε οτι και να γινει να μπορεις να ελεγχεις το Switch και να κλεινεις το ρευμα σε ενα ap για να κανει Reboot αν χρειαστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/3/2021 στις 12:32 ΜΜ, poulinos είπε

το καλυτερο θα ηταν ethernet παντου και access points και οχι mesh /repeaters. δεν σημαινει οτι θα εχεις θεματα με mesh απλα το πιο καλο ειναι παντα Poe access points και ενα switch καπου ωστε οτι και να γινει να μπορεις να ελεγχεις το Switch και να κλεινεις το ρευμα σε ενα ap για να κανει Reboot αν χρειαστει.

Για να μην ανοίγω νέο θέμα.

Σε 2όροφο σπίτι, 60τμ κάτω και 60τμ πάνω,  όπου δεν με ενδιαφέρει τόσο το ίντερνετ (έτσι και αλλιώς 24άρα γραμμή έχω), αλλά η ταχύτητα δικτύου μιας και έχω server plex και θέλω να streamάρει 4Κ video σε τηλεοράσεις (μια ανά όροφο), τι κάνουμε;

Τώρα έχω speedport entry 2i στον κάτω όροφο στην κουζίνα (1η πρίζα) και πάνω του ένα huawei ax3 . Η τηλεόραση που είναι πάνω του είναι 5GHZ και κάνει 4Κ απροβλημάτιστα , ακόμα και τα πιο βαριά video. Το έχω δει κάπου 10mb/s.

Στον πάνω όροφο όπως πως θα το κάνω; Η πάνω τηλεόραση επίσης υποστηρίζει 5GHZ. Καλώδιο δεν γίνεται να τραβήξω. Το σπίτι έχει καλωδίωση αλλά μόνο τηλεφώνου, όχι ethernet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/4/2021 στις 10:39 ΜΜ, liakjim είπε

Για να μην ανοίγω νέο θέμα.

Σε 2όροφο σπίτι, 60τμ κάτω και 60τμ πάνω,  όπου δεν με ενδιαφέρει τόσο το ίντερνετ (έτσι και αλλιώς 24άρα γραμμή έχω), αλλά η ταχύτητα δικτύου μιας και έχω server plex και θέλω να streamάρει 4Κ video σε τηλεοράσεις (μια ανά όροφο), τι κάνουμε;

Τώρα έχω speedport entry 2i στον κάτω όροφο στην κουζίνα (1η πρίζα) και πάνω του ένα huawei ax3 . Η τηλεόραση που είναι πάνω του είναι 5GHZ και κάνει 4Κ απροβλημάτιστα , ακόμα και τα πιο βαριά video. Το έχω δει κάπου 10mb/s.

Στον πάνω όροφο όπως πως θα το κάνω; Η πάνω τηλεόραση επίσης υποστηρίζει 5GHZ. Καλώδιο δεν γίνεται να τραβήξω. Το σπίτι έχει καλωδίωση αλλά μόνο τηλεφώνου, όχι ethernet.

Ενδεχωμένως να σε καλύπτει κάποιο power line.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, dpolal είπε

Ναί, κάτι τέτοιο.

Αυτά δουλεύουν ακόμα και σε διαφορετική φάση έτσι; Έχω άλλη φάση στο ισόγειο που είναι το ρούτετ/μόντεμ και άλλη φάση στον πάνω όροφο που θα μπει το wifi κομμάτι του powerline.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αυτά δουλεύουν ακόμα και σε διαφορετική φάση έτσι; Έχω άλλη φάση στο ισόγειο που είναι το ρούτετ/μόντεμ και άλλη φάση στον πάνω όροφο που θα μπει το wifi κομμάτι του powerline.

Αν εννοείς ότι έχεις τριφασικό πίνακα και οι χώροι είναι πάνω σε διαφορετικές φάσεις τότε υπάρχουν μοντέλα που το υποστηρίζουν.
Δεν ξέρω να σου υποδείξω κάποιο, ψάχτω με προσοχή για να πάρεις κάτι που θα σε καλύπτει.

Αν έχεις εντελώς διαφορετικές παροχές τότε μάλλον δεν θα παίξουν.

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 01/04/2021 at 22:39, liakjim said:

Για να μην ανοίγω νέο θέμα.

Σε 2όροφο σπίτι, 60τμ κάτω και 60τμ πάνω,  όπου δεν με ενδιαφέρει τόσο το ίντερνετ (έτσι και αλλιώς 24άρα γραμμή έχω), αλλά η ταχύτητα δικτύου μιας και έχω server plex και θέλω να streamάρει 4Κ video σε τηλεοράσεις (μια ανά όροφο), τι κάνουμε;

Τώρα έχω speedport entry 2i στον κάτω όροφο στην κουζίνα (1η πρίζα) και πάνω του ένα huawei ax3 . Η τηλεόραση που είναι πάνω του είναι 5GHZ και κάνει 4Κ απροβλημάτιστα , ακόμα και τα πιο βαριά video. Το έχω δει κάπου 10mb/s.

Στον πάνω όροφο όπως πως θα το κάνω; Η πάνω τηλεόραση επίσης υποστηρίζει 5GHZ. Καλώδιο δεν γίνεται να τραβήξω. Το σπίτι έχει καλωδίωση αλλά μόνο τηλεφώνου, όχι ethernet.

Η περνας ethernet ή παιζεις με Dual band repeater ή με powerline.τα αποτελεσματα ειναι παντα σχετικα με εξαιρεση το καλωδιο ethernet/καλωδιο ethernet+ access point.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...