Προς το περιεχόμενο

χρονος ζωης πολυκατοικιων στην αθηνα


mike7766

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια θελω να μου πει καποιος εαν γνωριζει περιπου ποσο ειναι κατοικησιμη μια πολυκατοικια στην αθηνα ξερω γυρω στα 80 χρονια αλλα ειναι ολα σχετικα.μια πολυκατοικια δεκαετιας του 70 ας πουμε.πειτε μου οσοι θελετε και γνωριζετε ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

τυπικα το οπλισμενο σκυροδεμα εχει προσδοκιμο ζωης 50 χρονια + 10 χρονια για καθε cm επιχρισματος.

πρακτικα εξαρταται τι καταπονησεις εχει φαει (σεισμους κλπ)

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάς μηχανικό , έρχεται με όργανα που θέλουν βανάκι να τα κουβαλήσεις και κάνει δεκάδες μετρήσεις. Η κάθε πολυκατοικία είναι διαφορετική. Υπήρχαν οι κακοφτιαγμένες που έπεσαν με τον σεισμό του 99. Θα μιλήσεις με κάποιο μηχανικό να σου κάνει τιμή για βασικές μετρήσεις. Ψάχνεις να αγοράσεις σπίτι ; ή θα κοιτάς κάθε μέρα αν υπάρχει κάτι στη γειτονιά που θες , ή βρίσκεις μεσίτη και του λες νεότερη από του 90.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, mike7766 είπε

καλησπερα παιδια θελω να μου πει καποιος εαν γνωριζει περιπου ποσο ειναι κατοικησιμη μια πολυκατοικια στην αθηνα ξερω γυρω στα 80 χρονια αλλα ειναι ολα σχετικα.μια πολυκατοικια δεκαετιας του 70 ας πουμε.πειτε μου οσοι θελετε και γνωριζετε ευχαριστω

Ε με δεδομένο τα 80 χρόνια, η πολυκατοικία του 70 έχει ας πούμε ακόμα 30 χρόνια.

Αν θέλεις κάτι πιο συγκεκριμένο, τότε φωνάζεις μηχανικό να την ελέγξει πληρώνοντας ένα κάρο λεφτά για να σου πει σε τι κατάσταση βρίσκεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ε με δεδομένο τα 80 χρόνια, η πολυκατοικία του 70 έχει ας πούμε ακόμα 30 χρόνια.

Αν θέλεις κάτι πιο συγκεκριμένο, τότε φωνάζεις μηχανικό να την ελέγξει πληρώνοντας ένα κάρο λεφτά για να σου πει σε τι κατάσταση βρίσκεται.

Ξέρουμε πόσα ευρώ χωράει αυτό το κάρο; (περίπου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, filipN είπε

Ξέρουμε πόσα ευρώ χωράει αυτό το κάρο; (περίπου)

Εγώ δυστυχώς δεν γνωρίζω, έχουμε όμως πολλούς σχετικούς με το επάγγελμα εδώ, όλο και κάποιος φαντάζομαι θα απαντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nvel είπε

στην αθήνα υπάρχουν πολυκατοικίες παλαιότερες από 80 χρόνια

Έχω ζήσει σαν εργαζόμενος στην "περίφημη" Μπλε Πολυκατοικία και είχα γραφείο σε άλλη πολυκατοικία που κατασκευάστηκε την ίδια περίπου εποχή στην περιοχή μεταξύ του Αρχαιολογικού Μουσείου και της λεωφόρου Αλεξάνδρας. Νομίζω πως θα είναι κατοικήσιμες για περισσότερα χρόνια από την διπλοκατοικία που κατασκεύασαν οι γονείς μου το 1980 στα Δυτικά προάστια της Αθήνας...

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο δε μπορω να καταλαβω κ εγω λενε πολλοι 50 χρονια και οι περισσοτερες πανε μεχρι 80 και υπαρχουν πολυκατοικιες καλη ωρα εξαρχεια μπλε πολυκατοικια που κοντευει για 90 και πατησιων λασκαρατου πολυκατοικια που κατοικειται του 1920

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκέψου να έχεις μόλις αγοράσει διαμέρισμα
και να σου λένε «ουπς, τώρα ήρθατε; την κατεδαφίζουμε» 🤓

για μπετόν αρμέ δεν ξέρω,
αλλά κι η Ακρόπολη κτίριο είναι και με μια αναστηλωση είναι έτοιμη για χρήση 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε ανοίξει ξανά παρόμοιο thread πριν λίγους μήνες και λέγαμε τα ίδια. Τώρα το ερώτημα σου πολύ γενικό, τι θα πει "κατοικισιμη"; Αν προτιμάται από ανθρώπους να μένουν μέσα σε πολύ παλιά κτίρια που κατά πάσα πιθανότητα θα είναι και το μοναδικό τους ακίνητο και δεν θα έχουν άλλη επιλογή η κατά πόσο είναι ασφαλές να μένουν εκεί από θεμα σεισμικου κινδύνου; Στο δικό μου κτίριο υπάρχει όροφος που πλησιάζει τα 130 χρόνια και νοικιάζεται, το 2ο πάτωμα και το δωμα που μένω εγώ πλησιάζει τα 100 με πολλα θέματα υγρασίας και διάβρωσης στα ταβάνια, χειρότερη κατάσταση από το κάτω που είναι παλαιότερο, υπάρχουν θέματα στατικοτητας. Παρά πολλά κτίρια αρκετά παλιά κατοικουνται, από θεμα σεισμικου κινδύνου βέβαια υπάρχουν πολλά προβλήματα και κίνδυνοι. Τώρα για το τι θες να μάθεις η να εξετάσεις στο δικό σου ακίνητο, πρέπει να αποτσνθεις σε πολιτικό μηχανικό. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mike7766 είπε

καλησπερα παιδια θελω να μου πει καποιος εαν γνωριζει περιπου ποσο ειναι κατοικησιμη μια πολυκατοικια στην αθηνα ξερω γυρω στα 80 χρονια αλλα ειναι ολα σχετικα.μια πολυκατοικια δεκαετιας του 70 ας πουμε.πειτε μου οσοι θελετε και γνωριζετε ευχαριστω

Μέχρι να πέσει

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Είχε ανοίξει ξανά παρόμοιο thread πριν λίγους μήνες και λέγαμε τα ίδια. Τώρα το ερώτημα σου πολύ γενικό, τι θα πει "κατοικισιμη"; Αν προτιμάται από ανθρώπους να μένουν μέσα σε πολύ παλιά κτίρια που κατά πάσα πιθανότητα θα είναι και το μοναδικό τους ακίνητο και δεν θα έχουν άλλη επιλογή η κατά πόσο είναι ασφαλές να μένουν εκεί από θεμα σεισμικου κινδύνου; Στο δικό μου κτίριο υπάρχει όροφος που πλησιάζει τα 130 χρόνια και νοικιάζεται, το 2ο πάτωμα και το δωμα που μένω εγώ πλησιάζει τα 100 με πολλα θέματα υγρασίας και διάβρωσης στα ταβάνια, χειρότερη κατάσταση από το κάτω που είναι παλαιότερο, υπάρχουν θέματα στατικοτητας. Παρά πολλά κτίρια αρκετά παλιά κατοικουνται, από θεμα σεισμικου κινδύνου βέβαια υπάρχουν πολλά προβλήματα και κίνδυνοι. Τώρα για το τι θες να μάθεις η να εξετάσεις στο δικό σου ακίνητο, πρέπει να αποτσνθεις σε πολιτικό μηχανικό. 

Οπότε είχε η Αθήνα πολυκατοικίες το 1890;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...