Προς το περιεχόμενο

χρονος ζωης πολυκατοικιων στην αθηνα


mike7766

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, arispz είπε

Εγώ ούτε για αυτοκίνητο δεν θα σε δάνειζα !!! Από όσο κατάλαβαινω είναι μεικτά όχι καθαρά, τις γυναίκας σου σήμερα τα έχει αύριο όχι σαν ΙΥ μόνο τα δικά σου είναι εγγυημένα !!

Καθαρα και των 2 φιλε.Μην με δανειζεις δε πειραζει!!Και αν πεινασω μην με κανεις ουτε αυγο!!αχααχααχχαα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

στη λασκαρατου και πατησιων η πολυκατοικια ειναι του 1920 και μενουν ακομη οποτε ας πουμε σαν μεσο ορο για μια πολυκατοικια που δεν ειναι παρατημενη γυρω στα 80 χρονια μπορει να κατοικηθει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά από τα συμβόλαια όταν πουλήσαμε ένα διαμερισ.α στην εν λόγο πολυκατοικία είναι μεταξύ 1960-1965. Μήπως λες για την απέναντι μονοκατοικία που όντως πρέπει να είναι γύρω του 1920?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, mike7766 είπε

στη λασκαρατου και πατησιων η πολυκατοικια ειναι του 1920 και μενουν ακομη οποτε ας πουμε σαν μεσο ορο για μια πολυκατοικια που δεν ειναι παρατημενη γυρω στα 80 χρονια μπορει να κατοικηθει

 

Δεν ειναι πολυκατοικία αυτό, κάποια διπατη μονοκατοικία η διπλοκατοικια είναι, ίσως παλαιότερη του 1920. 

Σε ένα κτίριο μένουν άνθρωποι και πολύ πάνω από τα 80 χρόνια, εάν αντέχεις και αναλόγως συνθηκών και καταστάσεων του καθένα. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διάβασα αυτή τη παρουσίαση https://www.ktirio.gr/el/αρθρα/εξωτερικες-εγκαταστασεις/download/1271_1b8e512cd0bd3e72f3337196fe56ef57

για πείτε έχει ασχοληθεί κανείς με συντήρηση-επισκευή σκυροδέματος (σφραγιστικά σκυροδέματος - επεμβάσεις αποκατάστασης) ?

φαντάζομαι μόνο πολιτικός μηχανικός κάνει τέτοια μελέτη, σωστά ? Μπορεί να υπάρχει πρόβλημα και σε σημεία μη εμφανή, εσωτερικά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Silenzio είπε

διάβασα αυτή τη παρουσίαση https://www.ktirio.gr/el/αρθρα/εξωτερικες-εγκαταστασεις/download/1271_1b8e512cd0bd3e72f3337196fe56ef57

για πείτε έχει ασχοληθεί κανείς με συντήρηση-επισκευή σκυροδέματος (σφραγιστικά σκυροδέματος - επεμβάσεις αποκατάστασης) ?

φαντάζομαι μόνο πολιτικός μηχανικός κάνει τέτοια μελέτη, σωστά ? Μπορεί να υπάρχει πρόβλημα και σε σημεία μη εμφανή, εσωτερικά ?

μόνο πολ. μηχανικός μπορεί να κανει τέτοια μελέτη κ να ορίσει τι τεστ χρειάζονται, επισκευές κτλπ.

Σε αρκετές περιπτώσεις ο οπλισμός μπορεί να εχει αρχίσει την διάβρωση χωρίς να εχει σκασει ακομα το σκυρόδεμα. 

Υπάρχουν τρόποι να εντοπίσεις τέτοιες περιοχές βέβαια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανα οικόπεδο δεν εχεις εκτός σχεδίου; Πήγαινε χτίσε εκει όπως εχουν κάνει όλοι. Τα πρόστιμα είναι αστεία σε σχεση με το να φορτωθείς δάνειο 140.000ε.  Εγω εχω σπίτι ,αλλα αν δεν είχα θα έχτιζα στο οικόπεδο που εχω στην Ανάβυσσο. Το 90% ειναι αυθαίρετα. Και αν θες να είσαι νομιμος, βαλε μια σύγχρονη τροχοβίλλα με φωτοβολταικα πανελς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Yperaspisths είπε

Κανα οικόπεδο δεν εχεις εκτός σχεδίου; Πήγαινε χτίσε εκει όπως εχουν κάνει όλοι. Τα πρόστιμα είναι αστεία σε σχεση με το να φορτωθείς δάνειο 140.000ε.  Εγω εχω σπίτι ,αλλα αν δεν είχα θα έχτιζα στο οικόπεδο που εχω στην Ανάβυσσο. Το 90% ειναι αυθαίρετα. Και αν θες να είσαι νομιμος, βαλε μια σύγχρονη τροχοβίλλα με φωτοβολταικα πανελς.

Δεν το θεωρω καλή λύση. Αυθαίρετα έχτισαν πολλοί και τώρα έχουνε διαφορά προβληματα. Αν χτίσεις αυθαίρετο πως θα πάρεις νερό και ρεύμα; Θα περιμένεις να γίνει νομιμοποίηση και θα πάρεις μετά; Τα πρόστιμα αυξάνονται όσο πιο πρόσφατη η ημερομηνία κατασκευής. Τι θα γλιτώσεις με το να γίνει αυθαίρετα; Τα ένσημα του ΙΚΑ στους εργάτες; Η συνδρομή μηχανικού πάντως για μελέτη και επίβλεψη είναι αναγκαία. Αν φας καταγγελία κατά την εκτέλεση των έργων θα έχεις πρόβλημα ή πρόστιμο, στην τελική, θα γλιτώσεις κάποια χιλιάρικα και θα τα πληρώσεις μελλοντικά είτε σε πρόστιμα είτε σε άλλα θέματα. Τα φωτοβολταϊκά δεν είναι καλή ιδέα για ίδιο ιδιοκαταναλωση του ρεύματος για μόνιμη διαμονή σε οικία, είναι μόνο αν θες να παράγεις και να πουλάς το ρεύμα ως παραγωγός στην ΔΕΗ. 

Edit: Και κάτι που ξέχασα, οι νομιμοποιησεις με τα πρόστιμα δεν είναι μόνιμες αλλά για κάποιες δεκαετίες, 30 χρόνια από ότι θυμάμαι, μετά μην έχετε τόσο σίγουρο ότι θα στα χαρίσει το κράτος, ναι ξέρω θα μου πεις σιγά ποιος ζει ποιος πεθαίνει, εγώ πάντως αν είχα αυθαίρετο δεν θα καθομουν να πληρώσω χωρίς να είναι κάτι σίγουρο. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Τα φωτοβολταϊκά δεν είναι καλή ιδέα για ίδιο ιδιοκαταναλωση του ρεύματος για μόνιμη διαμονή σε οικία, είναι μόνο αν θες να παράγεις και να πουλάς το ρεύμα ως παραγωγός στην ΔΕΗ. 

 

gouat? εχω φβ, η καλυτερα λεφτα που ξοδεψα ποτε. Σπιτι 24 βαθμους χειμωνα καλοκαιρι, 0 κοστος ΔΕΗ.

Το να πουλας ρευμα στη δεη (ως ιδιωτης) συνεφερε επι ΠΑΣΟΚ. Τωρα, ιδιοκαταναλωση και net metering για να μειωσεις το κοστος αποθηκευσης ενεργειας αναλογα με το πορτοφολι σου. Οσο περισσοτερο ιδιοκαταναλωνεις, τοσο φθηνοτερο σου βγαινει το ρευμα μακροπροθεσμα.

Το μονο αρνητικο, θελει λεφτα μπροστα.Τιποτα αλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Τα φωτοβολταϊκά δεν είναι καλή ιδέα για ίδιο ιδιοκαταναλωση του ρεύματος για μόνιμη διαμονή σε οικία, είναι μόνο αν θες να παράγεις και να πουλάς το ρεύμα ως παραγωγός στην ΔΕΗ.

🤔🤔 Πως ακριβώς προκύπτει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Τα φωτοβολταϊκά δεν είναι καλή ιδέα για ίδιο ιδιοκαταναλωση του ρεύματος για μόνιμη διαμονή σε οικία, είναι μόνο αν θες να παράγεις και να πουλάς το ρεύμα ως παραγωγός στην ΔΕΗ. 

Υπερθεματίζω τους από πάνω μου. Ακριβώς το ανάποδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θέλετε να μου πείτε ότι έχετε φβ και συμφέρει για πλήρη ιδιοκαταναλωση όλων των φορτίων; Έχετε κάνει οικονομοτεχνικη μελέτη με όλα τα κόστη από τις μπαταρίες και όλα τα παρελκόμενα που είναι αναλώσιμα και συμφέρουν όλα με κέρδος για εσάς; Με την θέρμανση τι γίνεται που αν δεν βάλεις ΦΑ θα τα σκας στο πετρέλαιο η μπορεί να χρειαστείς κάποια θερμαστρα στα μεγάλα κρύα, κλιματιστικά για θέρμανση και ψύξη το καλοκαίρι, μαγείρεμα και κουζίνα; Μην μου απαντήσετε θα κάνεις πολύ καλή μόνωση θα κουβαλάς ξύλα και θα τα σκας για πετρέλαιο θα βάλεις ηλιακο κτλ, θα κουβαλάς φιάλες αερίου για το γκάζι, θα πρέπει να πληρώσεις και μηχανολόγο για τις μελέτες. Αν έχεις τα λεφτά για να τα κάνεις όλα αυτά τότε καλύτερα να τα κάνεις και νόμιμα να βάλεις και τα φωτοβολταϊκά σου και ότι θέλεις.

Η απάντηση που έγραψα με τα ΦΒ που απομονωσατε και σχολιάσστε ήταν σε άμεση συνάρτηση με την προτροπή του χρήστη να χτισει αυθαίρετα ακίνητο και να νομίζει ότι θα σωθεί από τα ΦΒ. Δεν ξέρω με τι τεχνικά κριτήρια διαφωνείτε, όσες φορές στο παρελθόν είχα εξετάσει το θέμα χρήσης ΦΒ για αποκλειστική ιδιοκαταναλωση σε οικία 2 ατόμων  με θεωρητικη παροχή 8kW η μεγαλύτερη και με όλα τα φορτία βάση θεωρητικών προφίλ έβγαινε κάτι ασύμφορο και μπελαλίδικο να μπεις στον κόπο να ασχοληθείς, αν μιλαμε για οικογένεια με 1-2 παιδιά ακόμα χειρότερα, εκτός αν θες να πουλήσεις η να γίνεται συμψηφισμός στην κατανάλωση του μετρητή σου. Επίσης δημοτικά τέλη και τα σχετικά που θεωρητικά τα γλιτώνεις θα τα σκάσεις όλα κατά την μεταβίβαση που χωρίς άδεια δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα έτσι κι αλλιώς ούτε να νοικιάσεις. Έχω ορισμένους γνωστούς που έχτισαν αυθαίρετα το 70-80 και τώρα κλαίγονται που δεν έχουν χρήματα να πληρώσουν την τακτοποίηση και δεν μπορούν να νοικιάσουν. 

Την ιδέα-προτροπή του παραπανω χρήστη την θεωρώ συνολικά επιφοβη ριψοκίνδυνη και λάθος για τον μέσο άνθρωπο που είναι στο όριο του έχει / δεν έχει χρήματα και ψάχνει να δει πως θα χτισει για να κόψει από δω και από εκεί νομίζοντας ότι μπορεί να έχει αυτό που θέλει στο περιορισμένο μπάτζετ του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, fredd0 είπε

gouat? εχω φβ, η καλυτερα λεφτα που ξοδεψα ποτε. Σπιτι 24 βαθμους χειμωνα καλοκαιρι, 0 κοστος ΔΕΗ.

Το να πουλας ρευμα στη δεη (ως ιδιωτης) συνεφερε επι ΠΑΣΟΚ. Τωρα, ιδιοκαταναλωση και net metering για να μειωσεις το κοστος αποθηκευσης ενεργειας αναλογα με το πορτοφολι σου. Οσο περισσοτερο ιδιοκαταναλωνεις, τοσο φθηνοτερο σου βγαινει το ρευμα μακροπροθεσμα.

Το μονο αρνητικο, θελει λεφτα μπροστα.Τιποτα αλλο.

Και οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

η να γίνεται συμψηφισμός στην κατανάλωση του μετρητή σου.

Ναι, αυτό λέμε. Net metering. Μόνο αυτό αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Ναι, αυτό λέμε. Net metering. Μόνο αυτό αξίζει.

Οκ, σε τέτοια περίπτωση έχεις ήδη σύνδεση με το δίκτυο και απλά γίνεται μια αφαίρεση. Εγώ σχολίασα την κατάσταση να μην έχεις καθόλου σύνδεση με την ΔΕΗ και να βασίζεσαι αποκλειστικά στα Φ/Β. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...