Προς το περιεχόμενο

χρονος ζωης πολυκατοικιων στην αθηνα


mike7766

Προτεινόμενες αναρτήσεις

συζητωντας με μηχανικο σε γενικες γραμμες παντα μια καλοδιατηρημενη πολυκατοικια του 75 εχει 75-80 χρονια σε πολλες περιπτωσεις και παραπανω αλλα αν διατηρειται και χωρις απροοπτα 75-80 χρονια.για να παρεις ενα σπιτι 50τμ μετα του 90 σε καλουτσικη περιοχη πανω απο 90 χιλιαδες και δανεια κλπ.με 60 χιλιαδες σπιτι του 75 εσεις τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εχει μιλησει καποιος με μηχανικο για το ποσο αντεχει μια πολυκατοικια στο χρονο.μια κατοικια του 1971 ας πουμε που ειναι σημερα 50 χρονων μπορει να παει μεχρι 75-80?(οι σεισμοι κλπ αφορουν ολες τις πολυκατοικιες)βεβαια στην αθηνα κατοικουνται και αρκετες πολυκατοικιες του 1940

4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω αντέχουν μια χαρά πολυκατοικίες της δεκαετίας του 30 και χωρίς καποια τρομερή συντήρηση.

Αν έχει πέσει πολύ μπετό, δεν υπάρχει ιδιαίτερος φόβος (οκ αν σου κάνει 7 ριχτερ επιφανειακό, υποθέτω ολοι θα έχουν προβλημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μ αρέσει αυτό που θα γράψω αλλά αν ρωτήσεις μηχανικούς που είναι σωστοί επαγγελματίες έχουν μια κοινή παραδοχή. Η Αθήνα δίνει έναν μεγάλο σεισμό ανά 20-25χρόνια περίπου. Ρώτα έναν τέτοιο μηχανικό τι θα συμβεί στην κτισμένη Αθήνα ως το 2035 όταν θα έχουν μέσο όρο ηλικίας κτηρίων άνω των 60ετών.

Μετά θα μας φταίει ο θεός και η κακιά η ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2021 στις 11:50 ΜΜ, greekfragma είπε

Δε μ αρέσει αυτό που θα γράψω αλλά αν ρωτήσεις μηχανικούς που είναι σωστοί επαγγελματίες έχουν μια κοινή παραδοχή. Η Αθήνα δίνει έναν μεγάλο σεισμό ανά 20-25χρόνια περίπου. Ρώτα έναν τέτοιο μηχανικό τι θα συμβεί στην κτισμένη Αθήνα ως το 2035 όταν θα έχουν μέσο όρο ηλικίας κτηρίων άνω των 60ετών.

Μετά θα μας φταίει ο θεός και η κακιά η ώρα.

Θεωρητικά μετά από κάθε σεισμό, είτε έρχονται μηχανικοί από δήμο και προτείνουν επισκευες ειτε η συνέλευση καλεί μηχανικό να ελέγξει το κτίριο.

Εδώ που μένω πχ μας είχαν ξεκαθαρίσει ότι σε περίπτωση μεγάλου σεισμού θα γίνεται καλοκαιρινοί διότι η τοιχοποιία έχει σοβαρό θέμα πλέον λόγω έλλειψης συντήρησης (25 χρόνια αβαφτο το κτίριο) αλλά με τόσο μπετό που έχει πέσει απ'.τη κατασκευη, το κτίριο δεν έχει θέμα στατικότητας.

Ρώτησα τρεις διαφορετικούς μηχανικούς και μάλιστα ρώτησα αν πρέπει να γίνει στατική μελέτη. Ο ένας είπε ναι οι άλλοι δυο που έκαναν μια εγγραφή μελέτη (όχι στατικη και αναφέρθηκαν στην ανάγκη επισκευών της τοιχοποιίας), μόνο αν θεωρώ ότι υπάρχει παρανομία καπου, που δεν υπάρχει (πχ έξτρα βάρος στο κτίριο)

Το πρόβλημα πάντα είναι τα λεφτά.

Ακόμα και στο ΕΣΠΑ για πολυκατοικίες, όλοι θα πρέπει να δώσουν αφμ και αν ένας δεν θέλει οι υπόλοιποι όχι μόνο θα δώσουν το μερίδιο του αλλά και το ποσοστό που θα έπαιρνε αυτός από το ΕΣΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2021 στις 11:42 ΜΜ, mike7766 είπε

απλα ολοι λενε ρε φιλε μεχρι 50 ετη απλα υπαρχουν πολλες πολυκατοικιες που ειναι ηδη 80 δε ξερω τι να πω

 

😄 https://www.sciencealert.com/why-2-000-year-old-roman-concrete-is-so-much-better-than-what-we-produce-today

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενταξει πως μου ξεφυγε αυτο το αρθρο δεν μπορω να καταλαβω.Ο τιτλος ειναι ολα τα λεφτα.Αν δεις απο κατω θα γραφει ημερομηνια ληξης.....

Κοιτα αν αντεχαν μονο 80 χρονια θα ηταν οτι πιο βλακωδες.Γιατι οταν αγοραζεις ενα σπιτι αγοραζεις και τα αντιστοιχα τετραγωνικα του οικοπεδου,οποτε μετα τα 80 χρονια αν ηταν ακαταλληλες για κατοικηση θα  επρεπε να μεινει το κεντρο της αθηνας ακατοικητα ερηπια εφοσον κανεναν δεν θα συνεφερε να αγορασει απο 20-30 ιδιοκτητες ή να βρουν λεφτα οι ιδιοκτητες ολοι να σηκωσουν νεα πολυκατοικια,και αντε να συνενοηθουν και να δωσουν ολοι τα λεφτα.

Επεξ/σία από chrisxkar
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, chrisxkar είπε

Κοιτα αν αντεχαν μονο 80 χρονια θα ηταν οτι πιο βλακωδες.Γιατι οταν αγοραζεις ενα σπιτι αγοραζεις και τα αντιστοιχα τετραγωνικα του οικοπεδου,οποτε μετα τα 80 χρονια αν ηταν ακαταλληλες για κατοικηση θα  επρεπε να μεινει το κεντρο της αθηνας ακατοικητα ερηπια εφοσον κανεναν δεν θα συνεφερε να αγορασει απο 20-30 ιδιοκτητες ή να βρουν λεφτα οι ιδιοκτητες ολοι να σηκωσουν νεα πολυκατοικια,και αντε να συνενοηθουν και να δωσουν ολοι τα λεφτα.

Είσαι λίγο μπερδεμένος. Αυτό ακριβώς λέμε οτι θα συμβεί, με μαθηματική ακρίβεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2021 στις 11:38 ΜΜ, mike7766 είπε

εχει μιλησει καποιος με μηχανικο για το ποσο αντεχει μια πολυκατοικια στο χρονο.μια κατοικια του 1971 ας πουμε που ειναι σημερα 50 χρονων μπορει να παει μεχρι 75-80?(οι σεισμοι κλπ αφορουν ολες τις πολυκατοικιες)βεβαια στην αθηνα κατοικουνται και αρκετες πολυκατοικιες του 1940

4

Οι πολυκατοικιες άρχισαν να χτίζονται στην Αθήνα από το 1930 έως το 39. Με την κατοχή και τον εμφύλιο σταμάτησε σχεδόν εντελώς η οικοδομική δραστηριότητα και τα κτίρια εκείνης της δεκαετίας είναι ελάχιστα στην Αθήνα, μετά αρχίζουν πάλι το 50 έως το 75 με τις μαζικές κατεδαφισεις κτιρίων πριν του 30 στο κέντρο και την επέκταση σε άλλες περιοχές προαστίων που ήταν κτήματα και χωραφια.

Για την χρονολογία που ψάχνεις και το ποσό αντέχει, πρέπει να ανατρέξει ο μηχανικός στον αντισεισμικό κανονισμό της εποχης που χτίστηκε το κτίριο, και να γίνει επιτοπιος έλεγχος μετά στο κτίριο για την κατάσταση που βρίσκεται. 

6 ώρες πριν, chrisxkar είπε

Ενταξει πως μου ξεφυγε αυτο το αρθρο δεν μπορω να καταλαβω.Ο τιτλος ειναι ολα τα λεφτα.Αν δεις απο κατω θα γραφει ημερομηνια ληξης.....

Κοιτα αν αντεχαν μονο 80 χρονια θα ηταν οτι πιο βλακωδες.Γιατι οταν αγοραζεις ενα σπιτι αγοραζεις και τα αντιστοιχα τετραγωνικα του οικοπεδου,οποτε μετα τα 80 χρονια αν ηταν ακαταλληλες για κατοικηση θα  επρεπε να μεινει το κεντρο της αθηνας ακατοικητα ερηπια εφοσον κανεναν δεν θα συνεφερε να αγορασει απο 20-30 ιδιοκτητες ή να βρουν λεφτα οι ιδιοκτητες ολοι να σηκωσουν νεα πολυκατοικια,και αντε να συνενοηθουν και να δωσουν ολοι τα λεφτα.

Το κέντρο της Αθήνας σε κάποιον βαθμό έχει μετατραπεί σε ακατοίκητο ερείπιο. Ακόμα δεν γίνεται εύκολα αντιληπτό λόγω του ότι όλο και σε κάποια πολυκατοικία κάποιος θα μένει θα βλέπεις φώτα στην είσοδο και σε κάποιο μπαλκονι, από τους δρόμους περνάει πολύς κόσμος, υπάρχουν ακόμα μαγαζιά και καταστήματα τα οποία θα φέρουν κόσμο, και γενικα δεν πρόκειται ποτέ το κέντρο να μοιάσει σαν εγκαταλελειμμένη πόλη, παρόλα αυτά υπάρχουν κρυφά προβλήματα τα οποία ολοένα και αυξάνονται, κλειστά κενά διαμερίσματα, κτίρια και ακίνητα με εξαφανισμένους ιδιοκτήτες, έλλειψη συντήρησης και πολλά άλλα. Όπως είπε κάποιος, θα γίνει ενας δυνατός σεισμος και θα βγούνε όλα στην φορά που λέμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ωραίο θέμα αλλα πιστευω θα αντέξουν για πολυ. Στα παλαιά σπίτια ομως υπάρχουν και άλλα θεματα... ανυπαρκτη υγρομονωση που τα προβληματα φαινονται στο τελευταιο οροφο, χάλια υδραυλικά,ηλεκτρολογικα κτλ, μερικες φορες τοίχοι τελειως αδυναμοι κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πατρικο μου χτιστηκε το 1990. Κι επειδη δεν μιλαμε για καμια 'φασον' πολυκατοικια με διαμερισματα για [ενοικιαση/πωληση]=κερδοσκοπια, ο πατερας μου ειχε βαλει τοτε, αν μη τι αλλο, καλα υλικα, και γενικως ηταν 'απο πανω', προσεξε οτι μπορουσε ο ανθρωπος. Φυσικα, ολα παιζουν ρολο, μηχανικος, τι κανονισμοι ηταν τοτε κλπ.

Με αυτα που διαβαζω εδω, εχω καλες ελπιδες οτι το πατρικο μου θα 'βγαλει' ανετα αυτο τον...αιωνα; Λεμε τωρα, εχουμε 2021, κατασκευη του 1990 με καλες προδιαγραφες, ε 80 χρονακια θα ηθελα, δεν ξερω αν ειναι πολλα.... εδω την παλευουν πολυκατοικιες του '40, δεν θα την παλεψει αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, mindreader είπε

To πατρικο μου χτιστηκε το 1990. Κι επειδη δεν μιλαμε για καμια 'φασον' πολυκατοικια με διαμερισματα για [ενοικιαση/πωληση]=κερδοσκοπια, ο πατερας μου ειχε βαλει τοτε, αν μη τι αλλο, καλα υλικα, και γενικως ηταν 'απο πανω', προσεξε οτι μπορουσε ο ανθρωπος. Φυσικα, ολα παιζουν ρολο, μηχανικος, τι κανονισμοι ηταν τοτε κλπ.

Με αυτα που διαβαζω εδω, εχω καλες ελπιδες οτι το πατρικο μου θα 'βγαλει' ανετα αυτο τον...αιωνα; Λεμε τωρα, εχουμε 2021, κατασκευη του 1990 με καλες προδιαγραφες, ε 80 χρονακια θα ηθελα, δεν ξερω αν ειναι πολλα.... εδω την παλευουν πολυκατοικιες του '40, δεν θα την παλεψει αυτο;

Αν έκανε σωστή δουλειά ο μηχανικός στην μελέτη και την σχεδίαση, εάν κάνετε τακτική συντήρηση, μια χαρά αντέχει. Εδώ στην περιοχή μου έχουμε ένα κτίριο πετροχτιστο του 1860. Ακόμα όρθιο είναι....... Βέβαια κατά τα άλλα, ρημαγμενο και απογυμνωμενο, αλλά από ότι βλέπω οι τοίχοι και τα ντουβάρια παραμένουν όρθια, να δούμε πόσα χρόνια θα αντέξει ακόμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

To πατρικο μου χτιστηκε το 1990. Κι επειδη δεν μιλαμε για καμια 'φασον' πολυκατοικια με διαμερισματα για [ενοικιαση/πωληση]=κερδοσκοπια, ο πατερας μου ειχε βαλει τοτε, αν μη τι αλλο, καλα υλικα, και γενικως ηταν 'απο πανω', προσεξε οτι μπορουσε ο ανθρωπος. Φυσικα, ολα παιζουν ρολο, μηχανικος, τι κανονισμοι ηταν τοτε κλπ.

Με αυτα που διαβαζω εδω, εχω καλες ελπιδες οτι το πατρικο μου θα 'βγαλει' ανετα αυτο τον...αιωνα; Λεμε τωρα, εχουμε 2021, κατασκευη του 1990 με καλες προδιαγραφες, ε 80 χρονακια θα ηθελα, δεν ξερω αν ειναι πολλα.... εδω την παλευουν πολυκατοικιες του '40, δεν θα την παλεψει αυτο;

Μια απο τα ιδια φιλε, θεωρω πως αυτες οι κατασκευες θα ξεπερασουν τις προσδοκιες και θα αντεξουν πολυ παραπανω απο οσο διαβαζουμε εδω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...