Προς το περιεχόμενο

χρονος ζωης πολυκατοικιων στην αθηνα


mike7766

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 29/3/2021 στις 9:41 ΜΜ, gas7777 είπε

Αν έχει πέσει πολύ μπετό, δεν υπάρχει ιδιαίτερος φόβος

 

12 ώρες πριν, gas7777 είπε

 αλλά με τόσο μπετό που έχει πέσει απ'.τη κατασκευη, το κτίριο δεν έχει θέμα στατικότητας.

επειδή το γραψες δυο φορές κι όλας, τι θες να πεις? 

που έπεσε πολύ μπετό κ τι σημασία έχει αυτό? τι πρόβλημα θα υπήρχε αν έπεφτε λιγότερο?

1 ώρα πριν, mindreader είπε

, ο πατερας μου ειχε βαλει τοτε, αν μη τι αλλο, καλα υλικα, και γενικως ηταν 'απο πανω', προσεξε οτι μπορουσε ο ανθρωπος. Φυσικα, ολα παιζουν ρολο, μηχανικος, τι κανονισμοι ηταν τοτε κλπ.

Προσεξε δλδ αν το σκυρόδεμα και τα σίδερα ηταν αυτα που σχεδιάστηκαν, αν δονισαν σωστά το σκυρόδεμα,  αν κατα την διάρκεια σκλήρυνσης έγιναν αυτά που πρέπει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, Orpheas1992 είπε

Μια απο τα ιδια φιλε, θεωρω πως αυτες οι κατασκευες θα ξεπερασουν τις προσδοκιες και θα αντεξουν πολυ παραπανω απο οσο διαβαζουμε εδω.

Εγώ διαφωνώ, γιατί δεν υπάρχει σωστή συντήρηση κτηρίων.

  • Φθορές στην υγρομόνωση στη ταράτσα, που οι συνιδιοκτήτες μαλώνουν στις γενικές συνελεύσεις για το ποιος θα την πληρώσει
  • Πολυκατοικίες που βάφονται εξωτερικά ανα 20+ χρόνια με χαμηλής ποιότητας χρώματα, ομοίως γιατί υπάρχουν οικονομικά προβλήματα
  • Πολυκατοικίες θηρία των 50+ συνιδιοκτητών, που άντε βγάλε άκρη για τη σωστή συντήρηση

Όλα τα παραπάνω φθείρουν τον φέροντα οργανισμό και αργά η γρήγορα με έναν μέτριο σεισμό θα χρειαστούν από επισκευή, μέχρι κατεδάφιση. Οι μικρές πολυκατοικίες που μένουν μέσα ιδιοκτήτες που νοιάζονται είναι σε πολύ καλύτερη τύχη.


Συγγνώμη για την δυσάρεστη πρόβλεψη μου, μακάρι να μην επαληθευτώ. 🙏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mindreader είπε

To πατρικο μου χτιστηκε το 1990. Κι επειδη δεν μιλαμε για καμια 'φασον' πολυκατοικια με διαμερισματα για [ενοικιαση/πωληση]=κερδοσκοπια, ο πατερας μου ειχε βαλει τοτε, αν μη τι αλλο, καλα υλικα, και γενικως ηταν 'απο πανω', προσεξε οτι μπορουσε ο ανθρωπος. Φυσικα, ολα παιζουν ρολο, μηχανικος, τι κανονισμοι ηταν τοτε κλπ.

Με αυτα που διαβαζω εδω, εχω καλες ελπιδες οτι το πατρικο μου θα 'βγαλει' ανετα αυτο τον...αιωνα; Λεμε τωρα, εχουμε 2021, κατασκευη του 1990 με καλες προδιαγραφες, ε 80 χρονακια θα ηθελα, δεν ξερω αν ειναι πολλα.... εδω την παλευουν πολυκατοικιες του '40, δεν θα την παλεψει αυτο;

Αν έβαλε καλά υλικά στα πλακάκια και στα πατώματα δεν παίζει κανέναν ρόλο για την γηρανση του κτηρίου.

Άν είναι ο ίδιος μηχανικός και ήταν δικό του project τότε κάτι παραπάνω μπορεί να έκανε αλλά καταλαβαίνω ότι δεν είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, bilya είπε

 

Προσεξε δλδ αν το σκυρόδεμα και τα σίδερα ηταν αυτα που σχεδιάστηκαν, αν δονισαν σωστά το σκυρόδεμα,  αν κατα την διάρκεια σκλήρυνσης έγιναν αυτά που πρέπει? 

Δυστυχως, δεν εχω καποια πληροφορηση επ'αυτου. Καταλαβαινω βεβαια οτι εννοεις, σωστες τεχνικες διαδικασιες.

9 ώρες πριν, m3ltd0wn είπε

Αν έβαλε καλά υλικά στα πλακάκια και στα πατώματα δεν παίζει κανέναν ρόλο για την γηρανση του κτηρίου.

Άν είναι ο ίδιος μηχανικός και ήταν δικό του project τότε κάτι παραπάνω μπορεί να έκανε αλλά καταλαβαίνω ότι δεν είναι.

Οχι, δεν ειναι μηχανικος ο πατερας μου. Απλα εκανε, απο οσα μου ελεγε, καλες επιλογες μαστορων, μηχανικου κλπ. Δηλαδη, που ειχαν εμπειρια, καλη φημη, γνωστες δουλειες τριγυρω κλπ.

Μαλιστα οι γονεις μου, εκαναν κατι που νομιζω ελαχιστα ζευγαρια εκαναν τοτε, προτιμησαν να μπουμε στο σπιτι με αρκετες ελλειψεις, (πχ στις ντουλαπες δεν υπηρχαν πορτες αλλα μονο τα κασωματα, δεν ειχαμε κεντρικο καλοριφερ στο σπιτι κλπ) αλλα να γινει οτι γινει σωστα, παρα να μπουμε μεσα και να ειναι ολα 'κομπλε' αλλα 'φτηνιαρικα'....

Οκ, και παλι λεω, οτι δεν μπορω να ξερω επακριβως αν εγιναν ολες οι απαιτουμενες τεχνικες διεργασιες, ξερω μονο οσα ανεφερα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, GeorgeKatz είπε

Εγώ διαφωνώ, γιατί δεν υπάρχει σωστή συντήρηση κτηρίων.

  • Φθορές στην υγρομόνωση στη ταράτσα, που οι συνιδιοκτήτες μαλώνουν στις γενικές συνελεύσεις για το ποιος θα την πληρώσει
  • Πολυκατοικίες που βάφονται εξωτερικά ανα 20+ χρόνια με χαμηλής ποιότητας χρώματα, ομοίως γιατί υπάρχουν οικονομικά προβλήματα
  • Πολυκατοικίες θηρία των 50+ συνιδιοκτητών, που άντε βγάλε άκρη για τη σωστή συντήρηση

Όλα τα παραπάνω φθείρουν τον φέροντα οργανισμό και αργά η γρήγορα με έναν μέτριο σεισμό θα χρειαστούν από επισκευή, μέχρι κατεδάφιση. Οι μικρές πολυκατοικίες που μένουν μέσα ιδιοκτήτες που νοιάζονται είναι σε πολύ καλύτερη τύχη.


Συγγνώμη για την δυσάρεστη πρόβλεψη μου, μακάρι να μην επαληθευτώ. 🙏

Σε σύγκριση με τα παλαιότερα κτίρια τα νεότερα έχουν ένα πλεονέκτημα αλλά μέχρι εκεί, αλλά αν σε ένα κτίριο του 60 χωρίς συντήρηση έχουμε ζημιές σε έναν σεισμό, στα νεότερα οι ζημιές θα είναι λιγότερες, αλλά στον επόμενο σεισμο ίδιου μεγέθους και βάθους μετά από 20-30 χρόνια θα γίνουν παρόμοιες ζημιές, θα έχουμε δηλαδή μια χρονική καθυστέρηση κάποιων ετών. 

Στην πολυκατοικία που μένει η μητέρα μου, άδεια του 88 αποπεράτωση το 90, πρόχειρο βάψιμο το 2004, τώρα οι εξωτερικοί τοιχοι έχουν φθορες κιτρινίλες και σκασιματα ενώ στο ταβάνι του μπανιου μάζεψε μούχλα, ο δίπλα έβαλε ένα επαλειφομενο στεγανωτικο στην ταράτσα, θα βάλουμε και εμείς με δικά μας χρήματα. Για ανακαίνιση το συζητάνε 10 χρόνια αλλά το αναβάλουν γιατί ορισμένοι δεν θέλουν να πληρώσουν. Με τα κοινόχρηστα γίνεται το κλασσικό με απλήρωτα και τον διαχειριστή να τρέχει σαν εισπρακτική και να τους κυνηγάει από το τηλέφωνο, γενικά έξοδα όπως και φθορες είτε σε Η/Μ συστήματα είτε αλλού είναι πολλές και απρόβλεπτες πχ φρεατια με διαρροές που τα φτιάξαμε και λέει ο υδραυλικός ότι αυτά είναι τεχνοτροπίας του 1940, δεν θέλω να φαντάζομαι τι επικρατεί σε κτίρια του 50-60. Γενικά πάντως σε όσα κτίρια ξέρω, ανά 20 με 30 χρόνια κάνουν επισκευές στην εξωτερική προσοψη, καποια δεν έχουν κάνει και ποτε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/3/2021 στις 10:41 ΜΜ, bilya είπε

 

επειδή το γραψες δυο φορές κι όλας, τι θες να πεις? 

που έπεσε πολύ μπετό κ τι σημασία έχει αυτό? τι πρόβλημα θα υπήρχε αν έπεφτε λιγότερο?

 

Λιγότερο μπετό, σοβαρη πιθανοτητα καθίζησης. Περισσότερο μπετό, μικρότερη πιθανότητα.

Μηχανικοί τα ειπαν αυτά όχι εγω.

Μάλιστα τους ρωτησα αν πρέπει να γινει καποια ενεση στις κολώνες και απάντησαν πως δεν φαίνεται να υπάρχει κάποια διάβρωση εξωτερικά και ότι υπάρχει ειναι μερεμέτια που δεν έχουν πάει εσωτερικα.

Οπουδηποτε υπάρχει σοβαρό θέμα σε κολώνα φαινεται μετά απο κάποιο χρονικο διάστημα.

Ε τι να πω? Να μην ηθελαν να πάρουν χρηματα για να κάνουν ένα έργο? Μου κάνει εντυπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/4/2021 στις 9:41 ΠΜ, gas7777 είπε

Λιγότερο μπετό, σοβαρη πιθανοτητα καθίζησης. Περισσότερο μπετό, μικρότερη πιθανότητα.

αυτό είναι ανέκδοτο κ ελπίζω να στο παν απλά για να σε ξεφορτωθούν.

Αν έχεις σκατά έδαφος όσο μπετό κ να ρίξεις αν δεν κάνεις αυτά που πρέπει το κτήριο θα βυθίζεται σιγά σιγά.

Ενέσεις στις δοκούς γιατί να κάνεις κ πως ξέρεις οτι αυτό πρέπει να γίνει?

Αν εχεις αμφιβολίες πλήρωσε ενα σοβαρό γραφείο να ρθει να πάρει δείγματα απο ολο το κτήριο κ να δει τι έχει αλλάξει απο την κατασκευή κ να γίνει μελέτη γιατι επισκευές χρειάζονται.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

αν ειναι δυνατον με 70 χιλιαδες δε μπορεις να βρεις ουτε 35ετιας σπιτι στο γαλατσι.ξερει κανεις αν υπαρχει καποιο σαιτ που ανεβαζουν ιδιωτες σπιτια αντι για μεσιτες?η οτιδηποτε που μπορει να υπαρχουν πιο φθηνες τιμες απο αυτα που ανεβαζουν τα μεσιτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mike7766 είπε

αν ειναι δυνατον με 70 χιλιαδες δε μπορεις να βρεις ουτε 35ετιας σπιτι στο γαλατσι.ξερει κανεις αν υπαρχει καποιο σαιτ που ανεβαζουν ιδιωτες σπιτια αντι για μεσιτες?η οτιδηποτε που μπορει να υπαρχουν πιο φθηνες τιμες απο αυτα που ανεβαζουν τα μεσιτικα

Χμμμ.. Τι ακριβώς ψάχνεις; Με 70 χιλιάδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, mike7766 είπε

αν ειναι δυνατον με 70 χιλιαδες δε μπορεις να βρεις ουτε 35ετιας σπιτι στο γαλατσι.ξερει κανεις αν υπαρχει καποιο σαιτ που ανεβαζουν ιδιωτες σπιτια αντι για μεσιτες?η οτιδηποτε που μπορει να υπαρχουν πιο φθηνες τιμες απο αυτα που ανεβαζουν τα μεσιτικα

Μην ψάχνεις από σαιτ. Μόνο κανένας γνωστός γνωστού και μιλητό. Δεν υπάρχει αλλιώς ελπίδα.

Ακόμα και οι ιδιώτες θεωρούν ότι με ένα διαμέρισμα θα βγάλουν τους μισθούς μιας ζωής.

Ψάξου στους κύκλους σου να βρεις κάποιον που να εμπιστεύεσαι και να σε εμπιστευθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mike7766 είπε

αν ειναι δυνατον με 70 χιλιαδες δε μπορεις να βρεις ουτε 35ετιας σπιτι στο γαλατσι.ξερει κανεις αν υπαρχει καποιο σαιτ που ανεβαζουν ιδιωτες σπιτια αντι για μεσιτες?η οτιδηποτε που μπορει να υπαρχουν πιο φθηνες τιμες απο αυτα που ανεβαζουν τα μεσιτικα

Το Γαλάτσι είναι περιοχη που δέχεται πολύ κόσμο από άλλες κεντρικότερες περιοχές πχ Κυψέλη και υπάρχει ζήτηση. Το σημαντικότερο που δεν διευκρινίζεις είναι τα τετραγωνικά. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, m3ltd0wn είπε

Μην ψάχνεις από σαιτ. Μόνο κανένας γνωστός γνωστού και μιλητό. Δεν υπάρχει αλλιώς ελπίδα.

Ακόμα και οι ιδιώτες θεωρούν ότι με ένα διαμέρισμα θα βγάλουν τους μισθούς μιας ζωής.

Ψάξου στους κύκλους σου να βρεις κάποιον που να εμπιστεύεσαι και να σε εμπιστευθεί.

Άρα με άλλα λόγια του λες να ψάξει να βρει κάποιον να του χαρίσει έκπτωση, επειδή είναι "γνωστός".

Ρε τους ιδιώτες, τα 'χουν χαμένα όλοι. Αντί να πουλούν ακίνητα στην τιμή που βολεύει τον καθένα αγοραστή, σωστά;

Μάλλον θεωρείτε κάτι εξωγήινο πως η αξία οποιουδήποτε πράγματος ορίζεται από την αγορά, όχι από ότι έχουμε στο κεφάλι μας ως λίγα ή πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, mike7766 είπε

αν ειναι δυνατον με 70 χιλιαδες δε μπορεις να βρεις ουτε 35ετιας σπιτι στο γαλατσι.ξερει κανεις αν υπαρχει καποιο σαιτ που ανεβαζουν ιδιωτες σπιτια αντι για μεσιτες?η οτιδηποτε που μπορει να υπαρχουν πιο φθηνες τιμες απο αυτα που ανεβαζουν τα μεσιτικα

Στο Γαλατσι δεν παίζει τίποτα κάτω από 150,000. Τουλάχιστον για αγορά υπάρχουν ακόμα ακίνητα, για ενοίκιαση δε υπάρχουν διαμερίσματα και όσες αγγελίες παρουσιάζονται η τιμές είναι πάνω από 700€!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, mike7766 είπε

αν ειναι δυνατον με 70 χιλιαδες δε μπορεις να βρεις ουτε 35ετιας σπιτι στο γαλατσι.ξερει κανεις αν υπαρχει καποιο σαιτ που ανεβαζουν ιδιωτες σπιτια αντι για μεσιτες?η οτιδηποτε που μπορει να υπαρχουν πιο φθηνες τιμες απο αυτα που ανεβαζουν τα μεσιτικα

Γιατί πιστεύεις ότι οι μεσίτες ανεβάζουν τις τιμές; Διαφημίζουν στην τιμή που ζητάει ο ιδιοκτήτης. Άντε καμία φορά να έχουν τα μεσιτικά μέσα στην τιμή δλδ αντί 100Κ να είναι 102Κ. Δεν έχουν λόγο να ανεβάσουν τιμές ,δεν κερδίζουν κάτι. Κανένας σοβαρός μεσίτης δεν θα ανεβάσει τιμές, γιατί να το κάνει; Για 100€ στα 10.000€ που θα κερδίσει; Ίσα ίσα που και αυτοί θέλουν καλύτερες τιμές για να κινείται η αγορά γρηγορότερα και άρα να κερδίσουν και αυτοί.

Μόλις τώρα, primeragt είπε

Γιατί πιστεύεις ότι οι μεσίτες ανεβάζουν τις τιμές; Διαφημίζουν στην τιμή που ζητάει ο ιδιοκτήτης. Άντε καμία φορά να έχουν τα μεσιτικά μέσα στην τιμή δλδ αντί 100Κ να είναι 102Κ. Δεν έχουν λόγο να ανεβάσουν τιμές ,δεν κερδίζουν κάτι. Κανένας σοβαρός μεσίτης δεν θα ανεβάσει τιμές, γιατί να το κάνει; Για 200€ στα 10.000€ που θα κερδίσει; Ίσα ίσα που και αυτοί θέλουν καλύτερες τιμές για να κινείται η αγορά γρηγορότερα και άρα να κερδίσουν και αυτοί.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, EuphangeL είπε

Άρα με άλλα λόγια του λες να ψάξει να βρει κάποιον να του χαρίσει έκπτωση, επειδή είναι "γνωστός".

Ρε τους ιδιώτες, τα 'χουν χαμένα όλοι. Αντί να πουλούν ακίνητα στην τιμή που βολεύει τον καθένα αγοραστή, σωστά;

Μάλλον θεωρείτε κάτι εξωγήινο πως η αξία οποιουδήποτε πράγματος ορίζεται από την αγορά, όχι από ότι έχουμε στο κεφάλι μας ως λίγα ή πολλά.

Όχι δεν είπα αυτό. Είπα να βρει κάποιον που να μην ονειροβατεί και να μην ζητάει παραπάνω από ότι αξίζει πραγματικά ένα ακίνητο. Και να ξέρει ωστόσο ότι αυτά που θα του πει ο άλλος θα τα πάρει σίγουρα και δεν θα του κάνει νερά στην πορεία.

Ξέρω πολλά τέτοια παραδείγματα πολύ πρόσφατα, ένα εκ των οποίων και εγώ.

Επεξ/σία από m3ltd0wn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...