Προς το περιεχόμενο

203 εκατομμύρια ενεργούς συνδρομητές ανακοίνωσε το Netflix


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ξέφρενη πορεία του Netflix συνεχίζεται.

Η δημοφιλέστερη video streaming υπηρεσία, το Netflix, ανακοίνωσε ότι διαθέτει πλέον 203,66 εκ. ενεργούς συνδρομητές παγκοσμίως. Σε αντίστοιχα ψηλά επίπεδα κυμαίνονται και τα κέρδη της υπηρεσίας που για το τελευταίο τρίμηνο του 2020 κυμάνθηκαν στα 542 εκ. δολλάρια, αν και το ίδιο διάστημα το 2019 είχαν κυμανθεί στα 587 εκ. Δεν ισχύει το ίδιο όμως για το τζίρο που εκτοξεύθηκε κατά 21% και στα 6,6 δισ. δολάρια, με την αξία της μετοχής να σημειώνει αύξηση κατά 12% λίγο μετά την ανακοίνωση.

Για ολόκληρη την περσινή χρονιά και εν μέσω πανδημίας, το Netflix καλωσόρισε 37 εκατομμύρια νέους συνδρομητές, μια αύξηση 31% σε σχέση με το 2019. Το αυξημένο κόστος του πρωτότυπου περιεχομένου ταινιών και τηλεοπτικών σειρών που δημιουργεί το Netflix αποκλειστικά για την  υπηρεσία του ήταν όλα αυτά τα χρόνια ο λόγος για τις τεράστιες ζημιές που ανακοίνωνε, με το 2021 όμως να αποτελεί κομβική χρονιά σύμφωνα με τα στελέχη του αφού είναι πολύ κοντά στο να παρουσιάσει καθαρά κέρδη. Και αυτό όταν ειδικά φέτος η δημοφιλής υπηρεσία έχει να αντιμετωπίσει έντονο ανταγωνισμό με την επέκταση αντίστοιχων video streaming υπηρεσιών όπως το Disney+, το Peacock και το HBO Max.

Επιπλέον το Netflix δημοσίευσε και τις δημοφιλέστερες τηλεοπτικές σειρές και ταινίες στην υπηρεσία του για το 2020, με τις περισσότερες από αυτές να αποτελούν δικές του παραγωγές. Αυτές είναι οι εξής:

Google Year in Search (via Netflix)


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το parasite στο νουμερο 1 ..........μιλαμε για πολυ ανεβασμενο level το τηλεοπτικο κοινο.

Κιμ εέεεεεέ Κιμ  ακουυυυυυυςςςςςς πατα το κουμπι push the button.

spacer.png

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζέστηκε η φοράδα στ' αλώνι!

Και πρέπει να νιώσουμε υπερήφανοι εμείς που το χρησιμοποιούμε; Επίκεινται και νέες αυξήσεις πήραν τ' αυτιά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, jadawin said:

Και πρέπει να νιώσουμε υπερήφανοι εμείς που το χρησιμοποιούμε;

Που υπονοήθηκε κάτι τέτοιο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να είναι καλά τα VPN και αυτοί που σου δίνουν μια θέση στον λογαριασμό τους με 1-2 ευρώ τον μήνα.

Επεξ/σία από Damned7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ο αδερφός μου και φίλος μου και μου έχω δώσει τους κωδικούς αλλά δεν το χρησιμοποιώ ποτέ. Δε μου αρέσει η «ψυχαγωγία» - κονβέρβα όπου άλλοι έχουν προεπιλέξει τις επιλογές σου. Μπορώ να μπω Pirate Bay και να κατεβάσω ότι θέλω να δω. Άσε που η περισσότερες ταινίες στο Netflix έχουν κάτι πολύ περίεργο που δε μου αρέσει καθόλου, αυτήν την αισθητική Netflix, μοιάζουν με μεγάλο επεισόδιο σειράς. Προτιμώ να μείνω μακριά.

  • Thanks 1
  • Confused 5
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, MetroStar είπε

Έχει ο αδερφός μου και φίλος μου και μου έχω δώσει τους κωδικούς αλλά δεν το χρησιμοποιώ ποτέ. Δε μου αρέσει η «ψυχαγωγία» - κονβέρβα όπου άλλοι έχουν προεπιλέξει τις επιλογές σου. Μπορώ να μπω Pirate Bay και να κατεβάσω ότι θέλω να δω. Άσε που η περισσότερες ταινίες στο Netflix έχουν κάτι πολύ περίεργο που δε μου αρέσει καθόλου, αυτήν την αισθητική Netflix, μοιάζουν με μεγάλο επεισόδιο σειράς. Προτιμώ να μείνω μακριά.

επιλογή του καθενός είναι να προτιμήσει νόμιμες επιλογές όπως το Netflix ή παράνομες επιλογές όπως είναι το The Pirate Bay απλά ελπίζω φίλε μου να γνωρίζεις πόσο επικίνδυνο είναι καμιά φορά το torrent που θα κατεβάσεις από το The Pirate Bay καθώς μπορεί να μην περιέχει την ταινία ή την σειρά που θες αλλά κάτι άλλο επιβλαβές για τον υπολογιστή σου καθώς το The Pirate Bay είναι Public Torrent Tracker χωρίς κανέναν έλεγχο στο τι ανεβαίνει...

22 λεπτά πριν, nickvas19 είπε

203 εκατομμύρια ενεργούς, αλλά άνεργους(από δουλειά), συνδρομητές ανακοίνωσε το Netflix.

μην κοιτάς τι συμβαίνει στην ελλάδα που είτε είσαι άνεργος είτε ζεις από τα επιδόματα είτε δουλεύεις Delivery

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω γιατι δε δινουν το UHD σε 1 οθονη για να βγει πιο οικονομικο. Αν δεν εχεις αλλον να το μοιραστεις δεν αξιζουν 14 ευρω το μηνα. Εγω το ειχα κοψει μετα την τελευταία αυξηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...