Προς το περιεχόμενο

[Ψυκτρα CPU] NOCTUA NH-D15 CHROMAX.BLACK, 90.38€


Recreator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, xoldboyx είπε

το Παρακατω ειναι ο λογος που καποιος να παει σε ΑΙΟ- και γω με αερα ειμαι απλα οχι για πολυ...Απλως μετα απο χρονια στο χωρο και τα watt που παιζω - νερακι με 100€ δεν το λες και...καταξοδεύτηκα

αυτα απο μενα, καλη συνεχεια στο ινσομνια και καλες αγορες 

Screenshot 2021-01-22 020725.jpg

τι σχέση εχει αυτο το γραφιμα με την αποδοση στην ψύξη?

Δεν νομιζω να βαλεις να παιξεις καποιο παιχνιδι ας πουμε για λιγότερο απο 6 λεπτα.

Η νοκτουα φανει στο μαξ τεμπ της σε 1,5 λεπτο που ειναι ας πουμε για τον 3950Χ 58,6c και τα ΑΙΟ 360 φτανουν μαξ σε 6 λεπτα που ειναι 56,6.

Ο λογος που πραγματικα θα παει καποιος σε ΑΙΟ ειναι το clean look γιατι πλεων γιατι απο αποδοση ειναι στα ιδια σχεδόν.

Να πω οτι δουλευα ΑΙΟ απο το 2012 μια Η100 για 7χρονια.

Τωρα με τις ΑΙΟ μπωρει να ειναι αθοριβες αλλα οταν αρχισει να "χανει" νερο (ουσιαστικα αποροφατε νερο απο τους σωληνες- permeation) σε ας πουμε 2 χρoνια τοτε εχεις θοριβους απο την αντιλια + το γουργουριτο του νερου που ειναι πολυ εκνευριστικο και μανουρα να συμπλιρωσεις νερο σε ενα κλειστο κυκλωμα.

Δεν συγκρινω την H100 με μια ΑΙΟ του 2020 γιατι εχει εξελιχτεί αυτο το κομματι  αλλα παλι υπαρχει σε μικροτερο βαθμο.

Η πιο safe επιλογη σε βαθος χρονου ειναι η αεροψυξη(αν και εχω μια Freezer II)

 

Επεξ/σία από ultimamage
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματι ακουω το γρρρ των γμοcoolmaster και λεω παναθεμα καποια στιγμη θα τα καψουν ... 7 χρονια εχουν φτασει μαλλων πρεπει να πεταχτουν .... Ενω οι αεροψυχτες δουλευουν για παντα ακομα εχω τις βαριες χαλκινες / μαντεμενιες ; απο τα πρωτα socket . Πανω απο κιλο τότε ολα τα mobo απο το βαρος έχουν λυγήσει 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομερές επιδόσεις αν και πανάκριβη. Μπορείτε να δείτε στο παρακάτω λινκ μερικά γραφήματα που δείχνουν αναλυτικά τις επιδόσεις των Noctua Chromax σε σχέση με άλλα καλά AIOs και ψύκτρες, πάνω σε έναν custom loader που τις τερματίζει.

https://youtu.be/JJG8s01xfiw?t=741

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το ιδιο μοντελο αλλα στο ασημι χρωμα με τον καφε ανεμιστηρα , απο τοτε που την εβαλα βρηκα την υγεια μου και την ησυχια μου , ειχα ΑΙΟ υδροψυξη μια Coolermaster αλλα τα ανεμιστηρια της εκαναν αρκετο θορυβο , μολις εβαλα την NOCTUA , πρεπει να βαλεις το κεφαλι μεσα στο κουτι για να ακουσεις κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, jimmyl είπε

Εχω το ιδιο μοντελο αλλα στο ασημι χρωμα με τον καφε ανεμιστηρα , απο τοτε που την εβαλα βρηκα την υγεια μου και την ησυχια μου , ειχα ΑΙΟ υδροψυξη μια Coolermaster αλλα τα ανεμιστηρια της εκαναν αρκετο θορυβο , μολις εβαλα την NOCTUA , πρεπει να βαλεις το κεφαλι μεσα στο κουτι για να ακουσεις κατι

δεν εχω ακουσει καινουργιες aio. οι 2017-2018 παντως ηταν ενοχλητικές. η Noctua ειναι σαν να μην υπαρχει. παντως οτι και να λεμε αν θες ενα ωραιο build δεν πας σε τετοια τερατα αερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...