Προς το περιεχόμενο

Το φετινό MacBook Pro θα προσπεράσει το Touch Bar και θα επαναφέρει το MagSafe


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Apple ειναι αδυνατο να ανακοινώσει προιον στο οποιο δεν θα εχει αφαιρεσει ενα feature που πριν 2 χρονια μας ελεγε ειναι επανασταση και δεν ειναι δυνατον να υπαρχουν συσκευες χωρις αυτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Super Moderators
8 hours ago, Looter said:

Γράφω από την παρουσίαση των Μ1 (ειδικά του Pro 13) ότι αποτελούν πειραματικά μοντέλα και αν κάποιος δεν έχει ΑΜΕΣΗ ανάγκη να αντικαταστήσει το Mac του να κάνει υπομονή. Και μόλις 2 μήνες μετά την παρουσίαση τους η εικόνα είναι η ακόλουθη.

- Η μόνη τίμια συσκευή είναι το Air M1 για soft και light χρήση με μπαταρία σε διαστημικό επίπεδο. Ως εκεί όμως.

-  Η Apple θα καταργήσει το 13αρι που κυκλοφόρησε με M1 και θα πάει σε τελείως νέο σχεδιασμό στις 14 ίντσες με μηδενικά πλαίσια γύρω από την οθόνη ενώ ταυτόχρονα θα είναι αισθητά λεπτότερο. Κοινώς όσοι αγοράζουν τώρα το Pro θα χάσουν μεγάλο μέρος της αξίας του.. 

- Μ1Χ ή και Μ2 που έρχονται. Ειδικά στο κομμάτι της GPU που ο τωρινός Μ1 ζορίζεται θα έχουμε σημαντική βελτίωση.

- Οθόνες mini-LED

- Κατάργηση του touchbar και επιστροφή επιτέλους σε function keys.

- Ίσως έχουμε και υποστήριξη δεύτερης οθόνης για τους επαγγελματίες που το χρειάζονται.

Άσε που θα γλιτώσατε και το beta testing που κάνουν οι τωρινοί χρήστες οι οποίοι τρώνε τις αναβαθμίσεις των προγραμμάτων σε εβδομαδιαία βάση..

Θέλετε και άλλα για να περιμένετε;; 😂😂

 

Ένα 14αρι με αυτά που περιγράφεις δεν θα κοστίζει όσο ένα σημερινό 13 με Μ1 αλλά πολύ περισσότερο...

Το «πειραματικά μοντέλα» είναι λίγο αστείο μιας και δουλεύω εδώ και έναν μήνα με αυτό και δηλώνω ενθουσιασμένος (επεξεργασία εικόνας και multimedia editing με photoshop, Final Cut Pro και τελευταία με da Vinci).

Στο θέμα της gpu επίσης είσαι υπερβολικός και θα ήθελα να μας πεις μια εναλλακτική πρόταση για cpu με ενσωματωμένο σύστημα γραφικών που να τα πάει καλύτερα από τον Μ1... Στο γραφειο δουλεύω με ένα iMac 27 5K 2020 με i7 και Radeon pro 5500xt 8gb και σε πληροφορώ πως μερικές φορές το pro με τον Μ1 τα πηγαίνει πολύ καλύτερα!

Η touchbar δεν βολεύει κυρίως όσους γράφουν συνεχώς κείμενα με τυφλό σύστημα και έχουν μάθει να κοιτάζουν συνεχώς την οθόνη. Για όλους τους άλλους είναι ένα πρακτικό και όμορφο αξεσουάρ που σου προσφέρει ένα χώρο με εργαλεία που προσαρμόζεται διαφορετικά για κάθε εφαρμογή. Αν επίσης ασχοληθείς και με το customization, οι επιλογές είναι άπειρες. 
 

Εχει περάσει ένας μήνας σχεδόν και πλέον έχω μόνο 1-2 εφαρμογές που δεν έχουν αναβαθμιστεί για Μ1, οπότε η υποστήριξη είναι σούπερ!

Το ποτε πρέπει να αναβαθμίσει κάποιος το μηχάνημα του το έχω ξαναπεί: όταν το χρειάζεται! Δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις κάτι μόνο και μόνο για να λες πως έχεις το τελευταίο μοντέλο. Με αυτή τη λογική και Μ2 να πάρεις, μετά από λίγους μήνες να έχεις τον Μ3 και πάει λέγοντας.
 

Η apple τόλμησε κάτι με τους silicon και όχι μόνο το πέτυχε αλλά κατάφερε να το υποστηρίξει όπως κανεις άλλος. Αυτό δεν σημαίνει πως τα πρώτα μοντέλα μπορούν τα αντικαταστήσουν τα πάντα και ειδικά άλλα ακριβότερα κλπ αλλά σε καμία περίπτωση δεν τις λες beta συσκευές. Είναι απλά τα νέα base models που κατάφεραν όμως να ανταγωνιστούν σε ορισμένες περιπτώσεις άλλα με δυνατότερα χαρακτηριστικά και μεγαλύτερες τιμές! :) 

14 minutes ago, haHa said:

Ολα αυτα γινονται και με κανονικα κουμπια που υπηρχαν στην θεση της touchbar. Ακριβως μαλιστα επειδη ειναι κανονικα κουμπια, μπορουμε σε λαπτοπ χωρις touchbar να δυναμωσουμε την ενταση/αλλαξουμε φωτεινοτητα κλπ χωρις να κοιταμε καν το πληκτρολογιο σε αντιθεση με την touchbar που κανει πιο δυσχρηστες ακομα και αυτες τις απλες λειτουργιες.

Θες να πεις πως πετυχαίνεις τα κουμπιά φωτεινότητας με τη μια όσο κοιτάς συνεχώς την οθόνη; Και άντε και τα πετυχαίνεις, κάθεσαι όλη την ώρα και αλλάζεις τη φωτεινότητα και την ένταση ώστε να σου φαίνεται δύσχρηστη η touchbar; 😛 

Από την άλλη σαφώς και καταλαβαίνω πως οι συνήθειες και το προφίλ χρήσης είναι διαφορετικό για τον καθένα αλλά δε νομίζω πως χρειάζεται να υπερβάλουμε τόσο! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, billdanos είπε

Θες να πεις πως πετυχαίνεις τα κουμπιά φωτεινότητας με τη μια όσο κοιτάς συνεχώς την οθόνη; Και άντε και τα πετυχαίνεις, κάθεσαι όλη την ώρα και αλλάζεις τη φωτεινότητα και την ένταση ώστε να σου φαίνεται δύσχρηστη η touchbar; 😛 

Από την άλλη σαφώς και καταλαβαίνω πως οι συνήθειες και το προφίλ χρήσης είναι διαφορετικό για τον καθένα αλλά δε νομίζω πως χρειάζεται να υπερβάλουμε τόσο! :) 

Ναι, muscle memory λεγεται.
Ποτε δεν ειπα οτι αλλαζω την φωτεινοτητα ολη την ωρα και συμφωνω οτι δεν χρειαζεται να υπερβαλουμε πχ να λεμε "Δεν μπορώ να δουλέψω χωρίς touchbar...Αλλά για να αλλάζω γλώσσα, να δυναμώνω ένταση, να αλλάζω τη φωτεινότητα..."

Αυτο ακριβως ηταν το point μου, δεν χρειαζονται υπερβολες οπως λες, ειδικα για λειτουργιες που υστερει η touchbar.

--------------------
Οπως και να εχει, ειναι θετικο οτι η apple καταλαβε οτι ηταν ενα gimmick(σιγουρα υπηρχαν μερικοι που μπορει να τους βολευε).
Της πηρε χρονο, οπως πχ της πηρε 4+ χρονια για να αρχιζει να βαζει ξανα ποιοτικα πληκτρολογια που δεν χαλανε στα λαπτοπ : ειχε φθασει στο σημειο να εχει λαπτοπ που ειχε service program εν ενεργεια ενω το λαπτοπ πουλιοταν στα καταστηματα, με λιγα λογια ηξερε οτι ηταν ελαττωματικο/χαμηλης ποιοτητας και το πουλαγε αντι να κατσει να το ξανασχεδιασει.

Πριν βεβαια πεσουν οι μηνυσεις και αναγκαστει να κανει δωρεαν service program(οι αγοραστες εντωμεταξυ επι 3+ χρονια ειχαν προβληματα και αρκετοι ειχαν αναγκαστει να πληρωσουν ακριβες επισκευες για τα ελαττωματικα λαπτοπ), η λυση που προτεινε η ιδια η apple ηταν αυτη:

🤣

image.png.c3c9869ada4dd2b0b2048c48fe470872.png

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Η Apple ειναι αδυνατο να ανακοινώσει προιον στο οποιο δεν θα εχει αφαιρεσει ενα feature που πριν 2 χρονια μας ελεγε ειναι επανασταση και δεν ειναι δυνατον να υπαρχουν συσκευες χωρις αυτο

 Νομίζω τα έχεις μπερδέψει με τις τακτικές της Google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για όσους έχετε συσκευή με touchbar, ρίξτε μια μάτια στο BetterTouchTool για να δείτε μέχρι που μπορεί να φτάσει η παραμετροποίηση της! :) 

2 minutes ago, asderis said:

Κάτι ενδιαφέρον που διάβασα.

https://www.macworld.co.uk/news/iphone-12-magsafe-pacemakers-3800343/?amp

Και θεώρησες πως έχει σχέση με το θέμα εδώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, billdanos είπε

 

Και θεώρησες πως έχει σχέση με το θέμα εδώ;

Έχεις δίκιο, έκανα λάθος. Αν θες το σβήνω. Λάθος νήμα.

Επεξ/σία από asderis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνώμη μου και τα 2 είναι σωστές αποφάσεις. Αναγνωρίζει το περιορισμένο όφελος που έφεραν magsafe removal-touchbar (όπως και butterfly keyboard) Το ανταγωνιστικό πλεονέκτημα που θα έχει με το apple silicon της επιτρέπει τα καταργήσει άμεσα και συνοπτικά ως λεπτομέρειες.

Να φέρει και το φωτισμένο μήλο στην πλάτη..

Επεξ/σία από caasi70
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billdanos είπε

 

Το «πειραματικά μοντέλα» είναι λίγο αστείο μιας και δουλεύω εδώ και έναν μήνα με αυτό και δηλώνω ενθουσιασμένος (επεξεργασία εικόνας και multimedia editing με photoshop, Final Cut Pro και τελευταία με da Vinci).

Εχει περάσει ένας μήνας σχεδόν και πλέον έχω μόνο 1-2 εφαρμογές που δεν έχουν αναβαθμιστεί για Μ1, οπότε η υποστήριξη είναι σούπερ!

 

Εγω απο την αλλη πλευρα μετα απο ενα και μηνα με ενα m1 macbook pro με 16 gb ram το οποιο αγοραστηκε για development δεν ειμαι μιας και η αγαπητη μας απλ δεν το διαφημιζε μονο σαν μηχανη για γραφιστες κτλ αλλα και για προγραμματιστες ....

Και για μενα καποια πραγματα ειναι ακομη σε preview (βλεπε docker) .....

Τα λεγομενα μου δεν σημαιννουν και πολλα μιας και ολοι αντιλαμβανομαστε οτι μιλαμε για μια νεα και εντελως proprietary υλοποιηση επεξεργαστη η οποια θελει τον χρονο της για να γινει αποδεκτη η και στανταρ.

Αλλα απο την αλλη οπως εγραψα και παραπανω με κουραζει αυτη η γελειοτητα του σας δινουμε το καλυτερο και αντε γ....ε  απο εκει  και περα .....

Γιατι καπως ετσι εχω αρχισει να νιωθω.....

Χωρις κακια και παντα εκφραζοντας προσωπικη αποψη εχοντας χωσει αρκετα χιλιαρικα στην αγαπητη απλ μεσα στα χρονια..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 minutes ago, nextp said:

Εγω απο την αλλη πλευρα μετα απο ενα και μηνα με ενα m1 macbook pro με 16 gb ram το οποιο αγοραστηκε για development δεν ειμαι μιας και η αγαπητη μας απλ δεν το διαφημιζε μονο σαν μηχανη για γραφιστες κτλ αλλα και για προγραμματιστες ....

Και για μενα καποια πραγματα ειναι ακομη σε preview (βλεπε docker) .....

Τα λεγομενα μου δεν σημαιννουν και πολλα μιας και ολοι αντιλαμβανομαστε οτι μιλαμε για μια νεα και εντελως proprietary υλοποιηση επεξεργαστη η οποια θελει τον χρονο της για να γινει αποδεκτη η και στανταρ.

Αλλα απο την αλλη οπως εγραψα και παραπανω με κουραζει αυτη η γελειοτητα του σας δινουμε το καλυτερο και αντε γ....ε  απο εκει  και περα .....

Γιατι καπως ετσι εχω αρχισει να νιωθω.....

Χωρις κακια και παντα εκφραζοντας προσωπικη αποψη εχοντας χωσει αρκετα χιλιαρικα στην αγαπητη απλ μεσα στα χρονια..

 

Μα δεν ειναι θέμα κακίας μιας και ο καθένας έχει πολύ συγκεκριμένες απαιτήσεις απο τα μηχανήματά του.

Και γω το pro εχω με 16gb ram και δηλώνω ενθουσιασμένος από τις επιδόσεις του. Ταυτόχρονα όμως γνωρίζω πως δεν πήρα τη ναυαρχίδα αλλά το base model (οκ με extra ram) το οποίο όπως έχει πλεον καλύτερες επιδόσεις από προηγουμενα μοντέλα που κόστιζαν πολύ περισσότερο! Βάλε και την τρελή αυτονομία, οπότε στη δικη μου περίπτωση μπορώ να πω πως νιώθω παραπανω απο ικανοποιημένος. Ξαναλέω όμως πως ολα αυτά αφορούν τη δική μου δουλειά και τα προγραμματα που χρησιμοποιώ. 

Το touchbar προσωπικά πάντα το ζήλευα και περίμενα πως και πως να αντικαταστήσω το παλιό μου pro για να την έχω και τώρα αν όντως αφαιρεθεί, νιώθω πολύ καλά που πρόλαβα το τελευταίο μοντέλο που την έχει. Είναι κάτι διαφορετικό, μου αρέσει σαν design στην όλη κατασκευή του laptop, το χρησιμοποιώ για διάφορα πράγματα και όλα οκ. Το touch bar και το touchpad, που κανείς ακόμη δεν κατάφερε να το αντιγράψει σωστά, είναι τα χαρακτηριστικά που το κάνουν να ξεχωρίζει απο τον ανταγωνισμό. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, billdanos είπε

 

Και γω το pro εχω με 16gb ram και δηλώνω ενθουσιασμένος από τις επιδόσεις του. Ταυτόχρονα όμως γνωρίζω πως δεν πήρα τη ναυαρχίδα αλλά το base model (οκ με extra ram) το οποίο όπως έχει πλεον καλύτερες επιδόσεις από προηγουμενα μοντέλα που κόστιζαν πολύ περισσότερο! Βάλε και την τρελή αυτονομία, οπότε στη δικη μου περίπτωση μπορώ να πω πως νιώθω παραπανω απο ικανοποιημένος. Ξαναλέω όμως πως ολα αυτά αφορούν τη δική μου δουλειά και τα προγραμματα που χρησιμοποιώ. 

Φίλε όπως ακριβώς τα γράφεις , ΕΣΥ!!!

Το 13αρι που τόσο σε ενθουσίασε είναι ακριβώς το ίδιο σασί εδώ και ΤΟΣΑ χρόνια που πλέον έχει βαρεθεί η ψυχή μας.

Έχει διπλάσιο πάχος από όσο θα έπρεπε καθώς εσωτερικά κράτησαν την intel σχεδίαση για ευκολία κρατώντας μέχρι και τους αχρείαστους ανεμιστήρες.

Έχει τεράστια πλαίσια και στο ίδιο μέγεθος θα έπρεπε να είναι 14αρι. Επίσης μου είναι αδιανόητο να αγνοήσει κάποιος τη mini led οθόνη που έχει επιβεβαιωθεί.

Το αρχικό κύμα ενθουσιασμού έχει μετριαστεί και όπως γράφω και παραπάνω η ΜΟΝΗ καλή συσκευή που ΟΝΤΩΣ είναι base μοντέλο είναι το air. Η μπαταρία για base χρήση είναι πραγματικά ΑΔΙΑΝΟΗΤΗ!!!

Τώρα για την Touch Bar δεν μπορώ να πώ κάτι , μπορεί να υπάρχουν και άτομα που να γούσταραν το butterfly keyboard.. 🤣😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nextp είπε

Εγω απο την αλλη πλευρα μετα απο ενα και μηνα με ενα m1 macbook pro με 16 gb ram το οποιο αγοραστηκε για development δεν ειμαι μιας και η αγαπητη μας απλ δεν το διαφημιζε μονο σαν μηχανη για γραφιστες κτλ αλλα και για προγραμματιστες ....

Και για μενα καποια πραγματα ειναι ακομη σε preview (βλεπε docker) .....

Τα λεγομενα μου δεν σημαιννουν και πολλα μιας και ολοι αντιλαμβανομαστε οτι μιλαμε για μια νεα και εντελως proprietary υλοποιηση επεξεργαστη η οποια θελει τον χρονο της για να γινει αποδεκτη η και στανταρ.

Αλλα απο την αλλη οπως εγραψα και παραπανω με κουραζει αυτη η γελειοτητα του σας δινουμε το καλυτερο και αντε γ....ε  απο εκει  και περα .....

Γιατι καπως ετσι εχω αρχισει να νιωθω.....

Χωρις κακια και παντα εκφραζοντας προσωπικη αποψη εχοντας χωσει αρκετα χιλιαρικα στην αγαπητη απλ μεσα στα χρονια..

 

Χωρίς κακία, αλλά με μπόλικη πίκρα μήπως;

Ρε συ, είναι δυνατόν μετάβαση σε νέα αρχιτεκτονική να είναι πλήρως έτοιμη το πρώτο δίμηνο; Περιμένεις κάποιου είδους μαγεία; Είσαι και developer λες... Για πάμε λίγο: 
- ήταν πασιφανές από wwdc πως οι developers που θα υποστηριχτούν πρώτοι απ'όλους είναι αυτοί του Χcode, αυτοί που δουλεύουν στις πλατφόρμες της Apple και όντως υποστηρίζονται, και έχουμε δει πάρα πολλές εφαρμογές ήδη να είναι Apple Silicon native.
- δεν τίθεται καν θέμα αν οι νέοι επεξεργαστές θα γίνουν "αποδεκτοί ή και στάνταρ" και δεν καταλαβαίνω με ποια λογική το λες αυτό. Αυτοί είναι, αυτοί θα ζουν στα Macs στο άμεσο μέλλον, εκτός κι αν γίνει κάποιου είδους καταστροφή, τύπου μετεωρίτης στα εργοστάσια της TSMC.
- παρόμοιοι επεξεργαστές τρέχουν χρόνια τώρα στα iPhones/iPads, εκατομμύρια γραμμές (backend τουλάχιστον) κώδικα έτοιμες και για Macs.
- για το Docker, πιστεύεις πως το target group είναι οι χρήστες (ή και devs) με Μ1? Όχι πως δεν είναι στα target groups, αλλά πιστεύεις πραγματικά πως είναι κάποιου είδους μέγιστη προτεραιότητα; Το αντίθετο, θα έλεγα εγώ.
- παρατηρώ (από περιέργεια κυρίως) το homebrew πως τα πάει και βλέπω πως λείπει support από OpenJDK, MariaDB etc και πως γενικώς είναι στο 70% η υποστήριξη των native binaries... not great, not terrible... Ποτέ όμως δεν ήταν τα multiplatform open source projects πρώτα στην υποστήριξη macOS τεχνολογιών.

Θα έπαιρνα Apple Silicon Mac σήμερα, εγώ που δουλεύω με homebrew και docker? Όχι, φυσικά.
Είναι τα Apple Silicon Macs καλύτερα από αυτά τα συγκεκριμένα που αντικαθιστούν; Ναι, έτσι λένε όλοι.
Λέει κάπου ψέματα η Apple, πως δίνει τελικά κάτι καλύτερο; Όχι, ασχέτως που για το δικό σου use case δεν είναι έτοιμη η πλατφόρμα ακόμα να σου προσφέρει 100% ό,τι ζητάς.

Εν τέλει, sorry κιόλας, από έναν developer που έχει χώσει αρκετά χιλιάρικα στην Apple (και άρα δεν μπήκε προχτές στην φάση αυτή) θα περίμενα λίγο περισσότερη διορατικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Looter said:

Φίλε όπως ακριβώς τα γράφεις , ΕΣΥ!!!

Το 13αρι που τόσο σε ενθουσίασε είναι ακριβώς το ίδιο σασί εδώ και ΤΟΣΑ χρόνια που πλέον έχει βαρεθεί η ψυχή μας.

Έχει διπλάσιο πάχος από όσο θα έπρεπε καθώς εσωτερικά κράτησαν την intel σχεδίαση για ευκολία κρατώντας μέχρι και τους αχρείαστους ανεμιστήρες.

Έχει τεράστια πλαίσια και στο ίδιο μέγεθος θα έπρεπε να είναι 14αρι. Επίσης μου είναι αδιανόητο να αγνοήσει κάποιος τη mini led οθόνη που έχει επιβεβαιωθεί.

Το αρχικό κύμα ενθουσιασμού έχει μετριαστεί και όπως γράφω και παραπάνω η ΜΟΝΗ καλή συσκευή που ΟΝΤΩΣ είναι base μοντέλο είναι το air. Η μπαταρία για base χρήση είναι πραγματικά ΑΔΙΑΝΟΗΤΗ!!!

Τώρα για την Touch Bar δεν μπορώ να πώ κάτι , μπορεί να υπάρχουν και άτομα που να γούσταραν το butterfly keyboard.. 🤣😂

Μα τι ήθελες να γράψω? Το πως το βλέπουν οι άλλοι???

Το ότι έχει το διπλάσιο πάχος από όσο θα έπρεπε θα μου επιτρέψεις να το θεωρήσω υπερβολή! Όπως και τους αχρείαστους ανεμιστήρες (έναν έχει το pro m1)... Να μιλούσες για το mini m1 που πλέον είναι κυριολεκτικά άδειο το μισό στην M1 έκδοση να το καταλάβω...

Το σασί πάλι δεν καταλαβαίνω τι έχει και θα ήθελα να το ανάλύσεις περισσότερο σε σχέση με τον ανταγωνισμό... Έχουμε ένα μεταλικό σασί που προσωπικά το θεωρώ πανέμορφο και λεπτό. Αν ξαφνικά γίνει εντελώς φλατ όπως ακούγεται το επόμενο θα μιλάμε για τη σχεδιαστική επανάσταση σε ένα laptop???

Το να σου προσφέρει πλεον μια 14 οθόνη στις διαστάσεις του 13 είναι καλοδεχούμενο αλλά αν του βάλεις και μια mini/micro led, θα εκτοξεύσει προφανώς και το κόστος αλλά θα αυξήσει και λίγο το πάχος από το καπάκι. Ένα προϊόν το κρίνουμε συνολικά σε σχέση με τις επιδόσεις και την τιμή του και όχι ξεχωριστά το κάθε ένα! Κατά μέσο όρο για κάθε αντικατάσταση macbook pro έδινα από 1800 εως 2000 ευρώ και το m1 μου κόστισε 1700 με τιμολόγιο ενώ ταυτόχρονα μου προσφέρει επιδόσεις που δεν είχα ξανά σε αυτή την κατηγορία τιμής. 

Α, επίσης μου άρεσε και το butterfly πληκτρολόγιο σαν αίσθηση, άσχετα με τα προβλήματα που παρουσίαζε λόγω της ευασθησίας του... :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Χωρίς κακία, αλλά με μπόλικη πίκρα μήπως;

Ρε συ, είναι δυνατόν μετάβαση σε νέα αρχιτεκτονική να είναι πλήρως έτοιμη το πρώτο δίμηνο; Περιμένεις κάποιου είδους μαγεία; Είσαι και developer λες... Για πάμε λίγο: 
- ήταν πασιφανές από wwdc πως οι developers που θα υποστηριχτούν πρώτοι απ'όλους είναι αυτοί του Χcode, αυτοί που δουλεύουν στις πλατφόρμες της Apple και όντως υποστηρίζονται, και έχουμε δει πάρα πολλές εφαρμογές ήδη να είναι Apple Silicon native.
- δεν τίθεται καν θέμα αν οι νέοι επεξεργαστές θα γίνουν "αποδεκτοί ή και στάνταρ" και δεν καταλαβαίνω με ποια λογική το λες αυτό. Αυτοί είναι, αυτοί θα ζουν στα Macs στο άμεσο μέλλον, εκτός κι αν γίνει κάποιου είδους καταστροφή, τύπου μετεωρίτης στα εργοστάσια της TSMC.
- παρόμοιοι επεξεργαστές τρέχουν χρόνια τώρα στα iPhones/iPads, εκατομμύρια γραμμές (backend τουλάχιστον) κώδικα έτοιμες και για Macs.
- για το Docker, πιστεύεις πως το target group είναι οι χρήστες (ή και devs) με Μ1? Όχι πως δεν είναι στα target groups, αλλά πιστεύεις πραγματικά πως είναι κάποιου είδους μέγιστη προτεραιότητα; Το αντίθετο, θα έλεγα εγώ.
- παρατηρώ (από περιέργεια κυρίως) το homebrew πως τα πάει και βλέπω πως λείπει support από OpenJDK, MariaDB etc και πως γενικώς είναι στο 70% η υποστήριξη των native binaries... not great, not terrible... Ποτέ όμως δεν ήταν τα multiplatform open source projects πρώτα στην υποστήριξη macOS τεχνολογιών.

Θα έπαιρνα Apple Silicon Mac σήμερα, εγώ που δουλεύω με homebrew και docker? Όχι, φυσικά.
Είναι τα Apple Silicon Macs καλύτερα από αυτά τα συγκεκριμένα που αντικαθιστούν; Ναι, έτσι λένε όλοι.
Λέει κάπου ψέματα η Apple, πως δίνει τελικά κάτι καλύτερο; Όχι, ασχέτως που για το δικό σου use case δεν είναι έτοιμη η πλατφόρμα ακόμα να σου προσφέρει 100% ό,τι ζητάς.

Εν τέλει, sorry κιόλας, από έναν developer που έχει χώσει αρκετά χιλιάρικα στην Apple (και άρα δεν μπήκε προχτές στην φάση αυτή) θα περίμενα λίγο περισσότερη διορατικότητα.

 

Αυτο που λεω και ισως δεν το αντιλαμβανεσαι ειναι (περιφραστικα και απαντωντας στις σκεψεις σου) οτι 

1. Πηρα την μηχανη σιγουρα γνωριζοντας και περιμενωντας οτι δεν θα εχω ολα τα εργαλεια μου διαθεσιμα απο την πρωτη μερα αλλα απλα βασιζομενος στο γεγονος οτι απο οσα λεχθηκαν και γραφτηκαν ο Μ1 ειναι κατι επαναστατικο , πρωτοπωρο και ισχυρο σε σχεση με πολλες υπαρχουσες μηχανες τεχνολογιας X86.

2. Το not great , not terible για ελλειψεις σε λογισμικο (που ειναι απαραιτητο σε μενα)  ειναι προσωπικη σου εκτιμηση και ειναι σεβαστη αλλα εαν δεν κανεις την δικη μου δουλεια εντελως φιλικα δεν μου λεει απολυτως τιποτε .Εαν την κανεις και το εχεις αγορασει και εσυ και εχεις την υπομονη να περιμενεις και να ζησεις με την ελπιδα οτι οι μελλοπτικες διαφημιζομενες επιδοσεις εγγενος εκτελοουμενου λογισμικου για  Μ1 (ανεξαρτητα εαν ειναι πραγματικες η οχι ) θα ερθουν με γεια σου με χαρα σου . Εγω απλα δεν καλυπτομαι απο τετοιες απαντησεις του τυπου ελα μωρε ενταξει και τι εγινε .... 

3. Δεν νομιζω αγαπητε οτι η Απλ νιαζεται μονο (η εστω περισσοτερο) για οσους γραφουν σε xcode ... εαν ειναι ετσι τοτε πραγματικα οχι μονο εχει πει ψεμματα σε εμας που δεν γραφουμε στο δικο της εργαλειο η οπως απλα ανεφερα μας εχει χεσμενους και σε δευτερη μοιρα (ιδιαιτερα πισω απο την καλυψη του γεγονοτος οτι δεν γραφει αυτη τριτες εφαρμογες και εργαλεια αλλα περιμενει απο αλλους να το κανουν) .

Το κομματι του ψεμματος η της αληθειας ενος γεγονοτος ειναι θεμα ερμηνειας. Η ιδια διαφημιζε τις μηχανες με τον νεο επεξεργαστη της σαν ταχυτερες απο πολλες πιο ισχυρες υπαρχουσων τεχνολογιων . Και  δεν στεκομαι ουτε σε αυτο το σημειο να σου πω την αληθεια μιας και οντος δεν εχω δει αποδοση εγγενως λογιμσικου που ειναι σημαντικο για μενα στην νεα μηχανη .  Ο χρονος θα δειξεο εαν μας ελεγε παπαριες για να παρει τα λεφτα μας η οντος εχει κανει φοβερες μηχανες (και ευχομαι το τελευταιο μιας και δεν κρυβω οτι παντα με ιντριγκαρε ι ιδεα μιας φορητης arm μηχανης )

Επισης συζηταμε για τον νεο επεξεργαστη και τις υλοποιησεις του στα φορητα της .Ολες οι αλλες αναφορες , συγκρισεις σε οτιδηποτε αλλο παρομοιας τεχνολογιας ειναι να ειχαμε να λεγαμε.... 

Για το τελευαταιο σχετικα με την διορατικοτητα. Μην αυταπατασαι (οπως και εγω αλλωστε) . Δεν μου εκανε δωρο την μηχανη η Απλ. Αντιλαμβανομαι οτι πληρωσα με δικη μου επιλογη  ενα πειραμα αλλα απο την αλλη αυτο δεν μου δινει λιγοτερο το δικαιωμα να της τα χωνω και να εχω απογοητευση και φυσικα πικρια οταν βλεπω (οσο περναει ο καιρος) οτι ειναι μια εταιρια που ισως τελικα δεν εχει σαν προτεραιοτητα την ποιοτητα και την ικανοποιηση των αναγκων μου με τον τροπο  που εγω νομιζα οτι ειχε . 

Στο χερι της ειναι να κερδισει την χαμενη εμπιστοσυνη μου πισω .Βλεπω , πληρωνω , κρινω και αποφασιζω. Το οτι την πληρωνω ομως για τα προιοντα της δεν σημανει οτι πρεπει να δεχομαι ασυζητητη οτι εκεινη θεωρει οτι ειναι σωστο για μενα την στιγμη που εγω θεωσω οτι δεν ειναι (για οποιουςδηποτε προσωπικουσ μου λογους) .

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, nextp είπε

 

Αυτο που λεω και ισως δεν το αντιλαμβανεσαι ειναι (περιφραστικα και απαντωντας στις σκεψεις σου) οτι 

1. Πηρα την μηχανη σιγουρα γνωριζοντας και περιμενωντας οτι δεν θα εχω ολα τα εργαλεια μου διαθεσιμα απο την πρωτη μερα αλλα απλα βασιζομενος στο γεγονος οτι απο οσα λεχθηκαν και γραφτηκαν ο Μ1 ειναι κατι επαναστατικο , πρωτοπωρο και ισχυρο σε σχεση με πολλες υπαρχουσες μηχανες τεχνολογιας X86.

2. Το not great , not terible για ελλειψεις σε λογισμικο (που ειναι απαραιτητο σε μενα)  ειναι προσωπικη σου εκτιμηση και ειναι σεβαστη αλλα εαν δεν κανεις την δικη μου δουλεια εντελως φιλικα δεν μου λεει απολυτως τιποτε .Εαν την κανεις και το εχεις αγορασει και εσυ και εχεις την υπομονη να περιμενεις και να ζησεις με την ελπιδα οτι οι μελλοπτικες διαφημιζομενες επιδοσεις εγγενος εκτελοουμενου λογισμικου για  Μ1 (ανεξαρτητα εαν ειναι πραγματικες η οχι ) θα ερθουν με γεια σου με χαρα σου . Εγω απλα δεν καλυπτομαι απο τετοιες απαντησεις του τυπου ελα μωρε ενταξει και τι εγινε .... 

3. Δεν νομιζω αγαπητε οτι η Απλ νιαζεται μονο (η εστω περισσοτερο) για οσους γραφουν σε xcode ... εαν ειναι ετσι τοτε πραγματικα οχι μονο εχει πει ψεμματα σε εμας που δεν γραφουμε στο δικο της εργαλειο η οπως απλα ανεφερα μας εχει χεσμενους και σε δευτερη μοιρα (ιδιαιτερα πισω απο την καλυψη του γεγονοτος οτι δεν γραφει αυτη τριτες εφαρμογες και εργαλεια αλλα περιμενει απο αλλους να το κανουν) .

Το κομματι του ψεμματος η της αληθειας ενος γεγονοτος ειναι θεμα ερμηνειας. Η ιδια διαφημιζε τις μηχανες με τον νεο επεξεργαστη της σαν ταχυτερες απο πολλες πιο ισχυρες υπαρχουσων τεχνολογιων . Και  δεν στεκομαι ουτε σε αυτο το σημειο να σου πω την αληθεια μιας και οντος δεν εχω δει αποδοση εγγενως λογιμσικου που ειναι σημαντικο για μενα στην νεα μηχανη .  Ο χρονος θα δειξεο εαν μας ελεγε παπαριες για να παρει τα λεφτα μας η οντος εχει κανει φοβερες μηχανες (και ευχομαι το τελευταιο μιας και δεν κρυβω οτι παντα με ιντριγκαρε ι ιδεα μιας φορητης arm μηχανης )

Επισης συζηταμε για τον νεο επεξεργαστη και τις υλοποιησεις του στα φορητα της .Ολες οι αλλες αναφορες , συγκρισεις σε οτιδηποτε αλλο παρομοιας τεχνολογιας ειναι να ειχαμε να λεγαμε.... 

Για το τελευαταιο σχετικα με την διορατικοτητα. Μην αυταπατασαι (οπως και εγω αλλωστε) . Δεν μου εκανε δωρο την μηχανη η Απλ. Αντιλαμβανομαι οτι πληρωσα με δικη μου επιλογη  ενα πειραμα αλλα απο την αλλη αυτο δεν μου δινει λιγοτερο το δικαιωμα να της τα χωνω και να εχω απογοητευση και φυσικα πικρια οταν βλεπω (οσο περναει ο καιρος) οτι ειναι μια εταιρια που ισως τελικα δεν εχει σαν προτεραιοτητα την ποιοτητα και την ικανοποιηση των αναγκων μου με τον τροπο  που εγω νομιζα οτι ειχε . 

Στο χερι της ειναι να κερδισει την χαμενη εμπιστοσυνη μου πισω .Βλεπω , πληρωνω , κρινω και αποφασιζω. Το οτι την πληρωνω ομως για τα προιοντα της δεν σημανει οτι πρεπει να δεχομαι ασυζητητη οτι εκεινη θεωρει οτι ειναι σωστο για μενα την στιγμη που εγω θεωσω οτι δεν ειναι (για οποιουςδηποτε προσωπικουσ μου λογους) .

 

Φίλε, πήρες μηχάνημα που (ήξερες πως) δεν τρέχει εγγενώς αυτά που θέλεις.

Νέα πλατφόρμα (το ήξερες) και περίμενες πως 5 εταιρίες και 10 open source devs θα συγχρονιστούν να φτιάξουν το setup σου να τρέχει νεράκι σε 1-2 μήνες. Θα πω απλά this is wrong on many levels αλλά αν εσύ την βρίσκεις να χαλιέσαι, οκ, πάσο. Η Apple έχει πει συγκεκριμένα πράγματα. Καταλαβαίνω πως αν χρειάζεσαι νέο Mac σήμερα είναι δύσκολη η επιλογή, αλλά αν τίθεται θέμα συγκεκριμένης δουλειάς σήμερα πας σε νέο με Intel ή αν μπορείς περιμένεις.

Για να σου απαντήσω:

Spoiler

 

1. Το ό,τι δεν τρέχει κάποιο λογισμικό εγγενώς σήμερα, δεν αναιρεί τα προσόντα του Μ1 γενικώς. Ένας "επαναστατικό" SoC, δυστυχώς, δεν σημαίνει πως φτιάχνει μόνο του λογισμικό!

2. Ξέρω πολύ καλά τι κάνεις, δεν γκούκλαρα τι είναι το homebrew ή το docker για να σου απαντήσω (φυσικά δεν ξέρω τι ακριβώς κάνεις στη δουλειά σου αλλά δεν έχει και σημασία.) Εγώ με i7/16GB RAM δεν υπήρχε περίπτωση να πάρω για την δουλειά μου Apple Silicon σήμερα. 2022 και μετά μάλλον. Ένα Air Μ1 για 2ο μηχάνημα πάντως, δε θα με χάλαγε.

3. Δεν έχω καμιά πρόσφατη ανάμνηση/εικόνα της Apple να αναφέρεται σε κάτι άλλο πέρα από τα δικά της εργαλεία για development σε Mac. Είμαι και στο Developer Program... και από resources... όλα Xcode related είναι. Δεν καταλαβαίνω καν από πού προκύπτει το παράλογο του να έχει τα δικά της εργαλεία για το δικό της οικοσύστημα σε πρώτη μοίρα. Κι εγώ άλλα εργαλεία χρησιμοποιώ κυρίως, αλλά δεν περιμένω από την ίδια την Apple να τα υποστηρίζει!

Από την δική μου οπτική, τα πρώτα αυτά, basic Apple Silicon Macs, από developers απευθύνονται κατά κύριο λόγο σε αυτούς που φτιάχνουν λογισμικό που τρέχει σε Mac. Δεν είναι έτοιμα για οποιοδήποτε development stack γιατί προφανώς κάποιος πρέπει πρώτα να κάνει develop κάθε επιμέρους κομμάτι αυτού του stack 🤯 όχι η Apple βέβαια, αυτή τα δικά της τα έκανε και ετοιμάζει τα επόμενα!

Μιλάμε για transition 2 ετών και εσύ γκρινιάζεις επειδή το Docker είναι ακόμα σε preview 2 μήνες μετά το launch και μιλάς για "χαμένη εμπιστοσύνη"... Υπερβολικός λίγο.

 

Με Rosetta 2 τα τρέχει τελικά όλα αυτά που θες;

P.S. This is not a test! This is happening!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...