Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με σεταρισμα Speedport Entry 2i ως Access Point


rinox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, προσπαθω να συνδεσω ενα Speedport Entry 2i ως Access Point σε ένα επίσης ιδιο μοντεμ. Έχω συνδέσει καλωδιο ethernet απο την LAN3 του μοντεμ στο LAN1 του Speedport που θέλω να κανω acces point. Στις ρυθμίσεις έχω απενεργοποιησει το DHCP και εχω βαλει IP στο speedport 192.168.15 και να δινει απο 192.168.16 εως 192.168.200 . Εχω επισης ενεργοποιησει το uplink mode - bridge mode για το LAN1 και εχω βαλει και το firewall security στο low. Αλλα δυστυχως δεν μπορω με τιποτα να το κανω να δουλεψει. Εχω κανει κατι λαθος ή χρειαζονται καποια παραπανω βηματα. Ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, rinox είπε

192.168.15 και να δινει απο 192.168.16 εως 192.168.200

Αυτα που αναφερεις δεν ειναι ips ειναι ολόκληρα δίκτυα ή κομμενες ips

Το ρουτερ του παρόχου φυσιολογικά πρεπει να ειναι 192.168.1.1, το οποιο πρεπει να βαλεις στο δεύτερο ρούτερ(Access Point)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 1/22/2021 at 01:25, rinox said:

Καλησπερα, προσπαθω να συνδεσω ενα Speedport Entry 2i ως Access Point σε ένα επίσης ιδιο μοντεμ. Έχω συνδέσει καλωδιο ethernet απο την LAN3 του μοντεμ στο LAN1 του Speedport που θέλω να κανω acces point. Στις ρυθμίσεις έχω απενεργοποιησει το DHCP και εχω βαλει IP στο speedport 192.168.15 και να δινει απο 192.168.16 εως 192.168.200 . Εχω επισης ενεργοποιησει το uplink mode - bridge mode για το LAN1 και εχω βαλει και το firewall security στο low. Αλλα δυστυχως δεν μπορω με τιποτα να το κανω να δουλεψει. Εχω κανει κατι λαθος ή χρειαζονται καποια παραπανω βηματα. Ευχαριστω εκ των προτερων!

πρωτο modem router 192.168.1.1  .το δευτερο 192.168.1.200 με.κλειστο dhcp. δεν πειραζεις τπτ αλλο.τα ενωνεις με lan.δεν χρησιμοποιεις την lan 4 που ειναι iptv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...