Προς το περιεχόμενο

Bug των Windows 10 προκαλεί βλάβη στον σκληρό δίσκο, εξαιτίας μιας γραμμής κειμένου


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν με κάνει εντύπωση... έτσι κι αλλιώς τα 10αρια από την φύση τους είναι ένα Bug...
Τόσο ανισόρροπο λογισμικό που οι stable εκδόσεις του είναι προβληματικές και οι beta σταθερότατες.

Πρέπει να γραφτεί το λογισμικό απ' την αρχή κατά την άποψη μου με νέες ιδέες και όχι πασαλείμματα.

Επεξ/σία από silentstorm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν κατάλαβα τίποτα. Γίνεται corrupt το file system αν δημιουργηθεί αρχείο με το όνομα "\" (δηλαδή τον χαρακτήρα που διαχωρίζει τους φακέλους στις διαδρομές αρχείων);

Δεν είναι εύκολο να φτιάξεις αρχείο με αυτό το όνομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, nasos74 said:

Μια μικρή διόρθωση καταστρέφει το file system και όχι τον σκληρό δίσκο σαν φυσικό μέσο. Επίσης, αυτό λέγεται vulnerability και όχι bug.

Να σε διορθώσω. Αυτά που αναφέρεις είναι δυο διορθώσεις και όχι μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Mitsar είπε

 Είμαστε 100 εκατομμύρια χρήστες πιστοί στα Win7, 10 Ελλάδες δηλαδή. Κάτι ξέρουμε...

 ♫♫♫ Μαθές δεν εματάγινε, τέτοιο PC ρημάδι,

♪♪♪♪   να κάνεις updates το πρωί και να σου χαλάει το βράδυ (δις)

©2021 Mitsar

Συγνώμη, μάστορα, από Ρε;  Επίσης, το δις είναι μόνο στο 2ο στίχο ή πρέπει να βάλω παρένθεση; Με τρώνε οι απορίες. Μην ανησυχείς, σε κάνα πανηγυράκι θα το πω, έλα να  πιεις κάνα κρασί (coming near you Summer 2022). 

Κόντεψα να φτύσω τον καφέ με αυτόν που μπαίνει από liveUSB.

Τελικά θα καταστραφεί το PC μου; Δε μου είπατε. Επίσης δεν μου είπατε ποια είναι η γραμμή κειμένου. Γενικά η αρθρογραφία έχει γίνει επιπέδου tapalia.gr ή out.gr. Κάτι διαβάσαμε κάπου, με κανένα documentation και το αναπαράγουμε με ακόμα λιγότερες λεπτομέρειες. Ευτυχώς υπάρχει το community.

Προτείνω νέα σειρά άρθρων, αυτά που βγάζουν λεφτά προβάλλοντας δημοσιεύσεις του instagram. "Δείτε πως κρατάει το MacBook η JLo. Pics και vid." "Τα 7 πράγματα που παίρνει μαζί του ο Bill Gates όταν κάθεται στο θρόνο." Ξέρετε εσείς, να έχουν και λίγο τεχνολογικό twist μέσα, αλλά κατά βάση να είναι lifestyle. Στείλτε μου pm για το λογαριασμό να με πληρώσετε για τις ιδέες μου.

Τα Bugs στα Windows 10 είναι σαν τις γκόμενες. Άλλοι βγαίνουν με 3 κάθε βράδυ και εγώ δεν έχω δει καμιά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, nasos74 είπε

Μια μικρή διόρθωση καταστρέφει το file system και όχι τον σκληρό δίσκο σαν φυσικό μέσο. Επίσης, αυτό λέγεται vulnerability και όχι bug.

Ευτυχως εχω SSD αρα δε χαλαει ο σκληρος δισκος :P

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, nasos74 είπε

Μια μικρή διόρθωση καταστρέφει το file system και όχι τον σκληρό δίσκο σαν φυσικό μέσο. Επίσης, αυτό λέγεται vulnerability και όχι bug.

 

Capture+_2021-01-23-07-33-52.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, nasos74 είπε

Μια μικρή διόρθωση καταστρέφει το file system και όχι τον σκληρό δίσκο σαν φυσικό μέσο. Επίσης, αυτό λέγεται vulnerability και όχι bug.

δηλαδη καμια σχεση εγω αλλα καταλαβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλεον τα Macos ειναι μονοδρομος για οποιον θελει σταθεροτητα και αξιπιοπιστια. Κανω Update στο laptop της δουλειας κ με λουζει κρυος ιδρωτας καθε φορα

Επεξ/σία από Antikeimenos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολο το λογισμικο εχει προβλημα , οχι μονο αυτο αλλα φοραω adata και εχω 5 χρονια εγγυηση , οποτε φτιαξτε οτι bug θελετε.

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα εκκαθάριση δισκων απο άχρηστα αρχεια που ειχα απο παλια, έβγαλε σφαλμα, 3 μερες σερι εκανε repair σε καθε boot, (σκιπαρισα μετα την πρώτη. ) με αποτελεσμα με τα πολλά,  να μην τον εμφανιζει ουτε στο disc management (πριν απο λιγο). Θα τον ανοιξω σε λιγο παλι να δω τι γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδιαφέρουσες πληροφορίες:

https://www.bleepingcomputer.com/news/microsoft/windows-10-ntfs-corruption-bug-gets-unofficial-temporary-fix/

Υ.Γ. Δεν έχει γίνει ακόμα ξεκάθαρο αν η ευπάθεια οφείλεται σε bug ή υφίσταται by design. Στη δεύτερη περίπτωση θα χρειαστεί αλλαγή feature στο λειτουργικό. Το λέω γιατί μου κάνει εντύπωση που δεν έχει βγει άμεσα system update.

Υ.Γ.2 Διάβασα πως πιάνει και παλιότερες εκδόσεις, ακόμα και τα XP. Άρα μιλάμε και για τα 7 και όλα γενικά... να δούμε τί σόι patches/workarounds θα υπάρξουν για τα μη υποστηριζόμενα λειτουργικά...

Επεξ/σία από PCharon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...