Προς το περιεχόμενο

Ενοικιο με χαμηλο μισθο παρτ ταιμ


Vigilante1319

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιανε πιο σαφής......

Υποστήριξη έχεις απ' το περιβάλλον σου?

Γονείς κτλ?

Νά σου πληρώνουν το μισό ενοίκιο και τα μισά ρευματα-κοινοχρηστα μέχρι να βρεις κάτι καλύτερο.

*Επιδομα αλληλεγγυης το κοιτάξες?αν το δικαιουσαι και με ημιαπασχοληση θα το πάρεις ...

+200€ τον μήνα θα σου λύσουν τα χέρια.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 150€ Αθήνα μόνο κανά δώμα ερείπιο αν βρείς πάνω σε ταράτσα, πολύ κρύο τον χειμώνα και πολύ ζέστη το καλοκαίρι.

Για να ζήσεις μόνος σου με ενοίκιο 250-300€, χρειάζεσαι καθαρό μισθό τουλάχιστον 650-700€.Αν έχεις και αυτοκίνητο, δύσκολο.

Με part time δεν κάνεις τίποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια υπαρχουν απροβλεπτα εξοδα. μια ασθενεια, ενα ατυχημα δεν θα σε ρωτησει εαν εχεις στην ακρη. η εφορια στο τελος του οικονομικου ετους δεν θα ρωτησει. θα στειλει το ραβασακι. 

και στο κατω κατω της γραφης δεν θα ζουμε και σαν ζωα. μεσα σε χαρτοκουτα και να τρωμε τα αποφαγια για να λεμε οτι βγαλαμε και αυτον τον μηνα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2021 στις 9:05 ΜΜ, Vigilante1319 είπε

Μα δν ειμαι πουθενα απογειωμενος ξερω οτι ειναι ανοητο αυτο που ρωτησα προφανως. Ηθελα να δω γνωμες για το αν μπορεις καποιος κουτσα στραβα μηπως γινοταν.Και γενικοτερα επειδη ειμαι και ατομο που μπορω να κανω καποιες θυσεις μηπως το καταφερνα με αυτον τον τροπο.Και απλα το να γυρνας σπιτι και να εισαι  μονος σου και να εχεις την ηρεμια σου ειναι ενα πολυ γλυκο αισθημα. Τελοςπαντων ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.

Δεν έχεις μέτρο σύγκρισης από όσο κατάλαβα και για αυτό το σκέφτεσαι "σοβαρά". Δε θα μπαίνεις χαλαρός και ήρεμος στο σπίτι σου όταν δε θα έχεις ζεστό νερό να κάνεις μπάνιο, όταν θα τρως για 8η μέρα μακαρόνια, όταν θα είσαι συνέχεια με ένα κομπιουτεράκι να κάνεις υπολογισμούς αν βγαίνεις κ.λπ., γιατί αυτή θα είναι η ζωή σου. Εκ διαμέτρου αντίθετη του "ήρεμη". Εγώ προσωπικά είχα φτάσει σε σημείο να συγκρίνω τα πατατάκια των 60 και των 80 λεπτών και στο λέω με το χέρι στη καρδιά, δεν έχω αισθανθεί πιο σκατά και "λίγος" στη ζωή μου. Το θυμάμαι σα χθες. Και αυτά, με τον βασικό και συγκατοίκηση με τη κοπέλα μου...

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνωμη αλλα τι συζηταμε τοση ωρα και αναλυουμε σε τοπικ 3 σελιδων;
Αν μπορει να ζησει καποιος με 330 ευρω μονος του στην Ελλαδα και δη στην Αθηνα;

Ποτε απλα!

Εδω δεν γινεται να ζησεις με μισθο full time εργασιας, θα ζησεις με part time;

Σαν ανεκδοτο μου φαινεται ή τρολλοθεμα και δεν ειναι καν Παρασκευη ακομα!

Επεξ/σία από merkon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, merkon είπε

Συγνωμη αλλα τι συζηταμε τοση ωρα και αναλυουμε σε τοπικ 3 σελιδων;
Αν μπορει να ζησει καποιος με 330 ευρω μονος του στην Ελλαδα και δη στην Αθηνα;

Ποτε απλα!

Εδω δεν γινεται να ζησεις με μισθο full time εργασιας, θα ζησεις με part time;

Σαν ανεκδοτο μου φαινεται ή τρολλοθεμα και δεν ειναι καν Παρασκευη ακομα!

Όταν άνοιξε, ήταν Παρασκευή...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΝΤΩΣ.

 

Να αναφέρω πως ο γαμπρός μου, σε καλό σημείο στο Αιγάλω, έστησε μια πολυκατοικία 10ετίας πια (σημαντικό), και έκανε και 2 υπόγεια που τα νοικιάζει off-record. Εγώ σε ένα από αυτά θα πήγαινα, γιατί ήταν 150€ το μήνα, ή 170€ με ρεύμα / νερό πληρωμένα. ΙΣΩΣ άλλαξαν κάπως οι τιμές τόσα έτη μετά, ή ίσως είναι καπαρωμένα, αλλά still..

 

Τελικά δε πήγα, γιατί μου πρόσφεραν οι γονείς όροφο δικό μου (από τα οικογενειακά). Αλλά εγώ προσωπικά, δε ζήτησα, και για να ζήσω μόνος, θα πήγαινα αρχικά οπουδίποτε.

 

Ψάξε εφόσον θες να σταθείς κυρίως, και όχι χλίδες, για κάνα υπόγειο. Πολλές περιπτώσεις τις τρομάζει αυτό και ίσως βρεις στα ίδια κόστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JiovanniGeorgeo είπε

ΠΑΝΤΩΣ.

 

Να αναφέρω πως ο γαμπρός μου, σε καλό σημείο στο Αιγάλω, έστησε μια πολυκατοικία 10ετίας πια (σημαντικό), και έκανε και 2 υπόγεια που τα νοικιάζει off-record. Εγώ σε ένα από αυτά θα πήγαινα, γιατί ήταν 150€ το μήνα, ή 170€ με ρεύμα / νερό πληρωμένα. ΙΣΩΣ άλλαξαν κάπως οι τιμές τόσα έτη μετά, ή ίσως είναι καπαρωμένα, αλλά still..

 

Τελικά δε πήγα, γιατί μου πρόσφεραν οι γονείς όροφο δικό μου (από τα οικογενειακά). Αλλά εγώ προσωπικά, δε ζήτησα, και για να ζήσω μόνος, θα πήγαινα αρχικά οπουδίποτε.

 

Ψάξε εφόσον θες να σταθείς κυρίως, και όχι χλίδες, για κάνα υπόγειο. Πολλές περιπτώσεις τις τρομάζει αυτό και ίσως βρεις στα ίδια κόστη.

Ok ,με τα υπόλοιπα 170-180€ τον μήνα μπορείς να ζήσεις;Τι θα τρως;Σκυλοτροφή;

Επεξ/σία από Ukforthemoment
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάρει μακαρόνια, ρύζια, φασόλια, αρακάδες και θα τη βγάλει. Εγώ προσωπικά αν θέλω περισσότερα από 170€ / μήνα για διατροφή/πόσιμα/τσιγάρα, να μη σώσω να τα ξαναβγάλω για να τα επενδύσω εκεί (καλύτερα να τα σκάω για λάδια στο αμάξι - ξέρεις εσύ ! ;) )

 

Η μόνη εξαίρεση στο παραπάνω, να πας με τον άνθρωπο σου σε ένα μέρος, με διαφορετική κουζίνα, ή θέα, ή εν μέσω ταξιδιού που λες χαλάλι, και πάλι δε θα το έντασσα στο "διατροφή" αυτό το έξοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Θα πάρει μακαρόνια, ρύζια, φασόλια, αρακάδες και θα τη βγάλει. Εγώ προσωπικά αν θέλω περισσότερα από 170€ / μήνα για διατροφή/πόσιμα/τσιγάρα, να μη σώσω να τα ξαναβγάλω για να τα επενδύσω εκεί (καλύτερα να τα σκάω για λάδια στο αμάξι - ξέρεις εσύ ! ;) )

 

Η μόνη εξαίρεση στο παραπάνω, να πας με τον άνθρωπο σου σε ένα μέρος, με διαφορετική κουζίνα, ή θέα, ή εν μέσω ταξιδιού που λες χαλάλι, και πάλι δε θα το έντασσα στο "διατροφή" αυτό το έξοδο.

εντάξει μπορεί να μη πάρει μακαρόνια... Μπορεί να ζητιανεύει, να τρώει στα συσσίτια του δήμου, ιντερνετ θα κλέβει από κανένα γείτονα, ρεύμα πάλι το ίδιο, σε μερικούς κάδους έχω δει πεταμένα και ρούχα, και βάζω στοίχημα θα του περισσέψουν κιόλας

εγώ έχω πετύχει τόσους ανθρώπους που είναι μήνες άνεργοι 24+. αυτοί πως τα καταφέρνουν; άρα γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Bitbit είπε

εντάξει μπορεί να μη πάρει μακαρόνια... Μπορεί να ζητιανεύει, να τρώει στα συσσίτια του δήμου, ιντερνετ θα κλέβει από κανένα γείτονα, ρεύμα πάλι το ίδιο, σε μερικούς κάδους έχω δει πεταμένα και ρούχα, και βάζω στοίχημα θα του περισσέψουν κιόλας

εγώ έχω πετύχει τόσους ανθρώπους που είναι μήνες άνεργοι 24+. αυτοί πως τα καταφέρνουν; άρα γίνεται

Τα καταφέρνουν για 2 λόγους:

Δικό τους σπίτι 

Επιδόματα, συσσίτια και εκκλησία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καταφέρνουν για τους λόγους που αναφέρθηκαν

Αν θες να ζήσεις αξιοπρεπώς ως άνθρωπος με τον οποιοδήποτε μισθό από την εργασία σου

θα πρέπει να έχεις δικό σου σπίτι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι θετικο να θελει καποιος να ζησει αυτονομα,αλλα με part-time μισθο.... μονο με συγκατοικο και κατα προτιμηση 2 συγκατοικους.Στην Ελλαδα για καποιο λογο θεωρειται μιασμα,στο εξωτερικο ειναι κοινη πρακτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, ikorolis είπε

[...] με τον οποιοδήποτε μισθό από την εργασία σου

θα πρέπει να έχεις δικό σου σπίτι

Σε βρίσκω κάπως υπερβολικό, ειδικά απ' τη στιγμή που χρησιμοποιείς και τη λέξη «οποιοδήποτε».

Πώς ζει κάποιος αξιοπρεπώς κατά τη γνώμη σου δηλαδή;

6 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Στην Ελλαδα για καποιο λογο θεωρειται μιασμα

Εσύ θα ζούσες με άλλους μαντράχαλους;

Εδώ οι περισσότεροι δε γουστάρουν να πάνε στρατό για 9 μήνες, θα ζουν επ' αόριστον μαζί με άλλους σε 70 τετραγωνικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...