Προς το περιεχόμενο

Ενοικιο με χαμηλο μισθο παρτ ταιμ


Vigilante1319

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, mary είπε

Ανεξάρτητα από το ότι δεν βγαίνει να ζεις με part time μισθό και να ψάχνεις σπίτι, δεν ΠΡΈΠΕΙ κάποια στιγμή ένας ενήλικος να ανεξαρτητοποιηθει από τους γονείς και να μείνει μόνος;;;

Δυστυχώς θα πρέπει να υπάρχει μια βοήθεια από τους γονείς για να μορφωθεί αυτός ο άνθρωπος και κάποια στιγμή με σκληρή δουλειά και τύχη να μπορέσει να ανοίξει τα φτερά του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, karaLRS είπε

Δυστυχώς θα πρέπει να υπάρχει μια βοήθεια από τους γονείς για να μορφωθεί αυτός ο άνθρωπος και κάποια στιγμή με σκληρή δουλειά και τύχη να μπορέσει να ανοίξει τα φτερά του.

Ωραία τα λες. 👍

Βοήθεια να υπάρχει αλλά τόση όση. Το φαγητό πχ το θεωρώ βασική και καλή βοήθεια που μπορεί να δώσει ένας γονιός. Όχι όμως κάθε μέρα. Ή ο λογαριασμός πχ του νερού που είναι μια φορά το εξάμηνο.

Αλλά όχι να λέει ο άλλος ανεξαρτητοποιηθηκα και οι γονείς πληρώνουν όλο το νοίκι, ή του/της αγόρασαν καινούργιο αυτοκίνητο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mary είπε

Ωραία τα λες. 👍

Βοήθεια να υπάρχει αλλά τόση όση. Το φαγητό πχ το θεωρώ βασική και καλή βοήθεια που μπορεί να δώσει ένας γονιός. Όχι όμως κάθε μέρα. Ή ο λογαριασμός πχ του νερού που είναι μια φορά το εξάμηνο.

Αλλά όχι να λέει ο άλλος ανεξαρτητοποιηθηκα και οι γονείς πληρώνουν όλο το νοίκι, ή του/της αγόρασαν καινούργιο αυτοκίνητο...

δυστυχώς οι περισσότεροι που ξέρω, ζούνε έτσι. Μπορεί να μένουν μόνοι τους αλλά στην ουσία χωρίς τη βοήθεια από το σπίτι δε την παλεύουν. άλλοι σε μικρό βαθμό και άλλοι περισσότερο.

άσε που μερικές φορές (γνωστό ζευγάρι) οι γονείς το κρύβουν ότι βοηθάνε. Μόνοι τους καρφώθηκαν ότι πληρώνουν το νοίκι της κόρης η οποία ζει μόνη. Αλλά βλέπεις είναι ανεξάρτητη η κόρη. τρίχες...

Φίλος ζει μόνος σε studio και στο σπίτι δεν έχει καν κουζίνα ηλεκτρική ούτε πλυντήριο. Τα ρούχα πηγαίνουν στη μαμά για πλύσιμο και το φαγητό έρχεται έτοιμο από τη μαμά. Αλλά ζει μόνο του το παιδί.....

Δηλαδή αυτός είναι ο μάγκας που τα καταφέρνει μόνος του (εδώ γελάμε) ενώ κάποιος που μένει με τους δικούς του όχι. Τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως φαίνονται.

έχω κι άλλα παραδείγματα και περιπτώσεις που μερικοί κάνουν τους έξυπνους με πλάτες άλλων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mary είπε

Στη χειρότερη ναι.

Ενώ έτσι όπως πάει, ο/η τάδε στα 50 θα είναι ένα κακομαθημένο παιδί που δεν μπορεί να συγκατοικησει ούτε με τον άνθρωπο που γουστάρει και δεν ξέρει να διαχειρίζεται το χρήμα.

 

Αλλά τι λέω! Οι μισοί 30χρονοι έτσι είναι!

ακόμα και αλήθεια να είναι για το ποσοστό αυτό που αναφέρεις, όλα επιλογές είναι, γιατί να κρίνεις τον 30χρονο που θέλει να μείνει με γονείς για την ευκολία του ?

είτε γιατί κάποιος θέλει να περνάει καλά (γιατί μια ζωή την έχουμε και τα χρόνια περνάνε γρήγορα και γερνάμε χωρίς να το καταλαβαίνουμε), είτε γιατί γουστάρει να κάνει αποταμίευση, είτε γιατί τη βρίσκει με τους γονείς του, είτε για 700 άλλους λόγους, ντε και καλά το νόημα είναι να βρούμε τη ξεχωριστή σύντροφο ? σου έχω νέα και εκεί έχει καταπίεση ! άρα, δεν έχει να κάνει με ποιόν συγκατοικείς (γκόμενα, γονείς, φίλο, αδερφο κλπ) για το αν θα εισαι κακομαθημένο παιδί χωρίς καλή διαχείριση χρήματος.

άλλα πράγματα πρέπει να κρίνουμε για τη καλυτέρευση συνθηκών διαβίωσής μας, αλλά δε θέλω να ξεφύγω..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, δεν είναι υποχρεωτικό να το παίξει κάποιος έξυπνος ή ανεξάρτητος.

Μπορεί απλά να δέχεται βοήθεια απ' τους δικούς του και να κάνει τα πρώτα του βήματα, χωρίς να το παίζει τίποτα.

Εξάλλου δεν είναι απαραίτητο να δέχεται τακτική βοήθεια, π.χ. κάθε μήνα.

Το ερώτημά μου εξακολουθεί να είναι αν θα έχει πλάτες σε κάποια δύσκολη περίπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Bitbit είπε

δυστυχώς οι περισσότεροι που ξέρω, ζούνε έτσι. Μπορεί να μένουν μόνοι τους αλλά στην ουσία χωρίς τη βοήθεια από το σπίτι δε την παλεύουν. άλλοι σε μικρό βαθμό και άλλοι περισσότερο.

άσε που μερικές φορές (γνωστό ζευγάρι) οι γονείς το κρύβουν ότι βοηθάνε. Μόνοι τους καρφώθηκαν ότι πληρώνουν το νοίκι της κόρης η οποία ζει μόνη. Αλλά βλέπεις είναι ανεξάρτητη η κόρη. τρίχες...

Φίλος ζει μόνος σε studio και στο σπίτι δεν έχει καν κουζίνα ηλεκτρική ούτε πλυντήριο. Τα ρούχα πηγαίνουν στη μαμά για πλύσιμο και το φαγητό έρχεται έτοιμο από τη μαμά. Αλλά ζει μόνο του το παιδί.....

Δηλαδή αυτός είναι ο μάγκας που τα καταφέρνει μόνος του (εδώ γελάμε) ενώ κάποιος που μένει με τους δικούς του όχι. Τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως φαίνονται.

έχω κι άλλα παραδείγματα και περιπτώσεις που μερικοί κάνουν τους έξυπνους με πλάτες άλλων.

Πες μου δλδ ότι μένεις με τους γονείς και εσύ μαγειρεύεις, εσύ βάζεις πλυντήριο, εσύ καθαρίζεις το σπίτι!

Σε ποιο ουράνιο και τόξο; 😂

Κατεμε, ναι ο φίλος σου τουλάχιστον προσπαθεί και μαθαίνει να συντηρεί ένα σπίτι, να πληρώνει τα πάγια έξοδα του, έστω και αν πάει τα ρούχα στη μάνα του. Θα έρθει η ώρα να το κάνει και αυτό μόνος του.

Ενώ η κοπέλα που της πληρώνουν όλο το νοίκι, Σορυ αλλά δεν θα μάθει ποτέ να το πληρώνει μόνη της. Γιατί άλλο να βγάζεις κάθε μήνα από το πορτοφόλι σου 200€ για νοίκι και άλλο να πεις να δώσω μια φορά 200€ για να πάρω ένα πλυντήριο να μάθω να πλένω τα ρούχα μόνος μου.

Και οι δύο περιπτώσεις είναι "στους τυφλούς ο μονόφθαλμος" αλλά έτσι χάλια όπως είναι στην Ελλάδα πάλι καλά να λέμε που υπάρχουν και κάποιοι που νιώθουν πιο υπεύθυνοι απέναντι στη ζωή.

2 λεπτά πριν, Silenzio είπε

ακόμα και αλήθεια να είναι για το ποσοστό αυτό που αναφέρεις, όλα επιλογές είναι, γιατί να κρίνεις τον 30χρονο που θέλει να μείνει με γονείς για την ευκολία του ?

είτε γιατί κάποιος θέλει να περνάει καλά (γιατί μια ζωή την έχουμε και τα χρόνια περνάνε γρήγορα και γερνάμε χωρίς να το καταλαβαίνουμε), είτε γιατί γουστάρει να κάνει αποταμίευση, είτε γιατί τη βρίσκει με τους γονείς του, είτε για 700 άλλους λόγους, ντε και καλά το νόημα είναι να βρούμε τη ξεχωριστή σύντροφο ? σου έχω νέα και εκεί έχει καταπίεση ! άρα, δεν έχει να κάνει με ποιόν συγκατοικείς (γκόμενα, γονείς, φίλο, αδερφο κλπ) για το αν θα εισαι κακομαθημένο παιδί χωρίς καλή διαχείριση χρήματος.

άλλα πράγματα πρέπει να κρίνουμε για τη καλυτέρευση συνθηκών διαβίωσής μας, αλλά δε θέλω να ξεφύγω..

 

Γιατί πολύ απλά αν δεν το κάνει στα 30 δεν θα το κάνει ούτε στα 40 και θα φτάσει 50 και θα αποφασίσει να συγκατοικησει με σύντροφο και να κάνει παιδί.

Και από εκεί που τα έβρισκε όλα έτοιμα, φαΐ, καθάρισμα, πλυντήρια, τώρα θα πρέπει να μάθει να τα κάνει όλα αυτά μαζί με το χρονο που θέλει να αφιερώσεις σε ένα παιδί, μαζί με το χρόνο που θα δουλεύεις και στο τέλος καταλήγει ένα γαϊδούρι που δεν ξέρει να αυτο-συντηρείτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bitbit είπε

Δηλαδή αυτός είναι ο μάγκας που τα καταφέρνει μόνος του (εδώ γελάμε) ενώ κάποιος που μένει με τους δικούς του όχι. Τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως φαίνονται.

 

Νιωθω οτι δε μενεις μονος :P

1 ώρα πριν, Silenzio είπε

ντε και καλά το νόημα είναι να βρούμε τη ξεχωριστή σύντροφο ?

Οχι,το νοημα ειναι να μαθεις να εισαι ανεξαρτητος,για να προχωρησεις στη ζωη σου,και να μη σου ερθουν ολα αποτομα αν φυγει αυτος που σε βοηθαει.

 

1 ώρα πριν, mary είπε

Και από εκεί που τα έβρισκε όλα έτοιμα, φαΐ, καθάρισμα, πλυντήρια, τώρα θα πρέπει να μάθει να τα κάνει όλα αυτά μαζί με το χρονο που θέλει να αφιερώσεις σε ένα παιδί, μαζί με το χρόνο που θα δουλεύεις και στο τέλος καταλήγει ένα γαϊδούρι που δεν ξέρει να αυτο-συντηρείτε

Και στο τελος καταληγει να στραβωνει ολο,και να την πληρωνουν ολοι οι αλλοι.

Οσο δυσκολα και αν περναω,μενω μονος απο τα 18,σε αλλη πολη,και συντηρουμαι μονος απο τα 20.

Αισιως στα 36,και δε θα χρειαστω γυναικα να μου κανει τις δουλειες  οταν παντρευτω,ισα ισα που εχω συνηθισει και θα μπορω να τις κανω και οταν  θα παντρευτω ,οχι σαν κατι ελληναρες που θελουν τη γυναικα στο σπιτι για να μεγαλωνει τα παιδια και να κανει τις δουλειες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Οσο δυσκολα και αν περναω,μενω μονος απο τα 18,σε αλλη πολη,και συντηρουμαι μονος απο τα 20.

Αισιως στα 36,και δε θα χρειαστω γυναικα να μου κανει τις δουλειες  οταν παντρευτω,ισα ισα που εχω συνηθισει και θα μπορω να τις κανω και οταν  θα παντρευτω ,οχι σαν κατι ελληναρες που θελουν τη γυναικα στο σπιτι για να μεγαλωνει τα παιδια και να κανει τις δουλειες.

Συγνωμη για την παρενθεση αλλα στα 36 ανυπαντρος τι περιμενεις;
 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εξωτερικό που υπάρχουν δουλειές, από τα 18 τα παιδιά φεύγουν από το σπίτι και ζουν μόνα τους. Στην Αμερική της μόδας είναι το van life. Βλέπεις γυναίκες 25 ετών να ζουν σε βαν στην μέση του πουθενά χωρίς φόβο. Το θεωρούν αδιανόητο να μένουν με τους γονείς τους. Στην Ελλάδα της μιζέριας μόνο αν είσαι ΔΥ μπορείς να ζήσεις μόνος αλλά και πάλι όχι αξιοπρεπώς αφού οι μισθοί ξεκινούν από τα 780ε.

Στον ιδιωτικό τομέα οι μισθοί είναι 600-1000ε που και πάλι δεν σε φτάνουν να ζήσεις μόνος,εκτός και αν έχεις σπίτι δικό σου. Φίλος μου αγόρασε σπίτι και δίνει όλο του τον μισθό στο δάνειο και ζουν με τον μισθό της γυναίκας + ότι τσονταρουν οι γονείς. Μιλάμε για μιζέρια.

Αλλά μεγαλύτερη μιζέρια είναι να ζεις με τους γονείς σου. Την κοπέλα σου δηλαδή που θα την πηγαίνεις για να ερωτοτροπησετε; 

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιο σημαντικο της ανεξαρτησιας ειναι να μην λογοδοτεις πουθενα,τωρα αμα μενει μονος ή με γονεις ή συγκατοικεις ειναι τελειως αδιαφορο.Βρες τροπο να βγαζεις λεφτα και στεγασου με οποιο τροπο θες και ασε τους αλλους να τραγουδανε και να μετρανε τις δραχμες στο τελος του μηνα,η πραγματικη ανεξαρτησια ειναι το πορτοφολι το δικο σου και οχι που μενεις και με ποιον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Yperaspisths είπε

Στον ιδιωτικό τομέα οι μισθοί είναι 600-1000ε που και πάλι δεν σε φτάνουν να ζήσεις μόνος,εκτός και αν έχεις σπίτι δικό σου.

Ελα μου;Δε μπορεις να ζησεις μονος με 1000 ευρω; Ναι,αν νοικιαζεις στην Εκαλη λογικο,αλλιως μια χαρα ζεις .

Επισης,υπαρχουν και αλλες πολεις εκτος απο Αθηνα ( που φανταζομαι οτι μενεις ) και Σαλονικα,που ΑΝΕΤΑ ζεις και με 700.

Και στη Σαλονικα μια χαρα ζεις,αλλα λεμε τωρα.

Αν τωρα εσυ εχεις μαθει να ζεις με φουλ εξοδα,τοτε οχι,δε θα σε φτασουν τα 1000 ουτε στο χωριο,οποτε κατσε με τους γονεις καλυτερα. 
Αυτη η ζωη θελει θυσιες,οποτε ξεχνας την υπερκαταναλωση,τα iphone και τις κουρσες,και βολευεσαι με..netflix.

Μου θυμιζεις ενα γνωστο,νεαρο,που δουλευει φουλ,μενει με μαμα-μπαμπα και δεν του φτανουν κιολας,επειδη τα ριχνει ολα σε ζαντες και εξατμισεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Ελα μου;Δε μπορεις να ζησεις μονος με 1000 ευρω; Ναι,αν νοικιαζεις στην Εκαλη λογικο,αλλιως μια χαρα ζεις .

Επισης,υπαρχουν και αλλες πολεις εκτος απο Αθηνα ( που φανταζομαι οτι μενεις ) και Σαλονικα,που ΑΝΕΤΑ ζεις και με 700.

Και στη Σαλονικα μια χαρα ζεις,αλλα λεμε τωρα.

Αν τωρα εσυ εχεις μαθει να ζεις με φουλ εξοδα,τοτε οχι,δε θα σε φτασουν τα 1000 ουτε στο χωριο,οποτε κατσε με τους γονεις καλυτερα. 
Αυτη η ζωη θελει θυσιες,οποτε ξεχνας την υπερκαταναλωση,τα iphone και τις κουρσες,και βολευεσαι με..netflix.

Μου θυμιζεις ενα γνωστο,νεαρο,που δουλευει φουλ,μενει με μαμα-μπαμπα και δεν του φτανουν κιολας,επειδη τα ριχνει ολα σε ζαντες και εξατμισεις.

 

 

Δεν αναφέρομαι στον εαυτό μου αλλά στο τι συμβαίνει γενικά στην Ελλάδα. Εγώ έχω στην άκρη λεφτά και είμαι αυτόνομος. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αδιαφορώ για τους γύρω μου. Αντί να δίνει η κυβέρνηση λεφτά στους λαθρομετανάστες θα μπορούσε να βοηθήσει τα ελληνόπουλα να κάνουν μια νέα αρχή. 

Παρατηρώ και σε αυτό το θέμα και σε άλλα θέματα μια διάθεση ειρωνείας και επιθετικότητας. Προς το παιδί που ξεκίνησε το θέμα,σε ένα άλλο παληκάρι που ήθελε να πάρει δάνειο σπιτιού κ.τ.λ

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια μη ξεχνατε σε ολη αυτη την ιστορια οτι υπαρχουν και γονεις που ειναι " βολεμενοι" είτε καλως είτε κακως με το να εχουν τα παιδια τους κ να κανουν πραγματα π κανονικα θα επρπ να κανουν οι γονεις, καθως τα παιδια υποτίθεται θα εχουν την δικη τους ζωη κουτσα στραβα θα εχουν παρει ενα χ ψ δρομο μενουν δεν μενουν με τους γονεις. Οπως αναφερετε οτι ναι οκ καλη η βοηθεια σε παιδια φεριπιν που μενουν μονα τους αλλα μεχρι ενα οριο. Καλη ειναι η βοήθεια στους γονεις αλλα και αυτη μέχρι ενα οριο. Δεν θα ηθελα να επεκταθω ..

Οχι οτι εχει παει αλλου η συζυτηση απο το αρχικο τοπικ 😄🙆 σορρυ 🙋🤦

Επεξ/σία από Joanna000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Yperaspisths είπε

 

Δεν αναφέρομαι στον εαυτό μου αλλά στο τι συμβαίνει γενικά στην Ελλάδα. Εγώ έχω στην άκρη λεφτά και είμαι αυτόνομος. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αδιαφορώ για τους γύρω μου. Αντί να δίνει η κυβέρνηση λεφτά στους λαθρομετανάστες θα μπορούσε να βοηθήσει τα ελληνόπουλα να κάνουν μια νέα αρχή. 

Παρατηρώ και σε αυτό το θέμα και σε άλλα θέματα μια διάθεση ειρωνείας και επιθετικότητας. Προς το παιδί που ξεκίνησε το θέμα,σε ένα άλλο παληκάρι που ήθελε να πάρει δάνειο σπιτιού κ.τ.λ

θες να μας εξηγήσεις τί εννοείς με αυτό αλήθεια?:huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/2/2021 στις 1:31 ΠΜ, AgiosEfraim είπε

Συγνωμη για την παρενθεση αλλα στα 36 ανυπαντρος τι περιμενεις;

Δε μιλας σοβαρα,ετσι;

1 ώρα πριν, janus5555 είπε

θες να μας εξηγήσεις τί εννοείς με αυτό αλήθεια?:huh:

Αστο γτ παει για κλειδωμα αν γινει τετοια συζητηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...