Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία ψευδο-subdomain ως ψευδώνυμο στο κεντρικό website


greatst

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω αγοράσει ένα domain από το papaki και ενεργοποίησα το δωρεάν πακέτο φιλοξενίας.

Στο δωρεάν πακέτο δεν υποστηρίζονται subdomains, αλλά για συγκεκριμένο λόγο εγώ θέλω στο domain μου (ας το πούμε example.com ) να πηγαίνει κάποιος (στα ίδια αρχεία, του κεντρικού website) που θα πληκτρολογεί:

example.com (αυτό γίνεται ήδη)
www.example.com (αυτό γίνεται ήδη)
subdomain.example.com (αυτό θέλω)
www.subdomain.example.com (καθώς και αυτό θέλω)

Γίνεται κάπως (πχ με htaccess) χωρίς να έχω ενεργό/ενεργοποιημένο (αφού δεν γίνεται) το subdomain?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

Επεξ/σία από greatst
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Δεν θα φτάνει καν το request στον server σου αν δεν υπάρχει το subdomain, ο DNS θα επιστρέφει ότι δεν υπάρχει.

Το φοβόμουν ότι είναι έτσι, αλλά είπα να ρωτήσω καλού-κακού! Σε ευχαριστώ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτηκα και δοκίμασα και κάτι άλλο, αλλά πάλι δεν μου δουλεύει:

Δοκίμασα μέσα από τις ρυθμίσεις DNS (τόσο στο πάνελ στην κεντρική διαχείριση, όσο και από το plesk που παρέχει το papaki στο δωρεάν hosting) να προσθέσω δύο αντίστοιχες CNAME εγγραφές για τα subdomain.example.com και www.subdomain.example.com αλλά όταν τα "χτυπάω" στον browsers τα βρίσκει, αλλά (παρότι έχω βάλει να "δείχνουν" στο κεντρικό example.com) πηγαίνουν στην default σελίδα του PLESK.

Υπάρχει κάτι που μπορεί να γίνει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, greatst είπε

Σκέφτηκα και δοκίμασα και κάτι άλλο, αλλά πάλι δεν μου δουλεύει:

Δοκίμασα μέσα από τις ρυθμίσεις DNS (τόσο στο πάνελ στην κεντρική διαχείριση, όσο και από το plesk που παρέχει το papaki στο δωρεάν hosting) να προσθέσω δύο αντίστοιχες CNAME εγγραφές για τα subdomain.example.com και www.subdomain.example.com αλλά όταν τα "χτυπάω" στον browsers τα βρίσκει, αλλά (παρότι έχω βάλει να "δείχνουν" στο κεντρικό example.com) πηγαίνουν στην default σελίδα του PLESK.

Υπάρχει κάτι που μπορεί να γίνει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:)

Α record προσθετεις 
και προσθεσε και ενα Α record  *   και μετα μπορει να παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχει ρυθμιστεί το αντίστοιχο virtual host στον web server, δεν θα ξέρει πού να πάει. Στην ίδια IP είναι και άλλοι πελάτες. Σε αυτό δεν έχεις πρόσβαση, αν ήθελαν να έχεις θα σε άφηναν από την αρχή με εύκολο τρόπο να φτιάξεις subdomains νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...