Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά των προϊόντων σε νέο wordpress


silve

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά παιδιά!

Ένας γνωστός μου έχει ήδη ένα eshop σε wordpress και woocommerce και θέλει να φτιάξει τη σελίδα του από την αρχή, χωρίς βέβαια να "πέσει" το παλιό του eshop στο διάστημα που ετοιμάζουμε το καινούργιο. Έχοντας λοιπόν αρκετά προϊόντα ήδη στο υπάρχον eshop, θέλει να μεταφερθούν ως έχουν στο νέο. Με τις φωτογραφίες, τις περιγραφές, τιμές κλπ. Έχω δει ότι κάνοντας εξαγωγή στο wordpress και εισαγωγή του αρχείου .xml σε ένα άλλο wordpress γίνεται αυτή η μεταφορά.

Καταρχάς το έχει κάνει κάποιος αυτό; Λειτουργούν όλα σωστά; Και κατά δεύτερον αυτό που τον ενδιαφέρει είναι να μην αλλάξουν τα links από τα προϊόντα του. Είναι αυτό εφικτό;

Επισυνάπτω και ένα σχέδιο για το πως σκέφτομαι να γίνει όλο αυτό...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

plan.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, silve είπε

Γεια χαρά παιδιά!

Ένας γνωστός μου έχει ήδη ένα eshop σε wordpress και woocommerce και θέλει να φτιάξει τη σελίδα του από την αρχή, χωρίς βέβαια να "πέσει" το παλιό του eshop στο διάστημα που ετοιμάζουμε το καινούργιο. Έχοντας λοιπόν αρκετά προϊόντα ήδη στο υπάρχον eshop, θέλει να μεταφερθούν ως έχουν στο νέο. Με τις φωτογραφίες, τις περιγραφές, τιμές κλπ. Έχω δει ότι κάνοντας εξαγωγή στο wordpress και εισαγωγή του αρχείου .xml σε ένα άλλο wordpress γίνεται αυτή η μεταφορά.

Καταρχάς το έχει κάνει κάποιος αυτό; Λειτουργούν όλα σωστά; Και κατά δεύτερον αυτό που τον ενδιαφέρει είναι να μην αλλάξουν τα links από τα προϊόντα του. Είναι αυτό εφικτό;

Επισυνάπτω και ένα σχέδιο για το πως σκέφτομαι να γίνει όλο αυτό...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

plan.jpg

Αρχικά δεν έχω καταλάβει βάση σχεδίου, αν πρόκειται για γνωστό ή πελάτη σου...🙂

Με τέτοιες απορίες πάντως και δεδομένου ότι δεν θέλει ο "γνωστός", πελάτης σου να μείνει offline θα σου πρότεινα να μεταφέρεις αυτή την διαδικασία σε επαγγελματίες του χώρου και να μας μην κάνεις δοκιμές με απαντήσεις που θα λάβεις μέσα από κοινότητες.

Οι ειδικοί των κοινοτήτων λόγο εμπειρίας μπορεί να σου δώσουν κάποια βήματα, αλλά να ξέρεις πως για τυχόν λάθος ενέργεια σου θα "τρέχεις"!

Μφχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακου τι θα κανεις για να μην μεινεις Offline ουτε λεπτο.
Θα κανεις copy την Database και ολoν τον φακελο του site στον δικο σου Server.
θα φτιαξεις ενα domain στον Server με το domain του φιλου σου πχ papak.gr  
μετα στα Hosts θα βαλεις το Ip και το domain του σερβερ σου και εσυ θα βλεπεις αν παιζει και τι δεν παιζει και θα φτιαχνεις 

οταν εισαι ετοιμος απλα γυριζεις τα dns και τελος.
ετσι γινετε απο επαγγελματιες 
Ολα τα αλλα ειναι απλα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης θα μπορούσε να γίνει κλωνοποίηση του ήδη υπάρχοντος eshop μέσα από το plesk σε ένα subdomain, να γίνουν οι όποιες αλλαγές χρειάζονται κι έπειτα, αφού διαγραφούν τα αρχεία από το αρχικό domain και eshop να ξαναγίνει κλωνοποίηση του subdomain στο domain που υπήρχε. Αυτό είναι εφικτό;

Δηλαδή πιο κωδικοποιημένα:

domain.gr ---> Κλωνοποίηση σε new.domain.gr ---> Αλλαγές στο new.domain.gr ---> Διαγραφή αρχείων του domain.gr (αφού πάρω backup )---> Κλωνοποίηση new.domain.gr στο domain.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι σωστός τρόπος έτσι όπως το γράφεις γιατί έχεις και την βάση και τις εγγραφές που μένουν

πχ αν πας χειροκίνητα να σβήσεις τις φωτογραφίες ενός προϊόντος, δεν θα έχουν σβήσει σαν καταχωρήσεις στο media και ούτε οι εγγραφές που λένε ποια media files είναι συνδεδεμένα με ποια προϊόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...