Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Hubs & Gateways


spawn6991

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Αυτη την στιγμή έχω την κινεζική version του  Xiaomi Mijia Gateway μαζί με αισθητήρες κίνησης, ανοίγματος πόρτας κτλ. Επειδή το συγκεκριμένο μοντέλο δεν υποστηρίζει Homekit σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με ένα από τα νεότερα μοντέλα που έχουν βγει Mijia smart gateway ή Aqara M2. Υπάρχει κάποιος που να έχει προχωρήσει ήδη σε αγορά? Αν ναι θα ήθελα να ξέρω αν οι αισθητήρες που ήδη έχω μπορούν να δουλέψουν αρμονικά με τα νέα hub. Θα μπορώ στο περιβάλλον του Homekit να δημιουργήσω αυτοματισμό όπως: αν ο Xiaomi αισθητήρας ανιχνεύσει κίνηση να ανάψει το Philips hue light?

Επίσης το σπίτι υπάρχει και μία σκούπα Xiaomi Mi vacuum mop Pro. Αν προχωρήσω σε αγορά του Aqara M2, θα πρέπει να διατηρήσω και την εφαρμογή Mi Home μόνο και μόνο για να ελέγχω την σκούπα?
 

Ευχαριστω προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/1/2021 στις 3:03 ΜΜ, spawn6991 είπε

Καλησπέρα σε όλους,

 

Αυτη την στιγμή έχω την κινεζική version του  Xiaomi Mijia Gateway μαζί με αισθητήρες κίνησης, ανοίγματος πόρτας κτλ. Επειδή το συγκεκριμένο μοντέλο δεν υποστηρίζει Homekit σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με ένα από τα νεότερα μοντέλα που έχουν βγει Mijia smart gateway ή Aqara M2. Υπάρχει κάποιος που να έχει προχωρήσει ήδη σε αγορά? Αν ναι θα ήθελα να ξέρω αν οι αισθητήρες που ήδη έχω μπορούν να δουλέψουν αρμονικά με τα νέα hub. Θα μπορώ στο περιβάλλον του Homekit να δημιουργήσω αυτοματισμό όπως: αν ο Xiaomi αισθητήρας ανιχνεύσει κίνηση να ανάψει το Philips hue light?

Επίσης το σπίτι υπάρχει και μία σκούπα Xiaomi Mi vacuum mop Pro. Αν προχωρήσω σε αγορά του Aqara M2, θα πρέπει να διατηρήσω και την εφαρμογή Mi Home μόνο και μόνο για να ελέγχω την σκούπα?
 

Ευχαριστω προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Μάλλον το M2 το καινούριο που είναι όλα τα λεφτά για το IR και lan υποστηρίζει μόνο aqara home εφαρμογή,οπότε μακριά γιατί δεν θα μπει στο mi Home για να συνεργαστεί με τα σενάρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...