Προς το περιεχόμενο

Ηχομονωτικά αυτοκινήτου


Gang_of_four

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, KoreanW είπε

στο ξαναλέω
και 20ετίας δεν επιτρέπεται να μπαίνουν νερά στην από μέσα πλευρά του διαφράγματος

η εικόνα που σου πόσταρε παραπάνω ο Joshua21 
είναι η απόδειξη πως η στεγανοποίηση είναι δυνατή αρκεί ο κατασκεαστής να έχει κάνει κατασκευαστικά αυτό που χρειάζεται

Δε τιθεται θεμα αν επιτρεπεται , δεν θεωρω οτι ειναι λογικο , προφανως και ειναι ''βλαβη'' αλλα δεν ειμαι διατεθειμένος να δωσω χρονο , χρημα και πονοκεφαλο αλλο , αν με πιανεις.Οσο το σκεπάζω το αμαξι παραμενει στεγνοτατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, Joshua21 said:

Fiat Stilo (2001-2007) ήταν.

η αλήθεια είναι ότι με μπέρδεψε το λαμπάκι άντε και τα κουμπώματα της κλειδαριάς λογικά
που έμποαζαν με τα vw group από 1995 τουλάχιστον μέχρι 2005

αυτά που δε μου κόλλαγαν ήταν βέβαια περισσότερα
οπότε μάλλον είμαι αδικαιολόγητος 😄
πχ έχει μονό παράθυρο για το γρύλο (στα vw group έχει διπλό στις μπροστινές πόρτες)
ή ότι δεν έχει φούσκα για τη ράβδο της ασφάλειας
ή ότι έχει γυμνη λαμαρίνα στο πάνω δέσιμο του πάνελ
και αρκετούτσικα ακόμη

my fault
 

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, KoreanW είπε

η αλήθεια είναι ότι με μπέρδεψε το λαμπάκι άντε και τα κουμπώματα της κλειδαριάς λογικά

αυτά που δε μου κόλλαγαν ήταν βέβαια περισσότερα
οπότε μάλλον είμαι αδικαιολόγητος 😄
πχ έχει μονό παράθυρο για το γρύλο (στα vw group έχει διπλό στις μπροστινές πόρτες)
ή ότι έχει γυμνη λαμαρίνα στο πάνω δέσιμο του πάνελ
και αρκετούτσικα ακόμη

my fault

Απλά για την ιστορία το ανέφερα, μόνο ηλεκτρολόγος που φτιάχνει καθημερινά τέτοια θα καταλάβαινε τι ακριβώς ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Στο βίντεο πάντως που μου έδειξες πριν (megane I) υπήρχε.

Πάντως μην κολλάς στο πως μονώνεται το εσωτερικό της πόρτας, κράτα το σημαντικό, δλδ το ότι σε όλα τα αυτοκίνητα περνάνε νερά μέσα στις πόρτες. Κανένα δεν "ειναι σχεδιασμένο ετσι ωστε να μην μπαίνουν νερα" όπως ισχυρίστηκες, όπου υπάρχει τζάμι πάνω σε γλίστρα περνάνε νερά.

Και στο Megane 1 ίδιο είναι δεν υπάρχει πάλι ζελατίνα όπως υποστήριξες στο οτι έχουν όλα.. ξέφυγε όμως η κουβέντα με τα νερά από το βασικό θέμα που ήτανε οι ηχομονώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Gang_of_four είπε

Και στο Megane 1 ίδιο είναι δεν υπάρχει πάλι ζελατίνα όπως υποστήριξες στο οτι έχουν όλα.. ξέφυγε όμως η κουβέντα με τα νερά από το βασικό θέμα που ήτανε οι ηχομονώσεις

Ε ok, λάθος έκφραση, δεν έχουν όλα ζελατίνα, σε κάποια έχουν λύσει αλλιώς το πρόβλημα της μόνωσης (πχ με λαμαρίνα) :)

Για το πρόβλημα του τριξίματος sorry, δεν έχω να σου προτείνω κάποια λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

 

Ακούς πιο χαμηλά μουσική.

Επίσης αν δεν ακούω καθόλου είναι καλή λύση 😄

το σπρέι σιλικόνης το έχω δοκιμάσει βοηθάει για τους τριγμούς αλλά όχι για τις δονήσεις.

Τα νέα πάνελ δε ξέρω πως θα βοηθήσει αλλά παραείναι ακριβή επιλογή 

ουσιαστικά το πρόβλημα λύνεται όταν πιέσω τα τις ταπετσαρίες προς τα μέσα. κοινώς να γίνουν πιο σφιχτές στις δονήσεις των μπασων 

Επεξ/σία από Gang_of_four
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πισοχαρτο στην λαμαρινα, ειδικο για ηχομονωση, για να δεσει ολη η κατασκευη μεταξυ της. Υπαρχουν πολλες επιλογες οσο  αφορα τον τυπο που καλυπτουν ολα τα κοστη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Argonaute είπε

Πισοχαρτο στην λαμαρινα, ειδικο για ηχομονωση, για να δεσει ολη η κατασκευη μεταξυ της. Υπαρχουν πολλες επιλογες οσο  αφορα τον τυπο που καλυπτουν ολα τα κοστη. 

Αν βρεις χρόνο και όρεξη στείλε μου κανα λινκ με υλικά για οικονομικές επιλογές,Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Gang_of_four είπε

Αν βρεις χρόνο και όρεξη στείλε μου κανα λινκ με υλικά για οικονομικές επιλογές,Ευχαριστώ 

Φιλε μου, επειδη φαινεται οτι πιανει το χερι σου, ψαξε στο σκρουτζ για ηχομονωτικα αυτοκινητου και δες τι μπορει να κανει για την δικη σου αναγκη. Εγω ειχα βρει ρολο αυτοκολλητο με παχος περιπου μισο εκατοστο, και το περασα μονος μου στις πορτες για να μειωθει ο θορυβος στην καμπινα. Χρησιμοποιησα και πισω απο το πανελ αφου εβγαλα τις ταπετσαριες για να εχει καλυτερη  εφαρμογη το πανελ με την πορτα, να μην εχει τριγμους και να σφίξει η συναρμογη. Λογικα με κατι τετοι θα εισαι καλυμμένος. Απλα δες τι ακριβως θα κανει στην περιπτωση σου, εγω μια ιδεα εδωσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Argonaute είπε

Φιλε μου, επειδη φαινεται οτι πιανει το χερι σου, ψαξε στο σκρουτζ για ηχομονωτικα αυτοκινητου και δες τι μπορει να κανει για την δικη σου αναγκη. Εγω ειχα βρει ρολο αυτοκολλητο με παχος περιπου μισο εκατοστο, και το περασα μονος μου στις πορτες για να μειωθει ο θορυβος στην καμπινα. Χρησιμοποιησα και πισω απο το πανελ αφου εβγαλα τις ταπετσαριες για να εχει καλυτερη  εφαρμογη το πανελ με την πορτα, να μην εχει τριγμους και να σφίξει η συναρμογη. Λογικα με κατι τετοι θα εισαι καλυμμένος. Απλα δες τι ακριβως θα κανει στην περιπτωση σου, εγω μια ιδεα εδωσα. 

Ένα λεπτό ηχομονωτικο σε ρολό χρειάζομαι και εγώ, αλλά στην κατηγορία για αυτοκινήτο είναι πολυ ακριβότερα με ανάλογα ηχομονωτικα για στούντιο και άλλες εφαρμογές και δεν είμαι σίγουρος αν όντως έχουν διαφορά η τα βαράνε λόγω είδους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.dynamat.com/automotive-and-transportation/automotive-restoration/dynamat-xtreme/

 

To ειχαμε χρησιμοποιησει πριν καμια 15αρια χρονια σε ενα Rallye με ηχοσυστημα.

Ειχε μπει ως και στον ουρανο του αυτοκινητου και ειχε γινει πιο ησυχο κι απο Mercedes!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vins είπε

ψαξε για sika auto sound panel, έχουν και αυτοκόλλητο από τη μια μεριά, γύρω στο τάλιρο βγαίνει το κάθε κομμάτι 50χ40cm

Ωραιος και πολυ νορμαλ τιμη , γιατι καλα τα dynamat κλπ αλλα οι τιμες τους δε βολευουν ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...