Προς το περιεχόμενο

Παραδόσεις rtx 3060 ti


Stergios888

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια, εφτιαξα account σε αυτο το site μπας και καταφερω και βρω μια ακρη ή μαθω τιποτα σχετικα με το ποτε μπορει να παραλαβω την καρτα γραφικων μου.

Και εγω, οπως πολλοι απο εσας, εχω παραγγειλει απο πλαισιο μια 3060ti στα 599€ απο τις 14/1/2021, και εχω δωσει και προκαταβολη 200€ (τιμολογιο).

Οπως καταλαβαινετε, ακομα στο περιμενε ειμαι, ακομα δεν ξερει κανεις υπαλληλος τιποτα, διαβαζω και ενα σωρο περιεργα που εχουν γινει και καλα στα σχολια, και εχω ξενερωσει και απογοητευτει απιστευτα.

Ξεκινησα λοιπον αυτο το thread, για:
1) οσους εχετε παραγγειλει και εχετε παραλαβει να μας ενημερωσετε για ημερομηνια παραγγελιας αλλα και ημερομηνια παραλαβης, ώστε να δουμε αν τελικα υπαρχει κανενα progress σε αυτο το γιγαντιαιο προβλημα που υπαρχει,
2) για οσους ακομα περιμενετε, και ποτε κανατε την παραγγελια, και τελος...
3) για οσους μπορει να εχετε καποια εγκυρη πληροφορια απο το συγκεκριμενο industry/καταστημα/shipments/stock κλπ, μηπως και βρεθει μια ακρη σχετικα με το τι τρεχει. Ερχονται καρτες στην Ελλαδα? Αν ναι, ποιες? απο ποια εταιρεια? Ποσα κομματια? Οτιδηποτε γνωριζετε που μπορει να βοηθησει.


Βλεπω γενικα πολυ ενεργο αυτο το site, και εχω πιστη πως το collective intelligence και οι γνωσεις σας μπορει να βοηθησουν αλλους (μεταξυ αυτων και εμενα!) να παρουν δυναμη και κουραγιο για το απειρως ψυχοφθορο waiting, ή να μαθουν τι παιζει, τι μπορει να συμβει, και πιθανως εαν υπαρχει καποια πληροφορια ωστε να μας δωσει ελπιδα, σε οσους την εχουμε χασει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 252
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, TerrorGore είπε

Καλησπερα παιδια, εφτιαξα account σε αυτο το site μπας και καταφερω και βρω μια ακρη ή μαθω τιποτα σχετικα με το ποτε μπορει να παραλαβω την καρτα γραφικων μου.

Και εγω, οπως πολλοι απο εσας, εχω παραγγειλει απο πλαισιο μια 3060ti στα 599€ απο τις 14/1/2021, και εχω δωσει και προκαταβολη 200€ (τιμολογιο).

Οπως καταλαβαινετε, ακομα στο περιμενε ειμαι, ακομα δεν ξερει κανεις υπαλληλος τιποτα, διαβαζω και ενα σωρο περιεργα που εχουν γινει και καλα στα σχολια, και εχω ξενερωσει και απογοητευτει απιστευτα.

Ξεκινησα λοιπον αυτο το thread, για:
1) οσους εχετε παραγγειλει και εχετε παραλαβει να μας ενημερωσετε για ημερομηνια παραγγελιας αλλα και ημερομηνια παραλαβης, ώστε να δουμε αν τελικα υπαρχει κανενα progress σε αυτο το γιγαντιαιο προβλημα που υπαρχει,
2) για οσους ακομα περιμενετε, και ποτε κανατε την παραγγελια, και τελος...
3) για οσους μπορει να εχετε καποια εγκυρη πληροφορια απο το συγκεκριμενο industry/καταστημα/shipments/stock κλπ, μηπως και βρεθει μια ακρη σχετικα με το τι τρεχει. Ερχονται καρτες στην Ελλαδα? Αν ναι, ποιες? απο ποια εταιρεια? Ποσα κομματια? Οτιδηποτε γνωριζετε που μπορει να βοηθησει.


Βλεπω γενικα πολυ ενεργο αυτο το site, και εχω πιστη πως το collective intelligence και οι γνωσεις σας μπορει να βοηθησουν αλλους (μεταξυ αυτων και εμενα!) να παρουν δυναμη και κουραγιο για το απειρως ψυχοφθορο waiting, ή να μαθουν τι παιζει, τι μπορει να συμβει, και πιθανως εαν υπαρχει καποια πληροφορια ωστε να μας δωσει ελπιδα, σε οσους την εχουμε χασει!

Στα ερωτήματα σου δεν γίνετε να είναι σε θέση να σου απάντηση κανείς προφανώς. 
Προσωπική εκτίμηση, χωρίς να γνωρίζω τίποτα παραπάνω, απλώς έτσι πιστεύω εγώ είναι ότι όσοι έχουμε παραγγείλει κάρτες σε τιμές χαμηλότερες απο τις τωρινές, πιστεύω ότι δεν προκυτε να παραλάβουμε. Είτε θα ακυρώσει το κατάστημα  λόγο έλλειψης διαθεσιμότητας, είτε θα ακυρώσουμε εμείς κάποια στιγμή μόνοι μας γιατί θα βαρεθούμε απλά την αναμονή μήνες μετά.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, TerrorGore είπε

Καλησπερα παιδια, εφτιαξα account σε αυτο το site μπας και καταφερω και βρω μια ακρη ή μαθω τιποτα σχετικα με το ποτε μπορει να παραλαβω την καρτα γραφικων μου.

Και εγω, οπως πολλοι απο εσας, εχω παραγγειλει απο πλαισιο μια 3060ti στα 599€ απο τις 14/1/2021, και εχω δωσει και προκαταβολη 200€ (τιμολογιο).

Οπως καταλαβαινετε, ακομα στο περιμενε ειμαι, ακομα δεν ξερει κανεις υπαλληλος τιποτα, διαβαζω και ενα σωρο περιεργα που εχουν γινει και καλα στα σχολια, και εχω ξενερωσει και απογοητευτει απιστευτα.

Ξεκινησα λοιπον αυτο το thread, για:
1) οσους εχετε παραγγειλει και εχετε παραλαβει να μας ενημερωσετε για ημερομηνια παραγγελιας αλλα και ημερομηνια παραλαβης, ώστε να δουμε αν τελικα υπαρχει κανενα progress σε αυτο το γιγαντιαιο προβλημα που υπαρχει,
2) για οσους ακομα περιμενετε, και ποτε κανατε την παραγγελια, και τελος...
3) για οσους μπορει να εχετε καποια εγκυρη πληροφορια απο το συγκεκριμενο industry/καταστημα/shipments/stock κλπ, μηπως και βρεθει μια ακρη σχετικα με το τι τρεχει. Ερχονται καρτες στην Ελλαδα? Αν ναι, ποιες? απο ποια εταιρεια? Ποσα κομματια? Οτιδηποτε γνωριζετε που μπορει να βοηθησει.


Βλεπω γενικα πολυ ενεργο αυτο το site, και εχω πιστη πως το collective intelligence και οι γνωσεις σας μπορει να βοηθησουν αλλους (μεταξυ αυτων και εμενα!) να παρουν δυναμη και κουραγιο για το απειρως ψυχοφθορο waiting, ή να μαθουν τι παιζει, τι μπορει να συμβει, και πιθανως εαν υπαρχει καποια πληροφορια ωστε να μας δωσει ελπιδα, σε οσους την εχουμε χασει!

Καλε, εγω νομιζα οτι ξεκινησα νεο post... τι εγινε εδω?  Πως βρεθηκε το post μου εδω μεσα?

8 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

Στα ερωτήματα σου δεν γίνετε να είναι σε θέση να σου απάντηση κανείς προφανώς. 
Προσωπική εκτίμηση, χωρίς να γνωρίζω τίποτα παραπάνω, απλώς έτσι πιστεύω εγώ είναι ότι όσοι έχουμε παραγγείλει κάρτες σε τιμές χαμηλότερες απο τις τωρινές, πιστεύω ότι δεν προκυτε να παραλάβουμε. Είτε θα ακυρώσει το κατάστημα  λόγο έλλειψης διαθεσιμότητας, είτε θα ακυρώσουμε εμείς κάποια στιγμή μόνοι μας γιατί θα βαρεθούμε απλά την αναμονή μήνες μετά.

Κοιτα, να σου πω την αληθεια, δεν θελω να πιστεψω οτι αυτο που λες ισχυει.

Απλα δεν θελω γιατι ειναι σκετη απελπισια. Λεφτα δωσαμε και εμεις, προκαταβολη, και μας χρωστανε ενα προιον.

Το Πλαισιο δεν νομιζω οτι προκειται να χασει χρηματα αμα δωσει στην σωστη προτεραιοτητα τις καρτες, γιατι στην τελικη το γινομενο "Τιμη" x "Ποσοτητα" = "Κερδος" παραμενει ακριβως το ιδιο, ειτε τηρησει την σειρα προτεραιοτητας, ειτε οχι.

Ισα ισα που καποιος που εχει περιμενει 6 μηνες επειδη τον εχουν βγαλει απο την σειρα του για να δωσουν σε καποιον που εδωσε παραπανω χρηματα, χασουρα ειναι. 1 λιγοτερη πωληση.

Επισης, το Πλαισιο δεν αγοραζει τις καρτες στην τιμη που τις πουλαει, προφανως... αρα αν πηρε 30-50 ευρω παραπανω το καθε τεμαχιο, και το βαζει +200€ για να υπακουσει στους νομους της προσφορας και της ζητησης, δεν σημαινει οτι "δεν βγαινει" αν πουλησει στα 600€ αντι για τα 800€.

Εγω θεωρω και θελω να πιστευω πως δεν κρυβεται συνομωσια απο πισω. Δεν παιρνουμε, γιατι δεν εχουν να δωσουν (αντε και μερικες τα βαζουν σε prebuilts, λογικο). Το θεμα ειναι, ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ? ερχεται κανα κομματι? Κολλησανε ολα στο Suez με το EverGiven? Θα ερθει κανα μεγαλο shipment πριν το Πασχα? αυτα ρωταω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, TerrorGore είπε

 Το θεμα ειναι, ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ? ερχεται κανα κομματι? Κολλησανε ολα στο Suez με το EverGiven? Θα ερθει κανα μεγαλο shipment πριν το Πασχα? αυτα ρωταω

Αν έχουμε κανένα μέντιουμ στο φόρουμ ας απαντήσει να ξέρουμε.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Αν έχουμε κανένα μέντιουμ στο φόρουμ ας απαντήσει να ξέρουμε.

Δεκτη η ειρωνεια σου, δεδομενου και της απογοητευσης που επικρατει. Ολοι με τα μουτρα κατω ειμαστε.

Απλα ρωταω μπας και υπαρχει κανεις στο industry, μπας και δουλευει κανεις στο Πλαισιο, μπας και ξερει κανεις τιποτα, σαν τον αλλον τον τυπα με τους φιλους στην infoquest. Καταλαβαινεις τι λεω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθένας θα σου πεί τη γνώμη του και τίποτε περισσότερο.

Εκτιμήσεις από σοβαρούς αναλυτες για την κατάσταση στην αγορά ειναι οτι αναμενεται η ίδια και χειρότερη κατασταση στην αγορά των εξαρτημάτων υπολογιστή και όχι μόνο GPU.

Όσο το BitCoin είναι στα ύψη και αναμενεται να πάει ψηλότερα συντομα και να πέσει σημαντικά λίγο αργότερα, όσο λόγω καραντίνας τα εργοστάσια υπολειτουργούν και οι καταναλωτες μενουν σπίτια και το gaming εχει παρει φωτιά,

μην περιμενεις ουτε καρτα ουτε καλό CPU.

Ο κουμπάρος μου με μαγαζι που φτιαχνει PC και εχει όχι εναν αλλά αρκετούς προμηθευτεςαπό το εξωτερικό μου περιεγραφε την ελλειψη PC parts και χαρακτηριστικά οτι για ενα καλό 27'' monitor εχει παράδοση 14 -6-2021.

 

Αν θέλεις κάρτα τοτε θα πρεπει να βαλεις βαθια ως πολύ βαθια το χερι στην τσεπη.

Εκτιμώ -τονίζω το εκτιμώ- οτι η κατάσταση δεν θα βελτιωθεί νωρίτερα από το τελος 2021

 

Αυτό που δήλωσε ενας χρήστης οτι θα παραλάβουν τελη Απριλίου μερικά κομμάτια το έχω ακούσει και εγώ.

Ελπίζω -και πιστεύω- οτι ισχύει.

Καί;

Θα παραλάβουν όσοι εχουν παραγγελίες από Ιανουάριο Φεβρουάριο.

Εγώ που παρήγγειλα 3-3-2021 παω για... αγνωστο πότε.

Γιατί πληρώνουμε χρυσές τις κάρτες γραφικών? Ποιος, τί, γιατί, φταίει? - YouTube

The Great GPU Shortage Is Getting Worse, Not Better | Digital Trends

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, TerrorGore είπε

Καλε, εγω νομιζα οτι ξεκινησα νεο post... τι εγινε εδω?  Πως βρεθηκε το post μου εδω μεσα?

Μεταφερθηκε απο mod μιας και δεν υπαρχει λογος να ανοιγει νεο thread για καθε μελος που εχει την ιδια απορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, TerrorGore είπε

Δεκτη η ειρωνεια σου, δεδομενου και της απογοητευσης που επικρατει. Ολοι με τα μουτρα κατω ειμαστε.

Απλα ρωταω μπας και υπαρχει κανεις στο industry, μπας και δουλευει κανεις στο Πλαισιο, μπας και ξερει κανεις τιποτα, σαν τον αλλον τον τυπα με τους φιλους στην infoquest. Καταλαβαινεις τι λεω...

Οταν ρωτας καποιον τι καιρο θα εχει σε 3 μηνες νομιζει θα ξερει ακομα και μετεωρολόγος να ειναι?

Καρτες ξεχαστε ειδικα απο πλαισιο, και επιπλεον εχουν βαλει πλαφον 1 καρτα στον καθενα οποτε θα επρεπε να ειχατε κανει προπαραγγελιες σε αλλα ονοματα για να ισχυουν.

Επισης το αλλο ακυρο που κανουν ειναι οτι κανεις δεν ξερει ποιες ti θα ερθουν, οποτε μπορει 1 μοντελο να ερθει αυριο και καποιο σε 12 μηνες, σαν να παιζεις τζοκερ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, TerrorGore είπε

Δεκτη η ειρωνεια σου, δεδομενου και της απογοητευσης που επικρατει. Ολοι με τα μουτρα κατω ειμαστε.

Απλα ρωταω μπας και υπαρχει κανεις στο industry, μπας και δουλευει κανεις στο Πλαισιο, μπας και ξερει κανεις τιποτα, σαν τον αλλον τον τυπα με τους φιλους στην infoquest. Καταλαβαινεις τι λεω...

Η ένας ξάδρεφος του αδερφού της ανηψιάς του γείτονα που του είπε ένας φίλος....φυσικά κάνοντας την παραδοχή οτι ο οποισδήποτε κάποιος ποστάρει εδώ και έχει άκρες δεν γράφει απλά μαλακίες.......

Υ.Γ. Κάποτε σε μια σκοπιά στον 'Εβρο... δυστυχώς με 2ο φαντάρο που είχε όρεξη για μπλα μπλα....... χωρίς να τον ρωτήσει κανείς προφανώς άρχισε το παπατζιλίκι  για τις άκρε που έχει και την ferrari του αδερφού του και την δική του lambo.....τον ρώτησα μόνο πώς και με τόσα φράγκα και γνωριμίες ήρθε στον Εβρο πεζικό........δεν ξαναμιλήσαμε πότε και φυσικά δεν θυμάμαι ούτε το όνομα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, TerrorGore είπε

Δεκτη η ειρωνεια σου, δεδομενου και της απογοητευσης που επικρατει. Ολοι με τα μουτρα κατω ειμαστε.

Απλα ρωταω μπας και υπαρχει κανεις στο industry, μπας και δουλευει κανεις στο Πλαισιο, μπας και ξερει κανεις τιποτα, σαν τον αλλον τον τυπα με τους φιλους στην infoquest. Καταλαβαινεις τι λεω...

Γιατί και να δουλεύει κάποιος στο Πλαίσιο τι νομίζεις θα σου πει; Και αυτοί τους προμηθευτές περιμένουν, οι οποίοι με τη σειρά τους περιμένουν άλλους προμηθευτές, οι οποίοι με τη σειρά τους περιμένουν τους AiBs, οι οποίοι περιμένουν τις gpu από τα foundries. Το κατάστημα κάνει την παραγγελία και πουλάει τις κάρτες, δεν έχει κάποιο έλεγχο επί του χρόνου, ούτε κοροϊδεύουν κανέναν, ούτε παραβλέπουν την σειρά προτεραιότητας όπως έχουν πει μερικοί εδώ μέσα..

12 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

Αν έχουμε κανένα μέντιουμ στο φόρουμ ας απαντήσει να ξέρουμε.

Τα έχουμε πει, μόνο το palantír ξέρει..

5f04a0b93f73705e470e9b47?width=1200&form

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αυτό μου γράφει στην εξέλιξη παραγγελίας στο πλαίσιο. Η παραγγελία είχε γίνει το Γενάρη και μου είχαν γυρίσει και πίσω την προκαταβολή. 

 

#####

 

Η παραγγελία σου βρίσκεται στο στάδιο της αναμονής.

 

Ενημερώθηκε: 23/04/2021 15:42

 

 

#####

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, G-pal είπε

Αυτό μου γράφει στην εξέλιξη παραγγελίας στο πλαίσιο. Η παραγγελία είχε γίνει το Γενάρη και μου είχαν γυρίσει και πίσω την προκαταβολή. 

 

#####

 

Η παραγγελία σου βρίσκεται στο στάδιο της αναμονής.

 

Ενημερώθηκε: 23/04/2021 15:42

 

 

#####

Ισα ισα για να χαρουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δε νομιζω να υπαρχουν πλεον ατομα που να περιμενουν να παραλαβουν το 2021...την εκανα την παραγγελια μου αλλα την εχω ξεγραψει αυτη τη χρονια,το εχω παρει αποφαση για του χρονου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...