Προς το περιεχόμενο

Παραδόσεις rtx 3060 ti


Stergios888

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, misterman είπε

Δε νομιζω να υπαρχουν πλεον ατομα που να περιμενουν να παραλαβουν το 2021...την εκανα την παραγγελια μου αλλα την εχω ξεγραψει αυτη τη χρονια,το εχω παρει αποφαση για του χρονου.

Εξαρταται ποτε παρηγγειλες. Εγω ειμαι απο 14 Ιανουαριου. Τι διαολο, καποια στιγμη θα φτασει και η σειρα μου.

Απλα το θεμα ειναι οτι λογικα φερνουν 5-6 κομματια απο καθε υλοποιηση, και αν εχεις 100 παραγγελιες backlog, ε, θα παρει καιρο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 252
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 9/5/2021 στις 2:39 ΜΜ, TerrorGore είπε

Εξαρταται ποτε παρηγγειλες. Εγω ειμαι απο 14 Ιανουαριου. Τι διαολο, καποια στιγμη θα φτασει και η σειρα μου.

Απλα το θεμα ειναι οτι λογικα φερνουν 5-6 κομματια απο καθε υλοποιηση, και αν εχεις 100 παραγγελιες backlog, ε, θα παρει καιρο....

Έχω παραγγείλει 3060ti από 28 Δεκεμβρίου..... Καμία ενημέρωση!!!! Πλέον έπαψα να ελπίζω δεν έχει νόημα!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην περιμενετε απο το Πλαισιο να παρετε στις τιμες που εχετε παραγγειλει. Αν οι τιμες μεινουν ψηλα τοτε θα σας ζητησουν τα εξτρα χρηματα πραγμα που ειναι πολυ λογικό. Τυπικα θα ακυρωσουν την παραγγελια και θα εχουν το προιον διαθεσιμο σε υψηλοτερη τιμή αν και πιστευω οτι θα δωσουν την επιλογη να δωσεις κατι παραπανω και να παρεις.

Αν δεν σου παραδωσουν το προιον εντος ευλογου διαστηματος εχεις δικαιωμα επιστροφης των χρηματων αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και υποχρεωμενοι να εκτελεσουν την παραγγελια 6 μηνες μετα υπο αλλες συνθηκες και τιμες αγορας.

Οποτε μην περιμενετε να εκβιασετε το καταστημα για να  αγορασετε στο τελος 2021 με τιμες 2020. Απο την στιγμη που δεν εχεις πληρωσει τιποτα οπως μπορεις εσυ να ακυρωσεις ετσι μπορει και το καταστημα. Ακομα και αν εχεις πληρωσει απλα θα επιστρεψουν τα χρηματα.

Ο νομος σου δινει το δικαιωμα να ακυρωσεις μια παραγγελια που δεν εχεις παραλλαβει για οποιοδηποτε λογο θελεις (π.χ. επεσε η τιμη σε 10 μερες 30% κατω ή βρηκες αλλου προσφορα και ακυρωνεις στον εναν για να το παρεις αλλου.). Γιατι λοιπον και το καταστημα δεν μπορει να κανει το ίδιο οχι εσκεμμενα αλλα επειδη αναγκαζεται?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό λέμε να μην περιμένει ο κόσμος τζάμπα,αδίκως θα χαλιέται...ξεχάστε την φετινή χρονιά.Με το καλό του χρόνου κάποια στιγμή να στρώσει η κατάσταση και όλοι θα πάρουμε τις κάρτες μας.Προσωπικά την παρήγγειλα πριν 3 μήνες στα 660 ευρώ και τη θεωρώ μια χαρά τιμή εφόσον την πάρω,έστω του χρόνου,μιας και ειναι κτήνος επιδόσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ποιος τα λέει αυτά ; Η τιμή παραμένει ίδια με αυτή της παραγγελίας, είτε πάει προς τα πάνω, είτε προς τα κάτω.

Η τιμη της παραγγελιας μενει ίδια αλλα η παραγγελια θα ακυρωθει αν το καταστημα εχει λογους να το κανει. 

Αλλωστε οταν η τιμη παει πολυ κατω το ιδιο κανει και ο καταναλωτης. ακυρωνει πριν παραλλαβει.ΟΧΙ?

Καταρχην μιλαμε για αλλαγη στην τιμη πραγματικη και οχι φανταστικη για να κερδοσκοπησουν. 

Αν το πλαισιο παραλλαβει σε τιμες που ειχε οταν εβαλες την παραγγελια τοτε θα στο δωσει κανονικα στην τιμη παραγγελιας.

Εγω ειπα πως αν οι τιμες μεινουν ψηλά που σημαινει οτι ψηλα θα αγορασει και το πλαισιο δεν προκειτε να σου δωσει προιον στη χαμηλη τιμη και κανενας νομος ή ελεγκτικος μηχανισμος δεν μπορει να τους υποχρεωσει να το κανουν.

Πες μου εσυ λοιπον τι θα κανεις αν εχεις παραγγειλει 700 ευρω και σου ακυρωσουν την παραγγελια και πουλανε ετοιμοπαραδοτη στα 1000? εχοντας και τιμολογια αγορας 200+ ευρω ακριβοτερα? Γιατι το Πλαισιο δεν αγοραζει απο το εργοστασιο αλλα απο μεσαζοντα και αυτος πουλαει οσο θελει και αν θελει. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ποιος τα λέει αυτά ; Η τιμή παραμένει ίδια με αυτή της παραγγελίας, είτε πάει προς τα πάνω, είτε προς τα κάτω.

Έτσι,η τιμή δεν αλλάζει ποτέ από αυτή της παραγγελίας.Αυτο που μπορούν να κάνουν(και κάνουν)είναι να σε αφήσουν να περιμένεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, misterman είπε

Έτσι,η τιμή δεν αλλάζει ποτέ από αυτή της παραγγελίας.Αυτο που μπορούν να κάνουν(και κάνουν)είναι να σε αφήσουν να περιμένεις.

https://www.e-nomothesia.gr/sunegoros-tou-katanalote/n-2251-1994.html

Νομος 2251/94

αρθρο 2. παρ. 7. περι καταχρηστικων όρων

ιη) εμποδίζουν τον καταναλωτή να υπαναχωρήσει (από τη σύμβαση), όταν η αύξηση του τιμήματος σύμφωνα με τους όρους της σύμβασης είναι υπερβολική για αυτόν,

εδώ είναι εμφανες οτι θεωρειται καταχρηστικο να σου αυξησει το τιμημα της παραγγελιας χωρις να σου δινει το δικαιωμα υπαναχωρησης.Αλλα και οτι εχει δικαιωμα να το αυξησει προφανως υπο όρους.

Δηλαδη εδωσες προκαταβολη 100 απο 600και αντι για αλλα 500 σου ζητανε 700 μετα απο 4 μηνες και απαιτουν νατα δωσεις ή να χασεις την προκαταβολή.  

Αντι αυτού ο νομος δινει το δικαιωμα να ζητησει περισσοτερα το καταστημα με αιτιολογηση και εσυ να υπαναχωρησειςαν θελεις παιρνοντας ολα τα λεφτα πισω.

Και ενα υποθετικο σεναριο...

Αν  ερθει η καρτα στα 650 και το eth εχει παει 500 ευρω και εχει η αγορα με καρτες στα 400 θα πας νατην παρεις ποτε???

οχι βεβαια.

θα εχεις όμως απαιτηση επιστροφης της προκαταβολής πραγμα που δεν ξερω αν θα μπορει να γινει γιατι ο νομος δεν λεει οτι μπορεις να κανεις ακυρωση οποτε θελεις και σιγουρα οχι 1 μερα πριν σου παραδωσουν με βαση την συμβαση που ποτε δεν κατηγγειλες. 

Δηλαδη δεν μπορει να εισαι καλυμμενος στην περιπτωση που πανε οι τιμες στο θεο αλλα και στην περιπτωση που πεσουν κατακορυφα. η προκαταβολη αυτο τον σκοπο εχει.

 

ΟΡΟΙ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗΣ PUBLIC

Ανωτέρα βία: Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ δεν ευθύνεται για καθυστερήσεις στην εκτέλεση της παραγγελίας (συμπεριλαμβανομένης της παράδοσης) που οφείλονται σε περιπτώσεις που δεν μπορούν να αποδοθούν σε υπαιτιότητα της ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ή οφείλονται σε ανωτέρα βία και ως εκ τούτου η ΕΤΑΙΡΕΙΑ δικαιούται παράταση του χρόνου για την εκτέλεση. Ενδεικτικά παραδείγματα μπορεί να είναι απεργίες, τρομοκρατικές ενέργειες, πόλεμος, προβλήματα των προμηθευτών / μεταφοράς / παραγωγής, διακυμάνσεις των συναλλαγματικών ισοτιμιών, κυβερνητικές ή νομοθετικές πράξεις και φυσικές καταστροφές. Εάν τέτοια περιστατικά διαρκέσουν πλέον των δυο (2) μηνών, η σύμβαση πώλησης μπορεί να καταγγελθεί από οποιονδήποτε συμβαλλόμενο χωρίς αποζημίωση. Εάν ο Πελάτης κρίνει ότι δεν έχει πλέον συμφέρον από την εκτέλεση της παραγγελίας, δικαιούται να καταγγείλει τη σύμβαση πώλησης και η ΕΤΑΙΡΕΙΑ υποχρεούται να του επιστρέψει το τίμημα καθώς και κάθε άλλο ποσό που είχε πληρωθεί στο πλαίσιο της σύμβασης πώλησης.

Επεξ/σία από johnniek13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, johnniek13 είπε

https://www.e-nomothesia.gr/sunegoros-tou-katanalote/n-2251-1994.html

Νομος 2251/94

αρθρο 2. παρ. 7. περι καταχρηστικων όρων

ιη) εμποδίζουν τον καταναλωτή να υπαναχωρήσει (από τη σύμβαση), όταν η αύξηση του τιμήματος σύμφωνα με τους όρους της σύμβασης είναι υπερβολική για αυτόν,

εδώ είναι εμφανες οτι θεωρειται καταχρηστικο να σου αυξησει το τιμημα της παραγγελιας χωρις να σου δινει το δικαιωμα υπαναχωρησης.Αλλα και οτι εχει δικαιωμα να το αυξησει προφανως υπο όρους.

Δηλαδη εδωσες προκαταβολη 100 απο 600και αντι για αλλα 500 σου ζητανε 700 μετα απο 4 μηνες και απαιτουν νατα δωσεις ή να χασεις την προκαταβολή.  

Αντι αυτού ο νομος δινει το δικαιωμα να ζητησει περισσοτερα το καταστημα με αιτιολογηση και εσυ να υπαναχωρησειςαν θελεις παιρνοντας ολα τα λεφτα πισω.

Και ενα υποθετικο σεναριο...

Αν  ερθει η καρτα στα 650 και το eth εχει παει 500 ευρω και εχει η αγορα με καρτες στα 400 θα πας νατην παρεις ποτε???

οχι βεβαια.

θα εχεις όμως απαιτηση επιστροφης της προκαταβολής πραγμα που δεν ξερω αν θα μπορει να γινει γιατι ο νομος δεν λεει οτι μπορεις να κανεις ακυρωση οποτε θελεις και σιγουρα οχι 1 μερα πριν σου παραδωσουν με βαση την συμβαση που ποτε δεν κατηγγειλες. 

Δηλαδη δεν μπορει να εισαι καλυμμενος στην περιπτωση που πανε οι τιμες στο θεο αλλα και στην περιπτωση που πεσουν κατακορυφα. η προκαταβολη αυτο τον σκοπο εχει.

 

Σίγουρα με την προκαταβολή περιπλέκεται το πράγμα.Ειτε για καλό είτε για κακό δε μου ζήτησαν προκαταβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, misterman είπε

Σίγουρα με την προκαταβολή περιπλέκεται το πράγμα.Ειτε για καλό είτε για κακό δε μου ζήτησαν προκαταβολή.

E .... πλέον ντρέπονται και οι ίδιοι να ζητάνε προκαταβολές.

Τις GPU τις έχουν (μήνες τώρα) ίσα ίσα για να γεμίζουν τις σελίδες στο site και να φαντάζουν κατάστημα με ποκιλία.

11 σελίδες με GPU, απο τις οποίες 1 έχει όσες που μπορείς να παραλάβεις άμεσα (διαθέσιμο ή στο κατάστημα), αλλά είναι τα χρέπια με 450€ το καθένα. Οι άλλες 10 σελίδες λένε διαθέσιμο κατόπιν παραγγελίας (δηλαδή ποτε).

Επεξ/σία από panospeter
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Alexflyer είπε

Από σημερινή επικοινωνία με πλαίσιο. Έχω παραγγείλει από 2/01/2021, Gigabyte VGA RTX 3060 Ti Eagle.

 

 

 

 

Capture.JPG.97569c666a62224f9a01f685a38b0482.JPG

Ζήσε Μάη να φας τριφύλλι δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/5/2021 στις 1:51 ΜΜ, Psycho_Warhead είπε

Ποιος τα λέει αυτά ; Η τιμή παραμένει ίδια με αυτή της παραγγελίας, είτε πάει προς τα πάνω, είτε προς τα κάτω.

Το κεφάλι του προφανώς και αφού του φαίνεται σωστό άρα είναι απλό α ξέχασα και ισχύει και το ποστάρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
7 ώρες πριν, Stergios888 είπε

εχουμε καποια ενημερωση? εγω ακομα περιμενω

Τα συνηθισμένα, "Οι παραλαβές προχωράνε θα σας ενημερώσουμε" -  " Υπάρχει έλλειψη " κλπ. Έχω παραγγείλει από 2 Ιανουαρίου, και έκανα το λάθος και εξόφλησα. Προσωπικά, θα περιμένω μέχρι και 25 (30 λήγει η κάλυψη από paypal) και θα ακυρώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...