Προς το περιεχόμενο

Ενα κεντρικο ρουτερ και αλλα 2 με συνδεση Lan


ntisco

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σας χρονια πολλα και καλη χρονια με υγεια να εχουμε.

 

Εχω 3 ρουτερ Techicolor 789v2 και εχω το ενα κανονικα πανω στην γραμμη μου τα αλλα απο πισω τις θυρες του κεντρικου τα εχω συνδεσει στην ξεχωριστη θυρα με κοκκινο χρωμα lan που εχει το καθε ενα.Αποτελεσμα να εχω μεν ιντερνετ αλλα για να τα ελενξω η να προσσθεσω εναν εκτυπωτη που ειναι στο κεντρικο ρουτερ οπως καταλαβενεται δεν μπορω..

 

Πως μπορω στην ουσια τα 2 ρουτερ να συνδεθουν με το κεντρικο με τετοιον τροπο που να μπορω απο το κεντρικο να τα ελενξω αλλα και να συνδεσω εκτυπωτη ειτε σε υπολογιστη που ειναι οανω στο κεντρικο ειτε με τον εκτηπωτη στην θυρα usb του κεντρικου να τον βλεπουν ολα τα ρουτερ..

 

Οσο μπορειτε με απλα λογια ...δεν εχω εμπειρια...ενα βιντεο ισως βοηθουσε..

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εκτυπωτής συνδέεται με ethernet ; Eσύ χρειάζεσαι να συνδέσεις τον εκτυπωτή στο κεντρικό router ή σε κάποιο από τα υπόλοιπα 2 router που έχεις ; H απλά να είναι συνδεδεμένος με ένα usb πάνω σε ένα pc και οταν ο υπολογιστής αυτός είναι ανοιχτός να γίνεται share σε όσες συσκευές είναι συνδεδεμένες εντός του χώρου ;Και τέλός γιατι χρειάζεσαι έλεγχο των 2 router από το κεντρικό (τι ακριβώς θες να κάνεις);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Σεταρεις το πρωτο ρουτερ οπως επιθυμεις. Σε αυτο αν θελεις εχεις ενεργο και το dchp server

2) Στο δευτερο ρουτερ κλεινεις καταρχην τον dchp server και το ρυθμιζεις να ειναι στο ιδιο ευρος δικτυου με το "κεντρικο" αν και σε αλλη διευθυνση. Πχ αν το κεντρικο ειναι στην 192,168,1,1 το δευτερο θα ειναι στην 192,168,1,2 με gateway την 192,168,1,1. Ουσιαστικα δηλαδη το δευτερο ρουτερ θα μετατραπει σε απλο switch ή απλο Access Point. Kαι βασικα δεν θα "φαινεται" στο δικτυο, απο τα pc που θα ειναι συνδεδεμενα πανω του.

3) Συνδεεις τον εκτυπωτη στην θυρα usb του κεντρικου, τον μοιραζεις με τη διαδικασια που πρεπει και λογικα θα ειναι ορατος απο ολα τα pc που θα ειναι συνδεδεμενα σε ολα τα router-switch-ap.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 29/1/2021 στις 11:00 ΜΜ, 29gk είπε

1) Σεταρεις το πρωτο ρουτερ οπως επιθυμεις. Σε αυτο αν θελεις εχεις ενεργο και το dchp server

2) Στο δευτερο ρουτερ κλεινεις καταρχην τον dchp server και το ρυθμιζεις να ειναι στο ιδιο ευρος δικτυου με το "κεντρικο" αν και σε αλλη διευθυνση. Πχ αν το κεντρικο ειναι στην 192,168,1,1 το δευτερο θα ειναι στην 192,168,1,2 με gateway την 192,168,1,1. Ουσιαστικα δηλαδη το δευτερο ρουτερ θα μετατραπει σε απλο switch ή απλο Access Point. Kαι βασικα δεν θα "φαινεται" στο δικτυο, απο τα pc που θα ειναι συνδεδεμενα πανω του.

3) Συνδεεις τον εκτυπωτη στην θυρα usb του κεντρικου, τον μοιραζεις με τη διαδικασια που πρεπει και λογικα θα ειναι ορατος απο ολα τα pc που θα ειναι συνδεδεμενα σε ολα τα router-switch-ap.

Καταρχας να ζητησω συγνωμη για την αποχη αλλα λογους υγειας με κρατησαν μακρια.Λοιπον το κεντρικο ρουτερ ειναι στο 192.168.1.254 και το αλλο στο 192.168.1.1 τι πρεπει να αλλαξω στο 2ο για να μπορεσει να δουλεψει?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που εγραψα παραπανω το οποιο και διορθωνω με τις πραγματικες διευθυνσεις των ρουτερ που εχεις:

2) Στο δευτερο ρουτερ κλεινεις καταρχην τον dchp server και το ρυθμιζεις να ειναι στο ιδιο ευρος δικτυου με το "κεντρικο" αν και σε αλλη διευθυνση. Πχ αν το κεντρικο ειναι στην 192,168,1,254 το δευτερο θα ειναι στην 192,168,1,1 με gateway την 192,168,1,254. Ουσιαστικα δηλαδη το δευτερο ρουτερ θα μετατραπει σε απλο switch ή απλο Access Point. Kαι βασικα δεν θα "φαινεται" στο δικτυο, απο τα pc που θα ειναι συνδεδεμενα πανω του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kentriko3.jpg.29ff2292c11fe4f5b63ab1dca156cccb.jpgKentriko2.jpg.3d19a47f663781154c74709669bb3c84.jpgKentriko.jpg.a10b82b529c8e9e5bf25f47a39a9f844.jpg

Οι ρυθμισεις του 2ο ρουτερ χωρις να εχω πειραξει κατι.Να αναφερω οτι ολα τα pc που εχω πανω του καθως και τα wifi εχουν κανονικα ιντερνετ.Σε μια προσπαθεια μου να κλεισω το DHCP και ενω ειχαν στην αρχη ιντερνετ κανονικα μετα δεν ειχε κανενα.Τι πρεπει να αλλαξω για να κανω αυτο που μου λες παραπανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Στη δευτερη φωτογραφια φαινεται πως εχεις ορισει σωστα το gateway. Δηλαδη το δευτερο ρουτερ οντως κοιτα στο πρωτο για να βγει στο διαδικτυο.

2) Εφοσον λοιπον ισχυει το πρωτο και το ρουτερ με την ip 192,168,1,254 ειναι οντως αυτο που βγαινει στο ιντερνετ και οχι το δευτερο ( δεν εχεις κανει δηλαδη καποιο λαθος εξ παραδρομης κατι που ομως θα το κοιτουσα καθως συνηθιζεται το βασικο-κεντρικο ρουτερ να ρυθμιζεται στην 192,168,1,1 και ολα τα υπολοιπα δικτυακα να συνεχιζουν απο εκει και κατω πχ 192,168,1,2 , 3, 4 κτλ)  τοτε κλεινοντας τον dhcp server, θα πρεπει σε καθε δικτυακη συσκευη να οριστει μια σταθερη ip. Πχ εαν ενα pc επαιρνε διευθυνση απο τον dhcp στο ευρος 192,168,1,100 -  249, καθε φορα που ξεκινουσε θα πρεπει να του ορισεις μια αλλη σταθερη, δικη του και μοναδικη, ας πουμε την 192,168,1,10

3) Αφου τσεκαρεις το ποιο ρουτερ ειναι οντως το κεντρικο και πυλη για το ιντερνετ και οχι καποιο που αισθητικα, λογω νεας αγορας ή ευκολιας στην τακτοποιηση φαινεται σε εσενα ως τετοιο,  κοιτα και τις ρυθμισεις αυτου που εχει την 192.168.1.254. Kαι βασικα εαν εχει ενεργο το dhcp ή οχι.

Θα προτεινα λοιπον τα εξης:

α) σε ενα φυλλο χαρτι να καταγραψεις καθε δικτυακη σου συσκευη

β) να ρυθμισεις στο ρουτερ που θελεις ως βασικο την ip  192,168,1,1 και να ορισεις τους dns servers  σε εκεινους του παροχου σου ή σε καποιον αλλο, πχ στις google με 8,8,8,8 και 8,8,4,4

γ) να ρυθμισεις το δευτερο ρουτερ στην ip 192.168.1.100 και να ανοιξεις τον dhcp server με ευρος 192,168,1,200 εως 192,168,1,210 ( εξαρταται απο το ποσες συσκευες που χρειαζονται περιστασιακη εξοδο στο ιντερνετ, διαθετεις πχ κινητα ) αλλα να μην ορισεις dns servers ( κενο )

και

δ) να ορισεις σε καθε δικτυακη σου συσκευη και ειδικα στα pc και τους εκτυπωτες οπως και στα αλλα ρουτερ, access points και extenders σταθερες και "καρφωτες" οπως λεμε ips. Και με τα παραπανω παραδειγματα αυτες θα πρεπει να παιζουν απο την 192,168,1,2 εως και την 192,168,1,99.

Ετσι θα γνωριζεις ακριβως τι εχεις και πως το εχεις στησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

      Η 192.168.1.254 είναι η ip που βγαίνουν στο internet τα router της wind.

      Η 192.168.1.1 είναι η ip που βγαίνουν τα router της cosmote και

      Η 192.168.2.1 η ip που βγαίνουν της vodafone.

      Ο φίλος ntisco προφανώς έχει για πάροχο την wind και gateway 192.168.1.254. Σημειωτέον τα router της wind είναι τόσο κλειδωμένα που σε μερικά δεν μπορείς να αλλάξεις ούτε την ip τους.

      Κατά τ' άλλα φίλε ntisco ακολουθείς ότι σου γράφει παραπάνω ο 29gk είτε κρατώντας την ip 192.168.1.254 είτε αλλάζοντας την (αν στο επιτρέπει) σε 192.168.1.1 .

Επεξ/σία από afm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...