Προς το περιεχόμενο

Η Google απειλεί με απενεργοποίηση των αναζητήσεων στην Αυστραλία!


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, nhzt είπε

Δεν είναι έτσι τα πράγματα φίλε μου. Η ελαφρότητα πιυ αντιμετωπίζεις το θέμα δείχνει άγνοια.

Ενα άρθρο, ενα ρεπορτάζ και μια πληροφορία που έχει ενα μέσο ενημέρωσης, απαιτεί ένα κόστος. Αυτό μπορεί να σου διαφεύγει... Δηλ. ενα μισθολογικο κόστος, ένα κόστος αναζήτησης της πληροφοριας, ενα λειτουργικό κόστος κλπ.

Οταν η Google παίρνει χωρίς να είναι δική της η πληροφορία και χωρίς να ρωτήσει κανένα, τον τίτλο ενός θέματος π.χ. "Εντός της εβδομάδας θα δοθούν τα αναδρομικά των συνταξιούχων" και τον αναδρομολογει, τότε ο κάθε αναγνώστης θα πάρει την πληροφορία χωρίς να χρειαστεί να μπει στο link του μέσου ενημέρωσης. Γι αυτή την δουλειά που κάνει και δεν της στοιχίζει, η Google πληρώνετε από τις διαφημίσεις, οι πολίτες ενημερώνονται γενικά και όχι ειδικά και στα μέσα ενημέρωσης μπαίνουν ελάχιστοι, με αποτέλεσμα να έχουν μειωμένες διαφημίσεις. Και είναι λογικό κάποιος να θέλει να διαφημιστεί στη Google και όχι στο εν λόγω μέσω ενημέρωσης, π.χ. στο site της εφημερίδας.

Αυτό λέει η κυβέρνηση της Αυστραλίας... Δώστε ενα μέρος των κερδών σας, σ αυτόν που έβγαλε την είδηση.

Από την άλλη, η πράξη αυτή της Google δείχνει την μονοπωλιακή της τακτική κάτι που όπως είδαμε η  ΕΕ δεν ανεχθηκε.

Επειδή κάτι γνωρίζω από μεγάλα ειδησεογραφικά σάιτ στην Ελλάδα σου λέω ότι έχεις λάθος. Οπότε παίρνει η Google στη ροή της ειδήσεις τους κάνουν πάρτι γιατί τα κλικ πολλαπλασιάζονται. Κι εγώ μέσω Google έχω πέσει σε ενδιαφέρουσες ειδήσεις και ιστότοπους που δε θα διάβαζα ποτέ. Άλλο που μερικά σαιτ που προβάλλει τελευταία είναι για τα μπαζόνερα. Οι τίτλοι δημιουργούνται έτσι για να είναι ελλειπτικοί όταν χρειάζεται και να προκαλούν ενδιαφέρον για να μπει ο χρήστης  στο κείμενο. Πχ ο τίτλος για τα αναδρομικά: μέσα στην εβδομάδα πότε; των συνταξιούχων ποιων ταμείων; ο συντάκτης  εν προκειμένω θα έγραφε τίτλο ΕΦΚΑ: πότε λαμβάνουν τα αναδρομικά οι συνταξιούχοι ανά ταμείο.

Επεξ/σία από panathatube
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, AgiosEfraim είπε

Δηλαδή κανεις αναζήτηση κατι που θες στο Duck Duck Go και δε σου βγαζει τον τίτλο απο τα νέα; Σου λεει πανε εκει μαλλον εχουν αυτο που θες;

Αληθεια δεν καταλαβαίνω τι διαφορετικό κανουν επι του θέματος οι αλλες μηχανές αναζήτησης περαν της Google; 

 

Το δικό μου σχόλιο πήγαινε στον φίλο που είπε τι θα λένε τώρα οι Αυστραλοί αντί για google it.

Δεν γνωρίζω για όλες τις μηχανές αναζήτησής , αλλά το DuckDuckGo πιστεύω ότι σε σχέση με το google δεν σε παρακολουθεί και το τελικό προϊόν δεν είσαι εσύ. Οπότε αυτή είναι η σημαντική διαφορά και ας κάνεις scroll και μία σελίδα παραπάνω να βρείς κάτι.

Ούτε η Αυστραλία θα την έχει ανάγκη την google ούτε το ανθρώπινο είδος. Μία χαρά ζούσαμε και με το yahoo και χωρίς google services μία χαρά τα καταφέρνεις μη κοιτάς που δεν ξεβολεύεται εύκολα το ανθρώπινο είδος απο τις συνηθειές του

2 ώρες πριν, aypnia είπε

2 υπάρχουν με παγκόσμια κάλυψη. Η Google και το Bing.

Όλες οι άλλες απλά χρησιμοποιούν τα API τους ή είναι της προκοπής μόνο σε τοπικό επίπεδο (Yandex, Baidu).

Αν κόψουν Microsoft και Google τη πρόσβαση στα API τους ή αρχίσουν να τα χρεώνουν με αστρονομικά ποσά τετέλεσθαι το internet όπως το ξέρεις.

Μόνο που ο νόμος που ψήφισαν αφορά και τα links στο search, όχι μόνο τα "news".

Βέβαια δεν το γράφει το άρθρο για να το ξέρεις.

https://edition.cnn.com/2021/01/22/tech/google-threatens-australia-search-news-intl-hnk/index.html

Όποτε οι αναζητήσεις στο Duck θα πρέπει κι αυτές να χρεώνονται.

 

Δεν διαφωνώ αλλά πιστεύω ότι θα είναι ευκαιρία να ξαναπάρουν κομμάτι απο την πίτα που έχουν χάσει άλλες μηχανές αναζήτησης , ας είναι και το Bing .

Απο το να έχεις μονοπώλιο την google , ακόμη και εγώ που κατέχω 0% απο την πίτα θα δεχόμουν μισά κέρδη για να ξαναμπώ στην αγορά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πράγμα είναι απλό, όποιο ειδησεογραφικό site δε θέλει να μπορείς να το βρεις σε μηχανές αναζήτησης ας εφαρμόσει τα σχετικά εργαλεία (robots.txt κτλ - επίσης ειδικά opt out υποστηρίζουν οι ίδιες οι μηχανές όπως εδώ https://support.google.com/webmasters/answer/3035947?hl=en).

Όμως δε θέλουν αυτό. Θέλουν και να είναι στις μηχανές αναζήτησης και να πληρώνονται. Η Google έχει 100% δίκιο και καλά θα τους κάνει να τους τα κόψει όλα. Όποιος δε θέλει να εμφανίζεται ας κάνει opt out.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως κάνω λάθος αλλά ουσιαστικά εκτός μερικών περιπτώσεων που τα ίδια τα site το επιτρέψουν να εμφανίζεται το περιεχόμενο τους χωρίς να ανοίξει το site, τα περισσότερα αποτελέσματα δε σε στέλνουν κατευθείαν στο site; όπως και το google news που ανοίγει την κάθε είδηση από το ίδιο site. Ουσιαστικά τους δίνει τεράστια επισκεψημοτητα άρα και αύξηση από google ads. Που υπάρχει το πρόβλημα ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτείνω ο περιπτεράς να πληρώνει τις εφημερίδες για κάθε πελάτη που στέκεται και διαβάζει τους τίτλους των κρεμασμένων εφημερίδων.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dchatz είπε

Εγώ προτείνω ο περιπτεράς να πληρώνει τις εφημερίδες για κάθε πελάτη που στέκεται και διαβάζει τους τίτλους των κρεμασμένων εφημερίδων.

Με ένα εύστοχο παράδειγμα τα είπες όλα!!!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, dchatz είπε

Εγώ προτείνω ο περιπτεράς να πληρώνει τις εφημερίδες για κάθε πελάτη που στέκεται και διαβάζει τους τίτλους των κρεμασμένων εφημερίδων.

αυτο ειναι ενα λιτο και κατανοητο σχολιο.

αλλα, υπαρχει και ενα αλλα... μια παροιμια που λεει για ενα πεπονι και ενα μαχαιρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, carolinaa είπε

υπαρχουν και αλλες μηχανες αναζητησεως

προφανώς δεν κατάλαβες εσυ και αρκετοί εδώ μέσα την είδηση.

και οφτοπικ ναι υπάρχουν και άλλες μηχανές αναζήτησης που για να βρεις αυτό που θες συχτηρίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Αυστραλία κοιτάει να αυξήσει τους φόρους χωρίς να επιβαρύνει τους κατοίκους , αφού ήδη τα δημοτικα τέλη είναι κοντά μισθός. Καλά κάνει και ακολουθεί το χρήμα ώστε να πάρει μέρος από αυτό, αλλά πες μου εσύ μια εταιρία που θα δεχτεί να πληρώσει περισσότερα από ότι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

εγω το θεωρω απολύτως δικαιο. ουσιαστικά μπορέις χωρις να επισκεφτείς τα σαιτ να διαβάσεις τις ειδησεις σε τίτλους απο την g. εκεινη δεν πληρωνει φράγκο ομως.

σορρυ εγω το κανω και με το περιπτερο αυτο

 

edit, με προλαβαν μολις ειδα

Επεξ/σία από cosbu83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Google ειναι μηχανισμος προπαγανδας και spy tool της Αμερικανικης κυβερνησης.

Εχει γραψει και ο Assange ενα αρθρο σχετικα.

Πολυ καλα κανουν οι Αυστραλοι και την φορολογουν.

Εγω θα την ειχα μπλοκαρει οπως εχουν κανει και οι Κινεζοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η είδηση αφορά την Google προφανώς, αλλά όχι μόνο την Google. Το άρθρο αναφέρει όλες τις ψηφιακές πλατφόρμες. Υποθέτω λοιπόν ότι ούτε η Microsoft (Bing), ούτε το Facebook, Twitter, κλπ είναι πρόθυμοι να πληρώσουν. Η κίνηση της Αυστραλίας, παρά το γεγονός ότι προφανώς προσβλέπει να βοηθήσει τα εγχώρια ΜΜΕ δεν είναι προς τη σωστή κατεύθυνση. Φανταστείτε λοιπόν η Google να πει ότι, για κάθε είδηση που διαβάζουμε θα πρέπει να πληρώνουμε (για να συμφωνήσει με την κοστολόγηση που ζητάει η κυβέρνηση της Αυστραλίας). Τότε λογικά ο "αναγνώστης" web-surfer (στην Αυστραλία εις διπλούν surfer!) θα στραφεί προς τα ειδησεογραφικά sites που παρέχουν δωρεάν ειδήσεις. Η επιχειρήσεις των MME έχουν μειώσει το κόστος τους δραματικά με τη χρήση των μηχανών αναζήτησης και επιπλέον δραστηριοποιούνται οι ίδιες μέσω αυτών (διαφήμιση κυρίως), αλλά και αναζήτηση από τις ίδιες τις επιχειρήσεις στο internet σχετικά με ένα πρόσωπο πχ που διερευνούν... φανταστείτε πόσο πιο εύκολη κάνει τη δουλειά του ένας δημοσιογράφος για την αναζήτηση ειδήσεων για ένα ζήτημα (παλιά έτρεχαν σε βιβλιοθήκες, στα μέρη που έζησε κάποιος ή ανέτρεχαν σε βάσεις δεδομένων σε συγκεκριμένες θέσεις (πχ Δήμους, δημόσιες υπηρεσίες, κλπ κλπ)...όπου και κρατούσαν αρχεία με τα πρωτοσέλιδα παλιών εκδόσεων, κλπ κλπ..

Και έρχομαι τώρα να πω: θα μπορούσε και η Google να χρεώνει τη χρήση της μηχανής αναζήτησης για τέτοια θέματα σε όλες αυτές τις εταιρίες, ή ακόμα και να ζητά ποσοστό από τις διαφημίσεις στα sites των ΜΜΕ...γιατί μέσω Google  πήγε στην ιστοσελίδα του MME κάποιος (οκ αν είναι συνδρομητής και μπαίνει αυτόματα οκ..) ή ακόμα να παίρνει ποσοστά από το κάθε site που μέσω του Google σου στέλνει ειδοποιήσεις (πρέπει πρώτα να το αποδεχθείς, οκ επίσης)...

Τότε τα MME θα πνιγούν, και θα συρρικνωθούν και τη θέση τους θα πάρουν άλλα...με ευκολότερη και φθηνότερη πρόσβαση (άσχετα αν είναι χειρότερα ποιοτικά).

Περισσότερο λογική θα ήταν η ενέργεια να μπορεί η google να αναδημοσιεύει μόνο περίληψη της είδησης (γενικά αυτό νομίζω κάνει) και αν θες να δεις ολόκληρο το άρθρο να πρέπει να μεταβείς στο site του εκάστοτε ΜΜΕ ...και εκεί ας πληρώσεις το site... 

Και φυσικά τα ανωτέρω ισχύουν για όλες τις αντίστοιχες μηχανές αναζήτησης και τα social media...

Η Google προφανώς είναι πετυχημένη όχι μόνο γιατί έχει την πιο πλήρη (κατά την άποψη του γράφοντος πάντα) μηχανή αναζήτησης, αλλά γιατί έχει καταφέρει να συγκεράσει και να ενοποιήσει όλες τις "βασικές" επιλογές του web-surfer... αν κάποιος το κάνει καλύτερα... Η Google δυστυχώς ή ευτυχώς θα χαθεί σε βάθος χρόνου(αλλά αυτό δεν διαφαίνεται στον ορίζοντα...

Η Google μπορεί ακόμη να κάνει δικό της δίκτυο ειδήσεων στην Αυστραλία (!)... και όπου αλλού... σκεφτείτε το λίγο...απλά (προς το παρόν την συμφέρει μόνο να διαφημίζονται όλοι αυτοί και να πληρώνουν για να βγαίνει το site τους πρώτο στην αναζήτηση...)

Τέλος, δεν είδα τα ΜΜΕ να ενδιαφέρονται για τις επιχειρήσεις που έκλεισαν όταν η πλειοψηφία αποφάσισε να "πάει" σε "web only versions" (πόσο ανθρώπινο δυναμικό έχασε τη δουλειά του στα τυπογραφία και στην διανομή τύπου οεο;).

Εκεί ήθελα να ήξερα τι θα έκανε η κυβέρνηση της Αυστραλίας, θα έβγαζε νόμο να υποχρεώνει και σε ταυτόχρονη έντυπη έκδοση τα ΜΜΕ;;; 

Αυτά τα ολίγα..σας ζάλισα πρωινιάτικα , αλλά ήταν ωραίος ο προβληματισμός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Z1A9 είπε

Η Google ειναι μηχανισμος προπαγανδας και spy tool της Αμερικανικης κυβερνησης.

Εχει γραψει και ο Assange ενα αρθρο σχετικα.

Πολυ καλα κανουν οι Αυστραλοι και την φορολογουν.

Εγω θα την ειχα μπλοκαρει οπως εχουν κανει και οι Κινεζοι.

εγω παλι γιατι νομιζω οτι η google εχει μπλοκαρει τους κινεζους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...