Προς το περιεχόμενο

Γιατί κάποια online καταστήματα με φυσικό κατάστημα δεν έχουν τη δυνατότητα έκδοσης τιμολογίου;


BritGreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνοντας να αγοράσω δύο κινητά τηλέφωνα που χρειάζομαι, απευθύνθηκα σε κάποια καταστήματα που βρήκα μέσω των γνωστών σελίδων σύγκρισης τιμών, επικοινώνησα ή πήγα από το χώρο τους και έλαβα την απάντηση ότι δεν γίνεται να εκδώσουν τιμολόγια για τα προϊόντα που πωλούν. Ωστόσο αποδείξεις κανονικές μπορούν να κόψουν κανονικά και εννοείται πως κόβουν. Επειδή δεν το καταλαβαίνω, γνωρίζει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό και ποια βάση έχει; Είναι θέμα ΚΑΔ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Όχι, είναι θέμα επιλογής του καταστήματος. Δεν είναι υποχρεωμένοι να εκδίδουν τιμολόγια. 

Προφανώς δεν είναι αθώο αλλά δεν είναι παράνομο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλος λόγος αλλά εξ όσων γνωρίζω, αποφέυγουν τα τιμολόγια με διάφορες δικαιολογίες, γιατί δεν εισπράτουν ΦΠΑ (για κινητά, tablets και laptops), λόγω του σχετικού νόμου. Θεωρητικά και το ΦΠΑ των αποδείξεων που εισπράτουν πρέπει να τον αποδώσουν στο κράτος, οπότε είναι ούτως ή άλλως το ίδιο αλλά με την προϋπόθεση να τον αποδίδουν όντως...
Προσωπικά αποφεύγω τέτοια μαγαζιά.

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ίσως και να είναι και θέμα ΚΑΔ μια και η εμπορία συσκευών κινητής τηλεφωνίας άλλο κωδικό έχει για χονδρική και άλλο για κινητή.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, paredwse είπε

Όχι, είναι θέμα επιλογής του καταστήματος. Δεν είναι υποχρεωμένοι να εκδίδουν τιμολόγια. 

Προφανώς δεν είναι αθώο αλλά δεν είναι παράνομο. 

Αυτο ομολογω δεν το ηξερα. Υπαρχει τετοια δυνατοτητα? Να μπορεις να επιλεξεις δηλαδη να μην εκδιδεις τιμολογια?

Εισαι σιγουρος για αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 hours ago, crom251 said:

Αυτο ομολογω δεν το ηξερα. Υπαρχει τετοια δυνατοτητα? Να μπορεις να επιλεξεις δηλαδη να μην εκδιδεις τιμολογια?

Εισαι σιγουρος για αυτο?

Και εγώ είχα μείνει λίγο έκπληκτος αλλά μου το είχαν πει ενημερωτικά σε σχετική κουβέντα στην ΑΑΔΕ, ότι δεν υφίσταται τέτοια υποχρέωση εκ του νόμου. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, paredwse είπε

Και εγώ είχα μείνει λίγο έκπληκτος αλλά μου το είχαν πει ενημερωτικά σε σχετική κουβέντα στην ΑΑΔΕ, ότι δεν υφίσταται τέτοια υποχρέωση εκ του νόμου. 

 

Πάντως, εγώ γνώριζα ότι ισχύει αυτό που αναγράφεται στη σελίδα της ΑΑΔΕ.

https://www.aade.gr/menoy/hristikoi-odigoi/enarxi-epiheirimatikis-drastiriotitas/ekdidomena-stoiheia-apo-tin-epiheirisi-parastatika-poliseon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, BritGreek είπε

Πάντως, εγώ γνώριζα ότι ισχύει αυτό που αναγράφεται στη σελίδα της ΑΑΔΕ.

https://www.aade.gr/menoy/hristikoi-odigoi/enarxi-epiheirimatikis-drastiriotitas/ekdidomena-stoiheia-apo-tin-epiheirisi-parastatika-poliseon

Από το link που έβαλες

 

2. Απόδειξη λιανικής πώλησης ή απόδειξη παροχής υπηρεσιών: για κάθε πώληση αγαθών ή υπηρεσιών σε ιδιώτες καταναλωτές, αντί για τιμολόγιο θα πρέπει να εκδίδετε στοιχείο λιανικής πώλησης (απόδειξη λιανικής πώλησης ή απόδειξη παροχής υπηρεσιών) και αντίγραφο αυτού παραδίδεται, αποστέλλεται ή τίθεται στη διάθεση του πελάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είμαι ιδιώτης δηλαδή και είναι νομικό πρόσωπο τότε είναι υποχρεωμένοι να κόψουν τιμολόγιο ή όχι;  Εκτός και αν είναι σαν τα περίπτερα/μπακάλικα/μανάβικα της γειτονιάς, που δεν έχουν την δυνατότητα έκδοσης τιμολογίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, nvel είπε

υπάρχουν και μη ιδιώτες καταναλωτές...

Φυσικά και υπάρχουν το συγκεκριμένο όμως αφορά την λιανική πώληση είτε σε ιδιώτες είτε σε επαγγελματίες και εφόσον ο TS μιλάει για λιανική τότε μπορούν να κόψουν απλή απόδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το ότι χρειάζεται τιμολόγιο ο επαγγελματίας για αγορά λιανικής δεν καθιστά υποχρεωμένο το κατάστημα να εκδώσει τιμολόγιο.

Επεξ/σία από vanni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vanni είπε

Από το link που έβαλες

 

2. Απόδειξη λιανικής πώλησης ή απόδειξη παροχής υπηρεσιών: για κάθε πώληση αγαθών ή υπηρεσιών σε ιδιώτες καταναλωτές, αντί για τιμολόγιο θα πρέπει να εκδίδετε στοιχείο λιανικής πώλησης (απόδειξη λιανικής πώλησης ή απόδειξη παροχής υπηρεσιών) και αντίγραφο αυτού παραδίδεται, αποστέλλεται ή τίθεται στη διάθεση του πελάτη.

Μα εγώ δεν θέλω να αγοράσω ως ιδιώτης. Αυτό που παρέθεσες λέει ότι σε ιδιώτες δεν κόβουμε τιμολόγιο, κάτι το οποίο ανέκαθεν ίσχυε και ισχύει. 

1 ώρα πριν, vanni είπε

το ότι χρειάζεται τιμολόγιο ο επαγγελματίας για αγορά λιανικής δεν καθιστά υποχρεωμένο το κατάστημα να εκδώσει τιμολόγιο.

"Οφείλετε να εκδίδετε τα ακόλουθα παραστατικά πωλήσεων:

1.Τιμολόγιο πώλησης: είναι στοιχείο που εκδίδεται για κάθε πώληση αγαθών και παροχή υπηρεσιών σε οντότητες, εντός της χώρας ή προς οποιαδήποτε άλλη χώρα καθώς και σε οποιαδήποτε συναλλαγή υπόκειται σε Φ.Π.Α.."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...