Προς το περιεχόμενο

Γιατί κάποια online καταστήματα με φυσικό κατάστημα δεν έχουν τη δυνατότητα έκδοσης τιμολογίου;


BritGreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το εν λογω καταστημα οπως και αλλα ομοια του, στην ουσια ειναι λιανικης πωλησης και δεν απευθυνεται σε πελατες χοντρικης. Ναι μπορει να το κανει εκ του νομου .. οπως και ειπε ενας φιλος παραπανω ειναι επιλογη του , δεν ειναι αθωο αλλα ουτε και παρανομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

το εν λογω καταστημα οπως και αλλα ομοια του, στην ουσια ειναι λιανικης πωλησης και δεν απευθυνεται σε πελατες χοντρικης. Ναι μπορει να το κανει εκ του νομου .. οπως και ειπε ενας φιλος παραπανω ειναι επιλογη του , δεν ειναι αθωο αλλα ουτε και παρανομο.

Δεν μίλησε κανείς για πελάτες χονδρικής. Τα τιμολόγια δεν είναι μόνο για χονδρική, αλλά για καταχώρηση των δαπανών αγοράς στα έξοδα και για την ύπαρξη παραστατικών σε έλεγχο (πάγια). Το άρθρο 12 του ΚΒΣ είναι πολύ συγκεκριμένο και γι' αυτό άνοιξα και το θέμα.

Καθώς ωστόσο κάποια μαγαζιά κόβουν τιμολόγια και άλλα λένε ότι δεν γίνεται, η απορία μου είναι γιατί δεν γίνεται.  Βάσει ποιου κώδικα/νόμου, κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vanni είπε

το ότι χρειάζεται τιμολόγιο ο επαγγελματίας για αγορά λιανικής δεν καθιστά υποχρεωμένο το κατάστημα να εκδώσει τιμολόγιο.

σε ποιο άρθρο του κώδικα αναγράφεται η απαλλαγή έκδοσης στοιχείων;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, BritGreek said:

Δεν μίλησε κανείς για πελάτες χονδρικής. Τα τιμολόγια δεν είναι μόνο για χονδρική, αλλά για καταχώρηση των δαπανών αγοράς στα έξοδα και για την ύπαρξη παραστατικών σε έλεγχο (πάγια). Το άρθρο 12 του ΚΒΣ είναι πολύ συγκεκριμένο και γι' αυτό άνοιξα και το θέμα.

Καθώς ωστόσο κάποια μαγαζιά κόβουν τιμολόγια και άλλα λένε ότι δεν γίνεται, η απορία μου είναι γιατί δεν γίνεται.  Βάσει ποιου κώδικα/νόμου, κλπ.

Στην ελληνική έννομη τάξη, εάν δεν προβλέπεται ως υποχρέωση, δεν υφίσταται υποχρέωση.

Δεν χρειάζεται δηλαδή να υπάρχει διάταξη που να σου λέει «αυτό επιτρέπεται». Ό,τι δεν απαγορεύεται ή δεν επιβάλλεται, επιτρέπεται. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, paredwse είπε

Στην ελληνική έννομη τάξη, εάν δεν προβλέπεται ως υποχρέωση, δεν υφίσταται υποχρέωση.

Δεν χρειάζεται δηλαδή να υπάρχει διάταξη που να σου λέει «αυτό επιτρέπεται». Ό,τι δεν απαγορεύεται ή δεν επιβάλλεται, επιτρέπεται. 

To link από την ΑΑΔΕ που έβαλα, δεν αναφέρει τη συγκεκριμένη υποχρέωση; Το καταλαβαίνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 minutes ago, BritGreek said:

To link από την ΑΑΔΕ που έβαλα, δεν αναφέρει τη συγκεκριμένη υποχρέωση; Το καταλαβαίνω λάθος;

Στο link που παράθεσες, αναφέρει μόνο τι οφείλουν να εκδίδουν οι πωλητές: τιμολόγια ή αποδείξεις λιανικής πώλησης.

Υποχρέωση να πουλάνε με τιμολόγιο δεν βλέπω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paredwse είπε

Στο link που παράθεσες, αναφέρει μόνο τι οφείλουν να εκδίδουν οι πωλητές: τιμολόγια ή αποδείξεις λιανικής πώλησης.

Υποχρέωση να πουλάνε με τιμολόγιο δεν βλέπω. 

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τη διαφορά. Αφού αναφέρει τι οφείλουν να εκδίδουν οι πωλητές και ο σκοπός της εκάστοτε έκδοσης παραστατικών είναι μια συναλλαγή, δεν προϋποθέτει το ένα το άλλο, όταν πρόκειται για επαγγελματικό ΑΦΜ πελάτη; Η ιδιότητα του πελάτη (επαγγελματίας ή ιδιώτης) καθορίζει τον τύπο του παραστατικού. 

Εννοείται, κάνουμε συζήτηση, χωρίς να στοχοποιείται καμία επιχείρηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν να λέμε ότι οι πολίτες απλώς οφείλουν να τηρούν τους νόμους αλλά δεν έχουν και την υποχρέωση κιόλας, μπορεί να επιλέξουν να μην τους τηρούν γιατί έτσι γουστάρουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
19 minutes ago, BritGreek said:

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τη διαφορά. Αφού αναφέρει τι οφείλουν να εκδίδουν οι πωλητές και ο σκοπός της εκάστοτε έκδοσης παραστατικών είναι μια συναλλαγή, δεν προϋποθέτει το ένα το άλλο, όταν πρόκειται για επαγγελματικό ΑΦΜ πελάτη; Η ιδιότητα του πελάτη (επαγγελματίας ή ιδιώτης) καθορίζει τον τύπο του παραστατικού. 

Εννοείται, κάνουμε συζήτηση, χωρίς να στοχοποιείται καμία επιχείρηση.

 

Εννοείται ότι κάνουμε συζήτηση. :) 

Η λεπτή γραμμή είναι ότι δεν υπάρχει (τουλάχιστον απ' όσο ξέρω) διάταξη που να υποχρεώνει κάποιον έμπορο να εκδίδει τιμολόγια. Εάν δεν εκδίδεις τιμολόγια, προφανώς δεν πουλάς σε επαγγελματίες (οι οποίοι θέλουν να περάσουν το σχετικό παραστατικό στα έξοδα και, ενδεχομένως, να συμψηφίσουν ΦΠΑ εάν υπόκεινται σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ). 

11 minutes ago, nvel said:

σαν να λέμε ότι οι πολίτες απλώς οφείλουν να τηρούν τους νόμους αλλά δεν έχουν και την υποχρέωση κιόλας, μπορεί να επιλέξουν να μην τους τηρούν γιατί έτσι γουστάρουν

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Όταν υπάρχει διάταξη νόμου που απαγορεύει ή που επιβάλλει κάτι, υπάρχουν κυρώσεις σε περίπτωση μη συμμόρφωσης. Εάν δεν υπάρχουν κυρώσεις, είναι ευχετήριο, δεν μπορείς να επιβάλεις κάτι. Σπανίως γίνεται κάτι τέτοιο (αλλά γίνεται). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ποιοι είναι υπόχρεοι έκδοσης τιμολογίων, ποιοι δεν είναι υπόχρεοι και τι γίνεται αν υπόχρεος έκδοσης αρνηθεί την έκδοση του στοιχείου, τα περιγράφει ο κώδικας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
54 minutes ago, nvel said:

το ποιοι είναι υπόχρεοι έκδοσης τιμολογίων, ποιοι δεν είναι υπόχρεοι και τι γίνεται αν υπόχρεος έκδοσης αρνηθεί την έκδοση του στοιχείου, τα περιγράφει ο κώδικας

Με όλο το σεβασμό, είναι εύκολο να 'πετάξεις' στην κουβέντα ένα PDF 140 σελίδων. :)  

Μπορείς να μου δείξεις πού ακριβώς ορίζεται ότι ένας πωλητής υποχρεούται να εκδίδει και τιμολόγια (εκτός των αποδείξεων λιανικής); Με άλλα λόγια, σε ποιό σημείο του ΚΦΑΣ υφίσταται η υποχρέωση του πωλητή να πουλάει (εκτός λιανικής) και σε επαγγελματίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@paredwse Νομίζω ότι δεν είναι στην ευχέρεια του επαγγελματία να επιλέξει αν θα κόβει τιμολόγια ή αποδείξεις. Έτσι όπως τα ξέρω εγώ, εγώ ως επιχείρηση υποχρεούμαι να εκδίδω παραστατικά κάθε είδους. Αλλά τον τύπο τους τον καθορίζει η ιδιότητα του πελάτη. Θέλω να πω ότι αν μου ζητηθεί τιμολόγιο από εταιρεία ή επαγγελματία, εγώ οφείλω να εκδώσω κανονικά το παραστατικό. Ίσως παίζει ρόλο ο ΚΑΔ ή η υπαγωγή σε καθεστώς ΦΠΑ ή όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
48 minutes ago, BritGreek said:

@paredwse Νομίζω ότι δεν είναι στην ευχέρεια του επαγγελματία να επιλέξει αν θα κόβει τιμολόγια ή αποδείξεις. Έτσι όπως τα ξέρω εγώ, εγώ ως επιχείρηση υποχρεούμαι να εκδίδω παραστατικά κάθε είδους. Αλλά τον τύπο τους τον καθορίζει η ιδιότητα του πελάτη. Θέλω να πω ότι αν μου ζητηθεί τιμολόγιο από εταιρεία ή επαγγελματία, εγώ οφείλω να εκδώσω κανονικά το παραστατικό. Ίσως παίζει ρόλο ο ΚΑΔ ή η υπαγωγή σε καθεστώς ΦΠΑ ή όχι. 

Ειλικρινά κι εγώ είχα την εντύπωση αυτή. Σε επίσκεψη μου στην ΑΑΔΕ (λόγω επαγγελματικής υποχρέωσης, όχι λόγω προσωπικής διαστροφής) έκανα ευθέως αυτό το ερώτημα και έλαβα την απάντηση που έγραψα παραπάνω: δεν υπάρχει υποχρέωση έκδοσης τιμολογίου. 

Προσπαθώ να βρω (ανεπιτυχώς) την διάταξη που επιβάλλει κάτι τέτοιο. Μπορώ να την έχω; :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nvel είπε

σε ποιο άρθρο του κώδικα αναγράφεται η απαλλαγή έκδοσης στοιχείων;

Σε ποιο άρθρο αναγράφεται η υποχρέωση έκδοσης συγκεκριμένου είδους-τυπου-μορφής στοιχείου που να βολεύει τον πελάτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...