Προς το περιεχόμενο

Γιατί κάποια online καταστήματα με φυσικό κατάστημα δεν έχουν τη δυνατότητα έκδοσης τιμολογίου;


BritGreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, paredwse είπε

Ίσως δεν έχει γίνει ξεκάθαρο τι λέω: προφανώς εάν ο πωλητής πωλεί σε επαγγελματία (ήτοι μη λιανική πώληση) έχει υποχρέωση να εκδώσει τιμολόγιο. 

Το όλο θέμα έγκειται στο γεγονός ότι, απ' ότι φαίνεται, ο πωλητής δεν είναι υποχρεωμένος να πουλάει σε επαγγελματία. Αυτό γράφω και σε προηγούμενο μήνυμα μου: «Εάν δεν εκδίδεις τιμολόγια, προφανώς δεν πουλάς σε επαγγελματίες».

Σε παρακαλώ λοιπόν, αφού μου μαθαίνεις το νόμο, να μου υποδείξεις σε ποιό ακριβώς σημείο υφίσταται η υποχρέωση ενός υπόχρεου απεικόνισης συναλλαγών να πωλήσει και σε επαγγελματία (και ως εκ τούτου να εκδώσει τιμολόγιο αντί της απόδειξης λιανικής πώλησης). :)  

δεν υποστήριξα στο νήμα ότι οι πωλήσεις είναι υποχρεωτικές οπότε δεν μπορώ να σου το υποδείξω κάπου. Ούτε εγώ μπορώ να κάνω πωλήσεις υλικών γιατί δεν έχω εμπορική δραστηριότητα άρα προφανώς δεν μπορώ να κόψω τιμολόγιο για πράγματα που δεν πουλώ. Αυτό που υποστήριξα και υποστηρίζω είναι ότι αν γίνει πώληση σε μη ιδιώτη η έκδοση τιμολογίου είναι υποχρεωτική δεν διαλέγει ο πωλητής τι κόβει.

Επεξ/σία από nvel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομιζω   πως   επειδη   ειναι   πλεον   ολα   ηλεκτρονικα,  στα   τιμολογια   γινονται

αυτοματα   διασταυρωσεις   λογω   επιστροφης  φπα  ενω  στις   αποδειξεις   οχι.

Πιθανον   λοιπον   να   θελουν  να   αποφυγουν   τετοια   διαδικασια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, tigergreg said:

Νομιζω   πως   επειδη   ειναι   πλεον   ολα   ηλεκτρονικα,  στα   τιμολογια   γινονται

αυτοματα   διασταυρωσεις   λογω   επιστροφης  φπα  ενω  στις   αποδειξεις   οχι.

Πιθανον   λοιπον   να   θελουν  να   αποφυγουν   τετοια   διαδικασια.....

Μα προφανώς δεν είναι 'αθώα' η άρνηση να πωλήσουν σε επαγγελματίες (και έτσι να κόψουν τιμολόγιο), παίζουν με τον ΦΠΑ. 

Αυτό που έγραψα και παραπάνω είναι ότι δεν απαγορεύεται να μην πουλάνε σε επαγγελματίες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paredwse είπε

Μα προφανώς δεν είναι 'αθώα' η άρνηση να πωλήσουν σε επαγγελματίες (και έτσι να κόψουν τιμολόγιο), παίζουν με τον ΦΠΑ. 

Αυτό που έγραψα και παραπάνω είναι ότι δεν απαγορεύεται να μην πουλάνε σε επαγγελματίες. 

Καποια  στιγμη   θα  γινονται  διασταυρωσεις   και στις   αποδειξεις  συμφωνα  με  οσα  εχουν

εξαγγελθει. Τοτε   καθε  κατεργαρης   στον  παγκο   του....😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Eleni_AEKT είπε

Αυτό είναι όλη η ουσία. Αν υπάρχει μόνο ΚΑΔ λιανικής μια χαρά κάνουν και δεν κόβουν τιμολόγιο.

Αν όμως έχουν είναι σχεδόν ξεκάθαρο ότι πρόκειται για φοροδιαφυγή ή φοροαποφυγή, πες το όπως θες, μιας και απλά θέλουν να αποφύγουν να δηλώσουν αυτά τα έσοδα τόσο στις συγκεντρωτικές τιμολογίων όσο και στο ΦΠΑ.

Αν πάντως δεν πρόκειται για πάγιο, και η οποιαδήποτε απόδειξη ως 100 ευρώ (μικρή επιφύλαξη μήπως έχει αλλάξει το ποσό) μπορεί κάλλιστα να περαστεί στα βιβλία επαγγελματία ως νόμιμο έξοδο.

Και ναι ο ΚΒΣ έχει σταματήσει να ισχύει χρόνια, μην τον επικαλείστε.

ισχυει ακομα απλοποιημενο τιμολογιο ΕΛΠ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να δεις πως το λένε αυτό...καρουσελ το λενε νομίζω. Όπου και να έχω εργαστεί στο eshop υπήρχε πάντα η εκδοση τιμολογίου. Μερικοί δε το κάνουν και δε το κάνουν γιατί τους χαλάει τη σούπα του ΦΠΑ. Δεν υπάρχει κανένας άλλος λόγος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3.2.1. Χονδρική πώληση. Για την εφαρμογή των διατάξεων του Κώδικα, ως χονδρική πώληση θεωρείται η πώληση αγαθών και η παροχή υπηρεσιών από επιτηδευματία σε: α) άλλον επιτηδευματία για την άσκηση του επαγγέλματός του, β) προς τα πρόσωπα των παραγράφων 3 και 4 του άρθρου 2, δηλαδή το Δημόσιο ή τα μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα πρόσωπα και τους αγρότες, για την εκτέλεση του σκοπού τους ή, την άσκηση του επαγγέλματός τους, αντίστοιχα, γ) οι πωλήσεις αγαθών και υπηρεσιών εκτός της χώρας (εξαγωγές) και δ) η πώληση εισαγωγικού δικαιώματος.

3.2.2. Λιανική πώληση. Λιανική πώληση θεωρείται η πώληση αγαθών και η παροχή υπηρεσιών σε φυσικό πρόσωπο για την ικανοποίηση των ατομικών ή των οικογενειακών αναγκών.

Το καταστημα λιανικης δεν ειναι υπχρεωμενο να πουλαει χονδρικη (να εκδιδει δηλαδη τιμολογιο). Αν θελει μπορει, αλλα δεν ειναι υποχρεωμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν...

Πήγα τις προάλλες στο φωτοτυπαδικο και ζήτησα να μου πουλήσουν μια κόλλα.

ΑΡΝΗΘΗΚΕ

"Δεν μπορώ λέει να πουλήσω λιανική", είπε.

Όταν του είπα να μου εκδοσει τιμολόγιο, ΑΡΝΗΘΗΚΕ πάλι.

"Μα για μια κόλλα θα σου κόψω τιμολόγιο; Πρέπει να πάρω τηλέφωνο τη λογίστρια..."

Και δεν μου πούλησε ,και δεν αγόρασα, και δεν θα ξαναψωνισω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως τα καταστήματα αυτά είναι μικρομάγαζα, χωρίς υποχρέωση θεωρημένης αποθήκης…

Πράγμα που σημαίνει ότι πουλάνε προϊόντα παραεισαγωγής. Προϊόντα που έχουν αγοράσει από Κίνα κτλ σαν ιδιώτες τις πιο πολλές φορές και σίγουρα δεν έχουν εκτελωνίσει....

Για παράδειγμα αγοράσει κάποιος είναι Redmi Note 8 Pro από Gearbest €140

Θα σου το πουλήσει εσένα στην πολύ καλή τιμή €180-190  με ΦΠΑ και μόνο με απόδειξη για πληρώσεις το ΦΠΑ  το οποίο αυτός κοντρολάρει στο μαγαζάκι του από άλλες πωλήσεις και από άλλο κλέψιμο (προϊόντα που έχει πουλήσει και δεν έχει κόψει αποδειξη) και έτσι στην ουσία βάζει στην τσέπη καθαρά ένα 50ρικο.

Αν σου το πουλήσει με τιμολόγιο θα πρέπει να είναι 24% κάτω

δηλαδή στα 190€ το καθαρό ποσό είναι €153 που σημαίνει ότι θα βγάλει μόνο €10 και σε καμία περίπτωση ΔΕΝ  τον συμφέρει. J

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kostasR1 είπε

 

δηλαδή στα 190€ το καθαρό ποσό είναι €153 που σημαίνει ότι θα βγάλει μόνο €10 και σε καμία περίπτωση ΔΕΝ  τον συμφέρει. J

Νομίζω πως το πρόβλημα τους δεν είναι ότι θα βγάλουν μόνο 10 ευρώ στην πώληση. Παίζει να μπαίνουν και μέσα αν πουλήσουν με τιμολόγιο γιατί ο ΦΠΑ που δήθεν χρεώνουν στην απόδειξη στο τέλος μπαίνει τσέπη και από εκεί βγαίνει το κέρδος.

πχ αν μπεις στον τσιγγούνη και αναζητήσεις xiaomi Note 9 pro, θα δείς ότι το πρώτο μαγαζί με το you έχουν 60 ευρώ διαφορά, δεν μπορώ να πιστέψω ότι το "μαγαζάκι" βγάζει 60 ευρώ λιγότερα γιατί δεν πιστεύω ότι το συνολικό κέρδος φτάνει εκεί. Για ένα τέτοιο κινητο, μπορεί να βγάζουν 40-50 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση είναι απλή και αυτή η "μη έκδοση τιμολογίου" ή "'εκδοση τιμολογίου με άλλη τιμή" δημιουργήθηκε όταν βγήκε η αντίστοιχη ΠΟΛ του υπουργείου, για πώληση κινητών-tablet χωρίς ΦΠΑ στα τιμολόγια.

Ο λόγος; Κάθε 3-4 μήνες τα καταστήματα του skroutz (τα αναφέρω έτσι, καθώς γνωρίζουμε που αναφερόμαστε) αλλάζαν νομική μορφή (συνήθως κάποιος υπήκοος τρίτης χώρας) και δεν απέδιδαν ΦΠΑ. Όπως είπε ένας φίλος πιο πάνω, αγόραζαν ένα κινητό 100€, το πουλούσαν ΜΕ ΤΟ ΦΠΑ 140€ και έβγαζαν καθαρά 40€ στην τσέπη γιατί δεν απέδιδαν ΦΠΑ και άλλαζαν μετά από 1-2 φορολογικά τρίμηνα την εταιρική μορφή.

Τώρα με την αποφορολόγηση, θα έπρεπε να το πουλήσει στην ουσία 112,90€, οπότε και θα έμπαινε μέσα.

Και τι σου λέει τώρα; ή δεν κόβω τιμολογίο ή ότι η τιμή λιανικής είναι "Προσφορά" και το τιμολόγιο κόβεται στην κανονική τιμή των π.χ. 173€ (ώστε με την αποφορολόγηση να έρθει στα 140€ και να έχει το ίδιο κέρδος)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Εν τω μεταξύ η διαδικασία έχει αλλάξει από το 2021 για όσους δεν το γνωρίζουν. Πρέπει να βγάλεις κωδικούς μέσω του taxisnet να κατεβάσεις μια εφαρμογή της ΑΑΔΕ όπου εκεί επιβεβαιώνεις τα στοιχεία σου, ορίζεις εκπρόσωπο και μπορείς να βγάλεις και κωδικό που θα χρησιμοποιείς στις αγορές και που ορίζεις εσύ το διάστημα που είναι σε ισχύ και μετά μπορείς να δημιουργήσεις άλλον. (για να μην κόβει άλλος τιμολόγια με απαλασσόμενο φπα χωρίς να το γνωρίζεις). Μια αντίστοιχη διαδικασία κάνει και το κατάστημα που θέλει να πουλάει κινητά με τιμολόγιο και μέσω της εφαρμογής και μόνο επαληθεύει αν είσαι δικσιούχος ή όχι. Οι συγκεκριμένες αγορές θα εμφανιστούν και στην εφαρμογή της ΑΑΔΕ. 

  Αν συνεχίζει να ζητάει βεβαιώσεις έναρξης-μεταβολών πρόσφατα, πιστοποιητικά ΓΕΜΗ και δεν ξέρω τι άλλο αλλά δεν έχει διαδικασία για τον κωδικό μιας χρήσης της ΑΑΔΕ μπορεί να είναι σίγουρος αυτός που αγοράζει ή που θα τον καθυστερήσουν και δεν θα του εγκρίνουν την συναλλαγή ή αν του κόψουν απαλασσόμενο τιμολόγιο αυτό είναι ψεύτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...