Προς το περιεχόμενο

Εγκαταστάθηκαν οι πρώτοι Tesla Superchargers στην Αθήνα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο σκεφτηκα μετα, πως θα διασφαλιζετε το ελευθερο της προσβασης αφου ειναι στο παρκινγκ του Γκολντεν Χολ? Ικανους τους εχω να ζητανε αποδειξη αγορας απο τα μαγαζια, για να σου επιτρεπουν την προσβαση!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, eko13 είπε

Αυτο σκεφτηκα μετα, πως θα διασφαλιζετε το ελευθερο της προσβασης αφου ειναι στο παρκινγκ του Γκολντεν Χολ? Ικανους τους εχω να ζητανε αποδειξη αγορας απο τα μαγαζια, για να σου επιτρεπουν την προσβαση!!

Οι Superchargers της Tesla απευθύνονται σε κατόχους Tesla, και κάθε συνεδρία καταγράφεται...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Προχωράμε ακάθεκτοι. Μπράβο τέσλα... Εσύ μας οδηγείς (στην κυριολεξία). Μακάρι να μπορέσω κάποια στιγμή να πάρω το 3 . Αναρωτιέμαι το θέμα επιδότησης τι περιλαμβάνει. Καθώς και θα υπάρχει δωρεάν φόρτιση για κάποια χρόνια όπως Αμερική? 

η δωρεαν φορτιση νομίζω ήταν μονοί για το models S για τα πρώτα μοντέλα  και το έχεις για πάντα σαν διαφημιση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου θύμίζει λίγο το σκηνικό με την "επανασταση"  στη προσωπική μετακίνηση και στις "ανεξάρτητες" δημοσιευεσεις και "ειδήσεις" στο insomnia όταν είχαν έρθει οι πρώτες εταιρείες με κοινόχρηστα πατίνια στην Αθήνα.

Τι γέλιο είχα ρίξει τότε ... 

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, korakios είπε

Λογικά για Tesla θα είναι, με χρέωση

Περίπου 4,7Ε ανα 100χλμ θα βγαίνει η μετακίνηση με τους ταχυφορτιστες της

4,7 Ευρω ανα 100 χλμ εννοεις?Συμφερει φουλ,σε καμια 20αρια χρονια θα εχεις κανει αποσβεση.Αλλα ξεχασα,αυτοι που παρνουν τα ηλεκτρικα δεν τα παιρνουν για οικονομια αλλα για την εμπειρια οδηγησης που προσφερουν.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LouCi4er είπε

Αλλα ξεχασα,αυτοι που παρνουν τα ηλεκτρικα δεν τα παιρνουν για οικονομια αλλα για την εμπειρια οδηγησης που προσφερουν.

Βασικά ισχύει αυτό (δεν ξέρω αν το είπες ειρωνικά) και δε νομίζω να τους ενδιαφέρει το κόστος μετακίνησης και η μηδενική απόσβεση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

Βασικά ισχύει αυτό (δεν ξέρω αν το είπες ειρωνικά) και δε νομίζω να τους ενδιαφέρει το κόστος μετακίνησης και η μηδενική απόσβεση

Δεν το ειπα με ειρωνια,ετσι εχουν γραψει κανα δυο που εχουν ηλεκτρικα εδω μεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, korakios είπε

Λογικά για Tesla θα είναι, με χρέωση

Περίπου 4,7Ε ανα 100χλμ θα βγαίνει η μετακίνηση με τους ταχυφορτιστες της

Diesel έρχεται φθηνότερα δλδ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  Διευκρίνηση

13 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

4,7 Ευρω ανα 100 χλμ εννοεις?

Ναι , αλλά στο δίκτυο της Tesla , στο σπίτι λογικά διαφορετική χρέωση.

Μόλις τώρα, JcD είπε

Diesel έρχεται φθηνότερα δλδ?

 

Δε βρήκα σε wltp Kw/100χλμ να υπολογίσω.

αν βρει κάποιος....

8 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Δεν το ειπα με ειρωνια,ετσι εχουν γραψει κανα δυο που εχουν ηλεκτρικα εδω μεσα.

ναι και μπράβο τους που το χαίρονται :). Απλά ,ούτε ο ίδιος ξέρω, με χτυπάει στα νεύρα όταν κάποιος παρουσιάζει την ηλεκτροκίνηση σαν οικονομικό μέσο μετακίνησης και οτι είναι σήμερα η λύση για τον μέσο Έλληνα

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

4,7 Ευρω ανα 100 χλμ εννοεις?Συμφερει φουλ,σε καμια 20αρια χρονια θα εχεις κανει αποσβεση.Αλλα ξεχασα,αυτοι που παρνουν τα ηλεκτρικα δεν τα παιρνουν για οικονομια αλλα για την εμπειρια οδηγησης που προσφερουν.

Το ηλεκτρικό αυτοκίνητο το φορτίζεις σπίτι σου... Πόσες φορές θα πρέπει να το πούμε; Με κόστος €1.5/100χλμ! Πιστεύεις θα κυκλοφορούν πολλοί με Tesla και θα παρκάρουν στο δρόμο;

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thanar είπε

Το ηλεκτρικό αυτοκίνητο το φορτίζεις σπίτι σου... Πόσες φορές θα πρέπει να το πούμε; Με κόστος €1.5/100χλμ! Πιστεύεις θα κυκλοφορούν πολλοί με Tesla και θα παρκάρουν στο δρόμο;

Ενταξει φιλος,καταλαβα.Δεν χρειαζεται να εκνευριζεσαι.Απλα η διαφορα ειναι οτι στους ταχυφορτιστες της Τεσλα φορτιζει σε μια ωρα ενω σπιτι θες 2 μερες.Οπως και να το κανουμε εχει μια διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thanar είπε

Το ηλεκτρικό αυτοκίνητο το φορτίζεις σπίτι σου... Πόσες φορές θα πρέπει να το πούμε; Με κόστος €1.5/100χλμ! Πιστεύεις θα κυκλοφορούν πολλοί με Tesla και θα παρκάρουν στο δρόμο;

με κόστος +10000Ε περίπου (ανάλογα το μοντέλο) και 1.5Ε/100χλμ για το δικό σου αμάξι και όχι για τα Tesla πριν δώσεις λινκ για στοιχεία wltp.

πάλι παραπληροφορείς ....

ΥΓ. 24000Ε με περαστικά και ΦΠΑ ή όχι?Θα μου πεις τελικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Απλα η διαφορα ειναι οτι στους ταχυφορτιστες της Τεσλα φορτιζει σε μια ωρα ενω σπιτι θες 2 μερες.

Στο σπίτι ένα Tesla φορτίζει περίπου 65km την ώρα, με έναν απλό σταθμό των €500. Σε 6-7 ώρες που ο ιδιοκτήτης θα κοιμάται, το αυτοκίνητο θα βάλει στην μπαταρία του 400km τουλάχιστον. Αν δεν αρκεί για κάποιον αυτή η αυτονομία ημερησίως, τι να πω...

2 λεπτά πριν, korakios είπε

πάλι παραπληροφορείς ....

σε έβαλα σε λίστα αγνόησης, γιατί βλέπω ακόμα τα μηνύματά σου;

Επεξ/σία από Thanar
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...