Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή εκπαιδευτικής εφαρμογής


leovoice

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας , Είμαι  μαθητής σε εσπερινό ΕΠΑΛ στον τομέα υγείας και έχω πολύ λίγες γνώσεις προγραμματισμού σε Pascal και Visual Basic. Μου ήρθε η ιδέα κάποια στιγμή να φτιάξω μια εφαρμογή που θα μπορείς να κάνεις σύγκριση πχ ενός δοντιού με ένα άλλο(διαστάσεις) ή να ζητάς πληροφορίες για μια επιφάνεια ενός δοντιού και άλλα.

1) Υπάρχει κάτι δωρεάν να χρησιμοποιήσω και σιγά - σιγά να φτιάξω αυτό που θέλω ?

2) Υπάρχει περίπτωση να έχει και κάποια υποστήριξη? (tutorials or How to)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στον τομέα της πληροφορικής.

Μια βάση δεδομένων θέλεις και ένα CRUD για να την διαχειριστείς.

Η βάση δεδομένων μάλλον θα είναι η MySql που μπορείς να τη διαχειριστείς με κάποιο περιβάλλον ή γλώσσα προγραμματισμού.

Ρώτα τη google "Windows program for Mysql CRUD" το πρώτο αποτέλεσμα μου άρεσε για κοίτα το https://codingsight.com/10-best-mysql-gui-tools/

Αν θες να είναι online πρέπει να μάθεις HTML CSS JS PHP ή C# ή python και άλλα που είναι hard.

Το SQL μόνο του διαχειρίζεται βάση δεδομένων. Καταχωρείς τις διαστάσεις και στη συνέχεια συγκρίνεις τα δεδομένα των δοντιών και μετά τα εμφανίζεις στην οθόνη.

Και αυτό σου προτείνω να μάθεις SQL ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με αυτά που ξέρεις μπορείς να κάνεις την εφαρμογή που ζητάς.....αν έχεις να συγκρίνεις μόνο αριθμούς/διαστάσεις

Αυτό που πρέπει να σκεφτείς είναι τα εξής:

  • Που θα τρέχει η εφαρμογή; Desktop? Web? Android? Iphone?
  • Θα φυλάει καθόλου δεδομένα;

Επειδή είσαι στα πρώτα σου βήματα, πιστεύω ξεκίνα με desktop application. Και με vb.net μπορείς να το κάνεις αυτό αν και θα σε συμβούλευα να πας σε κάποια άλλη γλώσσα, όπως η python καθώς είναι πιο εύκολη και πιο δημοφιλής. Αν φυλάει δεδομένα, εδώ θα χρειαστείς μια βάση. Η πιο εύκολη να χρησιμοποιήσεις είναι η firebase κατ' εμένα. Οι sql βάσεις (όπως MySql, Postgresql, sql server) θέλουν περισσότερο διάβασμα. Δοκίμασε αυτά και μετά άμα δεις και σ' αρέσει μπορείς να ψάξεις για android, iphone και web.

18 ώρες πριν, leovoice είπε

1) Υπάρχει κάτι δωρεάν να χρησιμοποιήσω και σιγά - σιγά να φτιάξω αυτό που θέλω ?

Αν έχεις να συγκρίνεις μόνο διαστάσεις ή τέλος πάντων υπολογίσιμα νούμερα, αρκεί μόνο να παρακολουθήσεις τα tutorials μιας οποιασδήποτε γλώσσας. Είναι από τα πρώτα που θα διδαχθείς

18 ώρες πριν, leovoice είπε

2) Υπάρχει περίπτωση να έχει και κάποια υποστήριξη? (tutorials or How to)

Υπάρχουν άπειρα tutorials δωρεάν για ό,τι κι αν αποφασίσεις να μάθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...