Προς το περιεχόμενο

Θέμα με port forwarding στο speedport Plus της cosmote.


pados1002

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, κάηκε πριν κανένα μήνα το παλιό speedport της cosmote και αλλάχτηκε με καινούριο. Να πω ότι στο παλιό είχα ανοιχτή την 80 ώστε να κανω monitoring το φωτοβολταϊκό πάρκο στο οποίο στέλνω internet μέσω 2 cpe210. Υπάρχει dyndns η οποία δουλεύει άψογα και δεν είχα ποτέ θέμα να βλέπω το πάρκο ούτε εξωτερικά ούτε μέσα από το τοπικό δίκτυο. Με το που αλλάχτηκε o router υπάρχει πρόβλημα που δεν ξέρω πως να το λύσω. Μπορώ να δω κανονικά ότι θέλω μέσα από το δίκτυο μου είτε απ' την τοπική ip (192.168.x.x) είτε απ' την dyndns (xxxxx.dyndns.org) όταν είναι καρφωμένη στην 80. Απ' έξω (δεδομένα κινητής π.χ) δεν μπορώ να δω τπτ. Αν καρφώσω οποιαδήποτε άλλη πόρτα (8080 π.χ) είτε είμαι στο δίκτυο μου είτε σε άλλο η dns με στέλνει στη σελίδα του router. Ειλικρινά δεν ξέρω τι κάνω λάθος. Μια βοήθεια θα την εκτιμούσα πολύ! Στέλνω και μια φωτό απο το τι έχω κάνει στο port forwarding. Να πω ότι το wan host ip το χω κενό γτ την τοπική του monitor δε τη δέχεται και επίσης δε θυμάμαι τι ακριβώς είχα στο προηγούμενο και μου δούλευε σωστά.

Screenshot_2021-01-26-19-45-38-661_com.miui.gallery.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς όταν λες πως μπορείς να δεις ότι θες αν βάλεις ddns:80 ;Δηλαδή από την συσκευή σου πατάς το ddns σου στην πόρτα 80 και βλέπεις το monitoring tool;

Αν είναι έτσι τότε θα έπρεπε να το βλέπεις και με τα δεδομένα της κινητής

Μονο το router άλλαξες ;Είναι σίγουρα το ίδιο router (τα entry 2i και τα plus είναι πανομοιότυπα) Μηπως έκανες και κάποια αλλαγή στην υπηρεσία πχ αυξηση της ταχύτητας vdsl;

Επίσης είσαι σίγουρος πως ολοκληρώνεται το port forward; Νομίζω πως στην Cosmote υπάρχουν 2 firewall.Ένα που απενεργοποιείς με τα credentials που έχεις από την σύνδεση του internet και το άλλο πρέπει να τους καλέσεις να σου κάνουν αυτοί το port forward γιατί από την 1 - 1024 οι πόρτες είναι κλειδωμένες .Μήπως είχες κάνει το ίδιο και με το προηγούμενο router ;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pantosqwerty λοιπόν έχουμε και λέμε... Από την Τρίτη που το σκάλισα τελευταία φορά και αγανάκτησα δεν ξαναπροσπάθησα να το δω εξωτερικά απ' τη ddns... Τώρα τη στιγμή που διαβάζω το ποστ, δοκίμασα και δούλεψε κανονικά... Ειλικρινά δεν ξέρω τι έγινε... Πάντως δουλεύει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...