Προς το περιεχόμενο

Η νέα διαφήμιση του Microsoft Surface τα βάζει με το MacBook Pro


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
5 hours ago, ethereum said:

πολύ εύστοχη διαφήμιση , ρεαλιστική και με νόημα , ενας αμερικανος μαθητής τι να το κανει το MacBook Pro και το  M1 ? το παιδί στο σχολείο θέλει οθόνη αφής , θέλει στυλό θέλει και πληκτρολόγιο και θύρα με καρτα να αποθηκεύει την εργασία του , επίσης θέλει να τρέχει τις εφαρμογές που τρέχουν όλοι οι συμμαθητές του το 95% και τα παιχνίδια του , τa MacBook Pro είναι για γραφίστες , youtubers και γενικά δημιουργικούς ανθρώπους με ADHD που κινούνται συνέχεια

Μόνο που ο μαθητής δεν ξέρει ακόμη πως με το surface θα καταλήξει με ένα μέτριο συνολικά μηχάνημα.

Μέτριο tablet λόγω μεγέθους, βάρους και λειτουργικού και μέτριο «laptop» μιας και οι επιδόσεις του δεν είναι οι καλύτερες!

Η εμπειρία μου με το surface pro 7 ενώ ξεκίνησε με πολλές υποσχέσεις κατέληξε σε κάτι πολύ μέτριο (σα να θες έναν καλό εσπρέσο και να σου δίνουν τελικά έναν καραβίσιο ανακατεμένο με το κουταλάκι... :p). Σαν tablet δεν μπορούσες να το κρατήσεις άνετα στα χέρια σου, το λειτουργικό ακόμη δεν είναι έτοιμο για χρήση μόνο σαν ταμπλετ, οι επιδόσεις ήταν πολύ μέτριες (i5 10th gen) σε σχέση με αλλά μηχανήματα με τον ίδιο επεξεργαστή) και η αυτονομία του ...αστεία (αν το ζόριζες μέσα σε 3-4 ώρες σου έμενε στο χέρι)...

Και τέλος η σύγκριση με το MacBook είναι εντελώς άκυρη κάτι που δείχνει πως ούτε καν οι ίδιοι γνωρίζουν τη συσκευή που πουλάνε! Κανονικά έπρεπε να έχουν δίπλα του ένα iPad Pro. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, afantos είπε

Ακόμα δεν έχουν καταλάβεί ότι αυτές οι διαφημίσεις, δεν δουλεύουν;

για το κοινό που επηρεάζεται από το "επιθετικό" μαρκετινγκ μια χαρά δουλεύουν αυτές οι διαφημίσεις....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Themoo είπε

για το κοινό που επηρεάζεται από το "επιθετικό" μαρκετινγκ μια χαρά δουλεύουν αυτές οι διαφημίσεις....

Σιγα το επιθετικο marketing...ενα ακυρο πεταχταρι ηταν που και οι ιδιοι δεν το πιστευαν και ηθελαν να τελειωσει οσο πιο γρηγορα γινεται να φανε το donut.

Money for nothing...

Επεξ/σία από ScorpioX777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Μόνο που ο μαθητής δεν ξέρει ακόμη πως με το surface θα καταλήξει με ένα μέτριο συνολικά μηχάνημα.

Μέτριο tablet λόγω μεγέθους, βάρους και λειτουργικού και μέτριο «laptop» μιας και οι επιδόσεις του δεν είναι οι καλύτερες!

Η εμπειρία μου με το surface pro 7 ενώ ξεκίνησε με πολλές υποσχέσεις κατέληξε σε κάτι πολύ μέτριο (σα να θες έναν καλό εσπρέσο και να σου δίνουν τελικά έναν καραβίσιο ανακατεμένο με το κουταλάκι... :p). Σαν tablet δεν μπορούσες να το κρατήσεις άνετα στα χέρια σου, το λειτουργικό ακόμη δεν είναι έτοιμο για χρήση μόνο σαν ταμπλετ, οι επιδόσεις ήταν πολύ μέτριες (i5 10th gen) σε σχέση με αλλά μηχανήματα με τον ίδιο επεξεργαστή) και η αυτονομία του ...αστεία (αν το ζόριζες μέσα σε 3-4 ώρες σου έμενε στο χέρι)...

Και τέλος η σύγκριση με το MacBook είναι εντελώς άκυρη κάτι που δείχνει πως ούτε καν οι ίδιοι γνωρίζουν τη συσκευή που πουλάνε! Κανονικά έπρεπε να έχουν δίπλα του ένα iPad Pro. 

σε μία αγορά που είναι γενικά παραπλανητική απο όλους τους κατασκευαστές προς τον καταναλωτή δεν έχεις άδικο στα σημεία που λές ,  εκεί που πετυχαίνει η διαφήμιση ειναι οτι ο 10 χρονος σου λέει θέλω touchscreen τι να το κάνω το touchbar , στο σχολείο χρειάζεται ένα πλήρες λειτουργικό σύστημα , το ipad εχει κάποιους περιορισμούς ένα ακριβο πληκρολόγιο που ανεβάζει την τιμή , ας πούμε σε μία εισαγωγή στον προγραμματισμό  μπορεί να τρέξει Javescript ? Python ? C++ ? o μαθητής δεν θα χρειαστεί την ιπποδύναμη του Μ1 , αξιολογεί τι είναι πιο σχετικό με αυτόν , το surface προσφέρει αυτη την ποικιλία με κάποιες αδυναμίες σίγουρα και τη δυνατότητα να παίξει περισσότερα παιχνίδια που για αυτή την ηλικία είναι σημαντικό , με σεβασμό στο κοινό της Apple πιστεύω οτι λέει αυτη η διαφήμιση είναι αλήθεια

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, ethereum είπε

πολύ εύστοχη διαφήμιση , ρεαλιστική και με νόημα , ενας αμερικανος μαθητής τι να το κανει το MacBook Pro και το  M1 ? το παιδί στο σχολείο θέλει οθόνη αφής , θέλει στυλό θέλει και πληκτρολόγιο και θύρα με καρτα να αποθηκεύει την εργασία του , επίσης θέλει να τρέχει τις εφαρμογές που τρέχουν όλοι οι συμμαθητές του το 95% και τα παιχνίδια του , τa MacBook Pro είναι για γραφίστες , youtubers και γενικά δημιουργικούς ανθρώπους με ADHD που κινούνται συνέχεια

Για ποιους είναι;... Ξέχασες τη πιο καγκούρικη ομάδα που οφείλει να έχει Mac... Τους DJ

Επεξ/σία από mordred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, afantos είπε

Ακόμα δεν έχουν καταλάβεί ότι αυτές οι διαφημίσεις, δεν δουλεύουν;

Εδώ δεν έχουν καταλάβει ότι ο κόσμος δεν συστήνει λογισμικά ο ένας στον άλλο... "How likely is it for you to recommend Windows 10 to a friend?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, wicked_d είπε

Εδώ δεν έχουν καταλάβει ότι ο κόσμος δεν συστήνει λογισμικά ο ένας στον άλλο...

φυσικα και συστηνουν...   ενα θεμα android vs ios να ανοιξεις... οποιοδηποτε...  οπουδηποτε.... και υπαρχουν συστασεις για ios συσκευη για το καλυτερο λειτουργικο..

"ή δεν συστηνουν αλλα προτεινουν?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως αχρειαστο, αλλα να προσθεσω κι εγω την εμπειρια μου με το Surface. Το πηρα δυο φορες (την πρωτη μου εκατσε καμμενο πιξελ κι εφυγε πισω), γιατι αρχικα με εψησε η φαση του να αντικαθιστω 2 συσκευες με μια. Εν τελει, ομως, παρατηρησα οτι χρησιμοποιουσα σχεδον εξ ολοκληρου το iPad μου (απλο μοντελο του 2017), γιατι η ταχυτητα του standby (σε σχεση με το hibernation που εκανε μονο του το Surface), και η γενικοτερη απλοτητα στη χρηση, δε συγκρινεται.. Καλα, οι επιδοσεις του Surface ειναι ψιλοχαλια, για κατι που κοστιζει τοσα λεφτα (συγκεκριμενα το ειχα παρει 799€ για ι5/128, θα μπορουσε να ειναι χειροτερα). Το μονο που εχω να παραδεχτω, ειναι οτι η οθονη ηταν πανεμορφη, και δυσκολα βρισκεις windows μηχανημα με τοσο καλη οθονη με <1000€. Κατα τ'αλλα, το πουλησα, εφτιαξα ενα γερο σταθερο, και για φορητοτητα επεστρεψα στο εμπιστο iPad του '17 :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, billdanos είπε

Μόνο που ο μαθητής δεν ξέρει ακόμη πως με το surface θα καταλήξει με ένα μέτριο συνολικά μηχάνημα.

Μέτριο tablet λόγω μεγέθους, βάρους και λειτουργικού και μέτριο «laptop» μιας και οι επιδόσεις του δεν είναι οι καλύτερες!

Η εμπειρία μου με το surface pro 7 ενώ ξεκίνησε με πολλές υποσχέσεις κατέληξε σε κάτι πολύ μέτριο (σα να θες έναν καλό εσπρέσο και να σου δίνουν τελικά έναν καραβίσιο ανακατεμένο με το κουταλάκι... :p). Σαν tablet δεν μπορούσες να το κρατήσεις άνετα στα χέρια σου, το λειτουργικό ακόμη δεν είναι έτοιμο για χρήση μόνο σαν ταμπλετ, οι επιδόσεις ήταν πολύ μέτριες (i5 10th gen) σε σχέση με αλλά μηχανήματα με τον ίδιο επεξεργαστή) και η αυτονομία του ...αστεία (αν το ζόριζες μέσα σε 3-4 ώρες σου έμενε στο χέρι)...

Και τέλος η σύγκριση με το MacBook είναι εντελώς άκυρη κάτι που δείχνει πως ούτε καν οι ίδιοι γνωρίζουν τη συσκευή που πουλάνε! Κανονικά έπρεπε να έχουν δίπλα του ένα iPad Pro

Συμφωνώ κατά ένα μεγάλο ποσοστό με αυτά που λες. Ναι η μπαταρία είναι μέτρια ( 5-6 ώρες βαριά ), το λειτουργικό σε Tablet Mode είναι κάπως δύσχρηστο και τα gestures δεν είναι ότι πιο intuitive. Το μέγεθος είναι λίγο μεγάλο για ταμπλετ. Από ιπποδύναμη όμως είναι αρκετο για την πλειοψηφία , δεν είναι όλοι power users μην το ξεχνάς. 

Εγώ  προσωπικά δεν το αλλάζω με τίποτα, γιατί πολύ απλά είναι το μοναδικό αληθινό 2 σε 1 που τρέχει ότι θελω. Και είναι tablet όταν το θελω και λαπτοπ όταν το χρειάζομαι. Πρώτα κουβαλούσα στη δουλειά ένα τούβλο Dell και ένα iPad για τις ώρες χαλάρωσης. Πλέον ενα Surface που δεν το νοιώθω καν στην τσάντα και τίποτα άλλο. Αυτό και μόνο για μένα είναι αρκετό. 

Συν τις άλλης μου κόστισε τα μισά λεφτά από ότι θα μου κόστιζε το MacBook και μόνο. Αν προσθέσεις και ένα ipad πάμε σχεδόν τριπλάσια λεφτά. Άρα για κάποιους συμφέρει :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

1. Δεν προσφέρει επιλογές χρηματοδότησης, σε αντίθεση με την Apple.

 

Πού προσφέρει χρηματοδότηση η Apple?? Στις ΗΠΑ ?!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο που μπαίνουν σε σύγκριση τιμής το χάσανε. Απλά και όμορφα. 

Πέραν αυτού, την επόμενη φορά ας συγκρίνουν τις βούρτσες με τις _ούτσες. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλη η σειρά Surface είναι τρομερά υπερτιμημένη όπως είπαν και προηγούμενοι.

Μέτρια-κακή εμπειρία ως tablet. Μέτρια εμπειρία ως λαπτοπ. Όχι μέτρια τιμή. No thanks!

Επεξ/σία από whoever81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...