Προς το περιεχόμενο

Ο ανεμιστήρας του λάπτοπ ξεκινάει και σταματάει


tziantpavlos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν για να τα πάρω από την αρχή . Έχω ένα λάπτοπ lenovo v130 15igm που υποτίθεται με είχε χαλάσει τον Αύγουστο του 2020 το πήγα σε δύο τεχνικούς για να το φτιάξουν αλλά κανένας δεν τα κατάφερε το πρόβλημα που είχε ήταν ότι έκλεινε μόνο του. μόλις το άνοιγα έκλεινε ο πρώτος τεχνικός που το είχα πάει με είχε πει ότι δεν βρήκε το προβλημα ... Το πήγα στον δεύτερο και με είπε ότι έχει πρόβλημα ο επεξεργαστής η μητρική και η κάρτα γραφικών όλα μαζί και με είπε πως μπορούσε να το φτιάξει αλλά μετά από μια βδομάδα παίρνει τηλέφωνο και λέει πως δεν ξέρει τι πρόβλημα έχει και δεν φτιάχνεται (εδώ να προσθέσω ότι αυτός μου πείρε ότι είχε μέσα το λάπτοπ χωρίς να με ρωτήσει δλδ ram hdd κάρτα δικτύου και dvd player ) μεγάλη ιστορία αυτή και φτάνουμε σήμερα μετά από μήνες που είχα αφήσει το λάπτοπ στο ράφι δοκίμασα να το ανοίξω και είδα ότι λειτουργεί κανονικά αλλά το μόνο πρόβλημα είναι ότι ο ανεμιστήρας ξεκινάει για 3 δεύτερα και σταματάει αλλά ο υπολογιστής παραμένει ανοικτός ... Θέλω να καταλήξω στο ότι αυτό το κάνει επειδή δεν έχει να τροφοδοτήσει άλλες συσκευές επειδή δεν έχει μέσα (ο τεχνικός που τα πείρε) η είναι κάποιο πρόβλημα και δεν φτιάχνεται. Αν είναι το πρώτο μπορώ να αγοράσω μια ram και έναν σκληρό δίσκο και να λειτουργεί αλλά δεν είμαι σίγουρος και δεν θέλω να δώσω τζάμπα λεφτά σε κάτι που μπορεί να μην λειτουργεί . Ξέρω σας κούρασα αλλά όποιος μπορεί κάποια βοήθεια θα το εκτιμούσα παρά πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, tziantpavlos είπε

Θέλω να καταλήξω στο ότι αυτό το κάνει επειδή δεν έχει να τροφοδοτήσει άλλες συσκευές επειδή δεν έχει μέσα (ο τεχνικός που τα πείρε) η είναι κάποιο πρόβλημα και δεν φτιάχνεται.

Παιζει και να μην ειναι προβλημα. Ειχα πετυχει καποια στιγμη λαπτοπς που το ανεμηστηρι τους επαιζε με διακοπες οποτε χρειαζοταν , αναλογως τις θερμοκρασιες και υποθετω βασει ρυθμισεων απο το bios ή κατι τετοιο.
Αν μπορεις να φτιαξεις ενα live stick απο καποια διανομη λινουξ (για να γλυτωσεις σε πρωτη φαση την αγορα δισκου) να κοτσαρεις και μια μνημη αν δεν εχει και να δουλεψεις λιγο το λινουξακι για να δεις αν μετα απο ωρα κλεινει ή οχι το μηχανημα.
 

18 ώρες πριν, tziantpavlos είπε

Το πήγα στον δεύτερο και με είπε ότι έχει πρόβλημα ο επεξεργαστής η μητρική και η κάρτα γραφικών όλα μαζί και με είπε πως μπορούσε να το φτιάξει αλλά μετά από μια βδομάδα παίρνει τηλέφωνο και λέει πως δεν ξέρει τι πρόβλημα έχει και δεν φτιάχνεται (εδώ να προσθέσω ότι αυτός μου πείρε ότι είχε μέσα το λάπτοπ χωρίς να με ρωτήσει δλδ ram hdd κάρτα δικτύου και dvd player )

Ποσο τραγικο αυτο δηλ τωρα? Ιδιωτης ηταν ? Που πατε και τους βρισκετε ? Εχω δουλεψει ως τεχνικος Η/Υ και δεν διανοηθηκα ΠΟΤΕ ΜΟΥ να κλεψω parts απο μηχανημα πελατη μου , ειτε ηταν σαπιο ειτε ηταν υπερτουμπανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SPYRER_007 είπε

Χωρίς ραμ και δισκο  πανω τι ακριβώς εννοείς οταν λες οτι ανοιξε ο υπολογιστης?????????

Θα εννοει οτι αναψε ... χωρις ram ομως (τουλαχιστον) δεν θα post-αρε , μπορει να εσκασαν και τιποτα beeps κλπ. Προφανως ομως δεν εκλεισε μετα απο λιγο και για αυτο θεωρει οτι ισως δουλευει χωρις προβληματα το μηχανημα.

Αν δεν δεις εικονα βεβαια στο μηχανημα και αν δεν ζοριστει , τιποτα δεν ειναι σιγουρο κατ'εμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως τα χαλασμενα μηχανηματα δε ζωντανευουν ετσι,ειδικα μετα απο τετοιες ( εστω και κακες  ) διαγνωσεις.

Εφοσον δεν εχεις δει κατι στην οθονη,δε ζωντανεψε ξαφνικα.
Ισα ισα που αυτο με το ανεμιστηρακι που ακουγεται για 3 δευτερα,παιζει πολυ σε "καμενες" γραφικων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Συνηθως τα χαλασμενα μηχανηματα δε ζωντανευουν ετσι,ειδικα μετα απο τετοιες ( εστω και κακες  ) διαγνωσεις.

Εφοσον δεν εχεις δει κατι στην οθονη,δε ζωντανεψε ξαφνικα.
Ισα ισα που αυτο με το ανεμιστηρακι που ακουγεται για 3 δευτερα,παιζει πολυ σε "καμενες" γραφικων.

 

Δεν έχω δει κάτι στην οθόνη επειδή δεν έχω ραμ και σκληρό μέσα και διστάζω να πάρω καινούργια για να μην τα πάρω τζάμπα

12 ώρες πριν, mphxths είπε

Θα εννοει οτι αναψε ... χωρις ram ομως (τουλαχιστον) δεν θα post-αρε , μπορει να εσκασαν και τιποτα beeps κλπ. Προφανως ομως δεν εκλεισε μετα απο λιγο και για αυτο θεωρει οτι ισως δουλευει χωρις προβληματα το μηχανημα.

Αν δεν δεις εικονα βεβαια στο μηχανημα και αν δεν ζοριστει , τιποτα δεν ειναι σιγουρο κατ'εμε.

Ναι δεν κλείνει απλά ανοίγει χωρίς ραμ και σκληρό . Ο ανεμιστήρας σταματάει επειδή δεν έχει κάτι να τροφοδοτήσει? 

14 ώρες πριν, kremenarasi είπε

Εάν δεν σου βγάζει σφάλμα στην αρχική οθόνη δεν νομίζω να είναι Πρόβλημα.

 

Δεν έχω ραμ για να δω αν βγάζει κάτι και διστάζω να πάρω γτ μπορεί να βγει ελαττωματικό

14 ώρες πριν, mphxths είπε

Παιζει και να μην ειναι προβλημα. Ειχα πετυχει καποια στιγμη λαπτοπς που το ανεμηστηρι τους επαιζε με διακοπες οποτε χρειαζοταν , αναλογως τις θερμοκρασιες και υποθετω βασει ρυθμισεων απο το bios ή κατι τετοιο.
Αν μπορεις να φτιαξεις ενα live stick απο καποια διανομη λινουξ (για να γλυτωσεις σε πρωτη φαση την αγορα δισκου) να κοτσαρεις και μια μνημη αν δεν εχει και να δουλεψεις λιγο το λινουξακι για να δεις αν μετα απο ωρα κλεινει ή οχι το μηχανημα.
 

Ποσο τραγικο αυτο δηλ τωρα? Ιδιωτης ηταν ? Που πατε και τους βρισκετε ? Εχω δουλεψει ως τεχνικος Η/Υ και δεν διανοηθηκα ΠΟΤΕ ΜΟΥ να κλεψω parts απο μηχανημα πελατη μου , ειτε ηταν σαπιο ειτε ηταν υπερτουμπανο.

Ναι δυστυχώς υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις και το παρατήρησα μετά από έναν μήνα ότι μου πήρε τα πράγματα επειδή όταν μου είπε ότι δεν μπορεί να το φτιάξει δεν ξανά ασχολήθηκα απλά το άφησα σε ένα ράφι αλλά μετά από μηνα το παρατήρησα δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει κάτι τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tziantpavlos είπε

Ο ανεμιστήρας σταματάει επειδή δεν έχει κάτι να τροφοδοτήσει? 

Ο ανεμιστηρας μπορει και να σταματαει επειδη δεν αναπτυσσεται θερμοτητα , μιας και το μονο που υπαρχει ειναι ο επεξεργαστης και αυτος δεν εχει δουλεια να κανει...

Αν δεν βαλεις τουλαχιστον μνημη και αν δεν το δουλεψεις το μηχανημα για καποιες ωρες , μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ο ανεμιστηρας μπορει και να σταματαει επειδη δεν αναπτυσσεται θερμοτητα , μιας και το μονο που υπαρχει ειναι ο επεξεργαστης και αυτος δεν εχει δουλεια να κανει...

Αν δεν βαλεις τουλαχιστον μνημη και αν δεν το δουλεψεις το μηχανημα για καποιες ωρες , μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε...

Θα δω τι θα κανω και αν ειναι θα ενημερωσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ διάβασα ότι δεν υπάρχει RAM.

Αλλά όταν γράφεις ότι ανάβει και ο ανεμιστήρας Λειτουργεί για λίγο και σταματά χωρίς να έχεις συνδέσει απάνω τουλάχιστον μία άλλη ram ε δεν λέει κάτι ότι όντος θα κάνει ποστ .

 

Συνήθως κάποια λάπτοπ πάσχουν από corrupted BIOS.

Lenovo-hp-dell-toshiba .

Επαναφορά γίνεται με αποφόρτιση.

 

Επεξ/σία από kremenarasi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...