Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στο ίντερνετ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά.  Έχω ένα θέμα  με το ίντερνετ στον υπολογιστή μου.  Έχω δίκτυο νόβα. Ως τώρα όλα καλά. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο. Μπαίνει κανονικά από το κινητό αλλά στο λάπτοπ με τίποτα. Έκανα επανακινηση στο ρούτερ πολλές φορές, τίποτα. Το έβγαλα από την πρίζα εντελώς, τίποτα. Έκανα επανακινηση στο λάπτοπ τίποτα και εκεί. Είδα κάτι μηνύματα παλιά εδώ που έλεγαν κάποια παιδιά για είσοδο στο ρούτερ και διαγραφή του λάπτοπ από εκεί, δεν υπάρχει καν εκεί, φαίνεται μόνο το κινητό. Εχώ Asus και είναι σχετικά καινούριο, κάπου δύο χρόνια κ κάτι. Κάτω δεξιά που είναι για το Ίντερνετ φαίνεται γκρίζο το εικονίδιο σαν  την γη και από πάνω το σήμα μπλοκ. Μου έκλεισε χθες εκεί που έβλεπα βίντεο YouTube.  Ξαφνικά δεν είχε σημασία και από χθες δεν έφτιαξε καθόλου. Πριν λίγες μέρες πάλι το ίδιο. Πήγα να ανοίξω το λάπτοπ και είχε αυτό το σήμα. Είχα κάνει επανακινηση κ έφτιαξε. Τώρα τίποτα από χθες. Τι να κααανω????

Ξέχασα να αναφέρω πώς έχω Windows 10

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 1/27/2021 at 00:20, Gold_angel said:

Γεια σας παιδιά.  Έχω ένα θέμα  με το ίντερνετ στον υπολογιστή μου.  Έχω δίκτυο νόβα. Ως τώρα όλα καλά. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο. Μπαίνει κανονικά από το κινητό αλλά στο λάπτοπ με τίποτα. Έκανα επανακινηση στο ρούτερ πολλές φορές, τίποτα. Το έβγαλα από την πρίζα εντελώς, τίποτα. Έκανα επανακινηση στο λάπτοπ τίποτα και εκεί. Είδα κάτι μηνύματα παλιά εδώ που έλεγαν κάποια παιδιά για είσοδο στο ρούτερ και διαγραφή του λάπτοπ από εκεί, δεν υπάρχει καν εκεί, φαίνεται μόνο το κινητό. Εχώ Asus και είναι σχετικά καινούριο, κάπου δύο χρόνια κ κάτι. Κάτω δεξιά που είναι για το Ίντερνετ φαίνεται γκρίζο το εικονίδιο σαν  την γη και από πάνω το σήμα μπλοκ. Μου έκλεισε χθες εκεί που έβλεπα βίντεο YouTube.  Ξαφνικά δεν είχε σημασία και από χθες δεν έφτιαξε καθόλου. Πριν λίγες μέρες πάλι το ίδιο. Πήγα να ανοίξω το λάπτοπ και είχε αυτό το σήμα. Είχα κάνει επανακινηση κ έφτιαξε. Τώρα τίποτα από χθες. Τι να κααανω????

Ξέχασα να αναφέρω πώς έχω Windows 10

Ευχαριστώ

με ethernet εχεις η οχι;

σε αλλα δικτυα συνδεεσαι ασυρματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εθερνετ είχα μπει. Πάλι δεν είχε σύνδεση  έμπαινα στο Google και έλεγε χωρίς σύνδεση. Κινητό και ταμπλετ  μπαίνει κανονικά το ίντερνετ.  

12 ώρες πριν, poulinos είπε

με ethernet εχεις η οχι;

σε αλλα δικτυα συνδεεσαι ασυρματα;

Εθερνετ είχα μπει. Πάλι δεν είχε σύνδεση  έμπαινα στο Google και έλεγε χωρίς σύνδεση. Κινητό και ταμπλετ  μπαίνει κανονικά το ίντερνετ.  

6 λεπτά πριν, Gold_angel είπε

Εθερνετ είχα μπει. Πάλι δεν είχε σύνδεση  έμπαινα στο Google και έλεγε χωρίς σύνδεση. Κινητό και ταμπλετ  μπαίνει κανονικά το ίντερνετ.  

Εθερνετ είχα μπει. Πάλι δεν είχε σύνδεση  έμπαινα στο Google και έλεγε χωρίς σύνδεση. Κινητό και ταμπλετ  μπαίνει κανονικά το ίντερνετ.  

 

16118361906251938483041.jpg

1611836296461230538844.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

5 λεπτά πριν, dkmaster είπε

Στις ρυθμίσεις δικτύου φαίνονται οι προσαρμογείς; Είναι ενεργοί;

 

1 λεπτό πριν, Gold_angel είπε

Δεν φαίνεται τίποτα. Παιδευομαι πολύ καιρό και μου την έδωσε και σκέφτηκα να κάνω μια αποκατάσταση πλήρης λες να βοηθήσει??

 

Επεξ/σία από Gold_angel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε φαίνεται τίποτα στους προσαρμογείς δικτύου τότε έχει αφαιρεθεί η κάρτα δικτύου σου. Πήγαινε στη διαχείριση υλικού και δες εκεί αν υπάρχουν συσκευές με θαυμαστικό, και αν υπάρχει κάτι στους προσαρμογείς δικτύου. 

Η αποκατάσταση μπορεί να βοηθήσει αν το πρόβλημα είναι λογισμικό. Αν έχει πρόβλημα η κάρτα δικτύου σου σε επίπεδο hardware τότε δε θα βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dkmaster είπε

Αν δε φαίνεται τίποτα στους προσαρμογείς δικτύου τότε έχει αφαιρεθεί η κάρτα δικτύου σου. Πήγαινε στη διαχείριση υλικού και δες εκεί αν υπάρχουν συσκευές με θαυμαστικό, και αν υπάρχει κάτι στους προσαρμογείς δικτύου. 

Η αποκατάσταση μπορεί να βοηθήσει αν το πρόβλημα είναι λογισμικό. Αν έχει πρόβλημα η κάρτα δικτύου σου σε επίπεδο hardware τότε δε θα βοηθήσει.

Τώρα το έχω ξεκινήσει και είναι στη διαδικασία. Όταν τελειώσει έρχομαι να ενημερώσω τι έγινε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πρέπει να δεις από το site για το μοντέλο της μητρικής σου και να τους κατεβάσεις από εκεί. 

Επίσης, στις ρυθμίσεις δικτύου πάτα δεξί κλικ στον Realtek, ιδιότητες, και μετά στη διεύθυνση ipv4 δες αν είναι αυτόματα ή όχι. Αν δεν είναι δοκίμασε να βάλεις αυτόματα. 

Επεξ/σία από dkmaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το αφίσα λίγες μέρες επίτηδες να ηρεμήσει και εκεί που δεν έδειχνε καν τα  δίκτυα . Ξαφνικά τα δείχνει.στις συνδέσεις δικτύου δεν υπήρχε καν το wi fi και τώρα υπάρχει. Έκανα διάγνωση αλλά δεν συνδέεται. Έκανα απενεργοποίηση δεν δεν έφτιαξε. Αλλά συνεχίζει να δείχνει τα δίκτυα αλλά και το δικό μου στη νόβα.  Στο διαγνωστικό λέει ότι δεν  έχω προτιμώμενα  ασύρματα δίκτυα και προβλήματα ασύρματης σύνδεσης. Ενώ εγώ τα βλέπω

1612012911247300044611.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασύρματο ίντερνετ είχα πάντα.  Απλά έδειξα ότι δεν υπήρχαν μερικά πράγματα όπως το wifi  κτλ που ξαφνικά με το άνοιγμα του λάπτοπ εμφανίστηκαν πάλι... Το θεώρησα δεδομένο για ένα λάπτοπ να έχει ασύρματο 

Δεν ξέρω τι παίζει ποια κατι δε πάει καλά στο λάπτοπ γενικά και από ότι βλέπω λύση δεν υπάρχει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...