Προς το περιεχόμενο

Καρέκλα


topdim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα είμαι ανάμεσα σε τρεις καρέκλες 
1) Anda Seat AD12XLLA T-Pro II Black
2) Anda Seat Chair Ad18 T Pro Black
3) Secretlab TITAN XL 2020 SoftWeave Black

Όλες σε ύφασμα γιατί το φοβάμαι το PU leather, μην βράζω το καλοκαίρι και για να πω και την αλήθεια, στις Anda Seat, που το είδα και από κοντά, δεν με εντυπωσίασε καθόλου σαν ποιότητα. Μου φάνηκε πολύ πλαστικούρα και σίγουρα, με καθόλου πόρους, ώστε να αναπνέει.

Οι δυο πρώτες ειναι στα 300 ευρώ, η τελευταία στα 450.
Το ερώτημα ειναι, τα έξτρα 150 ευρώ αξίζουν για την συγκεκριμένη καρέκλα, την οποία δεν μπορώ και να δοκιμάσω πριν την αγοράσω (μεγάλη υπόθεση)?
Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις κανονική καρέκλα, καθώς είναι υπερτιμημένες οι gaming, και συνήθως όχι πολύ άνετες. Ένα καλό βίντεο πριν την αγορά ίσως είναι αυτό.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Jastonas είπε

Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις κανονική καρέκλα, καθώς είναι υπερτιμημένες οι gaming, και συνήθως όχι πολύ άνετες. Ένα καλό βίντεο πριν την αγορά ίσως είναι αυτό.

 

Το έχω δει το βίντεο και έχει δίκιο ο Στέφανος 🤣, αλλά αυτός μιλάει για άλλης ποιότητας gaming κινεζοκαρέκλες και επίσης, οι καρέκλες γραφείου που προτείνει, δεν υπάρχουν Ελλάδα, εκτός από την Herman Miller, που θα την ήθελα, αλλά δεν παίζει να δώσω 900€+ λεφτά. 

Σκεφτόμουν και την NeueChair, της Secretlab, αλλά διάβασα κάποια αρνητικά σχόλια, μέσα στα τόσα θετικά. Που κάποιοι έλεγαν ότι σακουλιάζει εύκολα το δίχτυ του καθίσματος και καταλήγει ο κώλος σου να ακουμπά τα μέταλλα από κάτω. Για αυτό έλεγα να πάω σε μια από τις πάνω, που έχουν αφρολέξ. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου! οπως σου ειπαν και παραπανω σιγουρα η καλυτερη λυση ειναι η δοκιμη. 

προσωπικα εκανα το λαθος και πηρα προσφατα μια gaming καρεκλα φθηνη, συγκεκριμενα 100 ευρω περιπου. το μετανιωσα πολυ γιατι λιγες μερες μετα δοκιμασα σε φιλικο σπιτι την anda και κατενθουσιαστηκα. προσωπικα η αμεσως επομενη μου αγορα σε καρεκλα θα ειναι anda. οσο αφορα τη ζεστη τωρα ειναι ενα θεμα αυτο σχεδον με ολες τις καρεκλες και κυριως το καλοκαιρι. κατ εμε δεν αξιζει να δωσει καποιος παραπανω λεφτα για να αγορασει καρεκλα που δε θα ζεσταινεται. με ενα σεντονι στο καθισμα της καρεκλας η ενα μαξιλαρι λυνεται το προβλημα. εγω εκει που θα εριχνα τη προσοχη μου ειναι η ανεση, η ποιοτητα και οι δυνατοτητες της καρεκλας (να ξαπλωνει πισω, να εχει χερουλια που αλλαζουν υψος κλπ). η καρεκλα που αγορασα εγω και δεν ειμαι ευχαριστημενη ειναι η Woodwell BF9050 EO588,2. για τα λεφτα της ειναι καλη αλλα ειναι προσωρινη λυση και οχι αυτο που εψαχνα, οποτε σε μια τετοια περιπτωση καλο ειναι να μη λυπηθει καποιος τα 150€. η καρεκλα που δοκιμασα στο φιλικο σπιτι και με βολεψε φουλ ηταν η ANDA SEAT Gaming Chair AD12XL KAISER-II Black και σιγουρα αυτη θα παρω στο μελλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, camel555 είπε

TS όπου καταλήξεις, ΜΟΝΟ μετά από δοκιμή....

Μα αυτή είναι η ερώτηση μου πιο πάνω, ότι εκτός από τις Anda Seat, που τις δοκίμασα αν η Titan XL, αξίζει τα παραπάνω χρήματα.

 

13 λεπτά πριν, Eleni_kiouri είπε

Γεια σου! οπως σου ειπαν και παραπανω σιγουρα η καλυτερη λυση ειναι η δοκιμη. 

προσωπικα εκανα το λαθος και πηρα προσφατα μια gaming καρεκλα φθηνη, συγκεκριμενα 100 ευρω περιπου. το μετανιωσα πολυ γιατι λιγες μερες μετα δοκιμασα σε φιλικο σπιτι την anda και κατενθουσιαστηκα. προσωπικα η αμεσως επομενη μου αγορα σε καρεκλα θα ειναι anda. οσο αφορα τη ζεστη τωρα ειναι ενα θεμα αυτο σχεδον με ολες τις καρεκλες και κυριως το καλοκαιρι. κατ εμε δεν αξιζει να δωσει καποιος παραπανω λεφτα για να αγορασει καρεκλα που δε θα ζεσταινεται. με ενα σεντονι στο καθισμα της καρεκλας η ενα μαξιλαρι λυνεται το προβλημα. εγω εκει που θα εριχνα τη προσοχη μου ειναι η ανεση, η ποιοτητα και οι δυνατοτητες της καρεκλας (να ξαπλωνει πισω, να εχει χερουλια που αλλαζουν υψος κλπ). η καρεκλα που αγορασα εγω και δεν ειμαι ευχαριστημενη ειναι η Woodwell BF9050 EO588,2. για τα λεφτα της ειναι καλη αλλα ειναι προσωρινη λυση και οχι αυτο που εψαχνα, οποτε σε μια τετοια περιπτωση καλο ειναι να μη λυπηθει καποιος τα 150€. η καρεκλα που δοκιμασα στο φιλικο σπιτι και με βολεψε φουλ ηταν η ANDA SEAT Gaming Chair AD12XL KAISER-II Black και σιγουρα αυτη θα παρω στο μελλον

Αυτή που πήρες δεν θα την έπαιρνα με τίποτα. Γενικά δεν θέλω έντονα χρώματα και πολλά. Θέλω να είναι όσο γίνεται πιο μη "καρέκλα gaming", για αυτό σκεφτόμουνα και μια τρίτη επιλογή την Noblechair Hero Black Edition, με το Vinyl PU Hybrid Leather, που αναφέρει ότι αερίζεται περισσότερο από το απλό PU Leather και είναι και απλή καρέκλα, χωρίς φρου φροου και αρώματα, αλλά και πάλι είναι στην ίδια περίπτωση με την Secretlab, δηλαδή δεν μπορώ να την δοκιμάσω και φυσικά δεν λέει να την πάρω, να μην μου κάνει και να χρεωθώ δεν ξέρω πόσα, για να την στείλω πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To απόλυτο vfm στην Ελλάδα εδώ και κάμποσα χρόνια είναι η παρακάτω καρέκλα:

https://www.ikea.gr/proioda/karekles/karekles-grafeiou/trohilates-karekles-grafeiou/markus-peristrefomeni-karekla/70261150

Σου δίνουν και 10 χρόνια εγγύηση (φαντάζομαι για τον μηχανισμό. Την έχω 5 χρόνια ήδη και δεν έχει πάθει τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, panospeter είπε

To απόλυτο vfm στην Ελλάδα εδώ και κάμποσα χρόνια είναι η παρακάτω καρέκλα:

https://www.ikea.gr/proioda/karekles/karekles-grafeiou/trohilates-karekles-grafeiou/markus-peristrefomeni-karekla/70261150

Σου δίνουν και 10 χρόνια εγγύηση (φαντάζομαι για τον μηχανισμό. Την έχω 5 χρόνια ήδη και δεν έχει πάθει τίποτα.

+1 κι από μένα την είχα πάρει γύρω στα 160€ με το 10% που είχε με sms από πάροχο κινητής τηλεφωνίας.

Την έχω 7-8 μήνες, αλλά λόγω τηλεργασίας τρώει τρελή χρήση καθημερινά πάνω από 10 ώρες και αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι όταν πέφτει πίσω η πλάτη δεν κάνει κιχ αν και είμαι σχεδόν 100 κιλά :D 

To μόνο "αρνητικό" είναι ότι τα μπράτσα δεν είναι ρυθμιζόμενα αλλά όχι ότι με πειράζει εμένα προσωπικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κάτοχος της Titan Prime ενα μήνα. Πολύ καλή καρέκλα, στιβαρή κατασκευή, δεν τρίζει τίποτα, κάνει όλα όσα λέει και κατ' εμέ αξίζει και το τελευταίο € που ζητάει.
Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι είναι αρκετά ζεστή, και το λέω απο τώρα που είναι χειμώνας. Ήταν ο λόγος που ήθελα softweave αλλά με κράτησε πίσω η πιθανότητα λερώματος του υφάσματος. Αν το αποφασίσεις για SecretLab στείλε μου μήνυμα μήπως εχω ακόμα να σου δώσω referral code.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Trelloneritis είπε

Είμαι κάτοχος της Titan Prime ενα μήνα. Πολύ καλή καρέκλα, στιβαρή κατασκευή, δεν τρίζει τίποτα, κάνει όλα όσα λέει και κατ' εμέ αξίζει και το τελευταίο € που ζητάει.
Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι είναι αρκετά ζεστή, και το λέω απο τώρα που είναι χειμώνας. Ήταν ο λόγος που ήθελα softweave αλλά με κράτησε πίσω η πιθανότητα λερώματος του υφάσματος. Αν το αποφασίσεις για SecretLab στείλε μου μήνυμα μήπως εχω ακόμα να σου δώσω referral code.

Προτιμώ να ρισκάρω στο να λερωθεί (για αυτό λέω να πάω στην μαύρη SoftWeave), παρά να πάρει φωτιά ο κώλος μου 🤣
Με το referral code, πόση έκπτωση παίρνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το referral σου δίνει €20 off.
Έχε υπ' όψιν σου οτι είναι λίγο σκληρή στο κάθισμα, τουλάχιστον η PU έκδοση. Δεν ξέρω αν αργότερα μαλακώνει (ελπίζω πως οχι).
Επίσης, ετοιμάσου για σοκ όσον αφορά το βάρος της και για την υποδειγματική συσκευασία της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/1/2021 στις 9:26 ΜΜ, Trelloneritis είπε

Δεν ξέρω αν αργότερα μαλακώνει (ελπίζω πως οχι).

Δεν μαλακώνει αλλά τη συνηθίζεις. Κι εμένα η omega στην αρχή μου φαινόταν αρκετά σκληρή. Ευτυχώς τώρα μου φαίνεται μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/1/2021 στις 9:26 ΜΜ, Trelloneritis είπε

Με το referral σου δίνει €20 off.
Έχε υπ' όψιν σου οτι είναι λίγο σκληρή στο κάθισμα, τουλάχιστον η PU έκδοση. Δεν ξέρω αν αργότερα μαλακώνει (ελπίζω πως οχι).
Επίσης, ετοιμάσου για σοκ όσον αφορά το βάρος της και για την υποδειγματική συσκευασία της.

 

Στις 1/2/2021 στις 12:15 ΜΜ, nik5163 είπε

Δεν μαλακώνει αλλά τη συνηθίζεις. Κι εμένα η omega στην αρχή μου φαινόταν αρκετά σκληρή. Ευτυχώς τώρα μου φαίνεται μια χαρά.

 

Επειδη παλι ψηθηκα για μια Secretlab, τα referral δουλευουν ακομη και τωρα που κανουν κι αυτοι μια εκπτωση ?

Αν εχει καποιος διαθεσιμο ας το στειλει με πμ να το δοκιμασω αν ειναι, ισως ειμαι και τυχερος! :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι χτύπησα την anda seat ad12xl kaiser ii. Μου είχε μπει μια ιδέα για την secretlab αλλά λίγο η τιμή λίγο οι διαθεσιμότητες τελικά επέλεξα την anda. Προσωπικά την βρίσκω εξαιρετική. Είχα ενοχλήσεις στη μέση με την καρέκλα που χρησιμοποιούσα τόσο καιρό (μία genesis 330) και πλέον νιώθω ότι κάθομαι σε άλλο επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...