Προς το περιεχόμενο

Δημόσιοι υπάλληλοι. Γιατί τους πληρώνουμε;


Yperaspisths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Yperaspisths είπε

Ακόμα και οι γιατροί που εχουν δώσει όρκο βαρυγκομάνε εκτος και αν τους δώσεις φακελάκι. Έκανε ο πατέρας μου εγχείριση πρόσφατα και ο γιατρός και η αναισθησιολογος μας έπαιρναν απο πίσω για να τους δώσουμε φακελάκι και αναγκαστικα τους δώσαμε. 1200ε ο γιατρός και 200ε στην αναισθησιολόγο και 20ε στον τραυματιοφορέα που και αυτός μας είχε γίνει τσιμπούρι.

Μην παραπονιέσαι, γιατί έβαλες και εσύ το λιθαράκι σου στο να συνεχίσει να διαιωνίζεται αυτό το «καρκίνωμα»…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Το φακελακι το δινεις σε δυο περιπτωσεις 

1 το θες εσυ να το κανεις 

2 δεν θες να σου ξεγεννησει την γυναικα ο γιατρος που εχει εφημερια, αλλα ο γιατρος Χ που κανονικα ειναι σπιτι και τα ξυνει ή ο γιατρος Ψ γιατι ειναι εμπειρος-γνωστος

Στα διαφορα περιστατικα που ειχαμε στην οικογενεια δεν με εκβιασε ποτε κανεις για φακελακι,  αν το κανει θα λογοδοτησει στην δικαιοσυνη,δυστυχως υπαρχουν τετοιοι και δεν ειναι καθολου απαραιτητο οτι ειναι καλοι γιατροι,απλα εκμεταλλευονται καταστασεις 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Το αυτό...

Έχουν γίνει βήματα προς τα εμπρός, ηλεκτρονική συνταγογράφηση, Υ/Δ μέσω του gov, τα ραντεβού στο ΙΚΑ δουλεύουν πάρα πολύ καλά (δε κοροϊδεύω, είναι έγγυος η σύζυγος και πραγματικά μου έχει κάνει φοβερή εντύπωση ότι απαντάνε αυθημερόν και κλείνουν ραντεβού στο επόμενο 24ώρο), αλλά υπάρχει πάρα πολύ δρόμος ακόμα

Το τσουβάλιασμα των Δ/Υ είναι μια γελοία γενίκευση, σάμπως λίγα παρτάλια υπάρχουν στον ιδιωτικό τομέα ; 

Anyway...

Τα ραντεβού φίλε μου μπορείς να μου πεις που θα κλείσω στον εοπυ ηλεκτρονικά; Για πες διεύθυνση, γιατί εγώ μπήκα κάπου και μου έβγαζε μηδέν ραντεβού, κλειστά μέχρι το Πάσχα. Μη μου πεις να πάρω τηλέφωνο, δεν έχω ούτε ένα ευρώ.

 

Παρτάλια υπάρχουν παντού, η διαφορά είναι αργά ή γρήγορα θα τους διώξουν στον ιδιωτικό τομέα, στο δημόσιο θα τους έχουμε βιτρίνα για πάντα. Πολλοί αγανακτούν τόσο που σου λένε, έτσι είστε; κι εγώ παρτάλι θα γίνω, χτυπάνε το τάδε βύσμα τους και τσουπ πρόσληψη. Για μερικούς δε είναι τόσο αστείο, απ' τα 24-25 (ενώ τώρα είναι 40+) έχουν προσληφθεί μόνιμοι σε Δήμους και Υπηρεσίες (ενώ άλλοι περιμένουν ή προσπαθούν χρόνια) και τα ζώα μου αργά, δεν ασχολούνται με τη δουλειά, αλλά πως θα κάνουν όσο το δυνατόν λιγότερη. Και τίποτα να μην ξέρουν του Λυκείου, μαθαίνουν τη δουλειά εκεί, αυτά τους είπαν τα βύσματά τους, θα τη μάθεις αγόρι μου μέσα μη φοβάσαι τίποτα.

Επίσης το Δημόσιο έχει την εξής ιδιορρυθμία. Κάθε θέση συνοδεύεται και με περιγραφή των καθηκόντων. Ο "έξυπνος" υπάλληλος πατάει εκεί, σου λέει δε πα να πνιγείτε που δίπλα μου γίνεται ο κακός χαμός, ας περιμένουν, η θέση μου δεν επιτρέπει να κάνω τίποτα διαφορετικό, συγνώμη αλλά πρέπει να καθίσω σήμερα μέχρι να έρθει δουλειά...

 

 

Επεξ/σία από vision
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vagos789 είπε

Η πιο αποτελεσματικη λυση για ολα αυτα ειναι η ψηφιοποιηση και ηδη κανει θαυματα στην πολεοδομια

Καλά για την πολεοδομία έχουμε πολύ δρόμο ακόμη, γιατί δυστυχώς κάποια πράγματα που χρειάζονται από τις τεχνικές υπηρεσίες των δήμων, όπου πλέον υπάγονται οι πολεοδομίες, δημιουργούν τρομερά προβλήματα και καθυστερήσεις.

Και εννοώ την γελοία διαδικασία όπου για κάθε έγκριση π.χ. εισόδου-εξόδου ο φάκελος ναι μεν κατατίθεται στην τεχνική υπηρεσία, αλλά μετά πάει στην επιτροπή ποιότητας ζωής και μετά στο δημοτικό συμβούλιο!!!

Πιο γραφειοκρατική διαδικασία δεν νομίζω ότι θα μπορούσε να υπάρχει. Και δεν γίνεται ηλεκτρονικά, τουλάχιστον στον δήμο που είμαστε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, vision είπε

Τα ραντεβού φίλε μου μπορείς να μου πεις που θα κλείσω στον εοπυ ηλεκτρονικά; Για πες διεύθυνση, γιατί εγώ μπήκα κάπου και μου έβγαζε μηδέν ραντεβού, κλειστά μέχρι το Πάσχα. Μη μου πεις να πάρω τηλέφωνο, δεν έχω ούτε ένα ευρώ.

http://www.idika.gr/pfy/ηλεκτρονικα-ραντεβου.html

Εδώ δοκίμασες;

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το περιβόητο φακελάκι, ποτέ δεν μου ζήτησε κανείς και ας μπαινοβγαίνω χρόνια στα δημόσια νοσοκομεία! Ούτε για χειρουγεία, ούτε για γέννες, ούτε για θεραπείες, νοσηλείες κ.λπ.

Αλλά 3-4 γνωστοί μου που έχουν δώσει, άλλος μου είπε γιατί πιστεύει ότι είναι κανόνας για να σε προσέξει καλύτερα ο γιατρός, άλλος ότι το έκανε από ευγνωμοσύνη και άλλος γιατί ήταν σίγουρος ότι ο γιατρός αν και δεν το ζήτησε τον κοίταξε όμως κάπως! Βέβαια το γεγονός ότι κανείς δεν αρνήθηκε να το πάρει σημαίνει κάτι!

Έτυχα όμως και σε συζήτηση σε θάλαμο νοσοκομείου μετά από επέμβαση να συζητάνε οι συγγενείς και να απορούν που ο γιατρός δεν δέχθηκε λεφτά και σκέφτονταν τί ακριβό δώρο να του πάρουν, γιατί πίστευαν ακράδαντα  ότι έπρεπε οπωσδήποτε να τον ανταμείψουν!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ερωτησεις

1)Γιατι στο λοκνταουν πληρωνουμε υπαλληλους που με ΚΥΑ δε δουλευουν (π.χ γυμναστες στα σχολεια); Αυτο ηταν ερωτηση δημοσιογραφου

2)Γιατι οι υπαλληλοι στις σκουπιδιαρες δουλευουν απο το πρωι π.χ 6 μεχρι τις 11.00 και μετα καθονται μεχρι να σχολασουν; (σε αρκετες χωρες του εξωτερικου η σκουπιδιαρα εχει ενα ατομο πληρωμα και οχι 3!)

 

και αλλα απειρα τετοια παραδειγματα οπου μια υπηρεσια κρισιμη π.,χ Εφοριες ειναι υποστελεχομενη και αλλες εχουν απειρους...ταβλαδορους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

2 ερωτησεις

1)Γιατι στο λοκνταουν πληρωνουμε υπαλληλους που με ΚΥΑ δε δουλευουν (π.χ γυμναστες στα σχολεια); Αυτο ηταν ερωτηση δημοσιογραφου

2)Γιατι οι υπαλληλοι στις σκουπιδιαρες δουλευουν απο το πρωι π.χ 6 μεχρι τις 11.00 και μετα καθονται μεχρι να σχολασουν; (σε αρκετες χωρες του εξωτερικου η σκουπιδιαρα εχει ενα ατομο πληρωμα και οχι 3!)

 

και αλλα απειρα τετοια παραδειγματα οπου μια υπηρεσια κρισιμη π.,χ Εφοριες ειναι υποστελεχομενη και αλλες εχουν απειρους...ταβλαδορους

1) αυτό σε απασχολεί ή που το κράτος με νόμους υποχρεώνει τους μισούς Έλληνες να μην δουλεύουν άρα να μην τρώνε... Εσείς θα κολλήσετε, εσείς όχι...

2)  ας είναι και 3, αρκεί να βγαίνουν μετά τις 10 το βράδυ όχι πρωΐ να δημιουργούν πρόβλημα στους άλλους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, vision είπε

Τα ραντεβού φίλε μου μπορείς να μου πεις που θα κλείσω στον εοπυ ηλεκτρονικά; Για πες διεύθυνση, γιατί εγώ μπήκα κάπου και μου έβγαζε μηδέν ραντεβού, κλειστά μέχρι το Πάσχα. Μη μου πεις να πάρω τηλέφωνο, δεν έχω ούτε ένα ευρώ.

 

Mιλάω για ραντεβού στο ΙΚΑ όχι σε γιατρό, για διοικητικές δουλειές (να δώσεις χαρτιά κλπ). 

Αυτά όπως σου είπα εξυπηρετούνται αυθημέρον, για να σε δει γιατρός δε ξέρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

2 ερωτησεις

1)Γιατι στο λοκνταουν πληρωνουμε υπαλληλους που με ΚΥΑ δε δουλευουν (π.χ γυμναστες στα σχολεια); Αυτο ηταν ερωτηση δημοσιογραφου

2)Γιατι οι υπαλληλοι στις σκουπιδιαρες δουλευουν απο το πρωι π.χ 6 μεχρι τις 11.00 και μετα καθονται μεχρι να σχολασουν; (σε αρκετες χωρες του εξωτερικου η σκουπιδιαρα εχει ενα ατομο πληρωμα και οχι 3!)

 

και αλλα απειρα τετοια παραδειγματα οπου μια υπηρεσια κρισιμη π.,χ Εφοριες ειναι υποστελεχομενη και αλλες εχουν απειρους...ταβλαδορους

1) Οι γυμναστες δουλευουν κανονικα οπως οι υπολοιποι καθηγητες μεσω webex.
2) Γιατι ειναι εξαιρετικα δυσκολη και ανθυγιεινη εργασια, βασικη για καθε κοινωνια και ειναι το κυριο λιθαρακι στο να εχουμε πολιτισμο, ξεκινωντας απο την καθαριοτητα. Μακαρι να δουλευαν 4ωρο και να πληρωνονταν 12ωρο.
Οι δυο αυτες θεσεις που αναφερεις ειναι δημοσιοι υπαλληλοι που εργαζονται και τιμουν τα λεφτα τους, κοιτα σε αλλες θεσεις πλην υγεια, καθαριοτητας, εκπαιδευσης για αργοσχολους.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vamvakoolas είπε

2 ερωτησεις

1)Γιατι στο λοκνταουν πληρωνουμε υπαλληλους που με ΚΥΑ δε δουλευουν (π.χ γυμναστες στα σχολεια); Αυτο ηταν ερωτηση δημοσιογραφου

2)Γιατι οι υπαλληλοι στις σκουπιδιαρες δουλευουν απο το πρωι π.χ 6 μεχρι τις 11.00 και μετα καθονται μεχρι να σχολασουν; (σε αρκετες χωρες του εξωτερικου η σκουπιδιαρα εχει ενα ατομο πληρωμα και οχι 3!)

 

και αλλα απειρα τετοια παραδειγματα οπου μια υπηρεσια κρισιμη π.,χ Εφοριες ειναι υποστελεχομενη και αλλες εχουν απειρους...ταβλαδορους

Οι υπάλληλοι στις σκουπιδιαρες δουλεύουν πρωί για να μην πληρώνει ο δήμος νυχτερινά. Αφού κάνουν την αποκομιδή η σκουπιδιαρα πάει να αδειάσει. Κάτσε εσύ κρεμασμένος πίσω στην σκουπιδιαρα με βροχή κρύο καύσωνα 5 ώρες και μετά δεν θα έχεις απορίες.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, mihanikos1 είπε

Οι υπάλληλοι στις σκουπιδιαρες δουλεύουν πρωί για να μην πληρώνει ο δήμος νυχτερινά. Αφού κάνουν την αποκομιδή η σκουπιδιαρα πάει να αδειάσει. Κάτσε εσύ κρεμασμένος πίσω στην σκουπιδιαρα με βροχή κρύο καύσωνα 5 ώρες και μετά δεν θα έχεις απορίες.

Πάντως όλο και πιο πολλοί δήμοι βάζουν και ιδιώτες πλέον να καθαρίζουν, όπως έκανε πρόσφατα και η δήμος Λάρισας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mihanikos1 είπε

Οι υπάλληλοι στις σκουπιδιαρες δουλεύουν πρωί για να μην πληρώνει ο δήμος νυχτερινά. Αφού κάνουν την αποκομιδή η σκουπιδιαρα πάει να αδειάσει. Κάτσε εσύ κρεμασμένος πίσω στην σκουπιδιαρα με βροχή κρύο καύσωνα 5 ώρες και μετά δεν θα έχεις απορίες.

εχω δουλεψει πολυ πιο κουραστικες δουλειες απο τους ταβλαδορους οπως και εχω παει προσωπικα μια φορα σε βαρδια τους οποτε ειδα πολυ χειροτερα  χαμαλικια απο αυτα που γραφω αλλα δεν ειναι της παρουσης.

Τους συγκρινω με τους συναδελφους τους σε ευρωπαικες χωρες οπου λιγοτερα ατομα κανουν τη δουλεια και δουλευουν 8 ωρα και οχι 4-5 ωρες. Θα μου πει καποιος οτι εκει περνουν μεγαλυτερο μισθο (που δεν ισχυει αναλογικα με το ΑΕΠ χωρας) αλλα εκει εχουν συγκεκριμμενη αξιολογηση (π.χ να μαζεψεις 100 καδους)

 

Με την ιδια λογικη μιας και οι π.χ ΔΙΑΣ ειναι εκτεθιμενοι στις καιρικες συνθηκες να δουλευουν 5 ωρα, οι εργατες (ελαχιστοι) ΕΥΔΑΠ που σκαβουν επισης να δουλευουν 5 ωρα και παει λεγοντας.

 

Ηδη στο δημο που ειμαι αρχισε η ιδιωτικοποιηση και σε αυτο το κλαδο.

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαι σχεδον 40 και ανεκαθεν ακουγα τα χειριστα για τους Δ.Υ απο ατομα που ειχαν προσπαθησει τα παντα για να γινουν Δ.Υ (αναμεσα τους και εγω αν και στο τελος απο συμβαση σε συμβαση ειπα αντε γεια).

Το θεμα ειναι πολλαπλο ομως, απο την μια εχεις τους 40+ στο δημοσιο να καθονται και μετα εχεις τους νεους (συνηθως 20+) που βγαζουν την δουλεια τους ΚΑΙ την δουλεια των 40+ (οπως εκανα και εγω).

Αυτα ομως δεν θα αλλαξουν ποτε γιατι το Δημοσιο οπως αναφερθηκε ηταν παντα ενας μηχανισμος για να αποροφουνται οσοι εχουν μπατζανακη, θεια, θειο, μητερα, παππου, γιαγια σε καλη θεση στο Δημοσιο (ηξερα ατομο διπλοθεσιτη στο Δημοσιο που η μητερα του ηταν ιδιαιτερα Υπουργου πχ).

Κοιταξτε πχ το μουσειο της Ακροπολης οταν ο Σαμαρας ειχε χωσει την μιση Καλαματα μεσα. Η την Δημοτικη Αστυνομια που δεν ειχε ποτε πρακτικο ρολο περα απο το να βαζει ο καθενας το παιδι του (θυμαμαι το 2005 να περναω εξω απο τα κεντρικα τους στην Ομονοια και να βλεπω κοπελιτσες να φτιαχνουν τα νυχια τους, να συζητανε για κομμωτηριο και αλλα χιλια δυο και απλα να καθονται εκει και να συζητανε μαζι με αλλους). Το ιδιο φυσικα και με τους διαφορους Δημους, ακομα και με τους σκουπιδιαρηδες φυσικα (που πλεον θελουν να τους αποκαλεις συνοδους απορριμματοφορου καθοτι βλεπεις ακομα και 20χρονες να δουλευουν εκει) και τις καθαριστριες που τους βλεπεις να δουλευουν οποτε θελουν (ειδικα τα απορριμματοφορα βγαινουν οποτε τους βολευει) και φυσικα για 2-3 ωρες το πολυ.

Οπως και να εχει οσο εχουμε 300 λαμογια να μας κυβερνανε αυτα δεν θα αλλαξουν ποτε (στην εσχατη αν αρθει η μονιμοτητα να προσλαμβανουν οταν εκλεγονται και οταν κατεβαινουν και εκλεγεται αλλος να τους απολυουν και να προσλαμβανουν τους δικους τους) οποτε οτι και να λεμε δεν θα αλλαξει κατι.

Move along με λιγα λογια.

Επεξ/σία από Salvation81
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

Με την ιδια λογικη μιας και οι π.χ ΔΙΑΣ ειναι εκτεθιμενοι στις καιρικες συνθηκες να δουλευουν 5 ωρα, οι εργατες (ελαχιστοι) ΕΥΔΑΠ που σκαβουν επισης να δουλευουν 5 ωρα και παει λεγοντας.

Η ΔΙΑΣ δουλεύει όντως λιγότερο (6ωρο) και δεν έχει να κάνει τόσο με τις καιρικές συνθήκες, όσο με το γεγονός ότι είναι πράγματι πολύ κουραστικό να είσαι με φουλ εξάρτηση δικάβαλος σε μηχανάκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...