Προς το περιεχόμενο

Apple iPhone 12 Pro Max Review - Ο πατήρ της οικογενείας


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Τι εννοείς με το yellow tint? Με η χωρίς True Tone? Με η χωρίς night shift?

 Έχω το εν λόγο μοντέλο με τον σειριακό αριθμό που παρέθεσες παρουσιάζει «κιτρινισμα» αλλά έχω τα δυο χαρακτηριστικά που προανέφερα ενεργοποιημένα! 
 Θα τα απενεργοποίηση και θα δω .

 Το έχει αναγνωρίσει το πρόβλημα η εταιρεία και αλλάζει το τηλέφωνο ;;

Η οθόνη παρουσιάζει "κιτρίνισμα" έχοντας απενεργοποιημένες και τις 3 λειτουργίες True Tone, Night Shift, Auto Brightness. Το κατάλαβα εξαρχής μόλις το κράτησα στο χέρι αλλά έκανα και συγκριση με το iPhone XS Max που έχω. Οι διαφορά είναι εμφανής και είναι όπως στην παρακάτω εικόνα (αυτή την εικόνα την βρήκα στο ιντερνετ, αλλά έτσι είναι και το δικό μου). 

Η apple επίσημα δεν το έχει αναγνωρίσει αλλά όπως έγραψα και στο αρχικό μήνυμα, με καλύπτει η DOA για το έχω λιγότερο από 1 εβδομάδα. Σύμφωνα με την νομοθεσία αν έχεις το κουτί και όλα τα παρελκόμενα, μέσα σε 14 μέρες μπορείς να το επιστρέψεις... Την Τετάρτη θα πάω από το κατάστημα iStorm που το αγόρασα για να δώ τι θα γίνει ακριβώς. Πάντως και στο εξωτερικό έχουν γίνει επιστροφές και αλλαγές αν το ψάξεις και διαβάσεις σχόλια κατόχων.

Untitled.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, jumper12 είπε

Η οθόνη παρουσιάζει "κιτρίνισμα" έχοντας απενεργοποιημένες και τις 3 λειτουργίες True Tone, Night Shift, Auto Brightness. Το κατάλαβα εξαρχής μόλις το κράτησα στο χέρι αλλά έκανα και συγκριση με το iPhone XS Max που έχω. Οι διαφορά είναι εμφανής και είναι όπως στην παρακάτω εικόνα (αυτή την εικόνα την βρήκα στο ιντερνετ, αλλά έτσι είναι και το δικό μου). 

Η apple επίσημα δεν το έχει αναγνωρίσει αλλά όπως έγραψα και στο αρχικό μήνυμα, με καλύπτει η DOA για το έχω λιγότερο από 1 εβδομάδα. Σύμφωνα με την νομοθεσία αν έχεις το κουτί και όλα τα παρελκόμενα, μέσα σε 14 μέρες μπορείς να το επιστρέψεις... Την Τετάρτη θα πάω από το κατάστημα iStorm που το αγόρασα για να δώ τι θα γίνει ακριβώς. Πάντως και στο εξωτερικό έχουν γίνει επιστροφές και αλλαγές αν το ψάξεις και διαβάσεις σχόλια κατόχων.

Untitled.jpg

Μάλιστα .

 Δεν ξέρω δεν έχω το Xs max μου να συγκρίνω αλλά δεν νομίζω όσο είχα και τις δυο συσκευές να παρατήρησα κάτι .

 Αν και είχα το True Tone ανοιχτό και στα δυο .

 Ένα παράδειγμα από μένα όσο μπορεί να φανεί από ένα screen shot όλα απενεργοποιημένα:

 

A38E14B2-0B35-4E59-A9E2-8FAE0536D3CE.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, iced είπε

Και μενα με ενοχλει ΠΟΛΥ το notch ΑΛΛΑ μην ξεχνας οτι κρυβει απο κατω κατι που δεν εχει  υλοποιησει κανενας ακομα...

οποτε ειναι αδικο να συγκρινεις με κινητα των 100€ 
 

Ωραιο το review, ευχαριστουμε @polemikos

Δεν ισχύει αυτό, και η google και η huawei είχαν face authentication με ειδικούς σένσορες απλά το γύρισαν σε δαχτυλικό που λογικά το προτιμούσαν περισσότεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, jumper12 είπε

Η οθόνη παρουσιάζει "κιτρίνισμα" έχοντας απενεργοποιημένες και τις 3 λειτουργίες True Tone, Night Shift, Auto Brightness. Το κατάλαβα εξαρχής μόλις το κράτησα στο χέρι αλλά έκανα και συγκριση με το iPhone XS Max που έχω. Οι διαφορά είναι εμφανής και είναι όπως στην παρακάτω εικόνα (αυτή την εικόνα την βρήκα στο ιντερνετ, αλλά έτσι είναι και το δικό μου). 

Η apple επίσημα δεν το έχει αναγνωρίσει αλλά όπως έγραψα και στο αρχικό μήνυμα, με καλύπτει η DOA για το έχω λιγότερο από 1 εβδομάδα. Σύμφωνα με την νομοθεσία αν έχεις το κουτί και όλα τα παρελκόμενα, μέσα σε 14 μέρες μπορείς να το επιστρέψεις... Την Τετάρτη θα πάω από το κατάστημα iStorm που το αγόρασα για να δώ τι θα γίνει ακριβώς. Πάντως και στο εξωτερικό έχουν γίνει επιστροφές και αλλαγές αν το ψάξεις και διαβάσεις σχόλια κατόχων.

Untitled.jpg

Και εγω εχω το 12 pro max που ξεκιναει με αυτον τον σειριακο αλλα καμια σχεση με αυτο που δειχνεις στην φωτογραφια,εχει μια λιγο ποιο θερμη αποχρωση οταν το εβαλα διπλα διπλα με το xs max αλλα μετα απο λιγο ψαξιμο θα δεις οτι εχει color profil D65,το οποιο ειναι το προφιλ χρωματων που χρησιμοποιουν φωτογραφοι και οσοι ασχολουνται με φωτογραφιες και βιντεο γιατι ειναι το ποιο κοντινο που βλεπεις με το ματι σου.

Οταν πηγα και πειραξα το προφιλ χρωματων μεσα απο την προσβασιμοτητα,το εκανα ποιο ψυχρο,το εβαλα διπλα διπλα με το xs max να το συγκρίνω,και το τοτε το xs max φαινοταν ποιο θερμο το χρωμα του στο λευκο απο το 12 pro max.

Η αληθεια ειναι οτι εμενα με βολευει πολυ αυτο το προφιλ χρωματων που εχει,το ιδιο προφιλ εχω και στην οθονη του pc μου.

Παντως οπως και να εχει ειναι software,με ενα αλλο update μπορει να το αλλαξει το προφιλ και να το κανει ποιο ψυχρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ καλό κινητό, αν βγάλουν το notch και ανοίξουν λίγο το λογισμικό ίσως να επιστρέψω

Στις 30/1/2021 στις 10:25 ΠΜ, iced είπε

Και μενα με ενοχλει ΠΟΛΥ το notch ΑΛΛΑ μην ξεχνας οτι κρυβει απο κατω κατι που δεν εχει  υλοποιησει κανενας ακομα...

οποτε ειναι αδικο να συγκρινεις με κινητα των 100€ 
 

Ωραιο το review, ευχαριστουμε @polemikos

Το Mate 20 είχε καλύτερο face ID πριν 3 χρόνια. Απλά κρύβει οθόνη αυτό το πράγμα και το έβγαλαν. Καλύτερο το δακτυλικό στην οθόνη 

Επεξ/σία από Macosj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Drake27 είπε

Και εγω εχω το 12 pro max που ξεκιναει με αυτον τον σειριακο αλλα καμια σχεση με αυτο που δειχνεις στην φωτογραφια,εχει μια λιγο ποιο θερμη αποχρωση οταν το εβαλα διπλα διπλα με το xs max αλλα μετα απο λιγο ψαξιμο θα δεις οτι εχει color profil D65,το οποιο ειναι το προφιλ χρωματων που χρησιμοποιουν φωτογραφοι και οσοι ασχολουνται με φωτογραφιες και βιντεο γιατι ειναι το ποιο κοντινο που βλεπεις με το ματι σου.

Οταν πηγα και πειραξα το προφιλ χρωματων μεσα απο την προσβασιμοτητα,το εκανα ποιο ψυχρο,το εβαλα διπλα διπλα με το xs max να το συγκρίνω,και το τοτε το xs max φαινοταν ποιο θερμο το χρωμα του στο λευκο απο το 12 pro max.

Η αληθεια ειναι οτι εμενα με βολευει πολυ αυτο το προφιλ χρωματων που εχει,το ιδιο προφιλ εχω και στην οθονη του pc μου.

Παντως οπως και να εχει ειναι software,με ενα αλλο update μπορει να το αλλαξει το προφιλ και να το κανει ποιο ψυχρο. 

Δοκίμασα κι εγώ τις ρυθμίσεις για να το κάνω πιο ψυχρό βάσει κάποιων οδηγιών που κυκλοφορούν. Γίνεται όντως πιο ψυχρό, και ισχύει ότι δίπλα στο XS Max εν τελεί φαίνεται πιο λευκό. Ωστόσο και μόνο το γεγονός ότι δεν έχει φτιαχτεί το πρόβλημα με την αναβάθμιση 14.4 αλλά και βασιζόμενος στο ότι έχει δεχτεί να αλλάξει τηλέφωνα η apple στο εξωτερικό, νομίζω ότι πρόκειται για θέμα στο hardware κάποιων οθονών.

Ίσως να είμαι ο μόνος άτυχος ή απλά είμαι περίεργος και το παρατηρώ δια γυμνού οφθαλμού. Σε κάθε περίπτωση θέλω όταν δίνω τόσα πολλά χρήματα να έχω ένα άψογο κινητό. Πάντως πριν το επιστρέψω θα περάσω από όσα καταστήματα είναι ανοιχτά στην περιοχή μου για να το συγκρίνω και με άλλα iPhones 12 pro max.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jumper12 είπε

Δοκίμασα κι εγώ τις ρυθμίσεις για να το κάνω πιο ψυχρό βάσει κάποιων οδηγιών που κυκλοφορούν. Γίνεται όντως πιο ψυχρό, και ισχύει ότι δίπλα στο XS Max εν τελεί φαίνεται πιο λευκό. Ωστόσο και μόνο το γεγονός ότι δεν έχει φτιαχτεί το πρόβλημα με την αναβάθμιση 14.4 αλλά και βασιζόμενος στο ότι έχει δεχτεί να αλλάξει τηλέφωνα η apple στο εξωτερικό, νομίζω ότι πρόκειται για θέμα στο hardware κάποιων οθονών.

Ίσως να είμαι ο μόνος άτυχος ή απλά είμαι περίεργος και το παρατηρώ δια γυμνού οφθαλμού. Σε κάθε περίπτωση θέλω όταν δίνω τόσα πολλά χρήματα να έχω ένα άψογο κινητό. Πάντως πριν το επιστρέψω θα περάσω από όσα καταστήματα είναι ανοιχτά στην περιοχή μου για να το συγκρίνω και με άλλα iPhones 12 pro max.

Α εσυ το βλέπεις απευθείας την διαφορά με γυμνό μάτι χωρίς κάτι να συγκρίνεις?!

Εμενα ούτε καν που φαίνεται,έπρεπε να το βάλω δίπλα δίπλα και πάλι δεν ήταν τίποτα σε σχέση με την εικόνα που έβαλες,λόγο ποιο θερμό χρωμα,τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

I άτοχος iphone 11 pro -pro max .. πήγα στο,12 μίνι 12 απλό 12 pro max 12 pro ..

Η apple φέτος νομίζω ότι δεν τα πήγε καθόλου καλά ούτε στις κάμερες ,θολώνει παρά πολύ και σε φωτό και σε βίντεο  .. ούτε  στην μπαταρία που την ρουφάει  ...ξαναγύρισα στο 11 pro που η κάμερα την ημέρα υπερτερεί ,το 12 έχει καλύτερο σταθεροποιητή αλλά πιο καθαρή εικόνα έχει το 11 pro ..pro max.

Για όσους έχουν 11 να μείνουν εκεί .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω κατι ωραιες θηκες με προστασια καμερας πενα

Γενικα το κινητο αξιζει βαλτε του κατι καλο σε θηκη και καμερα παιδια γιατι προσεξεχουν πολλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2021 στις 6:19 ΜΜ, enwsiths είπε

Κάτοχος 12 pro max εδώ. Δυστυχώς είναι αλήθεια, πράγμα που εγώ είχα παρατηρήσει από τα 11άρια.

Υπάρχει περίπτωση να γνωρίζει κάποιος πού οφείλεται και πώς εξαλείφεται (όσο το δυνατόν περισσότερο) αυτό το φαινόμενο (και σε άλλες συσκευές); Μπορούμε να «παίξουμε» με τις ρυθμίσεις της κάμερας ώστε να μειωθεί;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεχνικές λεπτομέρειες δεν ξέρω, αλλά έτσι όπως περνάει το νυχτερινό φως στους τρεις φακούς και δημιουργεί τρία (μπλε-πράσινου χρώματος) σημάδια και στο βίντεο και στις φώτο. Εγώ παίζω με τις γωνίες που μπαίνει το φως στους φακούς και προσπαθώ να το εξαλείψω στις φώτο. Στο βίντεο δεν μπορώ να το ξέρω από πριν γιατί τραβάς εκείνη την ώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ChrisN.S. είπε

Σώπα τι μας λες αλήθεια; δίδαξέ μας

https://link.springer.com/referenceworkentry/10.1007%2F978-0-387-31439-6_481

Το υφάκι σου αλλού....άντε μπράβο.

9 ώρες πριν, ChrisN.S. είπε

Σώπα τι μας λες αλήθεια; δίδαξέ μας

https://link.springer.com/referenceworkentry/10.1007%2F978-0-387-31439-6_481

Το υφάκι σου αλλού...άντε μπράβο.μπορείς να γράψεις απλά ότι είμαι λάθος με το λινκ από κάτω.εξυπνάκια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εδωσα γιατι μολις επαιζα 10-15 λεπτα καποιο "βαρυ" παιχνιδι, μου χαμήλωνε στη μεση τη φωτεινοτητα και την κλειδωνε κιολας και δε μπορουσα να επεμβω εαν δεν κρυωνε. Το ιδιο και με ληψη βιντεο μετα απο καποια ωρα.  Δε μπορουσε να ειναι αποδεκτο αυτο (για μενα) για ενα τηλ του ενάμιση χιλιάρικου. Ανέχτηκα που αφαίρεσαν τα ακουστικά, ανέχτηκα που αφαίρεσαν και το φορτιστή αλλα να μου κλειδώνει και τη φωτεινοτητα, ηταν η σταγονα που ξεχείλισε το ποτήρι για μενα.
Γνωρίζει καποιο (εμπειρο με ios) μελος εαν εχει αλλαξει αυτο στο 14.4 ή σε κάποια beta του 14.5?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...