Προς το περιεχόμενο

Μετάβαση ιστοσελίδας από Litespeed WS σε Nginx της TopHost


definitio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθειά σας ή/και τη συμβουλή σας

Έχω αναλάβει να φτιάξω μια ιστοσελίδα για το γραφείο συγγενικού προσώπου.

Η δοκιμαστική ιστοσελίδα έγινε σε υποφάκελο της δικής μου ιστοσελίδας, που βασίζεται σε Litespeed Web Server (CloudLinux, Cpanel) παρόχου της Βρετανίας, αλλά η επίσημη ιστοσελίδα θα φιλοξενηθεί στην ελληνικό πάροχο TopHost, που βασίζεται σε Nginx (Plesk)...

...για την ακρίβεια, έχει κάποιες επιλογές στο Plesk για την εκτέλεση της PHP:

  • "εφαρμογή FPM εξυπηρετείται από nginx" 
  • "εφαρμογή FPM εξυπηρετείται από Apache"
  • "εφαρμογή fastcgi εξυπηρετείται από Apache"

Απ' ό,τι γνωρίζω σε Nginx δε λειτουργούν αρχεία htaccess και θέλει μετατροπή, γεγονός που με προβληματίζει καθώς σκόπευα με το πρόσθετο Duplicator να κάνω το migration της ιστοσελίδας από τον ένα πάροχο στον άλλο, και πλέον φοβάμαι πως θα συναντήσω προβλήματα, ενώ χρησιμοποιώ πρόσθετα (WP Total Cache + BPS Security) που χρησιμοποιούν htaccess, δλδ εισάγουν νέο κώδικα στα υπάρχοντα htaccess και έχουν δημιουργήσει περισσότερα νέα τέτοια αρχεία

Ένα θέμα είναι η συμβατότητα, αλλά και η δική μου δυνατότητα (ή μάλλον η έλλειψή της) να διαχεριιστώ τη σελίδα στο νέο περιβάλλον.

Πέρα από αυτό, όμως, αυτό που με ενδιαφέρει είναι η καλύτερη δυνατή απόδοση, παρότι η ιστοσελίδα είναι single/landing page, η οποία όμως έχει αρκετές φωτογραφίες (10 μέσω της ιστοσελίδας και άλλες 10 σε thumbnail από Flickr).

Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής

1) Ποιά από τις άνωθεν επιλογές εξασφαλίζει τη καλύτερη απόδοση, Nginx, FastCGI+Apache, ή Apache;

2) Πώς, με ποιές ρυθμίσεις, μπορεί να εξασφαλιστεί η καλύτερη συμβατότητα κατά τη μεταφορά στη Top.Host (πχ να απεγκαταστήσω τα μη βασικά πρόσθετα, άλλες ρυθμίσεις) ;

3) - ΑΝ η καλύτερη απόδοση εξασφαλίζεται μέσω Nginx και
- ΑΝ δεν εξασφαλίζεται συμβατότητα κατά την επαναφορά ιστοσελίδας που χρησιμοποιεί αρχεία .htaccess,
θα προτείνατε να χτιστεί ξανα η ιστοσελίδα από την αρχή στο νέο σέρβερ ;

4) Θα αποφύγω πιθανούς μπελάδες αν πιάσω να φτιάξω την ιστοσελίδα από το 0 στο νέο σέρβερ, ακόμη κι αν δεν επιλέξω Nginx;

5) Υπάρχουν άλλα πιθανά προβλήματα που θα χρειαστεί να αντιμετωπίσω, και τί θα μπορούσα να κάνω προληπτικά, κατά τη προετοιμασία;

 

Ευχαριστώ

 

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για αρχή θα επέλεγα στο plesk fpm Apache για να μην υπάρξουν θέματα λόγω htaccess.

Αν η κίνηση της σελίδας είναι μικρή, δεν πρόκειται να δεις κάποια ουσιαστική διαφορά στην αλλαγή από Apache σε NGINX.

Ανά πάσα στιγμή μπορείς να το αλλάξεις, instant είναι η αλλαγή και βλέπεις αν είναι όλα οκ η όχι. 99% δεν θα υπάρξει πρόβλημα. 

Δεν χρειάζεται κάποιο plug-in για τη μεταφορά. Το plesk έχει δικό του migrator ο οποίος και λειτουργεί εξαιρετικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Αυτό επέλεγα κι εγώ τελικά εν τω μεταξύ, με λίγο παραπάνω διάβασμα.

Οι επιδόσεις είναι πάντως λίγο πιο κάτω από αυτές που έβλεπα στον Litespeed WS

Εκ προεπιλογής ήταν επιλεγμένη η ρύθμιση εξυπηρέτησης των στατικών αρχείων από τον nginx (css, media κτλ) και των υπολοίπων από τον apache...
...όμως όταν δοκιμάζω την ιστοσελίδα σε υπηρεσίες βαθμολόγησης φαίνεται σαν να μην υπάρχει caching, δεν αναφέρεται κανένα TTL...

Στο htaccess έχω ακόμη τις ρυθμίσεις για caching των στατικών αρχείων, που προφανώς τώρα αγνοούνται...

Δεν ξέρω αν για κάποιο λόγο δεν αναγνωρίζονται οι ρυθμίσεις nginx από τις υπηρεσίες αυτές...στην επαναφόρτωση ο χρόνος είναι πολύ μικρότερος, αλλά δεν ξέρω αν το γεγονός ότι δεν "διαβάζονται" οι ρυθμίσεις αποτρέπει το αποδοτικότερο caching της ιστοσελίδας.

Το Migration το έκανα με το εξαιρετικό Duplicator...ήθελα μόνο τις βάσεις δεδομένων και τα αρχεία, μαζί με την αυτόματη αλλαγή όλων των συντομεύσεων, ώστε να ταιριάζουν στο νέο domain...

Ποιό εργαλείο, μέσα από το Plesk, κάνει αυτή τη δουλειά;

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...