Προς το περιεχόμενο

Το iPhone 13 θα διαθέτει αισθητήρα ανάγνωσης δακτυλικών αποτυπωμάτων κάτω από την οθόνη


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Μάλιστα .

 Εσυ λοιπόν χαίρεσαι που ξεκλειδώνεις το τηλέφωνο μέσα στην τσέπη του παντελονιού έτσι για το γαμωτο .

 Εγώ όταν το ξεκλειδώνω αναγκαστικά το κοιτάω γιατί .. γιατί πρέπει να το κοιτάξω γιατί το χρειάζομαι !

 Ρε παιδιά σκέφτεστε και γράφετε η απλά γράφετε για να γράφετε ;;

 Επίσης μόνο και μόνο που γράφεις πως πρέπει να σημαδέψει κάποιος για να βρει το στόχο εμένα με αποτρέπει ..

 Εγώ οταν πιάνω το τηλέφωνο γιατί το χρειάζομαι είναι ξεκλείδωτο έτοιμο προς χρήση .

Απλά έχεις συνηθίσει κάτι κι εγώ έχω συνηθίσει κάτι άλλο

Δεν σημαίνει ότι κάτι από τα δύο είναι περισσότερο ή λιγότερο ιδανικό. καλό είναι όμως να έχεις τις επιλογές σου και αυτό είναι κάτι που η apple συνήθως δεν σου δίνει

Σε android κι εγώ χρησιμοποιώ ξεκλείδωμα με πρόσωπο ανάλογα την περίσταση (σε απόλυτο σκοτάδι γίνεται αρκετά αναξιόπιστο γιατί δεν είναι εξίσου εξελιγμένο αλλά στις περισσότερες των περιπτώσεων δουλεύει απροβληματιστα) κάποιες φορές όμως με βολεύει ο αισθητήρας.

Το θέμα είναι πως όποια επιλογή γίνεται να έχω στο βαθμό που μπορώ η συσκευή μου θα μου τη δώσει. Η apple δεν το κάνει αυτό.

Δηλαδή πιστεύεις ότι αν μπει αποτύπωμα δεν θα το χρησιμοποιεί κάνεις γιατί προσωπικά έχω πολύ διαφορετική άποψη. Το σωστό είναι να υπάρχει επιλογή ειδικά όταν δίνεις ένα σκασμό χρήματα.

Αυτό με τον κοβιντ είναι να χαμε να λέγαμε, απλά τώρα αποφάσισαν να το βάλουν γιατί είναι γαμώ τις δυνατότητες και είναι ουσιαστικό μειονέκτημα να μην υπάρχει στα πιο premium κινητά. 

Δεν έχει νόημα να προσπαθείς να με πείσεις για το face unlock, δεν έχω κάτι κατά του face unlock. Όμως και το αποτύπωμα καλό είναι να υπάρχει.

Δέχομαι ότι η apple δεν ήθελε να το βάλει στην πλάτη (αν και υπάρχει και η λύση στο power button) και στα android που το είχαν ή το έχουν στη πλάτη μια βλακεία και μισή ήταν και είναι (βέβαια καλύτερα από το τίποτα) και δέχομαι με χαρά ότι αποφάσισαν έστω και με το πάσο τους να ξεφορτωθούν τα bezel.

Αλλά ένας αισθητήρας κάτω από την οθόνη καλό και σωστό είναι να υπάρχει.εκει ανήκει και εκεί θα ανήκει για αρκετά χρόνια ακόμη

 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 229
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Απλά έχεις συνηθίσει κάτι κι εγώ έχω συνηθίσει κάτι άλλο

Δεν σημαίνει ότι κάτι από τα δύο είναι περισσότερο ή λιγότερο ιδανικό. καλό είναι όμως να έχεις τις επιλογές σου και αυτό είναι κάτι που η apple συνήθως δεν σου δίνει

Σε android κι εγώ χρησιμοποιώ ξεκλείδωμα με πρόσωπο ανάλογα την περίσταση (σε απόλυτο σκοτάδι γίνεται αρκετά αναξιόπιστο γιατί δεν είναι εξίσου εξελιγμένο αλλά στις περισσότερες των περιπτώσεων δουλεύει απροβληματιστα) κάποιες φορές με βολεύει ο αισθητήρας.

Το θέμα είναι πως οποία επιλογή γίνεται να έχω στο βαθμό που μπορώ η συσκευή μου θα μου τη δώσει. Η apple δεν το κάνει αυτό.

Δηλαδή πιστεύεις ότι αν μπει αποτύπωμα δεν θα το χρησιμοποιεί κάνεις γιατί προσωπικά έχω πολύ διαφορετική άποψη. Το σωστό είναι να υπάρχει επιλογή ειδικά όταν δίνεις ένα σκασμό χρήματα.

Αυτό με τον κοβιντ είναι να χαμε να λέγαμε, απλά τώρα αποφάσισαν να το βάλουν γιατί είναι γαμώ τις δυνατότητες και είναι ουσιαστικό μειονέκτημα να μην υπάρχει στα πιο premium κινητά. 

Δεν έχει νόημα να προσπαθείς να με πείσεις για το face unlock, δεν έχω κάτι κατά του face unlock. Όμως και το αποτύπωμα καλό είναι να υπάρχει.

Δέχομαι ότι η apple δεν ήθελε να το βάλει στην πλάτη (αν και υπάρχει και η λύση στο power button) και στα android που το είχαν ή το έχουν στη πλάτη μια βλακεία και μισή ήταν και είναι (βέβαια καλύτερα από το τίποτα) και δέχομαι με χαρά ότι αποφάσισαν έστω και με το πάσο τους να ξεφορτωθούν τα bezel.

Αλλά ένας αισθητήρας κάτω από την οθόνη καλό και σωστό είναι να υπάρχει.εκει ανήκει και εκεί θα ανήκει για αρκετά χρόνια ακόμη

 

Συμφωνώ σχεδόν στα πάντα .

 Παντού γράφω πως είναι καλοδεχούμενος !

ΔΕΝ μπορώ να δεχτώ την ειρωνία όμως και καλά «τώρα το θυμήθηκε» , « εμείς το έχουμε δυο χρόνια», «innovation» κτλ που γράφονται .

 Μια χαρά τρόπο είχαμε και έχουμε που ξεκλειδώνει το τηλέφωνο σε όλες τις συνθήκες πλην (μάσκας) 

 Από κει και πέρα Ξανά γράφω ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΟΣ 

Μόλις τώρα, Chris_BMW είπε

Αυτό με τον κοβιντ είναι να χαμε να λέγαμε, απλά τώρα αποφάσισαν να το βάλουν γιατί είναι γαμώ τις δυνατότητες και είναι ουσιαστικό μειονέκτημα να μην υπάρχει στα πιο premium κινητά. 

Το έγραψα πιο πάνω σε ένα σχόλιο μου .

 Την βόλεψε την Apple ο Covid-19 γιατί δεν θα χρειαστεί να παραδεχτεί ποτέ ότι το 17 η τεχνολογία ΓΙΑΥΤΟΥΣ δεν ήταν έτοιμη .

 Και όταν λέω γιαυτους εννοώ για τα στάνταρ της 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ το Face ID κορυφαίο τεχνολογικά αλλά εμένα δεν με βόλεψε καθόλου. Δεν ήταν λόγος που έφυγα από τα iPhone, αλλά σίγουρα ένας από τους λόγους που δεν επέστρεψα. Αν υπάρχει και η επιλογή του Touch, θα το ξανασκεφτόμουν. 

Εντάξει, τραγικό να λέμε ότι η Apple θα το βάλει τώρα επειδή τώρα μπόρεσε. Άλλοι ήταν οι λόγοι (δυστυχώς για μένα). 

Πάντως το Touch ID στις παλιές συσκευές ήταν αρκετά αργό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chrisito είπε

Θεωρείς δλδ πως αγοράζεις από μια εταιρεία που σέβεται τον καταναλωτή και σφάζεται για να σου δώσει εσένα το καλύτερο;

Ρε μπρο δεν το βρίσκω 🤣. Κάντο μια παράθεση εδώ.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/762676-το-iphone-13-θα-διαθέτει-αισθητήρα-ανάγνωσης-δακτυλικών-αποτυπωμάτων-κάτω-από-την-οθόνη/?do=findComment&comment=58441077

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Black Demis είπε

μπορει συνήθως να γράφουν εδώ μα...ς αλλά τώρα εχουν δίκαιο

ειχα s10 (το απλό) το έδωσα λόγο μπαταρίας μετα πήγα στο p30 pro το έδωσα όταν μετά το update την ξέσκισαν την camera τώρα ειμαι με το Oppo Find X2 Pro και τα τρία κινιτα εχουν fingrprint undar display καπου στο ενδιάμεσο είχα το honor 20 pro για κάνα μήνα (δαχτυλικό πλάγια)

 

ΜΕΡΑ ΜΕ ΝΥΧΤΑ η απόκριση του απλού δαχτυλικού στα πλάγια (που δουλεύει με ταχύτητα του φωτός και όπως και να το πατήσεις) σε σχέση με τα άλλα 3 (κάποια λίγο χειρότερα κάποια λίγο καλύτερα) που ειναι και ποιο αργά και θελουν μεγαλύτερη ακρίβεια στο πως βαζεις δάχτυλο κλπ

 

αν η apple όντος καταφέρει να έχει under screen fingerprint με ταχύτητα και ακρίβεια του κλασσικού απο μένα respect

Ναι έχεις δίκαιο. Η διαφορά δεν ειναι τεράστια ειναι γυρω στο δευτερόλεπτο αλλά ειναι αισθητη. Αλλά και πάλι για εμένα που είμαι στα 30 δεν θεωρώ ότι το 1 δευτερολεπτο θα μου αλλάξει την ποιότητα ζωής. Άλλα όταν βρεθώ έξω και θα θέλω να κάνω μια εκτύπωση με bluetooth ή wifi και δεν θα μπορώ ε τότε ναι αυτό θα με επιρεάσει (αν συμβαίνει ακόμα κάτι τέτοιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, koutsis είπε

Δεν ξέρω τι κάνει το mi αλλά το Samsung note 10 ( κινητό 900€) πολλές φορές δεν δούλευε και ακόμα περισσότερες αργούσε υπερβολικά να το διαβάσει.

Κια εσύ έχεις ως παράδειγμα το χειρότερο μακράν αισθητήρα της Samsung. Όσο και αν σου φαίνεται περίεργο και ένα xiaomi των 200 ευρώ καλύτερο αισθητήρα έχει. Αυτό δοκιμασμένο. Ειδικά η Huawei σε αυτά είναι κορυφή, ποτε δεν είχα προβλήματα αναγνώρισης και όλη η διαδικασία γίνεται ακαριαία. Επίσης γιατί κάνετε σαν παιδάκια Android vs ios? Ο καθένας όπως βολεύεται. Τα τεχνικά χαρακτηριστικά δεν έχουν μεγάλη σημασία, αν ήταν έτσι το iPhone με 4GB RAM έπρεπε να θεωρείται σαβούρα μπροστά στα 12 GB των note εδώ και τόσα χρόνια 

Επεξ/σία από Macosj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Chrisito είπε

Ναι έχεις δίκαιο. Η διαφορά δεν ειναι τεράστια ειναι γυρω στο δευτερόλεπτο αλλά ειναι αισθητη. Αλλά και πάλι για εμένα που είμαι στα 30 δεν θεωρώ ότι το 1 δευτερολεπτο θα μου αλλάξει την ποιότητα ζωής. Άλλα όταν βρεθώ έξω και θα θέλω να κάνω μια εκτύπωση με bluetooth ή wifi και δεν θα μπορώ ε τότε ναι αυτό θα με επιρεάσει (αν συμβαίνει ακόμα κάτι τέτοιο)

όταν εχεις δουλέψει το κλασσικό το onscreen φαινεται χάλια (ειδικά όταν κάνεις την κλασσική κίνηση να ξεκλειδώσει και βιάζεσαι και τρως τα μούτρα σου)
για εκτύπωση όταν λες? να φανταστώ για iphone λες τελευταια φορά που εχω δουλέψει ένα 11 pro max εκτύπωνε με wifi

εγώ πάντως για έναν και μοναδικό λόγο περιμένω να κάνει apple under display fingerprint scanner
αν καταφερει και κάνει να δουλέψει το under display fingeprint σαν το συμβατικό θα τρεξουν όλοι να το κανουν και αυτοί (είτε με αντιγραφή είτε το έχουν έτοιμο και δεν βάζουν δεν έχει σημασία) αλλά θα το κανουν ετσι επιτελούς στης android ναυαρχίδες θα μπει ένας φυσιολογικός fingerprint (πάντως με μεγάλη λύπηση μπορώ να πω ότι το face id δεν προχώρησε στο android μπήκε μόνο στα huawei mate series και κανείς άλλος δεν το έβαλε λόγο κόστους)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Black Demis είπε

όταν εχεις δουλέψει το κλασσικό το onscreen φαινεται χάλια (ειδικά όταν κάνεις την κλασσική κίνηση να ξεκλειδώσει και βιάζεσαι και τρως τα μούτρα σου)
για εκτύπωση όταν λες? να φανταστώ για iphone λες τελευταια φορά που εχω δουλέψει ένα 11 pro max εκτύπωνε με wifi

εγώ πάντως για έναν και μοναδικό λόγο περιμένω να κάνει apple under display fingerprint scanner
αν καταφερει και κάνει να δουλέψει το under display fingeprint σαν το συμβατικό θα τρεξουν όλοι να το κανουν και αυτοί (είτε με αντιγραφή είτε το έχουν έτοιμο και δεν βάζουν δεν έχει σημασία) αλλά θα το κανουν ετσι επιτελούς στης android ναυαρχίδες θα μπει ένας φυσιολογικός fingerprint (πάντως με μεγάλη λύπηση μπορώ να πω ότι το face id δεν προχώρησε στο android μπήκε μόνο στα huawei mate series και κανείς άλλος δεν το έβαλε λόγο κόστους)

Εγώ iphone είχα πάρει μόνο το 6 και αυτό γιατι η σχεδίασή του ήταν ουαου για την εποχη. Η κάμερα κομπλέ αλλά απο τα υπολοιπα βράστα. Το κράτησα λιγους μηνες και το εστειλα. Καλο λειτουργικο πιστεύω ακόμα κορυφαίο αλλά τέρμα κλειδωμένο ρε φιλε΄. Δεν κανει για εμένα. Μιλαμε ήθελα να συνδέσω bluetooth smart tv των 700 ευρώ και δεν μπορούσα. Ουτε αρχεια, ουτε μουσική. Οχι ρε φιλε θέλω εναν υπολογιστη τσέπης να μου λύνει τα χέρια όχι να με περιορίζει. Στην δουλειά μου όλοι εχουν iphone εκτός από εμενα. Ειμαι ο μόνος που περνάω αρχεια έγγραφα και εκτυπώνω στο λεπτο. Οι αλλοι αναγκάστηκαν να πάρουν και macbook και ipad κια τρέχα γύρευε. Η apple πρεπει επιτέλους να το κανει πιο φιλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, koutsis είπε

Κι εγώ όπως είπα πιο πάνω είχα samsung note 10 plus και η γυναίκα μου s10 και δεν πιάνει πάντα και αμέσως. Πολλές φορές χρειάζεται να βάλεις το δάχτυλο δεύτερη φορά και καθυστερεί και πολύ...

ρε μπρο...μας κολασες...

στην ιδια προταση γυναικα, δαχτυλα και δεν αναβει με την πρωτη.

.....χιουμορ ε, μην παρεξηγηθουμε.

😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Chrisito είπε

Στην δουλειά μου όλοι εχουν iphone εκτός από εμενα. Ειμαι ο μόνος που περνάω αρχεια έγγραφα και εκτυπώνω στο λεπτο.

μηπως για αυτο δεν παιρνουν?

σου λεει θα ερθει ο chrisito με το ουαο κινητο του στο 5λεπτο τα εχει ολα ετοιμα.

οποτε εμεις αραλικα...😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, AtiX είπε

Βρες μου ένα...

https://www.you.gr/tilefonia-tablets/smartphones-ana-brand/ola-ta-smartphones/smartphone-apple-iphone-11-6-1-256gb-4gb-white-(1)?source=referrals&ref=bestprice.gr

 

Το χιλιάρικο παράδειγμα είναι. 

Και 600 και 800 να κάνει δεν είναι αστείο πόσο 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...