Προς το περιεχόμενο

GPU για 4Κ, οχι gaming.


lary7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω στο pc μια quadro με 1 giga ram. Η χρήση είναι office πολλα tabs και σχεδιαστικά προγράμματα με λίγο 3d. Στο τωρινό σύστημα με Α8-6600Κ και 2Κ οθόνη βλέπω να ζορίζεται αρκετά και το 1g μνημης της καρτας να εξαντλείται αμεσα. Έπεσε στα χέρια μου μια οθόνη 4Κ 27ρα και θέλω να την δοκιμάσω και λέω να αλλάξω κάρτα.

Το ερώτημα είναι, μια RX550 2giga με DP θα με καλύψει, το 3D κομμάτι δεν με προβληματίζει γιατί υπάρχουν τρόπου να ελαφρύνεις ενα μοντέλο, αλλά στο browsing τώρα δεν παλεύεται και σκέφτομαι αν τα 2giga θα είναι αρκετά για 4Κ ή να δώ για 4giga. Με τις κάρτες στον θεο δεν θέλω να ξοδευτώ πολύ γιατί συντομα θα παω σε ολική αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρατα τα και κάνε αναβάθμιση οταν μπορέσεις, εκτος αν δε παλεύεται καθόλου. Η rx550 4gb μπορεί να κάνει "ελαφριά" πράγματα και σε 3d και video editing. Υποστηρίζει ανάλυση λιγο μεγαλύτερη απο 4κ, δε την εχω δει ποτε σε 4κ οθόνη να δω πως τρεχει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε θέλω κάτι άμεσα γιατι είναι κρίμα να κάθεται η οθόνη. Το " ελαφρια" πιστεύω θα την παλέψω, το ερώτημα είναι αν τα +2giga χρειάζονται όντος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό είναι να τα εχεις, αναλογα βέβαια με τις εργασίες σου.
2 γενικά είναι λιγα.
Κανένα φίλο να σου δανείσει τίποτα δεν έχεις?
Αμαρτία ειναι να τα σκασεις. και 50-60 να ναι, μπορουν να μπουν στο budget της τελικής

Ποιο καλά σε συμφέρει να παρεις κατι καλύτερο (τετοια ώρα, τετοια λόγια βεβαια) να το έχεις και εφεδρικό.


 

Αναφορά σε κείμενο

 



 

Επεξ/σία από Shadow Explorer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα σε 6 μήνες θα πάω σε Ryzen 5 οπότε θα βασιστώ σε αυτό για τα γραφικά 4κ ενδεχομένως χωρίς ξεχωριστή gpu. Τώρα βλέπω και την GT1030 funless, και αυτή δείχνει ενδιαφέρουσα περίπτωση για τα δεδομένα μου, και και εκει αναγκαστικα με 2γιγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...