Προς το περιεχόμενο

Δικτυο windows 10 pro windows 10 home windows xp professional sp3


thelos257

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σας εχω τρεις υπολογιστες στο σπιτι ο ενας ειναι παλιος αρχαιος με τα windows xp professional sp3 και οι δυο υπολογιστες ειναι νεοι ο ενας τρεχει τα windows 10 professional και ο αλλος τα windows 10 home edition. Θα ηθελα να μπορω μεσα στο δικτυο να βλεπω ολους τους υπολογιστες και να εχω προσβαση στα αρχεια στους φακελους τους κλπ. Ποιες σωστες ομως ρυθμισεις χρειαζονται μεσα στο κεντρο δικτυου και κοινης χρησης ;
 

1.PNG.f019f30e3c43465d08a344a80fd64b06.PNG

 

2.PNG.5fce90510f49165dee292b43b6135f72.PNG

 

3.PNG.297f3fa60320d7e7e372209914ea23a6.PNG

 

Ειναι σωστες αυτες οι ρυθμισεις στα windows 10 professional ; τις ιδιες εχω και στα windows 10 home. Αν οχι τοτε ποιες ρυθμισεις θα πρεπει να αλλαξω ;
Επισης κατι τελευταιο πως μπορω να βαλω και τον υπολογιστη με τα windows xp professional sp3 στο δικτυο αυτο ;
Οι δυο υπολογιστες ειναι με συρμα efernet και ο αλλος ασυρματος με wifi (windows 10 home)

Επεξ/σία από thelos257
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 προσωπικά έχω κλείσει κάποια από αυτά...

α) τα xp ποτέ δεν τα πήγαιναν καλα με τα 10άρια και 128bit.

β) ποτέ, μα ποτέ δεν άνοιξα το network και να μου εμφανίσει ΟΛΟΥΣ τους Η/Υ και όλους τους φακέλλους. αν κάνεις διπλό κλικ κάνει 1 ώρα να διαβάσει περιεχόμενα.

τελικά το πήρα απόφαση και τα έκανα mapped networked ΟΛΑ.

γ) έχεις απενεργοποιήσει τον κωδικό είδα. σε κάθε μεγάλο update να ξέρεις, η μαμα μαικροσοφτ θα στο αλλάζει επειδή έτσι της αρέσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, thelos257 είπε

Ειναι σωστες αυτες οι ρυθμισεις στα windows 10 professional ; τις ιδιες εχω και στα windows 10 home. Αν οχι τοτε ποιες ρυθμισεις θα πρεπει να αλλαξω ;

Πριν αρχίσεις τις ρυθμίσεις θα πρέπει να σιγουρευτείς ότι και τα τρία είναι στην ίδια ομάδα εργασίας. Πάτα WINDOWS+R (για εκτέλεση) και δώσε
SystemPropertiesComputerName

Θα δεις κάτω από το όνομα υπολογιστή σε ποια ομ΄δα εργασίας είναι. Αν κάποιο είναι σε άλλη ομάδα ένταξε το στην ομάδα με τα υπόλοιπα πατώντας Αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, micos000 είπε

Πριν αρχίσεις τις ρυθμίσεις θα πρέπει να σιγουρευτείς ότι και τα τρία είναι στην ίδια ομάδα εργασίας. Πάτα WINDOWS+R (για εκτέλεση) και δώσε
SystemPropertiesComputerName

Θα δεις κάτω από το όνομα υπολογιστή σε ποια ομ΄δα εργασίας είναι. Αν κάποιο είναι σε άλλη ομάδα ένταξε το στην ομάδα με τα υπόλοιπα πατώντας Αλλαγή.

Το εκανα στην ιδια ομαδα WORKGROUP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το να δεις τα 10άρια μεταξύ τους, άντε καλά. Τα xp από τα 10άρια, άντε κι αυτό. Τα 10άρια από τα xp δεν ξέρω αν καταφέρεις να δεις.

Εγώ στα λάπτοπ που έχω με 10άρια, αφού κάνω κοινόχρηστο τον φάκελο, τον βλέπω μετά με \\pcname\sharename και όταν ζητήσει κωδικούς βάζω τα στοιχεία του χρήστη που έχω στο λάπτοπ που θέλω να δω. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να έχεις χρήστη με κωδικό στα 10άρια. Ένα άλλο που κάνω στο γραφείο είναι ότι έχω τον λογαριασμό μου σε όλα τα pc και όταν συνδέομαι σε κάποιο δεν χρειάζεται να δώσω κωδικούς γιατί έχω ορίσει τα shares να είναι κοινόχρηστα με τον χρήστη μου (αυτό σε domain, δεν το έχω δοκιμάσει σε απλό home group).

Στα xp τώρα, δεν ξέρω πως θα τα καταφέρεις. Ίσως να χρειαστεί να κάνεις κει εκεί χρήστη με κωδικούς και να ενεργοποιήσεις το smb1.0 στα 10άρια.

spacer.png

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2021 στις 12:21 ΠΜ, micos000 είπε

Το να δεις τα 10άρια μεταξύ τους, άντε καλά. Τα xp από τα 10άρια, άντε κι αυτό. Τα 10άρια από τα xp δεν ξέρω αν καταφέρεις να δεις.

Εγώ στα λάπτοπ που έχω με 10άρια, αφού κάνω κοινόχρηστο τον φάκελο, τον βλέπω μετά με \\pcname\sharename και όταν ζητήσει κωδικούς βάζω τα στοιχεία του χρήστη που έχω στο λάπτοπ που θέλω να δω. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να έχεις χρήστη με κωδικό στα 10άρια. Ένα άλλο που κάνω στο γραφείο είναι ότι έχω τον λογαριασμό μου σε όλα τα pc και όταν συνδέομαι σε κάποιο δεν χρειάζεται να δώσω κωδικούς γιατί έχω ορίσει τα shares να είναι κοινόχρηστα με τον χρήστη μου (αυτό σε domain, δεν το έχω δοκιμάσει σε απλό home group).

Στα xp τώρα, δεν ξέρω πως θα τα καταφέρεις. Ίσως να χρειαστεί να κάνεις κει εκεί χρήστη με κωδικούς και να ενεργοποιήσεις το smb1.0 στα 10άρια.

spacer.png

Και εκτός Domain ισχύουν όσα αναφέρεις παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2021 στις 12:21 ΠΜ, micos000 είπε

Το να δεις τα 10άρια μεταξύ τους, άντε καλά. Τα xp από τα 10άρια, άντε κι αυτό. Τα 10άρια από τα xp δεν ξέρω αν καταφέρεις να δεις.

Εγώ στα λάπτοπ που έχω με 10άρια, αφού κάνω κοινόχρηστο τον φάκελο, τον βλέπω μετά με \\pcname\sharename και όταν ζητήσει κωδικούς βάζω τα στοιχεία του χρήστη που έχω στο λάπτοπ που θέλω να δω. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να έχεις χρήστη με κωδικό στα 10άρια. Ένα άλλο που κάνω στο γραφείο είναι ότι έχω τον λογαριασμό μου σε όλα τα pc και όταν συνδέομαι σε κάποιο δεν χρειάζεται να δώσω κωδικούς γιατί έχω ορίσει τα shares να είναι κοινόχρηστα με τον χρήστη μου (αυτό σε domain, δεν το έχω δοκιμάσει σε απλό home group).

Στα xp τώρα, δεν ξέρω πως θα τα καταφέρεις. Ίσως να χρειαστεί να κάνεις κει εκεί χρήστη με κωδικούς και να ενεργοποιήσεις το smb1.0 στα 10άρια.

spacer.png

Καλημερα θα το κοιταξω και αυτο να σαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...