Προς το περιεχόμενο

πιστωτικες καρτες και τοκοι


margarita2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολη την παρεα.. ηθελα να ρωτησω πως ακριβως μπαινει τοκος στις πιστωτικες καρτες; θα μου πειτε γιατι δεν ρωτας την τραπεζα, αλλα οσες φορες ρωτησα πηρα και αλλη απαντηση. φανταστειτε οτι μου ειπαν πως αν πληρωσω την ελαχιστη καταβολη δεν πληρωνω τοκους😳 ηθελα λοιπον π.χ για ενα ποσο των 500 ευρω απο το οποιο ομως εχει πληρωθει ενα μερος του και εχει μεινει ανεξοφλητο ενα ποσο των 200ευρω, πως μπορω να υπολογισω τους τοκους που θα πληρωσω;

ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, margarita2 είπε

καλησπερα σε ολη την παρεα.. ηθελα να ρωτησω πως ακριβως μπαινει τοκος στις πιστωτικες καρτες; θα μου πειτε γιατι δεν ρωτας την τραπεζα, αλλα οσες φορες ρωτησα πηρα και αλλη απαντηση. φανταστειτε οτι μου ειπαν πως αν πληρωσω την ελαχιστη καταβολη δεν πληρωνω τοκους😳 ηθελα λοιπον π.χ για ενα ποσο των 500 ευρω απο το οποιο ομως εχει πληρωθει ενα μερος του και εχει μεινει ανεξοφλητο ενα ποσο των 200ευρω, πως μπορω να υπολογισω τους τοκους που θα πληρωσω;

ευχαριστω πολυ!

Όλοι οι λογαριασμοί καρτών αναφέρουν το επιτόκιο υπερημερίας! Με αυτό θα υπολογίσεις τους τόκους για τα 200 ευρώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι ατοκο απο το μαγαζι εισαι οκ.αν δεν ειναι ατοκο και ειναι πχ 500 ευρω τοτε αν δεν θες να πληρωσεις τιποτα θα πρεπει να δωσεις και τα 500.αν βαλεις το ελαχιστο πληρωνεις τοκους εννοειται εφοσον δεν ειναι ατοκες οι δοσεις

18 minutes ago, margarita2 said:

καλησπερα σε ολη την παρεα.. ηθελα να ρωτησω πως ακριβως μπαινει τοκος στις πιστωτικες καρτες; θα μου πειτε γιατι δεν ρωτας την τραπεζα, αλλα οσες φορες ρωτησα πηρα και αλλη απαντηση. φανταστειτε οτι μου ειπαν πως αν πληρωσω την ελαχιστη καταβολη δεν πληρωνω τοκους😳 ηθελα λοιπον π.χ για ενα ποσο των 500 ευρω απο το οποιο ομως εχει πληρωθει ενα μερος του και εχει μεινει ανεξοφλητο ενα ποσο των 200ευρω, πως μπορω να υπολογισω τους τοκους που θα πληρωσω;

ευχαριστω πολυ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, margarita2 είπε

καλησπερα σε ολη την παρεα.. ηθελα να ρωτησω πως ακριβως μπαινει τοκος στις πιστωτικες καρτες; θα μου πειτε γιατι δεν ρωτας την τραπεζα, αλλα οσες φορες ρωτησα πηρα και αλλη απαντηση. φανταστειτε οτι μου ειπαν πως αν πληρωσω την ελαχιστη καταβολη δεν πληρωνω τοκους😳 ηθελα λοιπον π.χ για ενα ποσο των 500 ευρω απο το οποιο ομως εχει πληρωθει ενα μερος του και εχει μεινει ανεξοφλητο ενα ποσο των 200ευρω, πως μπορω να υπολογισω τους τοκους που θα πληρωσω;

ευχαριστω πολυ!

 

Καθοριστικό για τον υπολογισμό είναι η ημερομηνία αγοράς.

Από την ημερομηνία αγοράς μέχρι την ημερομηνία πληρωμής των 200 ευρώ υπολογίζεις τόκο και στα 500 ευρώ. 

Από την ημερομηνία πληρωμής μέχρι την ημερομηνία έκδοσης του επόμενου λογαριασμού υπολογίζεις τόκο στα υπόλοιπα 300 ευρώ.

Τόκος επίσης θα επιβληθεί από την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού μέχρι την ημερομηνία της τλικής πληρωμής , αλλά αυτό θα έρθει στο επόμενο . 

Πολαπλασιάζουμε το ποσό με 0,ΧΧ  όπου ΧΧ είναι το επιτόκιο δηλαδή παράδειγμα 

500 Χ0,17 για 17% 

Αυτός είναι ο ετήσιος τόκος στο παράδειγμα μας 85 ευρώ.

Διαρούμε με 365 για το ημερήσιο τόκο και πολαπλασιάζουμε με το διάστημα που παρήλθε π.χ 20 ημέρες για να βγάλουμε τον τόκο που οφείλουμε.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθοριστικό για τον τόκο είναι η ημερομηνία πληρωμής και όχι η ημερομηνία αγοράς. Τόκοι θα πρέπει να χρεώνονται από την ημερομηνία που το ποσό θεωρείται απλήρωτο και όχι από την ημερομηνία που έγινε η συναλλαγή. Αν διαπιστώσεις το αντίθετο, κατάγγειλέ το, πχ στην εκποιζω.

https://www.ekpizo.gr/καταναλωτές/καταγγελίες/χρηματοοικονομικά/παράνομες-χρεώσεις-σε-καταθετικούς-λογαριασμούς-και

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, leftermann είπε

καθοριστικό για τον τόκο είναι η ημερομηνία πληρωμής και όχι η ημερομηνία αγοράς. Τόκοι θα πρέπει να χρεώνονται από την ημερομηνία που το ποσό θεωρείται απλήρωτο και όχι από την ημερομηνία που έγινε η συναλλαγή. Αν διαπιστώσεις το αντίθετο, κατάγγειλέ το, πχ στην εκποιζω.

https://www.ekpizo.gr/καταναλωτές/καταγγελίες/χρηματοοικονομικά/παράνομες-χρεώσεις-σε-καταθετικούς-λογαριασμούς-και

Αυτά σε θεωρητικό επίπεδο, μάλλον!

Γιατί όλες αυτές τις όντως αυθαίρετες χρεώσεις, τις αναφέρουν οι τράπεζες στον τιμοκατάλογο συναλλαγών και στους όρους της πιστωτικής κάρτας, οπότε δεν νομίζω ότι δικαιώνεται κανείς!

11 λεπτά πριν, spaniakos είπε

 

Καθοριστικό για τον υπολογισμό είναι η ημερομηνία αγοράς.

Από την ημερομηνία αγοράς μέχρι την ημερομηνία πληρωμής των 200 ευρώ υπολογίζεις τόκο και στα 500 ευρώ. 

Από την ημερομηνία πληρωμής μέχρι την ημερομηνία έκδοσης του επόμενου λογαριασμού υπολογίζεις τόκο στα υπόλοιπα 300 ευρώ.

Τόκος επίσης θα επιβληθεί από την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού μέχρι την ημερομηνία της τλικής πληρωμής , αλλά αυτό θα έρθει στο επόμενο . 

Πολαπλασιάζουμε το ποσό με 0,ΧΧ  όπου ΧΧ είναι το επιτόκιο δηλαδή παράδειγμα 

500 Χ0,17 για 17% 

Αυτός είναι ο ετήσιος τόκος στο παράδειγμα μας 85 ευρώ.

Διαρούμε με 365 για το ημερήσιο τόκο και πολαπλασιάζουμε με το διάστημα που παρήλθε π.χ 20 ημέρες για να βγάλουμε τον τόκο που οφείλουμε.

Και μία μέρα να καθυστερήσεις να πληρώσεις τον λογαριασμό, ο τόκος υπολογίζεται για 45 μέρες!

Δεν ξέρω πώς βγαίνει το 45ήμερο, αλλά δύο φορές που ξέχασα και πλήρωσα την επόμενη μέρα, χρεώθηκα τόκους για 45 μέρες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το ποσο ειναι εφαπαξ απο διαφορες χρεωσεις..αρα για να υπολογισουμε τους τοκους παει ποσο που εχει μεσα η καρτα χ επιτοκιο 0.17 χ ημερες που ειναι ανεξοφλητο δια 365; ετσι βγαινει ενας τοκος κοντα στα 4 ευρω.. μονο τοσο ειναι ο τοκος;

Επεξ/σία από margarita2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, spaniakos είπε

Πολαπλασιάζουμε το ποσό με 0,ΧΧ  όπου ΧΧ είναι το επιτόκιο δηλαδή παράδειγμα 

500 Χ0,17 για 17% 

Λαθος. Υπολογιζεται για καθε μηνα (ας παρω τα δικα σου νουμερα), 500 χ (17%/12). Οποτε καθε μηνα το ποσο θα προσαυξανεται κατα 1.41% του υπολοιπου.

 @margarita2 Οποτε αν εχεις τωρα 200 ευρω υπολοιπο, και ας πουμε η καρτα σου εχει 17% επιτοκιο, το επομενο μηνα θα παει +1.41%, δλδ +2.82

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Λαθος. Υπολογιζεται για καθε μηνα (ας παρω τα δικα σου νουμερα), 500 χ (17%/12). Οποτε καθε μηνα το ποσο θα προσαυξανεται κατα 1.41% του υπολοιπου.

 @margarita2 Οποτε αν εχεις τωρα 200 ευρω υπολοιπο, και ας πουμε η καρτα σου εχει 17% επιτοκιο, το επομενο μηνα θα παει +1.41%, δλδ +2.82

νομιζω το 17% ειναι μηνιαιος τοκος και οχι χρονιαιος  τουλαχιστον ετσι διαβαζω στις τραπεζες

Επεξ/σία από margarita2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, margarita2 είπε

νομιζω το 17% ειναι μηνιαιος τοκος και οχι χρονιαιος

Δεν σε δανείζει ο Κορλεόνε, τράπεζα σε δανείζει..😂

Για περισσότερα, ρίξε μια ματιά εδώ.

https://www.creditkarma.com/calculators/debtrepayment

ή εδώ.

https://www.bankrate.com/calculators/credit-cards/credit-card-payoff-calculator.aspx

Θα σε βοηθήσουν αυτά τα εργαλεία αρκετά. 👍

Επεξ/σία από Dante80
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Δεν σε δανείζει ο Κορλεόνε, τράπεζα σε δανείζει..😂

Για περισσότερα, ρίξε μια ματιά εδώ.

https://www.creditkarma.com/calculators/debtrepayment

ή εδώ.

https://www.bankrate.com/calculators/credit-cards/credit-card-payoff-calculator.aspx

Θα σε βοηθήσουν αυτά τα εργαλεία αρκετά. 👍

χαχαχαχ θα την αφησω απληρωτη για να δω τι θα γινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, margarita2 είπε

νομιζω το 17% ειναι μηνιαιος τοκος και οχι χρονιαιος  τουλαχιστον ετσι διαβαζω στις τραπεζες

Όχι, πχ από Πειραιώς "ετήσιο επιτόκιο" 

Screenshot_20210131-160222_Opera.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, margarita2 είπε

χαχαχαχ θα την αφησω απληρωτη για να δω τι θα γινει

Για 300 ευρώ που πληρώθηκαν την επόμενη πλήρωσα 4,5 ευρώ με 14,59% επιτόκιο!

Για 433 ευρώ που πληρώθηκαν 2 μέρες μετά, αλλά μεσολάβησε ΣΚ και αργία η τράπεζα το θεώρησε ότι ήταν 5 μέρες καθυστέρηση και με επιτόκιο 14,65% πλήρωσα 8,5 ευρώ.

Στην πρώτη περίπτωση έβγαινε ότι ήταν τόκος για 35 μέρες, ενώ στη δεύτερη ότι ήταν για 46 μέρες!!!

Τώρα, πώς ακριβώς τα υπολογίζουν δεν κατάλαβα. Αλλά όταν ρώτησα την τράπεζα μου είπαν θα το κοιτάξουν και θα μου απαντήσουν. Η απάντηση ήταν ότι υπολογίστηκαν σωστά!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν αναζητήσεις την ημερομηνία αγοράς , στην πρώτη περίπτωση θα ήταν 31 ημέρες πριν και στην άλλη 46 ημέρες πρίν. 

Όπως έγραψε και ένα μέλος πριν (spaniakos) Καθοριστική για τον υπολογισμό είναι η ημερομηνία αγοράς.

Αν αυτό το θεωρεί παράνομο η Εκποιζώ ( και εγώ παράνομο το θεωρώ ) δεν έχει καμία σημασία διότι εδώ συζητάμαι πως υπολογίζεται. 

Αυτος λοιπόν είναι ο υπολογισμός που κάνουν οι τράπεζες .  Αν δεν τα πληρώσεις όλα μέχρι την λήξη χρεώνεσαι τόκο από την ημερομηνία αγοράς και όχι από την ημερομηνία λήξης. 

Τελικά συμφέρει να κάνεις ανάληψη μετρητών και να πληρώσεις αμέσως όλο το υπόλοιπο.

Γιατί η ανάληψη τοκίζεται από την ημέρα που την έκανες και όχι από 45 ημέρες πρίν......

Επεξ/σία από Vasileios-gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.ekpizo.gr/καταναλωτές/καταγγελίες/χρηματοοικονομικά/παράνομες-χρεώσεις-σε-καταθετικούς-λογαριασμούς-και

 

Εάν διαπιστώσετε κάποια από τις παρακάτω χρεώσεις στον καταθετικό λογαριασμό σας ή στην πιστωτική σας:

  • αναδρομικοί τόκοι από την ημερομηνία συναλλαγής και χρέωσης της πιστωτικής κάρτας
  • έξοδα για ανάληψη μετρητών από πιστωτική κάρτα
  • προμήθεια για κατάθεση σε λογαριασμό τρίτου
  • χρέωση για πάνω από τέσσερις κινήσεις λογαριασμού ανά μήνα
  • έξοδα αδράνειας για σε καταθετικούς λογαριασμούς για πάνω από 18 μήνες ακινησίας
  • επιβάρυνση για χορήγηση βεβαίωσης οφειλών
  • έξοδα τήρησης και παρακολούθησης λογαριασμού καταθέσεων
  • έξοδα μετατροπής επιτοκίου
  • έξοδα χορήγησης αντιγράφου σύμβασης
  • έξοδα επικοινωνίας

είναι παράνομες και καταχρηστικές και μπορείτε να προβείτε σε καταγγελία...

 

τάδε έφη Εκποιζω. Πριν καιρό η ΕΤΕ μου φούσκωσε 20+ ευρώ τόκο για μια μέρα καθυστέρηση στην πληρωμή της κάρτας μου, κάπου 500-600 ευρώ ήταν. Τους πήρα τηλέφωνο νομίζοντας πως έκαναν λάθος, αλλά "έτσι είναι", λέει, "η χρέωση των τόκων σε περίπτωση καθυστέρησης γίνεται από την ημερομηνία της συναλλαγής". Από εκεί βγαίνουν οι 45 μέρες που αναρωτιέται ο φίλος πιο πάνω: αν κάνεις σήμερα μια συναλλαγή, αυτή θα συμπεριληφθεί στον επόμενο λογαριασμό, που θα σου έρθει σε από λίγες μέρες ως σχεδόν έναν μήνα, και θα έχει ημερομηνία πληρωμής σε καμιά 20αριά μέρες ακόμα. Οπότε αν δεν πληρώσεις, θα σου μετρήσουν τόκους για 25 ως 50 μέρες χοντρικά. Αυτό είναι παράνομο, οι τόκοι θα πρέπει να αρχίσουν να μετρούν από την ημερομηνία πληρωμής. Έκανα καταγγελία και στον επόμενο λογαριασμό επέστρεψαν τα 20+ χρεώνοντας κάτι ψιλά για 500€ Χ ετήσιο επιτόκιο Χ 1/365 μέρες

 

Εν ολίγοις, αν σας χρεώνουν τόκους από την ημερομηνία συναλλαγής κάντε καταγγελία.

Επεξ/σία από leftermann
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...