Προς το περιεχόμενο

πιστωτικες καρτες και τοκοι


margarita2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξερω οτι οι τοκοι οπως με ενημερωσε η τραπεζα πανε στο ποσο που εχει μεσα η καρτα. Αν εγω εχω λογαρισμο 500€ και πληρωσω 300, οι τοκοι θα μπουν στα 200 ευρω απο την μερα που ληγει ο λογαριασμος μεχρι την μερα που θα την ξοφλησω. Τωρα αν μετρανε απο την πρωτη μερα 45 μερες γι αυτο δεν μου ειπαν κατι. Αν ομως εχω 200€ ανεξοφλητα αλλα συνεχιζω να πληρωνω με πιστωτικη και φτασω τα 600€ π.χ, τοτε οι τοκοι θα ειναι στα 600 και οχι στα 200. Παει δλδ στο συνολικο ποσο της καρτας μεχρι να ξοφληθει. Σωστα μου τα ειπαν ή και αυτο λαθος;

Επεξ/σία από margarita2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, margarita2 είπε

Ξερω οτι οι τοκοι οπως με ενημερωσε η τραπεζα πανε στο ποσο που εχει μεσα η καρτα. Αν εγω εχω λογαρισμο 500€ και πληρωσω 300, οι τοκοι θα μπουν στα 200 ευρω απο την μερα που ληγει ο λογαριασμος μεχρι την μερα που θα την ξοφλησω. Τωρα αν μετρανε απο την πρωτη μερα 45 μερες γι αυτο δεν μου ειπαν κατι. Αν ομως εχω 200€ ανεξοφλητα αλλα συνεχιζω να πληρωνω με πιστωτικη και φτασω τα 600€ π.χ, τοτε οι τοκοι θα ειναι στα 600 και οχι στα 200. Παει δλδ στο συνολικο ποσο της καρτας μεχρι να ξοφληθει. Σωστα μου τα ειπαν ή και αυτο λαθος;

Αν μου πεις πια ειναι η τράπεζα σου , θα σου απαντήσω για το αν σου τα είπαν σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, margarita2 είπε

Ξερω οτι οι τοκοι οπως με ενημερωσε η τραπεζα πανε στο ποσο που εχει μεσα η καρτα. Αν εγω εχω λογαρισμο 500€ και πληρωσω 300, οι τοκοι θα μπουν στα 200 ευρω απο την μερα που ληγει ο λογαριασμος μεχρι την μερα που θα την ξοφλησω. Τωρα αν μετρανε απο την πρωτη μερα 45 μερες γι αυτο δεν μου ειπαν κατι. Αν ομως εχω 200€ ανεξοφλητα αλλα συνεχιζω να πληρωνω με πιστωτικη και φτασω τα 600€ π.χ, τοτε οι τοκοι θα ειναι στα 600 και οχι στα 200. Παει δλδ στο συνολικο ποσο της καρτας μεχρι να ξοφληθει. Σωστα μου τα ειπαν ή και αυτο λαθος;

Λογικα σωστα σου τα ειπαν. Δεν εχει σημασια οτι οι δοσεις δεν αφορουν την ιδια ημερομηνια συναλλαγης. Κανεις αγορα 500 ευρω τον Ιανουαριο, εξοφλεις τα 300 και μενουν 200. Αυτα θα τοκιστουν τον Φεβρουαριο. Σε αυτον τον μηνα κανεις αλλη μια αγορα των 50 ευρω. Οταν αλλαξει ο μηνας (Μαρτιος) θα ξανα τοκιστουν τα προηγουμενα 200+τοκος, ενω θα εμφανιστουν και τα επιπλεον 50 ευρω καθαρα. Τον Απριλιο πλεον θα εχεις τοκους συνολικα για τα 200+τοκος+τοκος+50.

Γενικα εχει σημασια ποτε σου ερχεται ο λογαριασμος, μιας και δεν ειναι με την αλλαγη του μηνα αλλα νομιζω με την εκδοση της καρτας. Αν σου εμφανιζει τον λογαριασμο 25 του μηνα, δεν εχει σημασια αν θα κανεις αγορα στις 27 του προηγουμενου, ή στις 22 του τωρινου. Θα σου εμφανισει 25 του μηνα οτι εχεις χ υπολοιπο με ελαχιστη καταβολη ψ

5 ώρες πριν, Stam53 είπε

Τώρα κατάλαβα γιατί η Τράπεζα, μου στέλνει το λογαριασμό της πιστωτικής μου κάρτας,

7 μέρες μετά τη "λήξη πληρωμής" του!

Αυτο θα πω οτι κατα 99% δεν παιζει. Στην Πειραιως μου ερχονται τα mail γυρω στις 10+- για πληρωμη μεχρι 29

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογαριασμος ερχεται καθε 28 του μηνα δηλ τελος του μηνα. Eurobank ειναι η τραπεζα. Αρα οι αγορες που θα κανω μεσα στον φεβρουαριο θα τοκιστουν αν δεν πληρωθουν τον απριλιο; Επισης αν εγω εχω ανεξοφλητο τα 200€ αλλα κανω και καποιες αλλες αγορες και παει 350€, αν εγω σε 10 μερες πληρωσω το ποσο των 200€ τα υπολοιπα 150 θα εχουν παρει τοκο; Δηλαδη το ποσο απο την στιγμη που μπαινει τοκος τοκιζεται μεχρι να το ξεχρεωσω ολο και να μηδενιστει η καρτα; Η σταματαει  μολις ξεχρεωσω το 200 συν τους τοκους του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, margarita2 είπε

Ο λογαριασμος ερχεται καθε 28 του μηνα δηλ τελος του μηνα.

Ναι, αλλα με ληξη λογαριασμου ποτε?

Θα τοκιστουν οσα χρηματα ειχες αφησει ανεξοφλητα στον προηγουμενο λογαριασμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Ναι, αλλα με ληξη λογαριασμου ποτε?

Θα τοκιστουν οσα χρηματα ειχες αφησει ανεξοφλητα στον προηγουμενο λογαριασμο

Με ληξη λογαριασμου 22 φλεβαρη! Εγω θα πληρωσω ενα ποσο τον φεβρουαριο αλλα το υπολοιπο θα το βαλω 10 μερες μετα την ληξη του λογαρισμου δηλ αρχες μαρτιου οπου σιγουρα μεσα η πιστωτικη θα εχει και αλλες χρεωσεις τον φεβρουαριο λογω δοσεων. Δεν θα μεινει δηλαδη στα 200€ μεχρι να ξεχρεωθει

Επεξ/σία από margarita2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, margarita2 είπε

Ο λογαριασμος ερχεται καθε 28 του μηνα δηλ τελος του μηνα. Eurobank ειναι η τραπεζα. Αρα οι αγορες που θα κανω μεσα στον φεβρουαριο θα τοκιστουν αν δεν πληρωθουν τον απριλιο; Επισης αν εγω εχω ανεξοφλητο τα 200€ αλλα κανω και καποιες αλλες αγορες και παει 350€, αν εγω σε 10 μερες πληρωσω το ποσο των 200€ τα υπολοιπα 150 θα εχουν παρει τοκο; Δηλαδη το ποσο απο την στιγμη που μπαινει τοκος τοκιζεται μεχρι να το ξεχρεωσω ολο και να μηδενιστει η καρτα; Η σταματαει  μολις ξεχρεωσω το 200 συν τους τοκους του;

Καλημέρα. Έχω πάγια εντολή στην Eurobank και πληρώνω τους λογαριασμούς κινητού και ρεύματος. Κάθε 15 του μήνα βγαίνει ο λογαριασμός της πιστωτικής και κάθε τέλος του μήνα χρεώνονται με τις πάγιες εντολές μου. Στους λογαριασμούς που μου έρχονται δεν χρεώνεται τόκος γιατί την εξοφλώ κάθε μήνα στις αρχές, πριν εκδοθεί ο μηνιαίος λογαριασμός. Στον λογαριασμός μου φαίνονται κινήσεις πάντα πχ 35€+60€ χρεωστικές και μία -95 εξόφληση, χωρίς επιπλέον χρέωση τόκων.

Όπως έχουν πει τα μέλη το βασικό είναι να την πληρώνεις πριν την έκδοση του μηνιαίου λογαριασμού.

Γενικώς πιστωτική είναι χρήσιμη για αγορές με άτοκες δόσεις νομίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Hlias-- είπε
9 λεπτά πριν, Hlias-- είπε

Καλημέρα. Έχω πάγια εντολή στην Eurobank και πληρώνω τους λογαριασμούς κινητού και ρεύματος. Κάθε 15 του μήνα βγαίνει ο λογαριασμός της πιστωτικής και κάθε τέλος του μήνα χρεώνονται με τις πάγιες εντολές μου. Στους λογαριασμούς που μου έρχονται δεν χρεώνεται τόκος γιατί την εξοφλώ κάθε μήνα στις αρχές, πριν εκδοθεί ο μηνιαίος λογαριασμός. Στον λογαριασμός μου φαίνονται κινήσεις πάντα πχ 35€+60€ χρεωστικές και μία -95 εξόφληση, χωρίς επιπλέον χρέωση τόκων.

Όπως έχουν πει τα μέλη το βασικό είναι να την πληρώνεις πριν την έκδοση του μηνιαίου λογαριασμού.

Γενικώς πιστωτική είναι χρήσιμη για αγορές με άτοκες δόσεις νομίζω. 

 

Καλημερα! Ατοκες δοσεις εχει και εμενα η πιστωτικη απλα εχει και καποιες εφαπαξ οπως π.χ το σουπερ μαρκετ. Και γω παντα ετσι την πληρωνα ομως πρεπει να δωσω προτεραιοτητα σε αλλα εξοδα που προεκυψαν με αποτελεσμα να μην πληρωθει ολο το ποσο της. Μιλησα με την τραπεζα και ο καθε ενας ελεγε και διαφορετικα πραγματα οπως οτι το 17% επιτοκιο ειναι μηνιαιο, οτι αν βαλω ελαχιστη καταβολη δεν πληρωνω τοκους και τετοια κουλά. 

Επεξ/σία από margarita2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, margarita2 είπε

Ο λογαριασμος ερχεται καθε 28 του μηνα δηλ τελος του μηνα. Eurobank ειναι η τραπεζα. Αρα οι αγορες που θα κανω μεσα στον φεβρουαριο θα τοκιστουν αν δεν πληρωθουν τον απριλιο;

Οι αγορές θα τοκιστούν στον λογαριασμό που θα σου έρθει στις 28 Φεβρουαρίου. 

 

12 λεπτά πριν, margarita2 είπε

Με ληξη λογαριασμου 22 φλεβαρη! Εγω θα πληρωσω ενα ποσο τον φεβρουαριο αλλα το υπολοιπο θα το βαλω 10 μερες μετα την ληξη του λογαρισμου δηλ αρχες μαρτιου οπου σιγουρα μεσα η πιστωτικη θα εχει και αλλες χρεωσεις τον φεβρουαριο λογω δοσεων. Δεν θα μεινει δηλαδη στα 200€ μεχρι να ξεχρεωθει

Το υπόλοιπο θα τοκιστεί στον λογαριασμό που θα σου έρθει στις 28 Μαρτίου. Ο τόκος θα υπολογιστεί με βάσει τις χρεώσεις που θα υπάρχουν την ημέρα της έκδοσης του λογαριασμού (υπόλοιπο που άφησες + χρέωση δόσεων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Hlias-- είπε

Οι αγορές θα τοκιστούν στον λογαριασμό που θα σου έρθει στις 28 Φεβρουαρίου. 

 

Το υπόλοιπο θα τοκιστεί στον λογαριασμό που θα σου έρθει στις 28 Μαρτίου. Ο τόκος θα υπολογιστεί με βάσει τις χρεώσεις που θα υπάρχουν την ημέρα της έκδοσης του λογαριασμού (υπόλοιπο που άφησες + χρέωση δόσεων).

Ααα ενταξει καταλαβα! Ευχαριστω πολυ! Οποτε δεν μιλαμε για μεγαλη ζημια στο ποσο που θα μεινει απληρωτο για λιγες μερες. Γιατι ετσι οπως μου τα ελεγαν στην τραπεζα και εκανα υπολογισμους αγχωθηκα λεω τοσο πολλα θα πληρωσω για 200€

Επεξ/σία από margarita2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Ερωτηση για ιδιο θεμα:

Θελω πχ να αορασω ενα πολυμηχανημα γυμνασατικης που κανει 1.140,00 € . Σε 24 δοσεις βγαινεις 47,5 το μηνα.

Στο σαιτ λεει ατοκα. Αρα αν πληρωνω σταθερα 47,5 καθε μηνα,χωρις καθυστερησεις κτλ ,σε 2 ετη θα μου βγει ακριβως το ιδιο ποσο?

Η παιζει καποια αλλη χρεωση που δεν εχω διαβασει/αντιληφθει?

 

Αν πχ σε καποια δοση καταλαβω παραπανω, πχ 2 δοσεις,τι συμβαινει τοτε?

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, embrance είπε

Ερωτηση για ιδιο θεμα:

Θελω πχ να αορασω ενα πολυμηχανημα γυμνασατικης που κανει 1.140,00 € . Σε 24 δοσεις βγαινεις 47,5 το μηνα.

Στο σαιτ λεει ατοκα. Αρα αν πληρωνω σταθερα 47,5 καθε μηνα,χωρις καθυστερησεις κτλ ,σε 2 ετη θα μου βγει ακριβως το ιδιο ποσο?

Η παιζει καποια αλλη χρεωση που δεν εχω διαβασει/αντιληφθει?

Αν πχ σε καποια δοση καταλαβω παραπανω, πχ 2 δοσεις,τι συμβαινει τοτε?

ευχαριστω

Αν δε μας δώσεις το site ούτε εμείς μπορούμε να αντιληφθούμε/διαβάσουμε άλλες χρεώσεις 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, embrance είπε

Ερωτηση για ιδιο θεμα:

Θελω πχ να αορασω ενα πολυμηχανημα γυμνασατικης που κανει 1.140,00 € . Σε 24 δοσεις βγαινεις 47,5 το μηνα.

Στο σαιτ λεει ατοκα. Αρα αν πληρωνω σταθερα 47,5 καθε μηνα,χωρις καθυστερησεις κτλ ,σε 2 ετη θα μου βγει ακριβως το ιδιο ποσο?

Η παιζει καποια αλλη χρεωση που δεν εχω διαβασει/αντιληφθει?

Αν πχ σε καποια δοση καταλαβω παραπανω, πχ 2 δοσεις,τι συμβαινει τοτε?

ευχαριστω

Κάθε μήνα η κάρτα σου θα χρεώνεται 47,5€, και κάθε μήνα θα τα πληρώνεις. Σε 24 μήνες ξεμπέρδεψες και αν εξοφλείς κάθε λογαριασμό στην ώρα του δεν θα πληρώσεις κάτι παραπάνω.

Όχι, δεν μπορείς να καταβάλεις παραπάνω να μειωθούν οι δόσεις. Θα χρεώνεσαι κάθε μήνα για τα επόμενα δύο έτη, θες δεν θες.

Επεξ/σία από Dante80
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Κάθε μήνα η κάρτα σου θα χρεώνεται 47,5€, και κάθε μήνα θα τα πληρώνεις. Σε 24 μήνες ξεμπέρδεψες και αν εξοφλείς κάθε λογαριασμό στην ώρα του δεν θα πληρώσεις κάτι παραπάνω.

Όχι, δεν μπορείς να καταβάλεις παραπάνω να μειωθούν οι δόσεις. Θα χρεώνεσαι κάθε μήνα για τα επόμενα δύο έτη, θες δεν θες.

ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...