Προς το περιεχόμενο

Οι πωλήσεις smartphone επιστρέφουν σε ρυθμούς ανάπτυξης το 4ο τρίμηνο με την Apple να έχει το προβάδισμα


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, b-boy_steve είπε

Απο Δεκεμβρη του 2017 δουλευει ασταματητα... Οταν το παρατησα εγω γιατι πηρα αλλο το εδωσα στον αδερφο μου ο οποιος το χρησιμοποιει μεχρι σημερα... 90% η υγεια της μπαταριας του... προφανως ο μονος που εχει φαντασιωσεις εισαι εσυ... Αλλα ρε φιλε φαντασιωσεις με iphone;;; Υπαρχουν καλυτερες φαντασιωσεις! ;)

Οπότε ψέμματα...

Φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις, αφού δεν γνωρίζεις, ότι δεν υπάρχει τεχνολογία σε μπαταρία που να χάνει μόνο 10% υγεία δηλαδή απόδοση, σε τρία χρόνια ενώ αυτή λειτουργεί... 

Αν θέλεις στείλε μήνυμα στον Elon και πες του για το κινητό σου, θα χαρεί πάρα πολύ μιας και θα του λύσεις το σημαντικότερο πρόβλημα στα ηλεκτροκίνητα αυτοκίνητά του...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Οπότε ψέμματα... φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις, αφού δεν γνωρίζεις, ότι δεν υπάρχει τεχνολογία σε μπαταρία που να χάνει μόνο 10% υγεία δηλαδή απόδοση, σε τρία χρόνια ενώ αυτά λειτουργούν... 

Αν θέλεις στείλε μήνυμα στον Elon και πες του για το κινητό σου, θα χαρεί πάρα πολύ μιας και θα του λύσεις το σημαντικότερο πρόβλημα στα ηλεκτροκίνητα αυτοκίνητά του...

Ε μα τι θες ρε φιλε; Να στο στειλω φωτογραφια;;; Τι θες ακριβως;;; Οι μπαταριες δεν φθειρονται το ιδιο σε ολα τα κινητα... Επισης ειναι και ο τροπος φορτισης του κινητου που μπορει να κανει την μπαταρια να διαρκεσει παραπανω. Απλα εχεις συνηθισει σε συσκευες που φθειρουν την μπαταρια πολυ γρηγορα... Τι να κανουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, b-boy_steve είπε

Τι να κανουμε;

Να λέμε την αλήθεια και να μην υπερβάλουμε όταν κάτι δεν μας αρέσει απλά...

ούτε αργόσχολοι ήμαστε, ούτε παιδάκια, ούτε θα πάρουμε κανένα βραβείο από την αγαπημένη μας εταιρία...

αυτά από μένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, b-boy_steve είπε

Sony XZ1 απο το 2017... 90% η υγεια της μπαταριας του...

Huawei nova 5t... Αν το βρεις κατω απο 180€ παλι σφυρα μου... Ε να μην τα αγορασεις... Το οτι δεν πεφτει η αξια τους οπως τα iphone μας ενδιαφερει... οχι αν θα τα αγορασεις.

Για την υγεία της μπαταρίας σε πιστεύω, έχω το XZ1 από τον Νοέμβριο του 2018 με 92% υγεία μπαταρίας, αλλά το φορτίζω κυρίως 30-80%.

Τώρα για το ποιές συσκευές χάνουν πιο πολύ την αξία της μεταπώλησης δεν είμαι σίγουρος, έχω την εντύπωση πως τα iPhone έχουν καλύτερη αξία μεταπώλησης.

25 λεπτά πριν, AtiX είπε

ή ποτέ δεν το χρησιμοποίησες ή άλλαξες μπαταρία πέρσι... όλα τα αλλά είναι φαντασιώσεις και ψέματα...

Είναι εφικτό, διάβασε την απάντησή μου πάνω.Παίζω και μερικά παιχνίδια τον 2ο χρόνο, οπότε έκανα πιο πολλές φορτίσεις, αλλιώς η υγεία της μπαταρίας θα ήταν ακόμα μεγαλύτερη.

 

Screenshot_20210202-210054.png

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Είναι εφικτό, διάβασε την απάντησή μου πάνω.

Μιλάμε για ειδικές συνθήκες φόρτισης αλλά και χρήσης και για κάτι που ισχύει για όλες τις μπαταρίες ίδιας τεχνολογίας άρα και για όλα τα κινητά ανεξάρτητου μάρκας... 

Ερώτηση: πως γίνεται να έχεις μόνο 85 περιόδους φόρτισης σε 2 χρόνια χρήσης? 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μιλάμε για ειδικές συνθήκες φόρτισης αλλά και χρήσης και για κάτι που ισχύει για όλες τις μπαταρίες ίδιας τεχνολογίας άρα και για όλα τα κινητά ανεξάρτητου μάρκας... 

Εγώ σου απάντησα με screenshot ως απόδειξη, πως είναι εφικτό αυτό που γράφει ο b-boy_steve για το συγκεκριμένο κινητό.Που σημαίνει πως με "συντηρητική" φόρτιση, οποιοδήποτε κινητό με σωστή γνήσια μπαταρία μπορεί να έχει αυτό το ποσοστό υγείας μετά απο 2-3 χρόνια.

Τι εννοείς ειδικές συνθήκες φόρτισης;Αυτό που γράφεις δεν αναιρεί αυτό που ισχυρίζομαι εγώ και ο b-boy_steve, ούτε δικαιολογεί πως του έγραψες πως λέει ψέματα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AntiCambeR είπε

Εγώ σου απάντησα με screenshot ως απόδειξη, πως είναι εφικτό αυτό που γράφει ο b-boy_steve για το συγκεκριμένο κινητό.Που σημαίνει πως με "συντηρητική" φόρτιση, οποιοδήποτε κινητό με σωστή γνήσια μπαταρία μπορεί να έχει αυτό το ποσοστό υγείας μετά απο 2-3 χρόνια.

Τι εννοείς ειδικές συνθήκες φόρτισης;Αυτό που γράφεις δεν αναιρεί αυτό που ισχυρίζομαι εγώ και ο b-boy_steve, ούτε δικαιολογεί πως του έγραψες πως λέει ψέματα κλπ.

Είδα το screenshot και έκανα τροποποίηση στο μήνυμα μου...

πως εχεις μόνο 85 περιόδους φόρτισης σε δυο χρόνια? Το φορτίζεις ανά 9 ημέρες???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πιθανό λάθος αυτό δεν βγαίνει, τώρα κοίταξα στο προηγούμενο κινητό που έχει μετρητή κύκλων φόρτισης από 2/18 έως σήμερα 450 κύκλοι φόρτισης, το θεωρώ πιο λογικό στα 3 χρόνια, υγεία δεν βγάζει απλά έχει μια μικρή πτώση η μπαταρία σε σχέση με καινούργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, AtiX είπε

Είδα το screenshot και έκανα τροποποίηση στο μήνυμα μου...

πως εχεις μόνο 85 περιόδους φόρτισης σε δυο χρόνια? Το φορτίζεις ανά 9 ημέρες???

Τον πρώτο χρόνο, το φόρτιζα 1 φορά την ημέρα, απο τον 2ο χρόνο που παίζω μερικά παιχνίδια, το φορτίζω πλέον 2 φορές την ημέρα αλλά 30-80%.Αν πχ το είχα στο 100% και το άφηνα μέχρι το 20% ίσως και να έφτανε 1 φόρτιση την ημέρα.

Αν το κινητό είχε μεγαλύτερη μπαταρία πχ 3.500-4.000 mAh, θα ήταν super.Το έκαναν με πάχος μόνο 7.4 mm, λογικό.

Τώρα που τσέκαρα την υγεία της μπαταρίας στο service test μέσω του πληκτρολογίου, μου βγάζει παραπάνω mAh απο αυτά της εφαρμογής.Το 85 μάλλον είναι οι κύκλοι φόρτισης και όχι πόσες φορές φορτίστηκε το κινητό, πχ απο το 30-80%, οι κύκλοι φόρτισης είναι 0.19, δηλαδή το 1/5 του ενός κύκλου.Μετά το 80% οι κύκλοι φόρτισης αυξάνονται πολύ.

Εχω screenshots όταν ήταν καινούριο το κινητό, που είχα screen-on time κάπου 7 ώρες, για τόσα λίγα mAh μπαταρίας είναι καλά.Φυσικά το screen-on time εξαρτάται από την χρήση, άλλο να έχεις πχ 10 ώρες απλά με ελαφριές εφαρμογές και να μένει ανοιχτή η οθόνη (που δεν λέει κάτι αυτό) και άλλο 7 ώρες που είχα εγώ με 3 ώρες browsing, 2 ώρες messenger, 1 ώρα You Tube, κλήσεις κλπ.

 

Screenshot_20210202-213138.png

Screenshot_20210202-214447.png

Screenshot_20210202-214523.png

Screenshot_20210202-214254.png

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AntiCambeR είπε

Τον πρώτο χρόνο, το φόρτιζα 1 φορά την ημέρα, απο τον 2ο χρόνο που παίζω μερικά παιχνίδια η είμαι στο internet για κανά 8ωρο, το φορτίζω πλέον 2 φορές την ημέρα αλλά 30-80%.Αν πχ το είχα στο 100% και το άφηνα μέχρι το 20% ίσως και να έφτανε 1 φόρτιση την ημέρα.

Αν το κινητό είχε μεγαλύτερη μπαταρία πχ 3.500-4.000 mAh, θα ήταν super.Το έκαναν με πάχος μόνο 7.4 mm, λογικό.

Τώρα που τσέκαρα την υγεία της μπαταρίας στο service test μέσω του πληκτρολογίου, μου βγάζει παραπάνω mAh απο αυτά της εφαρμογής:

 

Screenshot_20210202-213138.png

Και πάλι φίλε μου το 85 δεν βγαίνει με τίποτα... αν και δεν έχει σημασία μιας και από το τεστ του ίδιου του κινητού είσαι στο 10% κάτω σε mah... εντυπωσιακό!!!

Στο λέω γιατί και εγώ κάνω προσεκτικές φορτίσεις και σε κανένα κινητό δεν είχα τέτοια απόδοση όλα μου τα κινητά (Xiaomi, Lumia, Samsung) εκεί κοντά στον δεύτερο χρόνο είχαν χάσει πάνω από το 20%...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, AtiX είπε

Και πάλι φίλε μου το 85 δεν βγαίνει με τίποτα... αν και δεν έχει σημασία μιας και από το τεστ του ίδιου του κινητού είσαι στο 10% κάτω σε mah... εντυπωσιακό!!!

Στο λέω γιατί και εγώ κάνω προσεκτικές φορτίσεις και σε κανένα κινητό δεν είχα τέτοια απόδοση όλα μου τα κινητά (Xiaomi, Lumia, Samsung) εκεί κοντά στον δεύτερο χρόνο είχαν χάσει πάνω από το 20%...

Προσωπικα, με την ιδια χρηση σε ολα τα κινητα τα iphone για καποιο λογω χανουν πολυ γρηγοροτερα ζωη μπαταριας παντως... Θες να με βγαλεις ψευτη παλι; Βγαλε με δεν με πειραζει... Απλα μην πειτε σε κανεναν που θελει καλη μπαταρια σε κινητο να παρει iphone... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, b-boy_steve είπε

Προσωπικα, με την ιδια χρηση σε ολα τα κινητα τα iphone για καποιο λογω χανουν πολυ γρηγοροτερα ζωη μπαταριας παντως... Θες να με βγαλεις ψευτη παλι; Βγαλε με δεν με πειραζει... Απλα μην πειτε σε κανεναν που θελει καλη μπαταρια σε κινητο να παρει iphone... 

φίλε μου, και από δίκη μου εμπειρία αλλά και από το service που δούλευα πριν λίγα χρόνια τέτοια απόδοση από μπαταρίες δεν είχα δει...

από περιέργεια θα μιλήσω αύριο με δυο φιλαράκια που κάνουν παρόμοιο τρόπο φόρτισης και ο ένας έχει Samsung και ο άλλος iPhone... 

συγνώμη που είπα ότι γράφεις ψέμματα, αν και πάλι μου φαίνεται υπερβολικό να έχεις το ίδιο ποσοστό μείωσης με κάποιον που το λειτουργεί ένα χρόνο λιγότερο... 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, AntiCambeR said:

πχ απο το 30-80%, οι κύκλοι φόρτισης είναι 0.19, δηλαδή το 1/5 του ενός κύκλου.Μετά το 80% οι κύκλοι φόρτισης αυξάνονται πολύ.

Από 30-80% είναι ακριβώς μισός κύκλος φόρτισης. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Από 30-80% είναι ακριβώς μισός κύκλος φόρτισης. 

Από ότι κατάλαβα ναι είναι μισός κύκλος φόρτισης αλλά “καταπονεί” την υγεία της μπαταρίας σαν το 1/5 του κύκλου της φόρτισης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, AtiX said:

Από ότι κατάλαβα ναι είναι μισός κύκλος φόρτισης αλλά “καταπονεί” την υγεία της μπαταρίας σαν το 1/5 του κύκλου της φόρτισης...

Δεν είναι λογικό να συμβαίνει αυτό, εκτός αν για κάποιον λόγο, η φόρτιση από 80-100% ανεβάζει μεγάλη θερμοκρασία. Αλλιώς το 80-100% είναι όσο και το 20-40%, δηλαδή το 20% ενός κύκλου, όπως και το 30-80% είναι το ίδιο με το 50-100%. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...