Προς το περιεχόμενο

ΕΠΑΛ ΙΑΤΡΙΚΗ


Matthewkats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

αυτό ρωτούσα, πόσο βαθμό βγάζει για να δούμε που βρίσκεται. αν και στα επαλ τους παραφουσκώνουν τους βαθμούς

Λόγο των πιο εύκολων θεμάτων οι βάσεις είναι στον θεό, η χαμηλότερη σχολή Ιατρικής πέρσι ήταν πάνω από 19.000 μόρια.

Πάντως βλέπω πολύ τσουβάλιασμα, το ότι δεν μπόρεσε ένας μαθητής ΕΠΑΛ να ακολουθήσει σχολή Κτηνιατρικής παράδειγμα δεν αντιπροσωπεύει όλους τους υπόλοιπους. Τα πάντα εξαρτώνται στο αν ο υποψήφιος είναι διατεθειμένος να φτύσει αίμα για να τελειώσει την σχολή. 

Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι υπάρχουν πάρα πολλοί εδώ και δεκαετίες τώρα που πάτωσαν στις πανελλήνιες και παρόλα αυτά πήγανε σε πανεπιστήμια του εξωτερικού και τώρα είναι γιατροί. Για να προλάβω μερικούς δεν μιλάω για Βουλγαρίες, Ρουμανίες αλλά για σοβαρά πανεπιστήμια σε σοβαρές χώρες. Ξέρω περίπτωση μαθητή που στο σχολείο ήταν από τους μέτριους μαθητές, παρόλα αυτά είχε καλούς βαθμούς σε βιολογία και χημεία επειδή του άρεσαν. Αργότερα του καρφώθηκε η ιδέα να γίνει γιατρός και σήμερα είναι απόφοιτος Ιατρικής σχολής από πανεπιστήμιο της Βόρειας Ευρώπης.

Άρα επαναλαμβάνω, όλα αρχίζουν και τελειώνουν με την θέληση του μαθητή. Τίποτα δεν είναι απίθανο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, BlueBlade είπε

Λόγο των πιο εύκολων θεμάτων οι βάσεις είναι στον θεό, η χαμηλότερη σχολή Ιατρικής πέρσι ήταν πάνω από 19.000 μόρια.

Πάντως βλέπω πολύ τσουβάλιασμα, το ότι δεν μπόρεσε ένας μαθητής ΕΠΑΛ να ακολουθήσει σχολή Κτηνιατρικής παράδειγμα δεν αντιπροσωπεύει όλους τους υπόλοιπους. Τα πάντα εξαρτώνται στο αν ο υποψήφιος είναι διατεθειμένος να φτύσει αίμα για να τελειώσει την σχολή. 

Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι υπάρχουν πάρα πολλοί εδώ και δεκαετίες τώρα που πάτωσαν στις πανελλήνιες και παρόλα αυτά πήγανε σε πανεπιστήμια του εξωτερικού και τώρα είναι γιατροί. Για να προλάβω μερικούς δεν μιλάω για Βουλγαρίες, Ρουμανίες αλλά για σοβαρά πανεπιστήμια σε σοβαρές χώρες. Ξέρω περίπτωση μαθητή που στο σχολείο ήταν από τους μέτριους μαθητές, παρόλα αυτά είχε καλούς βαθμούς σε βιολογία και χημεία επειδή του άρεσαν. Αργότερα του καρφώθηκε η ιδέα να γίνει γιατρός και σήμερα είναι απόφοιτος Ιατρικής σχολής από πανεπιστήμιο της Βόρειας Ευρώπης.

Άρα επαναλαμβάνω, όλα αρχίζουν και τελειώνουν με την θέληση του μαθητή. Τίποτα δεν είναι απίθανο.

 

Μόνο στα Βαλκάνια θεωρούμε σοβαρό κριτήριο για την επιτυχία ή την αποτυχία κάποιου σε ένα λειτούργημα από την απόδοση του σε γραπτές εξετάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς που κοροιδεύετε τα ΕΠΑΛ μάλλον είστε από άλλο ανέκδοτο... Έχω αρκετούς συμμαθητές, μαθητές του 10 και 12, που έφυγαν σε βαλκάνιες χώρες και φυσικά με μαγικό τρόπο βρέθηκαν σε Ιατρική σχολή της Ελλάδας. Κάποιοι δεν ήρθαν ποτέ και με το πτυχίο από εκεί πλέον είναι γιατροί. Ο ένας μάλιστα είναι και χειρούργος...

Αν μαθητής του ΕΠΑΛ διαβάσει και σκιστεί, τον εμπιστεύομαι 10 φορές περισσότερο.

Δεν μιλάω για μαθητές του 18 που δεν έπιασαν το 18,5 της Ιατρικής. Μιλάμε για μαθητές που δεν έπιαναν ΤΕΙ Ιατρικών εργαστηρίων, και για πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, AcolyteOfPain είπε

Εσείς που κοροιδεύετε τα ΕΠΑΛ μάλλον είστε από άλλο ανέκδοτο... Έχω αρκετούς συμμαθητές, μαθητές του 10 και 12, που έφυγαν σε βαλκάνιες χώρες και φυσικά με μαγικό τρόπο βρέθηκαν σε Ιατρική σχολή της Ελλάδας. Κάποιοι δεν ήρθαν ποτέ και με το πτυχίο από εκεί πλέον είναι γιατροί. Ο ένας μάλιστα είναι και χειρούργος...

Αν μαθητής του ΕΠΑΛ διαβάσει και σκιστεί, τον εμπιστεύομαι 10 φορές περισσότερο.

Δεν μιλάω για μαθητές του 18 που δεν έπιασαν το 18,5 της Ιατρικής. Μιλάμε για μαθητές που δεν έπιαναν ΤΕΙ Ιατρικών εργαστηρίων, και για πολύ...

το μόνο ανέκδοτο εδώ πέρα είναι ο τίτλος του θέματος.

Αν ο μαθητής του Επαλ διαβάσει και σκιστεί.... πως λέμε αν η γιαγιά μου είχε ρουλεμάν θα ήτανε πατίνι. Ακριβώς αυτό. Μα αν ο μαθητής διάβαζε, δε θα πήγαινε σε ΕΠΑΛ.

Μη κοροϊδευόμαστε, ξέρουμε όλοι ποιοι πάνε ΕΠΑΛ, Όλοι οι μπαφιάρηδες που δε μπορούν να πάρουν απολυτήριο αλλιώς. Εκτός αν πλέον έχουν αλλάξει τα πράγματα, αλλά και να έχουν αλλάξει μάλλον προς το χειρότερο θα έχει γίνει. όπως γίνονται σε όλα τα πράγματα σε αυτή τη χώρα.

Χώρια που αν δε κάνω λάθος οι βάσεις εισαγωγής είναι χαμηλότερες γι αυτούς. αν μια σχολή έχει βάση 16000 μόρια από γενικό, απο επαλ μπορείς να μπεις ακόμα και με 10000 μόρια. Μη ψάξω παλαιότερες βαθμολογίες τώρα. Ανεβάσανε και το ποσοστό που μπαίνανε στις σχολές από επαλ και πολλοί τα επιλεγανε για να μπούμε πιο εύκολα στη σχολή που θέλανε. Ομολογώ δεν ήξερα ότι μπορείς να μπεις ιατρική. νόμιζα ότι ήταν τρολ.

Φύγανε σε Βαλκανική χώρα διότι εκεί πηγαίνουν όσοι δε μπορούν να πάρουν πτυχίο εδώ. έχω κι εγώ γνωστούς, γιατρός από Ρουμανία πριν αρκετά χρόνια όταν δίνανε εξετάσεις ισοτιμίας ακόμα, κλάμα....

άλλη γιατρος από Βουλγαρία (σπουδάζει ακόμα στη Σόφια). εντάξει τι να πω... Δεν ήξερε κατα που πέφτει το σχολείο όταν ήταν ελλάδα αλλα οι γονείς ήταν στο χώρο οπότε το κορίτσι πρέπει να γίνει γιατρός πάση θυσία. Και πως θα το πετύχει αυτό; Μα φυσικά στη Βουλγαρία

αν είναι δυνατόν δηλαδή να φέρνουμε σαν παράδειγμα αυτούς που σπουδάζουν σε Βουλγαρία και Ρουμανία

δεν αμφιβάλλω ότι κάποιοι αξίζουν αλλά μιλάμε για εξαιρέσεις και όχι για τον κανόνα. Για κάθε ένα χειρούργο από Επαλ που θα βρίσκεις μπορούμε να σου βρούμε 1000 που δε ξέρουν που παν τα 3

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Bitbit είπε

 Για κάθε ένα χειρούργο από Επαλ που θα βρίσκεις μπορούμε να σου βρούμε 1000 που δε ξέρουν που παν τα 3

Αναρωτιέμαι όμως. Αυτοί οι 1.000 που λες, δεν ολοκλήρωσαν τις σπουδές τους σε σχολή Ιατρικής της χώρας;

Για να το θέσω διαφορετικά. Έχουμε 1 μαθητή ΕΠΑΛ στην Ιατρική Αθήνας και 1 μαθητή ΓΕΛ επίσης στην Ιατρική Αθήνας. Τα χρόνια περνάνε και γίνονται γιατροί.

Με ποιο κριτήριο μπορεί κάποιος να πει ότι ο πλέον γιατρός που μπήκε από τα ΕΠΑΛ είναι χειρότερος από τον άλλον που μπήκε από τα ΓΕΛ; 

Στα 7 χρόνια της σχολής το ίδιο πρόγραμμα σπουδών δεν ακολούθησαν; Τα ίδια μαθήματα δεν κάνανε; Στα ίδια δεν εξετάστηκαν; 

Εκτός αν κρατήσουμε σαν μοναδικό κριτήριο την αβάσιμη δήλωση του Bitbit ότι ήταν μπαφιάρης και για αυτό κατέληξε στα ΕΠΑΛ.

Επεξ/σία από BlueBlade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Bitbit είπε

το μόνο ανέκδοτο εδώ πέρα είναι ο τίτλος του θέματος.

Αν ο μαθητής του Επαλ διαβάσει και σκιστεί.... πως λέμε αν η γιαγιά μου είχε ρουλεμάν θα ήτανε πατίνι. Ακριβώς αυτό. Μα αν ο μαθητής διάβαζε, δε θα πήγαινε σε ΕΠΑΛ.

Μη κοροϊδευόμαστε, ξέρουμε όλοι ποιοι πάνε ΕΠΑΛ, Όλοι οι μπαφιάρηδες που δε μπορούν να πάρουν απολυτήριο αλλιώς. Εκτός αν πλέον έχουν αλλάξει τα πράγματα, αλλά και να έχουν αλλάξει μάλλον προς το χειρότερο θα έχει γίνει. όπως γίνονται σε όλα τα πράγματα σε αυτή τη χώρα.

Χώρια που αν δε κάνω λάθος οι βάσεις εισαγωγής είναι χαμηλότερες γι αυτούς. αν μια σχολή έχει βάση 16000 μόρια από γενικό, απο επαλ μπορείς να μπεις ακόμα και με 10000 μόρια. Μη ψάξω παλαιότερες βαθμολογίες τώρα. Ανεβάσανε και το ποσοστό που μπαίνανε στις σχολές από επαλ και πολλοί τα επιλεγανε για να μπούμε πιο εύκολα στη σχολή που θέλανε. Ομολογώ δεν ήξερα ότι μπορείς να μπεις ιατρική. νόμιζα ότι ήταν τρολ.

Φύγανε σε Βαλκανική χώρα διότι εκεί πηγαίνουν όσοι δε μπορούν να πάρουν πτυχίο εδώ. έχω κι εγώ γνωστούς, γιατρός από Ρουμανία πριν αρκετά χρόνια όταν δίνανε εξετάσεις ισοτιμίας ακόμα, κλάμα....

άλλη γιατρος από Βουλγαρία (σπουδάζει ακόμα στη Σόφια). εντάξει τι να πω... Δεν ήξερε κατα που πέφτει το σχολείο όταν ήταν ελλάδα αλλα οι γονείς ήταν στο χώρο οπότε το κορίτσι πρέπει να γίνει γιατρός πάση θυσία. Και πως θα το πετύχει αυτό; Μα φυσικά στη Βουλγαρία

αν είναι δυνατόν δηλαδή να φέρνουμε σαν παράδειγμα αυτούς που σπουδάζουν σε Βουλγαρία και Ρουμανία

δεν αμφιβάλλω ότι κάποιοι αξίζουν αλλά μιλάμε για εξαιρέσεις και όχι για τον κανόνα. Για κάθε ένα χειρούργο από Επαλ που θα βρίσκεις μπορούμε να σου βρούμε 1000 που δε ξέρουν που παν τα 3

ο φιλος τα ειπε ολα σε 4 παραγραφους. τα παραδειγματα που εχουμε συνηθως ειναι τετοια. και εγω εχω παραδειγματα ατομων που σπουδασαν ιατρικη στην βουλγαρια και σε ρουμανια. ηταν αυτοι που ειχαν αποτυχει εδω. αν μπορουσαν να περασουν εδω φυσικα και δεν θα εγευγαν. αλλα δεν μπορουσαν. και επρεπενα παρουν την επιχειρηση του μπαμπα παση θυσια. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Με ποιο κριτήριο μπορεί κάποιος να πει ότι ο πλέον γιατρός που μπήκε από τα ΕΠΑΛ είναι χειρότερος από τον άλλον που μπήκε από τα ΓΕΛ

Η διαφορά φαίνεται στην επιμέλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, AcolyteOfPain είπε

Έχω αρκετούς συμμαθητές, μαθητές του 10 και 12, που έφυγαν σε βαλκάνιες χώρες και φυσικά με μαγικό τρόπο βρέθηκαν σε Ιατρική σχολή της Ελλάδας. Κάποιοι δεν ήρθαν ποτέ και με το πτυχίο από εκεί πλέον είναι γιατροί. Ο ένας μάλιστα είναι και χειρούργος...

Πες μου που χειρουργεί να μην περάσω ούτε από την Περιφερειακή ενότητα του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Bitbit είπε

το μόνο ανέκδοτο εδώ πέρα είναι ο τίτλος του θέματος.

Αν ο μαθητής του Επαλ διαβάσει και σκιστεί.... πως λέμε αν η γιαγιά μου είχε ρουλεμάν θα ήτανε πατίνι. Ακριβώς αυτό. Μα αν ο μαθητής διάβαζε, δε θα πήγαινε σε ΕΠΑΛ.

Μη κοροϊδευόμαστε, ξέρουμε όλοι ποιοι πάνε ΕΠΑΛ, Όλοι οι μπαφιάρηδες που δε μπορούν να πάρουν απολυτήριο αλλιώς. Εκτός αν πλέον έχουν αλλάξει τα πράγματα, αλλά και να έχουν αλλάξει μάλλον προς το χειρότερο θα έχει γίνει. όπως γίνονται σε όλα τα πράγματα σε αυτή τη χώρα.

Χώρια που αν δε κάνω λάθος οι βάσεις εισαγωγής είναι χαμηλότερες γι αυτούς. αν μια σχολή έχει βάση 16000 μόρια από γενικό, απο επαλ μπορείς να μπεις ακόμα και με 10000 μόρια. Μη ψάξω παλαιότερες βαθμολογίες τώρα. Ανεβάσανε και το ποσοστό που μπαίνανε στις σχολές από επαλ και πολλοί τα επιλεγανε για να μπούμε πιο εύκολα στη σχολή που θέλανε. Ομολογώ δεν ήξερα ότι μπορείς να μπεις ιατρική. νόμιζα ότι ήταν τρολ.

Φύγανε σε Βαλκανική χώρα διότι εκεί πηγαίνουν όσοι δε μπορούν να πάρουν πτυχίο εδώ. έχω κι εγώ γνωστούς, γιατρός από Ρουμανία πριν αρκετά χρόνια όταν δίνανε εξετάσεις ισοτιμίας ακόμα, κλάμα....

άλλη γιατρος από Βουλγαρία (σπουδάζει ακόμα στη Σόφια). εντάξει τι να πω... Δεν ήξερε κατα που πέφτει το σχολείο όταν ήταν ελλάδα αλλα οι γονείς ήταν στο χώρο οπότε το κορίτσι πρέπει να γίνει γιατρός πάση θυσία. Και πως θα το πετύχει αυτό; Μα φυσικά στη Βουλγαρία

αν είναι δυνατόν δηλαδή να φέρνουμε σαν παράδειγμα αυτούς που σπουδάζουν σε Βουλγαρία και Ρουμανία

δεν αμφιβάλλω ότι κάποιοι αξίζουν αλλά μιλάμε για εξαιρέσεις και όχι για τον κανόνα. Για κάθε ένα χειρούργο από Επαλ που θα βρίσκεις μπορούμε να σου βρούμε 1000 που δε ξέρουν που παν τα 3

 

5 ώρες πριν, xsterg είπε

ο φιλος τα ειπε ολα σε 4 παραγραφους. τα παραδειγματα που εχουμε συνηθως ειναι τετοια. και εγω εχω παραδειγματα ατομων που σπουδασαν ιατρικη στην βουλγαρια και σε ρουμανια. ηταν αυτοι που ειχαν αποτυχει εδω. αν μπορουσαν να περασουν εδω φυσικα και δεν θα εγευγαν. αλλα δεν μπορουσαν. και επρεπενα παρουν την επιχειρηση του μπαμπα παση θυσια. 

 

3 ώρες πριν, becoming_I είπε

Πες μου που χειρουργεί να μην περάσω ούτε από την Περιφερειακή ενότητα του.

Τραγικές απαντήσεις, με έντονη μυρωδιά βαλκανίλας.

Δηλαδή αν αξίζει ένας γιατρός που βγαίνει ύστερα από 12-15 χρόνια εκπαίδευσης είναι αν οι εξετάσεις εισαγωγής του γράφαν "ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ" ή "ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ";

Λυπάμαι πραγματικά, γιατί για κάτι τέτοιες βλακείες η χώρα μας δεν πάει μπροστά εδώ και χρόνια. Και το χειρότερο είναι ότι εσείς οι ίδιοι πηγαίνετε σε άλλα thread και κράζετε τους boomers με τις παρωχημένες αντιλήψεις τους ενώ τώρα φαίνεται και εσείς πόσο πίσω είστε. Λυπάμαι πραγματικά.α

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Τραγικές απαντήσεις, με έντονη μυρωδιά βαλκανίλας.

Δηλαδή αν αξίζει ένας γιατρός που βγαίνει ύστερα από 12-15 χρόνια εκπαίδευσης είναι αν οι εξετάσεις εισαγωγής του γράφαν "ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ" ή "ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ";

Λυπάμαι πραγματικά, γιατί για κάτι τέτοιες βλακείες η χώρα μας δεν πάει μπροστά εδώ και χρόνια.

Χαίρομαι για την απάντηση σου γιατί αναδεικνύει το μέγεθος του ψωνισμου που έχουν κάποιοι που θέλουν να γίνουν με το στανιό γιατροί. 

Ο κουμπάρος μου τελείωσε ιατρική Αθηνών με βαθμό πτυχίου 9 και μπήκε με 19000 μόρια. Μάντεψε; Τον δυσκόλεψε να την τελειώσει αλλά την τελείωσε. Τωρα κάνει ειδικότητα ψυχιάτρου στην Ελβετία. Δεν άντεξε τον ανταγωνισμό από τους αποφοίτους Βουλγαρίας μάλλον.

Αντιθέτως ξέρω περιπτώσεις γονων ιατρικών οικογενειών που τους στέλνουν Βουλγαρία και μετά λαδωνανε για το δικατσα. Στην ιατρική δεν είναι θέμα μόνο βάσεων εισαγωγής αλλά ενός συνολικού mindset που κάποιοι απλά δεν το έχουν. 

Τα περι Βαλκάνιων τα αγνοω γιατί πολύ απλά όσοι έχουν σπουδάσει Ελλάδα ξερουντι παίζει και ξέρουν και αυτούς που έρχονται από πανεπιστήμια της Βουλγαρίας τι κάνανε για να πάρουν το πτυχίο εκεί.

Για κάποιους ισχύει το "ας με λένε δημαρχίνα και ας πεθαίνω απ' την πείνα"

Επεξ/σία από becoming_I
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, becoming_I είπε

Χαίρομαι για την απάντηση σου γιατί αναδεικνύει το μέγεθος του ψωνισμου που έχουν κάποιοι που θέλουν να γίνουν με το στανιό γιατροί. 

Ο κουμπάρος μου τελείωσε ιατρική Αθηνών με βαθμό πτυχίου 9 και μπήκε με 19000 μόρια. Μάντεψε; Τον δυσκόλεψε να την τελειώσει αλλά την τελείωσε. Τωρα κάνει ειδικότητα ψυχιάτρου στην Ελβετία. Δεν άντεξε τον ανταγωνισμό από τους αποφοίτους Βουλγαρίας μάλλον.

Αντιθέτως ξέρω περιπτώσεις γονων ιατρικών οικογενειών που τους στέλνουν Βουλγαρία και μετά λαδωνανε για το δικατσα. Στην ιατρική δεν είναι θέμα μόνο βάσεων εισαγωγής αλλά ενός συνολικού mindset που κάποιοι απλά δεν το έχουν. 

Τα περι Βαλκάνιων τα αγνοω γιατί πολύ απλά όσοι έχουν σπουδάσει μέσα ξέρει τι παίζει και ξέρουν και αυτούς που έρχονται από πανεπιστήμια της Βουλγαρίας τι κάνανε για να πάρουν το πτυχίο εκεί.

Για κάποιους ισχύει το "ας με λένε δημαρχίνα και ας πεθαίνω απ' την πείνα"

Δεν απαντάς στο αρχικό ερώτημα:

13 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Δηλαδή αν αξίζει ένας γιατρός που βγαίνει ύστερα από 12-15 χρόνια εκπαίδευσης είναι αν οι εξετάσεις εισαγωγής του γράφαν "ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ" ή "ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ";

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, -Dimitris- είπε

Η διαφορά φαίνεται στην επιμέλεια.

Το ότι έβγαλε τα 7 χρόνια της σχολής δεν δείχνει επιμέλεια ας πούμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Το ότι έβγαλε τα 7 χρόνια της σχολής δεν δείχνει επιμέλεια ας πούμε; 

Να στο θέσω αλλιώς μήπως και γίνει κατανοητό.

Όσοι έχουν πάρει δίπλωμα ξέρουν να οδηγούν; 

Πτυχία παίρνουν πολλοί και με διάφορους τρόπους. Επίσης όσοι έχουν τελειώσει μια σχολή, δεν έχουν όλοι τις ίδιες γνώσεις. Εγώ έχω περάσει μάθημα με άριστα χωρίς να έχω την παραμικρή ιδέα. Το πώς, το αφήνω στη φαντασία σας.

Συζητάμε για ένα θέμα το οποίο είναι γνωστό σε όλους τι ισχύει και έρχεται κάποιος να μας πει για εναν γνωστό του ο οποίος κάνει τη διαφορά... Δε διαφωνώ για τον γνωστό απλά ο γνωστός είναι η εξαίρεση. Δε συζητάμε με βάση την εξαίρεση. Πάρτε το χαμπάρι.

Κι αύριο να βγουν και να πουν ότι ο καλύτερος γιατρός του κόσμου τελείωσε ελληνικό ΕΠΑΛ, για μένα δε λέει τίποτα. Είναι απλά η εξαίρεση.

Δε νομίζω να αναφέρω κάτι περίεργο, είναι πράγματα τα οποία είναι γνωστά σε όλους.

Και ένας γρίφος bonus..

Το τελευταίο διάστημα έγινε της "μόδας" μια ειδικότητα στην ελληνική εκπαίδευση. Ανοίξανε πολλές θέσεις και πολλοί βρήκαν δουλειά. Από το πουθενά, πλήθος κόσμου (και η κουτση Μαρία) βρέθηκε να έχει αυτό το χαρτί της ειδικότητας.

Από πανεπιστήμιο ποιας χώρας πιστεύετε πήραν το χαρτί και γιατί;

Πόσοι από αυτούς θα ήταν σε θέση να αποκτήσουν το χαρτί αν επρόκειτο για μια άλλη χώρα;

Περιμένω απαντήσεις

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JohnGTA είπε

Δηλαδή αν αξίζει ένας γιατρός που βγαίνει ύστερα από 12-15 χρόνια εκπαίδευσης είναι αν οι εξετάσεις εισαγωγής του γράφαν "ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ" ή "ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ";

Το αν αξίζει κάποιος φαίνεται από ένα σύνολο παραγόντων και ένας εξ αυτών είναι οι πανελλήνιες. Το ότι κάποιος πάει να ξεγελάσει το σύστημα και να μπει με τον "εύκολο" τρόπο δείχνει εξ'αρχής μια κουτοπονηριά (ανάλογο με την εγγραφή σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού και ξάφνου μετεγγραφή σε ελληνικό). 

Δε θα σου πάω κόντρα και θα το θέσω ως εξής:

Περνάς με 10.000 μόρια (αντί 19.000+ που απαιτεί η Ιατρική Αθηνών), την τελειώνεις (με διάβασμα, με κομματοσκύλιασμα, με αντιγραφές), παίρνεις ειδικότητα, εκεί ζορίζει το πράγμα γιατί ΟΚ αν πας δερματολόγος αλλά αν πας καρδιοχειρούργος θέλει διάβασμα σε συνδυασμό με τις εξαντλητικές εφημερίες και τα δύσκολα περιστατικά θα υπάρχουν διαστήματα που θα ξεχάσεις το όνομα σου (η γυναίκα μου είναι νοσηλεύτρια σε δημόσιο νοσοκομείο και τους βλέπει να βαράνε 32ώρα). Αν καταφέρεις και πάρεις και την ειδικότητα τότε εύγε ανήκεις στο 0.0001% που μπόρεσε και ξεπέρασε τις δυσκολίες και έγινε γιατρός. Αυτό όμως αγαπητέ μου είναι η ΕΞΑΙΡΕΣΗ και όχι ο ΚΑΝΟΝΑΣ. Μια περίπτωση στο 1 εκατομμύριο δεν αναιρεί το γεγονός ότι κάποιοι ψάχνουν τον εύκολο τρόπο να πετύχουν το στόχο τους. 

Το κατανοώ να εχεις μια κακοτυχια και να μη γραψεις καλα 1-2 χρονιές. Αλλά άλλο να χάνεις την ιατρική για 1000-2000 μόρια και άλλο να γράφεις 10.000. 

Κλείνοντας να πω ότι αποφάσεις ζωης τις παίρνεις ύστερα απο σοβαρή σκέψη και έχοντας υποψιν όλα τα δεδομένα. Αν όντως για κάποιους το ΕΠΑΛ αποτελεί τη μόνη επιλογή τότε να σκεφτούν σοβαρά ότι αν γίνουν γιατροί τα λάθη τους δε θα διορθώνονται γιατί θα έχουν ήδη θαφτεί.

 

Επεξ/σία από becoming_I
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, becoming_I είπε

Το αν αξίζει κάποιος φαίνεται από ένα σύνολο παραγόντων και ένας εξ αυτών είναι οι πανελλήνιες. Το ότι κάποιος πάει να ξεγελάσει το σύστημα και να μπει με τον "εύκολο" τρόπο δείχνει εξ'αρχής μια κουτοπονηριά (ανάλογο με την εγγραφή σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού και ξάφνου μετεγγραφή σε ελληνικό). 

Δε θα σου πάω κόντρα και θα το θέσω ως εξής:

Περνάς με 10.000 μόρια (αντί 19.000+ που απαιτεί η Ιατρική Αθηνών), την τελειώνεις (με διάβασμα, με κομματοσκύλιασμα, με αντιγραφές), παίρνεις ειδικότητα, εκεί ζορίζει το πράγμα γιατί ΟΚ αν πας δερματολόγος αλλά αν πας καρδιοχειρούργος θέλει διάβασμα σε συνδυασμό με τις εξαντλητικές εφημερίες και τα δύσκολα περιστατικά θα υπάρχουν διαστήματα που θα ξεχάσεις το όνομα σου (η γυναίκα μου είναι νοσηλεύτρια σε δημόσιο νοσοκομείο και τους βλέπει να βαράνε 32ώρα). Αν καταφέρεις και πάρεις και την ειδικότητα τότε εύγε ανήκεις στο 0.0001% που μπόρεσε και ξεπέρασε τις δυσκολίες και έγινε γιατρός. Αυτό όμως αγαπητέ μου είναι η ΕΞΑΙΡΕΣΗ και όχι ο ΚΑΝΟΝΑΣ. Μια περίπτωση στο 1 εκατομμύριο δεν αναιρεί το γεγονός ότι κάποιοι ψάχνουν τον εύκολο τρόπο να πετύχουν το στόχο τους. 

Το κατανοώ να εχεις μια κακοτυχια και να μη γραψεις καλα 1-2 χρονιές. Αλλά άλλο να χάνεις την ιατρική για 1000-2000 μόρια και άλλο να γράφεις 10.000. 

Κλείνοντας να πω ότι αποφάσεις ζωης τις παίρνεις ύστερα απο σοβαρή σκέψη και έχοντας υποψιν όλα τα δεδομένα. Αν όντως για κάποιους το ΕΠΑΛ αποτελεί τη μόνη επιλογή τότε να σκεφτούν σοβαρά ότι αν γίνουν γιατροί τα λάθη τους δε θα διορθώνονται γιατί θα έχουν ήδη θαφτεί.

 

Μισό λεπτό ρε φίλε τι σημαίνει "εύκολος τρόπος" και "δύσκολος τρόπος";

Δηλαδή αν δεν περάσω εγώ ιατρική εντός Ελλάδας γιατί δεν έχω το σθένος να διαβάσω για τα 19.000 μόρια και πάω Βουλγαρία που τα λεφτά των σχολών δεν είναι τόσα πολλά όσα νομίζει ο κόσμος και την βγάλω εκεί με κάνει "χαμηλότερο γιατρό";

Να στο θέσω αλλιώς: στην Αμερική και στην Ευρώπη που υπάρχουν άπειρες ιατρικές σχολές που πάει είτε όποιος έχει λεφτά είτε όποιος καταφέρει και παίρνει υποτροφία με ελάχιστες εξετάσεις (πιο πολύ σαν συνέντευξη δουλειάς) βγάζει "χαμηλότερους γιατρούς";

Τι λέτε ρε σεις; Δηλαδή αν κάποιος δεν σπουδάσει στις 4-5 ιατρικές της Ελλάδας είναι χαμηλότερης κλάσης γιατί "πήγε στον εύκολο δρόμο"; Γιατί κολλάτε τόσο πολύ στους τίτλους που, όπως είπε ο προηγούμενος, οποιοσδήποτε μπορεί να τους έχει; Γιατί δεν εστιάζουμε στον κάθε επαγγελματία ξεχωριστά και κοιτάμε τα κατινιάρικα τύπου "πήγε Βουλγαρία, δεν θα ξέρει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...