Προς το περιεχόμενο

ΕΠΑΛ ΙΑΤΡΙΚΗ


Matthewkats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μισό παιδιά γιατί κοντεύω να κάψω εγκέφαλο.

Από την μια λέτε για τα Βουλγάρικα πανεπιστήμια και το πόσο χαμηλού επιπέδου είναι (που ούτε διαφωνώ ούτε συμφωνώ μιας και δεν έχω προσωπική εμπειρία και δεν υιοθετώ απόψεις επειδή απλά "Έτσι άκουσα να λένε αρκετοί"). Από την άλλη για τις σχολές της χώρας που τελειώνεις με "Κομματοσκύλιασμα" και αντιγραφές ή τις παρομοιάζεται με τις σχολές οδήγησης... Καταλαβαίνεται ότι κάτι δεν πάει καλά σε αυτά που λέτε έτσι; 

1 ώρα πριν, Bitbit είπε

Δε συζητάμε με βάση την εξαίρεση. Πάρτε το χαμπάρι.

Ρε παιδάκι μου δεν διαφωνώ. Ούτε με βάση τον γνωστό μου σου λέω ότι αυτός είναι ο κανόνας.

Εσύ δηλώνεις πως ο κανόνας είναι ότι για 1 μαθητή ΕΠΑΛ Ιατρικής υπάρχουν 1.000 που δεν ξέρουν που τους πάνε τα 3. Ρωτάω λοιπόν. Μπορείς να στηρίξεις κάπου την συγκεκριμένη δήλωση; Έστω προσωπικές εμπειρίες ρε παιδί μου, ότι έτυχε να πας σε 5 γιατρούς ΕΠΑΛ και λίγο έλλειψε να σε στείλουν αδιάβαστο.

Μέχρι τώρα, στηρίζεις τα λεγόμενα σου σε μια προσβλητική (και εντελώς αβάσιμη ξαναλέω) δήλωση, ότι δηλαδή όλοι οι μαθητές ΕΠΑΛ είναι μπαφιάριδες και άρα γιατροί/ανέκδοτα.

Για το δεύτερο σκέλος, δεν γνωρίζω για ποιο πράγμα μιλάς. Elaborate και το συζητάμε.

1 ώρα πριν, becoming_I είπε

Περνάς με 10.000 μόρια (αντί 19.000+ που απαιτεί η Ιατρική Αθηνών)

2017, η πρώτη φορά που έγινε εφικτή η είσοδος μαθητών επαλ σε Ιατρικές σχολές: Ιατρική ΕΚΠΑ - 18.950 μόρια

Ρε παιδιά, άμα θέλετε να κάνετε ένα Point, κοιτάξτε πρώτα τα δεδομένα σας αν είναι σωστά ή όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BlueBlade είπε

2017, η πρώτη φορά που έγινε εφικτή η είσοδος μαθητών επαλ σε Ιατρικές σχολές: Ιατρική ΕΚΠΑ - 18.950 μόρια

Ζήτω συγγνώμη δεν το γνώριζα ότι μιλάμε για τόσο μικρή διαφορά. Τα θέματα βέβαια των ΕΠΑΛ με των ΓΕΛ μέρα με τη νύχτα.

Δείτε και αυτό το άρθρο τροφή για σκέψη

https://www.google.com/amp/s/m.naftemporiki.gr/amp/story/1525278/apo-ta-epal-stin-iatriki

Επεξ/σία από becoming_I
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Μισό λεπτό ρε φίλε τι σημαίνει "εύκολος τρόπος" και "δύσκολος τρόπος";

Δηλαδή αν δεν περάσω εγώ ιατρική εντός Ελλάδας γιατί δεν έχω το σθένος να διαβάσω για τα 19.000 μόρια και πάω Βουλγαρία που τα λεφτά των σχολών δεν είναι τόσα πολλά όσα νομίζει ο κόσμος και την βγάλω εκεί με κάνει "χαμηλότερο γιατρό";

Να στο θέσω αλλιώς: στην Αμερική και στην Ευρώπη που υπάρχουν άπειρες ιατρικές σχολές που πάει είτε όποιος έχει λεφτά είτε όποιος καταφέρει και παίρνει υποτροφία με ελάχιστες εξετάσεις (πιο πολύ σαν συνέντευξη δουλειάς) βγάζει "χαμηλότερους γιατρούς";

Τι λέτε ρε σεις; Δηλαδή αν κάποιος δεν σπουδάσει στις 4-5 ιατρικές της Ελλάδας είναι χαμηλότερης κλάσης γιατί "πήγε στον εύκολο δρόμο"; Γιατί κολλάτε τόσο πολύ στους τίτλους που, όπως είπε ο προηγούμενος, οποιοσδήποτε μπορεί να τους έχει; Γιατί δεν εστιάζουμε στον κάθε επαγγελματία ξεχωριστά και κοιτάμε τα κατινιάρικα τύπου "πήγε Βουλγαρία, δεν θα ξερει".

Δεν εχω το σθενος για ....Απάντησες μονος σου.Αν δε το εχεις για τις πανελληνιες σημαινει οτι δε το εχεις γενικά, για την ιατρικη μιλώντας.Σου λειπει το mindset οπως ειπε καποιος πολυ ευστοχα πιο πανω.Kαι αφοσιωση προσθετω εγω. 10000 μορια σημαινει δεν εχω στοχους και προφανως δε διαβασα, τι σε κανει να πιστευεις οτι δια μαγειας θα τους βρεις μετα; Μακαρι αλλα πολυ δυσκολο.Μου θυμιζει συμμαθητες μου στο γυμνασιο του 15 που ελεγαν θα διαβασουν στο λυκειο εκει επαιρναν 12,μετα θα τα εδιναν ολα στη 3η λυκειου και εβγαλαν 7000 μορια.Τωρα ειναι φοιτητες στο 6ο ετος με 30 μαθηματα ακομα.Για να μη πω χειροτερα σεναρια.Και επειδη τυγχανει να ειμαι γιατρος να ξερεις οτι στις κλινικες μεταξυ των ειδικευομενων αυτοι με τις λιγοτερες γνωσεις που ζοριζουν το εργο της κλινικης ειναι αποφοιτοι απο κατι βαλκανιες χωρες.Εγω σκεφτομαι βαλκανια ακομα; Και κατι χειροπιαστο, οταν ημουν φοιτητης σε ενα μαθημα ο καθηγητης εβαζε ενα ειδικευομενο πτυχιουχο  εξωτερικου να κανει μαθημα μαζι μας γιατι του ελλειπαν τα βασικα. Εκ Σόφιας ξεχασα να πω.Εν κατακλειδι τη νοοτροπια του να παω μπροστα την εχεις μικρος δε σου πεφτει τυχαια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, BlueBlade είπε

. Από την άλλη για τις σχολές της χώρας που τελειώνεις με "Κομματοσκύλιασμα" και αντιγραφές ή τις παρομοιάζεται με τις σχολές οδήγησης... Καταλαβαίνεται ότι κάτι δεν πάει καλά σε αυτά που λέτε έτσι; 

Δηλαδή εσύ δεν ξέρεις τι κάνουν τα κομματόσκυλα των παρατάξεων και περνάνε τα μαθήματα. Δυστυχώς είναι μια παθογένεια του Ελληνικού πανεπιστημίου. Εγώ τέλειωσα ΕΜΠ και μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι παλικάρια παρατάξεων (και α και ου) χωρίς να πατάνε στα μαθήματα τέλειωναν στα 5 χρόνια και εμείς τα ζώα οι επιμελείς κάμε 6-7 χρόνια κατά μέσο όρο. 

Ευτυχώς για μας οι περισσότεροι εξ´αυτών δεν ασκούν ενεργά το επάγγελμα του μηχανικού. Η Βουλγαρία έχει κάνει ένα όνομα για τις μεθόδους με τις οποίες οι φοιτητές περνούν τα μαθήματα. Ευτυχώς οι δικλείδες για να πάρει κάποιος άδεια ασκήσεως στην Ελλάδα περνά μέσα από τα Ελληνικά Πανεπιστήμια. 

Ο γιατρός πιο πάνω μίλησε εκ πείρας. 

19 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Έστω προσωπικές εμπειρίες ρε παιδί μου, ότι έτυχε να πας σε 5 γιατρούς ΕΠΑΛ και λίγο έλλειψε να σε στείλουν αδιάβαστο.

Επειδή μιλάς για γεγονότα. Η διάταξη για ιατρική μεσω ΕΠΑΛ ήρθε το 2017, επομένως οι γιατροί που θα βγουν μέσω ΕΠΑΛ δε θα είναι στην αγορά εργασίας πριν το 2030 (Σπουδές + αγροτικό + στρατός + ειδικότητα).

Το άρθρο που έβαλα πιο πάνω αν το διαβάσετε καταλαβαίνετε ότι τα 18.900 μόρια είναι με θέματα ΕΠΑΛ τα οποία ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ δεν έχουν με θέματα ΓΕΛ (διαφορετικός συντελεστής δυσκολίας).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, becoming_I είπε

Δηλαδή εσύ δεν ξέρεις τι κάνουν τα κομματόσκυλα των παρατάξεων και περνάνε τα μαθήματα.

Ξέρω πολύ καλά. Σίγουρα όμως δεν παίρνεις πτυχίο αν είσαι τούβλο.

Οι παρατάξεις και οι αντιγραφές μπορούν σίγουρα να σε βοηθήσουν σε μια χούφτα μαθήματα, αλλά ειδικά σε σχολές όπως αυτή της Ιατρικής δεν παίζει να την βγάλεις χωρίς να στρωθείς στο διάβασμα. Όσες αντιγραφές και να κάνεις. Σε ένα υποθετικό σενάριο όμως που όντως μπορείς να πάρεις πτυχίο ακόμα και αν είσαι τούβλο, μόνο με τις αντιγραφές και τις παρατάξεις, δεν το βρίσκεις ειρωνικό μετά να δείχνεις με το δάχτυλο τα πανεπιστήμια της Βουλγαρίας; 

1 ώρα πριν, becoming_I είπε

Η διάταξη για ιατρική μεσω ΕΠΑΛ ήρθε το 2017, επομένως οι γιατροί που θα βγουν μέσω ΕΠΑΛ δε θα είναι στην αγορά εργασίας πριν το 2030

Πάρα πολύ σωστά, μου είχε διαφύγει. Άρα ακόμα ένας λόγος που είναι αβάσιμο να χαρακτηρίζεις έναν Ιατρό που μπήκε από ΕΠΑΛ σαν χασάπη/κομπογιαννίτη κτλ.

1 ώρα πριν, becoming_I είπε

ο άρθρο που έβαλα πιο πάνω αν το διαβάσετε καταλαβαίνετε ότι τα 18.900 μόρια είναι με θέματα ΕΠΑΛ τα οποία ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ δεν έχουν με θέματα ΓΕΛ

Σίγουρα, δεν διαφωνεί κανείς. Αλλά από την άλλη όσο εύκολα και αν είναι τα θέματα, άριστα δεν γράφεις αν δεν στρωθείς να διαβάσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Σίγουρα όμως δεν παίρνεις πτυχίο αν είσαι τούβλο.

Είσαι σίγουρος; 

50 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Σε ένα υποθετικό σενάριο όμως που όντως μπορείς να πάρεις πτυχίο ακόμα και αν είσαι τούβλο, μόνο με τις αντιγραφές και τις παρατάξεις, δεν το βρίσκεις ειρωνικό μετά να δείχνεις με το δάχτυλο τα πανεπιστήμια της Βουλγαρίας; 

Στη Βουλγαρία η κόρη μιας φίλης που πήγε να σπουδάσει το 2018 Οδοντιατρική (να ακολουθήσει το επαγγελμα της μητρός της) δεν της περνούσαν τα μαθήματα γιατί δεν πλήρωνε τους καθηγητές (λαδάκι) ασχέτως αν έγραφε προβιβάσιμο. Τα βρόντηξε και εφυγε και ξανάεδωσε πανελλήνιες και σπουδάζει οδοντιατρική. Οι παρατάξεις δυστυχώς υπάρχουν και έχουν στήσει ένα μαγαζάκι που μακάρι να κλείσει γιατί μόνο κακό κάνουν. Τα πανεπιστήμια της Βουλγαρίας δεν είναι μαγαζάκι αλλά ολόκληρο Εμπορικό Κέντρο. Το ότι κάποιοι θα βγουν σωστοί μηχανικοί/δικηγόροι/γιατροί από εκεί δεν το αποκλείω αλλά η συντριπτική πλειοψηφία πήγε για το ψώνιο της ή για να συνεχίσει την οικογενειακή επιχείρηση. 

50 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Άρα ακόμα ένας λόγος που είναι αβάσιμο να χαρακτηρίζεις έναν Ιατρό που μπήκε από ΕΠΑΛ σαν χασάπη/κομπογιαννίτη κτλ.

Ναι είναι αβάσιμο, συμφωνώ μαζί σου.

50 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Σίγουρα, δεν διαφωνεί κανείς. Αλλά από την άλλη όσο εύκολα και αν είναι τα θέματα, άριστα δεν γράφεις αν δεν στρωθείς να διαβάσεις. 

Ναι αλλά η απόσταση από το 1 εως το 20 με θέματα ΕΠΑΛ είναι απείρως μικρότερη από την αντίστοιχη με θέματα ΓΕΛ. 

 

ΥΓ. Quoτάρεις και τον Friedman γμτ και δεν μπορώ να σου κρατήσω κακία :D

Επεξ/σία από becoming_I
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Είσαι σίγουρος; 

Δεν θα πω ψέματα από σχολές όπως της Ιατρικής δεν έχω προσωπική εμπειρία. Αλλά είναι τόσο μεγάλος ο όγκος της ύλης που καλείται να μάθει ένας σπουδαστής, που δεν βλέπω πως θα μπορούσε να το παρακάμψει μόνο με αντιγραφές, χωρίς να ανοίξει βιβλίο.

Γενικότερα πάντως για να κλείσουμε εδώ το θέμα Βουλγαρίας. Εγώ από την αρχή μιλάω σχετικά με φοιτητές Ιατρικής που μπήκαν από ΕΠΑΛ. Για σχολές Βουλγαρίας και Ρουμανίας δεν μιλάω, γιατί όπως είπα δεν ασχολήθηκα ποτέ και δεν έχω καμία ιδέα τι ισχύει εκεί (και δεν με ενδιαφέρει και ιδιαίτερα να πω την αλήθεια).

21 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Ναι αλλά η απόσταση από το 1 εως το 20 με θέματα ΕΠΑΛ είναι απείρως μικρότερη από την αντίστοιχη με θέματα ΓΕΛ. 

Σωστό. Απλά λέω πως έστω και με αυτά τα θέματα δεν γράφεις σχεδόν άριστα χωρίς να διαβάσεις ή αν είσαι μαθητής "μπαφιάρης" που έλεγε και ο φίλος πιο πριν. Εκεί θέλω να καταλήξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/2/2021 στις 6:39 ΜΜ, xsterg είπε

εγω δεν θα ελεγα τι βαθμος χρειαζεται. εγω θα ελεγα εαν μπορει μαθητης απο τα επαλ να ανταπεξελθει στα μαθηματα και σε οτι απαιτειται στην ιατρικη. εαν ηταν ουτως η αλλιως καλος μαθητης θα πηγαινε απο το γενικο λυκειο. συγγνωμη αλλα για εμενα δεν υπαρχει περιπτωση αξιοκρατικα μαθητης του επαλ να παρει πτυχιο ιατρικης. 

Ένας μαθητής από ΕΠΑΛ μπορεί να περάσει τα μαθήματα της ιατρικής και με άριστους βαθμούς .

Επεξ/σία από Michaela19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...