Προς το περιεχόμενο

Tips για live coding interview


Dinos_12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Σύντομα έχω live coding interview με την μεγαλύτερη e-commerce εταιρία στην Ελλάδα και όντας αγχώδης τύπος που δεν έχει ξανακάνει κάτι τέτοιο, θα ήθελα μερικές συμβουλές.

Διάβασα το blog τους και είδα ότι το process αποτελείται από ένα non-trivial πρόβλημα που προσπαθεί να είναι ρεαλιστικό και όχι πρόβλημα για χάρη του προβλήματος. Η διάρκεια είναι 45 λεπτά και υπάρχουν περαιτέρω μέρη της συνέντευξης μετά από αυτό.

Κάποιοι από εσάς σίγουρα έχετε βρεθεί σε live coding interview, έχετε κάποια tips που μπορούν να με βοηθήσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Predatorkill είπε

Πως πηγε τελικα; Ποια ειναι η μεγαλυτερη e-commmerce στην ελλαδα;

Σύντομα είπα, όχι σήμερα :p

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε μερικά χαρτάκια post it (ή κάτι άλλο που σε βολεύει) μπροστά σου με σημεία κλειδιά που θες να θυμάσαι. Εγώ αυτό έκανα και με βοήθησε.

Για coding, απλά έκανα share από τον υπολογιστή μου την καρτέλα από τον online ide. Σε άλλη συνέντευξη, απλά άνοιξαν το notepad από το Zoom και έγραφα εκεί πέρα.
Από φίλο, ξέρω ότι του στείλανε ένα link από site, συνδέθηκε και μετά έβλεπαν live μαζί τι έγραφε.

Δε χρειάζεται άγχος, προσπάθησε να είσαι χαλαρός. Εάν δεν ακούσεις κάτι, ζήτα να ξαναρωτήσουν. Απάντα ξεκάθαρα, προσπάθησε να φαίνεται ότι είσαι σίγουρος.
Όταν αρχίσεις να γράφεις κώδικα, εξήγησε τι κάνεις, μη βάζεις πολλά σχόλια (είναι περιττά).

Δες εδώ κάποια tips:
https://yangshun.github.io/tech-interview-handbook/cheatsheet/

Καλή τύχη :)

ΥΓ: 45 λεπτά πάντως είναι λίγο, λίγο να καθυστερήσει κάποιος να συνδεθεί, κάποιο πρόβλημα να υπάρχει στη σύνδεση περνάει η ώρα. 
Ανάλογα και με το πρόβλημα, μπορεί και να σας πάρει 20+ λεπτά να το λύσετε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Coding με κοινό. Ωραία εμπειρία. Χτες ήταν η πρώτη μου φορά. Έγραψα κάτι i.mod(2), for(i<a.size[]) κτλ. Όχι για άσχετο, για καθυστερημένο πρέπει να με πέρασαν :lol:.

Αυτό που θα κάνω την επόμενη φορά πριν πάω για συνέντευξη, είναι να λύσω κάποια βασικά προβληματάκια χωρίς ide, autocomplete, google κτλ. Αλλά εγώ πάω για junior καταστάσεις.

Αν μπορείς να βρεις ένα φίλο που να ξέρει από coding για να κάνετε ένα mock interview, νομίζω θα ήταν το ιδανικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Coding με κοινό. Ωραία εμπειρία. Χτες ήταν η πρώτη μου φορά. Έγραψα κάτι i.mod(2), for(i<a.size[]) κτλ. Όχι για άσχετο, για καθυστερημένο πρέπει να με πέρασαν :lol:.

Αυτό που θα κάνω την επόμενη φορά πριν πάω για συνέντευξη, είναι να λύσω κάποια βασικά προβληματάκια χωρίς ide, autocomplete, google κτλ. Αλλά εγώ πάω για junior καταστάσεις.

Αν μπορείς να βρεις ένα φίλο που να ξέρει από coding για να κάνετε ένα mock interview, νομίζω θα ήταν το ιδανικό.

χεχε, χωρίς autocomplete είναι δύσκολα τα πράγματα αν δεν έχεις docs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού λες ότι θα είναι "ρεαλιστικο" και όχι αλγοριθμικο επικεντρωσου σε θέματα που μπορεί να σε ρωτήσουν.

Http, tcp, sockets, βάσεις. (και να ξέρεις καλά τις αντίστοιχες βιβλιοθηκες στην γλώσσα που θα γράψεις). 

 

Πέρα από αυτά τα κλασσικά : Δεν γράφεις πριν να συμφωνησετε σε κάποια υλοποίηση και ρωτάς όσο πιο πολλές απορίες για το πρόβλημα για να ξεκαθαρίσεις ακριβώς τι ζητάνε. 

 

Αν εννοείς το γνωστό site με τα...μαγαζια του πάντως στείλε πμ την έκανα πριν 2 μήνες. 

Επεξ/σία από kaliakman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...