Προς το περιεχόμενο

Δημόσιο ΙΕΚ γραφιστικής


tapestry

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα! Σκεφτομαι να πάω να σπουδάσω γραφιστική στην Αθήνα αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα για να παρακολουθήσω κάτι ιδιωτικά. Έκανα μια αναζήτησή στο φόρουμ αλλά δεν έχω βρει κάποια αντίστοιχη ερώτηση..ή τουλάχιστον κάποια πρόσφατη!

Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν αν κάποιος από εσάς έχει σπουδάσει γραφιστική σε διεκ και σε ποιο. Μείνατε ικανοποιημένοι από τα μαθηματα και το επίπεδο ;

Επίσης αναρωτιόμουν, λόγω κατάστασης, ποσο είναι δυνατόν να σπουδάσει κανεις από απόσταση γραφιστική. Ειδικά αν δεν έχεις πρόσβαση σε προγράμματα όπως  το illustrator .. αξίζει; 

Επεξ/σία από tapestry
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σπούδασα σε δημόσιο ΙΕΚ, αλλά γενικά θα σου πω ότι πολύ σπάνια θα σε ρωτήσει κάποιος "πού σπούδασες;", οπότε μην νομίζεις πως η αγορά δίνει μεγάλη σημασία σε σχολές και διπλώματα. Δίνει σημασία στη δουλειά σου και στις γνωριμίες σου, και με το τελευταίο δεν εννοώ κάτι κακό, αλλά απλά παίζει μεγάλο ρόλο το να έχεις κόσμο που θα πει καλή κουβέντα. 
Καλώς λοιπόν ανησυχείς για το τι θα σπουδάσεις εκεί και τι θα μάθεις. Η σχολή θα σου φυτέψει τον σπόρο. Αν θα φυτρώσει αυτό είναι θέμα θέλησης, ταλέντου και σκληρής δουλειάς. Πολύ σκληρής δουλειάς.

Όσο αφορά τα προγράμματα, φυσικά, είναι απαραίτητο να τα έχεις. Το κόστος είναι 20 ευρώ τον μήνα για όλη της σουίτα της Adobe για σπουδαστές. Το θεωρώ εύκολα αντιμετωπίσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρεπει να σε ρωτησει (και) το που σπουδασες, μην τα ισοπεδωνουμε ολα. Αλλωστε μπορει να
παρει [εξαιρετικα] χρησιμες πληροφοριες ο συνεντευξιαστης -εαν ειναι αρκουντως εξυπνος, και...
🧐
ενδιαφερεται- απο αυτη την ερωτηση και την απαντηση! Αν η απαντηση ειναι, φερειπειν, οτι εχεις
σπουδασει στην ΑΚΤΟ, δεν ειναι πως δημιουργει απλως καποιες συνεπαγωγες -που τις δημιουργει-
αλλα θα εχει τη δυνατοτητα να 'ανιχνευσει' -aka επικοινωνια- και πρακτικα περισσοτερα για εσενα.
🙉
ΔΙΕΚ σημαινει οτι, κατα μεγαλη πιθανοτητα ενδεχομενως να μην εχει καν ανθρωπο να ρωτησει εκει..
Το οποιο δημιουργει μεγαλη 'αναγκη' απο εσενα: "να αποδειξεις" καπως πραγματα για εσενα, εναντια
στα στεροτυπα που -μη λεμε ψεματα τωρα- καλως η κακως, υπηρχαν χρονια κ' θα υπαρχουν για αυτα.
☠️
Αν ομως εχεις ενα αντικειμενικα δυνατο portfolio, ακομη κι οι χειροτερες θεωρουμενες σπουδες(sic),
δεν ειναι θεμα, που θα απασχολησει ζημιογονα τελικα -δηλαδη εως...καθολου!- ως προς επιλογη σου.
🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι η μετέπειτα επαγγελματική πορεία έχει ελάχιστη σχέση με την εικόνα του ίδιου ατόμου στη σχολή. Και αυτό το ξέρουν όσοι ασχολούνται.
Το "πού σπούδασες" είναι περισσότερο αφορμή για κουβέντα.
Το "πού δούλεψες" είναι αφορμή για συμπεράσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, και μονο πως πληρωνεις -ειδικα εαν τυχον το κανεις ο ιδιος και οχι οι δικοι σου!- μια
σχολη οπως η ΑΚΤΟ που ανεφερα -η και αλλες, μη θεωρηθει οτι τη διαφημιζω!*- δειχνει και
μια απο μερους σου επαυξημενη σοβαροτητα!
Και επιμενω οτι, οι..διασταυρωσεις για εσενα
-και με ερωτησεις στη σχολη σου- γινονται (μαλιστα σχεδον παντοτε). Και ερωτω: στο καθε
Δ.ΙΕΚ θα βρουν καποιον να ρωτησουν: οταν οι καθηγητες, πολυ συχνα δεν...ειναι καν οι ιδιοι,
μεσα σε ελαχιστα χρονια ακομη και σε συνεχομενα = απο χρονια σε χρονια..! Το ξερω, καθως
εχω σπουδασει & σε Δ.ΙΕΚ -> και πηγα επι τουτου: σε τοτε θεωρουμενο πολυ καλο! Δε θελω
καν να σκεφτω: πως θα ηταν τα ασχημα... Και με την εξτρα ιδιοτητα μου -του εκπαιδευτικου
Χ2-, μπορω να το κρινω εξαιρετικα αντικειμενικα! Μην παρεξηγηθω με αυτα: δεν θα σας πω,
οτι τα Δημοσια ειναι...αχρηστα και τα Ιδιωτικα αριστα
.. Προσφατα εξαλλου, αρνηθηκα και να
δουλεψω σε ιδιωτικο (Ενω το ειχα κανει, στο παρελθον. Κι αντιστροφως ειχα παρελθοντικα
αρνηθει, ακριβως λογω αρπαχτων ιδιωτων!). Τελος, στα Δ.ΙΕΚ δεν εχεις καμια εγγυηση, πως
ο,τι διαβαζεις στο περιγραμμα και την υλη μαθηματων, πραγματικα τα εχουν κανει - διδαχθει.
🤓
Τελικα για να ταξιδεψουμε/φτασουμε στο...μετεπειτα, χρησιμοποιουμε [και] τις σπουδες μας:
ωσαν διαβατηριο!
Μπορει να ειναι αρκετα αδικο ετουτο, πλην ομως καλως-κακως-δυστυχως
ειναι και αρκετα πραγματικο.. Αυτα + σταματω εδω, το κειμενο προεκυψε μακροσκελεστατο.

😋
*δεν εχω σχεση με τη συγκεκριμενη σχολη, μα εχω δουλεψει με σπουδαστες
& αποφοιτους της [ελπιζω να μην 'κατηγορηθω' για...ευμενεια, or something!]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας διδάξει στη συγκεκριμένη σχολή, θα σου πω ότι βρίσκεις με το χαρτί της από διαμάντια μέχρι άνθρακες. Και με παρόμοιους βαθμούς. 

Και επειδή έχω δει άριστους σπουδαστές να έχουν εξαφανιστεί και μέτριους να έχουν λάμψει στη συνέχεια, θα μου επιτρέψεις να έχω τη δική μου άποψη, μετά από 26 χρόνια στον χώρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να (σε) ρωτησω λοιπον, κατι πολυ πρακτικο -που εγω γνωριζω μεν την απαντηση του,
μα δεν ειναι ακριβως "ρητορικη", καθως ισως δεν τη ξερουν υπολοιποι που διαβαζουν:
🧐
Ας πουμε οτι εγω ενδιαφερομαι να προσλαβω αποφοιτους της ειδικοτητας ενος ΔΙΕΚ,
και θελω με καλη διαθεση να ζητησω: να μου "συστησουν" τους 3-4-5 καλυτερους τους
-προφανως δεν θελω τους χειροτερους, χο!- ας πουμε των τελευταιων ετων (ε μην το
κανουμε δυσκολο!). Ποιος ακριβως θα ειναι εκεινος -θεσμικα, πρακτικα, δεν εχω θεμα-
που θα μου δωσει τελικα αυτη -τη μαλλον σχετικα απλη, παντως οχι τρελα <δυσκολη>-
πληροφορια/συσταση? Ο...διευθυντης του Δ.ΙΕΚ?? Εδω γελαμε, τρελα ομως δυστυχως!
🤣 🤕
Ο...υπευθυνος της ειδικοτητας? Μεχρι το 2018, εχμ οχι: γιατι, δεν υπηρχαν τετοιοι! Εαν
αλλαξε κατι, πολυ καλο θα ειναι!! Καποιος καθηγητης, που θα τους εχει διδαξει, καποια
μαθηματα? [Αφηνοντας κατα μερος οτι δεν ειναι δουλεια του να απαντα σε κατι τετοιο],
και παλι (οτ)αν βρεις καποιο...προθυμο = που μπορει να ειναι θετικος, διδασκοντα τους,
ενδεχομενως η εικονα για τους σπουδαστες του: να ειναι ελαχιστων μαθηματων, οποτε?
😬

Spoiler

A, και μη προταθει ως λυση, η εν ειδη πρακτικης ασκηση = απατη αμισθι,
να παρεις 5 στυλ: "ελα καλε, παρε οποιους να 'ναι, αφου τζαμπα θα 'ναι!"*
🤪

*killer ατακα grande διευθυντη Δ.ΙΕΚ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε γενικά για επαγγελματική αποκατάσταση. Και όχι το θα συμβεί αν κάποιος ψάχνει καλούς αποφοίτους σχολών. 

Όταν ψάχνεις καλό απόφοιτο, δηλαδή με μηδέν εμπειρία, συνήθως έχεις χαμηλές απαιτήσεις. Γιατί όσο καλός και να είναι κάποιος, είναι απόφοιτος, δηλαδή εντελώς άπειρος.  Μην παρεξηγηθώ, πιστεύω πολύ στα νέα παιδιά. Αλλά σπάνια θα βρεις κάποιον μικρό που να έχει την διάθεση να στρωθεί και να στραβωθεί μέχρι να μάθει.

Αν ψάχνω έναν τέτοιον, θα πάρω τηλέφωνο απ' ευθείας καθηγητή που γνωρίζω προσωπικά να μου συστήσει κάποιον. Και συνήθως αυτός θα είναι ένα παιδί με όρεξη και εύστροφο, χωρίς απαραίτητα υψηλούς βαθμούς. Άρα αποκλεισμένος από το επίσημο γραφείο ευρέσεως εργασίας της σχολής, που συνήθως προτείνει όσους έχουν καλούς βαθμούς. 

Τέλος πάντων, ξεφύγαμε από το θέμα μας. 

Όπου και να πάει, να μην υποτιμήσει τις γνώσεις που θα πάρει, ούτε να υπερτιμήσει το όνομα της σχολής.  Και να είναι προετοιμασμένος και να συνυπολογίσει, πως μέχρι να αποκτήσει κάποια εμπειρία και πρακτικές γνώσεις θα ζοριστεί πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...