Προς το περιεχόμενο

Συνεχή προβλήματα με VDSL Cosmote


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στο Forum. Ήθελα τη συμβουλή σας σχετικά με ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με τον ΟΤΕ τους τελευταίους μήνες σε 50ρα Vdsl με Speedport plus σαν Router. Αρχικά να πω οτι δεν είμαι πολλές ώρες στο σπίτι, οπότε το πρόβλημα που θα αναφέρω μπορεί να υπάρχει περισσότερο καιρό και να μην το είχα παρατηρήσει. Πριν απο αρκετούς μήνες λοιπόν, ξεκινήσαν κάποιες αποσυνδέσεις. Έπαιρνα τηλέφωνο να δηλώσω βλάβη και το φτιάχναν απομακρυσμένα και δεν παρατηρούσα πρόβλημα για περίπου ένα μήνα αρχικά. Να σημειωθεί ότι έχω οτε πολλά χρόνια, όπως και VDSL 50 πολλά χρόνια χωρίς προβλήματα στο παρελθόν. Απο τον Οκτώβρη λοιπόν οι αποσυνδέσεις γινόντουσαν όλο και πιο συχνά, και φτιάχναν πάλι με τηλέφωνο και δήλωση βλάβης. Το Δεκέμβρη ξαφνικά η ταχύτητα έπεσε στα τάρταρα και το ping πάει στο θεό(ενω μέχρι τότε άσχετα με τις αποσυνδέσεις η ταχύτητα ήταν 47D / 5U - 5ms Ping).  Έρχεται τεχνικός και μου λέει οτι εγώ δεν παίρνω απο Καφάο?(Κινέζικα στα αυτιά μου όλα αυτά) και παίρνω κατευθείαν απο το κέντρο, και κάποιος μου έιχε μπλέξει τις γραμμές. Το φτιάχνει και όλα καλά για καμια βδομάδα. Μου λέει κιόλας οτι αν έχω αποσυνδέσεις να πάρω στις βλάβες και να πω να μου περάσουν το προφίλ που είναι στα 43Mbps γιατί η γραμμή φερνει 47 και αν προσπαθεί για 50 θα έχω αποσυνδέσεις. (Εδώ κάτι μπορεί να μη λέω καλά αλλα κάπως έτσι μου το είπε.) Παίρνω λοιπόν βλάβες και λέω περάστε μου το προφίλ στα 43Mbps όπως υπέδειξε ο τεχνικός. Να μην τα πολυλογώ τα προβλήματα συνεχίζονται κάθε βδομάδα δηλώνω βλάβη και τα νεύρα μου έχουν σπάσει. Τους έστειλα εχθές ένα Mail λέγοντας τους οτι είναι η τελευταία βλάβη που δηλώνω και οτι στην επόμενη αποσύνδεση θα αλλάξω πάροχο. Τώρα, εγώ επειδή πέρασε απο το μυαλό μου μήπως είναι δικό μου το πρόβλημα, αν και αμφιβάλλω γιατι αρχικά θεωρώ οτι θα μου το έλεγε ο τεχνικός, και επίσης δεν έχω αλλάξει κάτι στη συνδεσμολογία όλα αυτα τα χρόνια στο σπίτι και δούλευαν όλα τέλεια. Έχω δοκιμάσει να βγάλω όλα τα τηλέφωνα - το πρόβλημα παραμένει. Έχω δοκιμάσει να βάλω το Router σε όλες τις πρίζες του σπιτιού ( Κεντρική και δευτερέυουσες) - το πρόβλημα παραμένει. Το μόνο που δε ξέρω πως να ελέγξω είναι αν ο συναγερμός κάνει κάποιο πρόβλημα?? - Ο συναγερματζής μου είπε οτι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση απο το τηλέφωνο που τον ρώτησα αλλα θεωρώ οτι ήθελε να με ξεφορτωθεί γιατι σιγά να μη θυμάται τι έχει κάνει μετα απο τοσα χρονια. Θέλω τη βοήθεια σας. Να πάω σε άλλο πάροχο ? και αν ναι σε ποιον ? Θα μου λυθεί το πρόβλημα ? Η παριοχή μου είναι Περιστέρι Αττικής και ακόμα δεν υπάρχει κάποιο δίκτυο οπτικής ίνας όπως πχ Inalan να ξεμπέρδευα.  Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή και εάν έχω πει κάποια βλακεία ή έχω δώσει ελλειπή στοιχεία συγχωρέστε με είμαι λίγο άσχετος με το όλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, ελπίζω να εννοείς αυτα! Αυτά είναι 2.5 ώρες χωρίς αποσύνδεση σήμερα το βράδυ. Τεχνικός δεν ήρθε ακομη αλλα δεν ξέρω αν κάνανε κάτι για τη βλάβη πάντως είναι καλύτερα τα πράγματα απο χθες.

stats.png

stats2.png

Επεξ/σία από billthekill
Επεξήγηση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρσι είχα παρόμοιο πρόβλημα, πολλές αποσυνδέσεις, συνήθως κλείδωνα στο μέγιστο αλλά έπαιζα από 15 έως 50. Πολλές επισκέψεις, μου βγάλανε προβληματικά τα switch, το ρούτερ, τα access points μόνο αυτοί δεν έφταιγαν.

 

Τελικά πήρα πρωτοβουλία ανέβηκα με σκάλα πάνω στην ξύλινη κολώνα όπου είναι το box και είδα στο στη ρεγκλετα είχα ένα καλώδιο στη θέση 3 και ένα στη θέση 4 ενώ το ζεύγος έπρεπε να είναι στον ίδιο αριθμό. Τα άλλαξα μονος και όλα καλά. Μετά από λίγο καιρό πάλι κάποιος μου χάλασε τα καλώδια. Έκανα μερικά ακόμη τηλέφωνα και τελικά λύθηκε .

 

Ρίξε μια ματιά κι εσύ αν έχεις πρόσβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις τη δυνατότητα σύνδεσε το ρουτερ απευθείας πάνω στο ζεύγος του οτε στη ρεγκλέτα. Εγώ έτσι διαπίστωσα οτι έχω πρόβλημα στην κάθετη καλωδίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το ενδαιφέρον σας πραγματικά. Λοιπόν σήμερα ήρθε τεχνικός και πάλι και ασχολήθηκε αρκετά περισσότερο απο άλλες φορές. Μου άλλαξε το ζεύγος σε άλλη θέση πιο δυνατή όπως μου είπε, οπότε λογικά @Finn αυτο που λές αν υπήρχε θα διορθώθηκε σωστά?

Επίσης μου είπε ότι μέχρι το κουτί έκανε τη γραμμή να έρχεται λίγο πιο χαμηλά, στα 38-39Mbps αλλά χωρίς κανένα σφάλμα, και οτι αν ξαναέχω αποσυνδέσεις να φέρω γραμμή κατευθείαν απο το κουτί στο Router. Πήρα ηλεκτρολόγο και θα έρθει το Σάββατο να μου φέρει γραμμή κατευθείαν απο το κουτί για να αποκλείσω το θέμα της συνδεσμολογίας του σπιτιού. Αυτο δεν εννοείς @alxnt ? Ο ηλεκτρολόγος μου είπε θα περάσουμε UTP κατευθείαν απο το κουτί στο δωμάτιο.  Πρέπει να του πω να κάνει κάτι άλλο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billthekill είπε

Ευχαριστώ για το ενδαιφέρον σας πραγματικά. Λοιπόν σήμερα ήρθε τεχνικός και πάλι και ασχολήθηκε αρκετά περισσότερο απο άλλες φορές. Μου άλλαξε το ζεύγος σε άλλη θέση πιο δυνατή όπως μου είπε, οπότε λογικά @Finn αυτο που λές αν υπήρχε θα διορθώθηκε σωστά?

Επίσης μου είπε ότι μέχρι το κουτί έκανε τη γραμμή να έρχεται λίγο πιο χαμηλά, στα 38-39Mbps αλλά χωρίς κανένα σφάλμα, και οτι αν ξαναέχω αποσυνδέσεις να φέρω γραμμή κατευθείαν απο το κουτί στο Router. Πήρα ηλεκτρολόγο και θα έρθει το Σάββατο να μου φέρει γραμμή κατευθείαν απο το κουτί για να αποκλείσω το θέμα της συνδεσμολογίας του σπιτιού. Αυτο δεν εννοείς @alxnt ? Ο ηλεκτρολόγος μου είπε θα περάσουμε UTP κατευθείαν απο το κουτί στο δωμάτιο.  Πρέπει να του πω να κάνει κάτι άλλο ?

Γίνονται δύο συνδέσεις, μια στην καμπίνα και μία στη ρεγκλέτα έξω απ την οικία μας. Όταν λένε ότι αλλάζουν ζεύγος αλλάζει στην καμπίνα συνήθως αλλά ας το επιβεβαιώσει και ο @poulinos. Το καλώδιο που θα σου περάσει ο ηλεκτρολόγος θα το περάσει απ τη ρεγκλέτα στο box επί της οικίας σου οπότε εκεί θα δεις αν το ζεύγος είναι σωστά τοποθετημένο. Αν δεν είναι όσα ζεύγη να σου αλλάξει και στο άλλο άκρο ο ΟΤΕτζής θα έχεις θέμα οπότε ρώτα τον να σου πει ποιο νούμερο στ ρεγκλέτα είσαι εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά εννοούσε στη ρεγκλέτα έξω απο την οικεία γιατί μου είπε να πω στον ηλεκτρολόγο οτι με έβαλε στη θέση 1 για να μην ψάχνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billthekill είπε

Λογικά εννοούσε στη ρεγκλέτα έξω απο την οικεία γιατί μου είπε να πω στον ηλεκτρολόγο οτι με έβαλε στη θέση 1 για να μην ψάχνεται.

Ωραία, τώρα ξέρεις σε ποια θέση είσαι. Ειναι σημαντικό να πέσεις σε εξυπηρετικό υπάλληλο που θέλει να σε βοηθήσει. Κι εμένα μου άλλαξαν ζεύγος, συν την αλλαγή που έκανα εγώ στη ρεγκλέτα γιατί κάποιος το πείραζε, και έφτασα να έχω και 40-50 μέρες uptime στην 50αρα  μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι γιατι όντως ήταν πολύ εξυπηρετικός και ασχολήθηκε πολύ ώρα. Με πήρε 3 φορές τηλέφωνο (είμαι στη δουλειά του άνοιξε η μάνα μου) και μου εξήγησε τα πάντα αναλυτικά. Μου είπε και ότι γενικώς η περιοχή είναι ένας βάλτος απο χαλκό και ότι είναι πολύ κακή η κατάσταση και ότι είμαι άτυχος γιατι αν δεν ήταν ο covid, στο Περιστέρι θα ερχόταν σιγα σιγα οπτική αλλα έχουν αναβληθεί οι εργασίες. Ευχαριστώ πάρα πολύ την βοήθεια σας παιδιά. Απο εβδομάδα θα ενημερώσω για την κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 3/2/2021 στις 12:51 ΜΜ, billthekill είπε

Μακάρι γιατι όντως ήταν πολύ εξυπηρετικός και ασχολήθηκε πολύ ώρα. Με πήρε 3 φορές τηλέφωνο (είμαι στη δουλειά του άνοιξε η μάνα μου) και μου εξήγησε τα πάντα αναλυτικά. Μου είπε και ότι γενικώς η περιοχή είναι ένας βάλτος απο χαλκό και ότι είναι πολύ κακή η κατάσταση και ότι είμαι άτυχος γιατι αν δεν ήταν ο covid, στο Περιστέρι θα ερχόταν σιγα σιγα οπτική αλλα έχουν αναβληθεί οι εργασίες. Ευχαριστώ πάρα πολύ την βοήθεια σας παιδιά. Απο εβδομάδα θα ενημερώσω για την κατάσταση.

Ενημερωση εχουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε τράβηξα γραμμή καινουρια κατευθείαν από το κουτί στο ρουτερ και ησύχασα. Προφανώς η συνδεσμολογία του σπιτιού είναι για τα μπάζα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...