Προς το περιεχόμενο

Που βρίσκουμε DisplayPort 1.4 19pin . . . .


Madlef86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Madlef86 είπε

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Που βρίσκουμε DisplayPort 1.4 19pin; Προτιμάω από Ελλάδα για πιο άμεση αγορά . . . ;

Όπου έχω δει δεν έχει κανένας . . .

είχα βρει από κατάστημα στην Αθήνα (Στουρνάρη) και συγκεκριμένα το MG Manager για Zowie Gaming Monitor (144Hz) και βρήκα καλώδια De Lock

πήρα αρκετά DP και HDMI για να έχω απόθεμα (γιατί ποτέ δεν ξέρεις)

μιλάω για πριν από το Lockdown

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Madlef86 είπε

Να πάρω κανένα τηλ στο MG manager μήπως και . . .

Έχει αναμονή 10-15 άτομα...

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν το έχει κάποιο κατάστημα στην Αττική δεν έχω πρόβλημα.

Απλά από την άλλη δεν έχω βρει κάποιο παιδί να μου πει πχ: Αυτό πήρα εγώ από εκεί και παίζει 1000%. Και δεν ξέρω τι να πάρω.

https://www.cosmodata.gr/product/338765/kalodia-ergalia/kalodia/displayport/kalodio-sandberg-509-16-displayport-se-hdmi-1-4-4k60hz-2m

Να δώσεις 40€ με τα μεταφορικά πχ και να μην παίζει . . . ; Θα είναι βλακεία . . .

Επεξ/σία από Madlef86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/26205171/Lanberg-Cable-DisplayPort-male-DisplayPort-male-1-8m-Μαύρο-CA-DPDP-20CU-0018-BK.html

Αυτό είναι εγγυημένο, το έχω. Το αναφέρει στο site του κατασκευαστή ότι το 20ο pin δεν είναι συνδεμένο αλλά άμεσα διαθέσιμο δεν είναι τώρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση, το skroutz έχει άπειρα τέτοια καλώδια...... Εγώ έχω αγοράσει και ένα της Club3D και ένα της DeLock.

Όλα αναφέρουν ότι "Pin 20 not connected".

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Madlef86 είπε

Κατάλαβα . . . Να πάρω κανένα τηλ στο MG manager μήπως και . . .

Απλά πολλοί λένε πως "κάνει" αλλά δεν . . . .

εγώ από αυτό το κατάστημα πήγα και πήρα τα συγκεκριμένα καλώδια DP και HDMI καθώς τα χρειαζόμουν με συγκεκριμένες προδιαγραφές

και η συγκεκριμένη μάρκα (De Lock) είναι από τις κορυφαίες στα καλώδια

ναι ισχύει η πληροφορία ότι το 20ο PIN δεν είναι συνδεμένο (τουλάχιστον στις καλές μάρκες καλωδίων.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλη την παρέα.

Τελικά παράγγειλα αυτό:

https://www.delock.de/produkte/G_85660/merkmale.html?setLanguage=en

Αύριο θα παραλάβω. Για να δούμε . . . Ελπίζω να μας κάνει . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Επαναφέρω το θέμα γιατί χθες το βράδυ, στα καλά καθούμενα, το Cablexpert CC-DP2-6 που έχω από τον Ιούνιο του 2019, άρχισε να κάνει νερά.
Και δεν μιλάμε για ελαφρά συμπτώματα όπως flickering, αλλά για μαύρη μαυρίλα και "No Signal"!
Στο πρώτο στάδιο η κατάσταση παλευόταν κάπως αφού με μερικές κινήσεις αριστερά/δεξιά/πάνω/κάτω το σήμα επανερχόταν. Με την πάροδο του χρόνου όμως, η επικοινωνία PC - οθόνης κατέστη εντελώς αδύνατη και αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω ένα φτηνό HDMI που είχα καβάντζα (με εκπτώσεις στην ποιότητα: 144 Hz ➡️ 60Hz)
Εξυπακούεται πως έλεγξα για χαλαρότητα - οι DisplayPort ακροδέκτες άλλωστε έχουν ένα άγκιστρο που ασφαλίζει τη σύνδεση, αν δεν πιέσεις στο κατάλληλο σημείο δεν ξεκουμπώνουν. Εκτός πια και αν έχουν χαλάσει τα ports...

Ποια μάρκα να προτιμήσω; (Από ελληνική αγορά πάντα)
Στο https://www.displayport.org/product-category/cables-adaptors/ που επισκέφτηκα για πιστοποιημένα καλώδια, έχει 3-4 της Ugreen.
Να πάρω ένα απ’ αυτά να ξεμπερδεύω; π.χ. αυτό. Δυστυχώς δεν βρίσκω πουθενά τα specs και το προϊόν έχει αφαιρεθεί από τον κατάλογο της εταιρείας.
(Ψιλο)βιάζομαι, μεσολαβεί τριήμερο/αργίες/κέρατα, θα προτιμούσα να παραγγείλω σήμερα κιόλας αν είναι εφικτό.

Να σημειώσω πως δεν έχω ανάγκη για την τελευταία έκδοση 1.4 ούτε τα 8k (το rig είναι του 2016). Αλλά από τη στιγμή που οι τιμές είναι παραπλήσιες, δεν έχω λόγο να προτιμήσω μοντέλα v1.2 / 4k.
Το θέμα είναι να αποφύγω όσα πάσχουν από σχεδιαστικά λάθη, το γνωστό θέμα με την επιστροφή 3 Volt - δεν ξέρω κιόλας αν στο διάστημα που έχει μεσολαβήσει έχουν αποσυρθεί ή κυκλοφορούν ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CsIns είπε

Καλημέρα. Το καλώδιο που είχα προτείνει πριν 2 χρόνια σε παραπάνω post υπάρχει ακόμα και το χρησιμοποιώ ακόμα.

Δυστυχώς δεν υπάρχει σε πολλά καταστήματα. Η τιμή του δε, είναι πολύ κοντά σε αυτή του Ugreen που βρίσκεται στη λίστα με τα certified cables (δεν ξέρω το κατά πόσο έχει αντίκρυσμα αυτό, μπορεί και άλλες εταιρείες να παράγουν εξίσου ποιοτικά καλώδια)
Έριξα μια παραγγελία του 80392 με εξόφληση & παραλαβή σε e-shop point. Δεν είναι άμεσα διαθέσιμο (λένε «Κατόπιν παραγγελίας σε 2-3 εργάσιμες ημέρες») οπότε αν προκύψει κάποια καλύτερη λύση (βλέπω κινούνται αρκετά τα DeLock τα οποία όμως είναι και ακριβότερα) θα έχω χρόνο να ακυρώσω.
Η αλήθεια είναι πως θα με βόλευε περισσότερο κάτι κοντύτερο, αλλά το μικρότερο αδελφάκι του (μήκους 1 μέτρου) δεν περιλαμβάνεται στον κατάλογο των πιστοποιημένων κι αυτό με αποτρέπει (αν και νομίζω πως πρόκειται για την ίδια κατασκευή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...